Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 16
    Dün: 23
    Toplam: 90345

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1743
    Üye: 1
    Toplam: 1744

Şu An Bağlı:
    01 : yqiqufa

FrpWorld.Com :: View topic - GURPS
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

GURPS View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Androner
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jul 10, 2007 4:39 pm Reply with quoteBack to top

GURPS

Generic Universal Roleplaying System

Sıkıldınız mı d20 den, farklı bir şeyler mi arıyorsunuz? Gurps size güzel bir alternatif sunmakta. Çlkemizde pek bilinmemesine rağmen yaklaşık 20 yıldır var olan bir sistem. Ne demişler, bilmemek değil öğrenmemek ayıp. Ben de size gurps kitaplarından okuduğum kadarıyla (sadece bir kere oynatma fırsatı buldum) sistemi anlatacağım ve ruhunu vermeye çalışacağım.

4 kelimenin birleşmesinde oluşur gurps, bu kelimelerin ne anlama geldiğini sırayla görelim.

Generic: Kimimiz az kural detayı olan, kimimiz çok detaylı kuralları olan oyunlar severiz. Gurps size istediğiniz detayda kural sunuyor, isterseniz az kuralla oynayın, isterseniz kuralların her tarafını kurcalayın, gurps size gerekli cevabı verecektir. Sistem basit kurallar sistemiyle başlıyor, sonra gidebileceğiniz kadar gidiyor, kural kitabını inceledikçe o ana kadar aklıma gelmemiş rol yapma öğelerinin kural kitabı içinde karşılığını buldum ve çok şaşırdım

Universal: Gurpsu yapan ağabeylerimiz, fantezi için ayrı, gelecek için ayrı, günümüz için ayrı, vahşi batı için ayrı vs vs kurallar yapmayı gereksiz görmüşler. Bir kural sistemiyle hepsini oynayabilirsiniz.

Roleplaying: Açıklama gereği yok gibi duruyor değil mi? Açıklaması şurda, Gurps sisteminde her şeyin(evet her şeyin) kuralsal olarak bir karşılığı var ve bu durum, rol yapmayı teşvik ediyor. Yani lvl 1 elf barbarian yaptım olmuyor Gurpsta, kitabı okudukça kişilik özelliklerine gözünüz takılıyor ve onları da karakterinize eklemek istiyorsunuz. Çünkü sistem bunu teşvik ediyor.

System: Bildiğiniz sistem işte, buradaki olay Gurpsun sistemiyle ilgili bütün öğelerin bir kitapta toplanmış olması. Yani başka ırklar, sınıflar, featler gibi şeyler için kitap almanıza gerek yok. Birden çok kitabı var tabii gurpsun, diğer kitaplarda dünyalardan, fantastik senaryolardan vs. bahsediyor. Kural yok.

Gurpsun öğeleri

Gurpsta altılık zar kullanılır, dolayısıyla paralar döküp yirmilik zar almanıza gerek yok Wink
    Kayboldu derdi yok, kaybolunca moralin bozulması ihtimalinin yarattığı tedirginlik hissi yok.
    Dolayısıylata zar kısaltması olarak sadece "d" kullanılır. Ben de öyle kullanacağım.

Gurpsun üç tane zar atışı (die roll) vardır. Bunlar;

1- Success roll (Başarı Atımı)

3d atılır, düşük gelmesi iyidir. Bir işi başarıp başaramadığınızı belirler.

2- Reaction roll (Davranış Atımı)

Oyun yöneticisi (Game Master, GM) atar. 3d atılır, yüksek gelmesi iyidir. GM nin otomatik olarak size davranışını belirlemediği oyuncu-olmayan karakterlerin (Non-Player Character, NPC) size davranışını belirler. Yüksek gelirse güler yüzlü falan davranır yani.

3- Damage Roll (Hasar Atımı)

Vuruşunuzun gücüne göre herhangi sayıda d atılır. Çrneğin ortalama (10) Strength (Kas gücü) olan biri longswordu (Uzun kılıç) savurması (swing) durumunda 1d+1 kesici hasar verir. Eğer eleman daha kaslı olsaydı vereceği hasar artacaktı, çünkü kılıç ile bir noktaya uygulayabileceği basınç da kas gücü doğrultusunda artacaktı. (Çrnek 14 strli biri (en fazla insan strsi) 2d+1 vuracaktı)
    Kas gücü ne olursa olsun eline yarı otomatik bir makinelı alan eleman vurması durumunda 3d-1 dmg verecekti. Fakat yarı otomatik silah saniyede 13 adet mermi attığı için toplamda yiyeceğiniz dmg 39d-13 olacaktı (tabii hepsi vurursa). İyi bir atışla o hasara ejderha indirebilirsiniz.
    Demek ki neymiş, yarı otomatik silahtan kaçıyormuşuz 

Gurps ability (yetenek)leri

ST: Strength

Kas gücü, ne kadar ağırlık kaldırabileceğinizi, kas gücüyle çalışan silahlarla ne kadar hasar vereceğinizi belirler (hayır vurma ihtimalinizi belirlemez). Taban Hit Pointinizi (Yaşam Puanı) oluşturur.

DX: Dexterity

Çeviklik, sıyrılma şansınızı (dodge), vurma ihtimalinizi, hareket hızınızı etkiler. Ayrıca bir çok skill (özellik) için temel oluşturur.

IN: Intellect

Zeka gücü, bir çok skill için temel oluşturur, willpower (zihinsel kuvvet) ve perception (algılama) unuza taban oluşturur.

HT: Health

Dayanıklılık, fiziksel direncinizi belirler, hareket hızınızı, sıyrılma şansınızı etkiler. Bazı skillerle taban oluşturur.

Bunlar temel özelliklerdir. Olmazsa olmaz. Bundan sonrası opsiyonel.

Gurpsta Savaş

Gurpsta savaş çok ölümcül olabilir, genellikle ilk vuran kazanır. Etkisiz hale getirilmek kolaydır. Ama bir insan o kadar kolay da ölmez, sistem bu mantıkla inşa edilmiş.

Çrneğin iki kişiyi savaştıralım. İkisinin de tüm özellikleri 10 olsun, ellerinde de uzun kılıç olsun.

Birinin diğerine vurabilmesi önce 3d de 10 ve altında atması lazım (%50 ihtimal). Attı diyelim, karşısındakinin defans şansı var. 3 tip defans (dodge, parry, block) var, daha sonra anlatırım. Savunan da tutturamadı diyelim. 1d+1 dmg yedi. 5 olsun.
    Kılıç kesici olduğu için zırhı geçen her rakam ikiye katlanır. Hiç armor olmadığını varsayalım. 5x2=10 dmg yedi eleman, Hit pointi bitti. şimdi bayılmamak için Health atacak, 10 ve altında atarsa sorun yok. Atamazsa bayılıyor, atarsa bile, bundan sonra ki dövüş zarlarına eksi alacak. Çünkü çok ağır yaralı. Ayrıca her turn (1 saniye) 1 hp kaybedecek ve bayılmamak için HT atmaya devam edecek. Ama birinin ölmesi için en az HP sine ulaşması lazım (bu durumda -10). O zaman bile HT-1 atarsa stabil hale gelebilir ve hp kaybetmesi durur.

Kısaca böyle, ilgilenen arkadaşların sorularını bekliyorum. Daha önce oyna(t)mış olan varsa, bize tecrübelerini anlatırsa çok sevinirim. Hatta oyun açarsa katılırım bile, o derece yani.

Last edited by Androner on Wed Feb 20, 2008 2:08 pm; edited 2 times in total
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailMSN MessengerICQ Number
    Gwydion The Quick
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Sep 10, 2007 2:48 pm Reply with quoteBack to top

Ben 1 - 1,5 yıl önce ciddi bir şekilde GURPS ile tanıştım. şu ana kadar 1 Birthright oyunu oynatmışlığım bir de ynie generic bir GURPS bilim-kurgu oyunum var. Kuralları ile kısmen haşır neşir olmuşluğum var dersem zannedersem abartmış olmam.

Gerçekçilik, detay konularında oldukça başarılı bir sistem. Oyunlarda bu özellikleri arayan GM ve oyuncular için D&D (2, 3, 3.5) , WoD 'dan kat kat başarılı bir sistem. Generic bir kıural sistemi olduğu için istenilen her türlü setting'de GURPS sistemi ile oyun oynanabilir. Birthright ve generic bir bilim kurgu için bir süre uğraşıp GURPS'e bir dönüşüm yapmışlığım var oradan biliyorum. İstenilen her türlü campaign bu kurallar ile oynanabilimekte.

GURPS'ün (bence) en ciddi sorunu (ki sorun olarak görülürse) GM'in campaign başlangıcıda uzun bir süre skill, advantage, ekipman listesi, (varsa) büyü gibi konuları uzun uzun düzenlemesi. Bu iş gerçekçilik ve detay ne kadar istenirse o kadar uzayabiliyor. Ama oyuncular karakter yapmada rahatlıklarını ve esnekliklerinden çok memnun oluyorlar. Bir de oyuncular combat'da ve non-combat durumlarda akıllarına gelen abuk subuk herşeyi oyun kuralları ile bir çözüme kavuşturabiliyor GM.

Ama bahsettiğin gibi ülkemizde ciddi bir tanınma sorunu var GURPS'ün. Dolayısıyla oyuncu bulmak zor oluyor. Bir de D&D'den geçen oyuncular combat'ın ne olduğunu anlamakta zorlandıklarından çok çabuk ölüp, sakat kalabiliyorlar D&D'den GURPS'e geçen DM ve gruplarının dikkatine (yaşanmıştır).

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Sep 12, 2007 6:39 pm Reply with quoteBack to top

bilgilerini bizimle paylaştığın için çok teşekkür ederim.
    Çlkemizde, genel olarak rol yapma oyunlarının geliştirilmesi açısından Gurps'un da oynatılmasının faydalı olacağını düşünüyorum.
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailMSN MessengerICQ Number
    Possessed
    Site Ã?izeri

PostPosted: Wed Sep 12, 2007 6:52 pm Reply with quoteBack to top

Vay, Androner, ilk defa duydum Gurps'u, buyuk bir dikkatle okudum yazını. Cok basit ve anlasılır yazmışsın, tesekkurler! Hicbir sey bilmeyen biri (yani ben ve benim gibiler Very Happy ) cok rahat anlayabiliyor olayı. Daha detayına girerek anlatımını genişletirsen sevinirim. Simdi de ben biraz arastıracagım internetten, e-kitaplarını bulabilirsem indirmeyi dusunuyorum. Acıkcası etkilendim yazından Very Happy bizim arkadaslara da sorayım bunu

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Sep 12, 2007 9:55 pm Reply with quoteBack to top

Abi sistem çok iyi ben duymuştum Handbookunu falan indirdim.. Ama d20ye alıştık bi kere deişiklik gözümü korkutuo şimdi benim Very Happy aslında deişiklik iyidir ama neyse.. o başlarda puan daıtma işi falan güzel biraz daha özellik alabilmek için bazı kötü özellikleri almayı göze almak falan nüans oluo biraz.. Onlarıda anlatırsan bence daha iyi olur.. Ama ben çok iyi annatımın için seni tebrik etmek isterim..
    Back to top View user's profileSend private message
    haldor_goraxe
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Oct 13, 2007 12:17 am Reply with quoteBack to top

Bu gurps sistemi cok hosuma gitti. acaba nerden bulabilirim e-kitap. elinizde link var mı??

SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Sat Oct 13, 2007 3:15 am Reply with quoteBack to top

Bu yazidklariniz baya genel oldugu icin tam olarak kestiremedim. Gercekcilik ya da esneklik acisindan GURPS'un WoD'a gore avantaji nedir?

Simdiden tesekkurler

Gwydion The Quick
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Oct 13, 2007 9:47 am Reply with quoteBack to top

Direk link forum'da verilebiliyor mu bilemiyorum ama Torrent ve/veya eMule network'lerinde ararsan kitapları bulabilirsin tahminen. 4th Edition'lar ile 3rd Edition'lar karışabilir dikkat.

WoD (eski WoD'u kastediyorum nWoD hakkında pek bir bilgim yok yazdıklarım nWoD'u kapsamamaktadır) kural sistem açısından kanımca çok başarılı bir sistem değil. WoD sisteminde gerçekçilik açısından pek detaylandırılmış kurallar yok, bir çok konu çok kaba taslak geçilmiş. GURPS neredeyse her konuda oldukça detaylı ve gerçeğe yakın kurallara sahip (örnek: shock, critical hit table, uykusuzluk, silah/araç adaptasyonu,..vs). Her stat'ın ve skill'in alabileceği en fazla 5 dot olması ilerlemeyi oldukça kısıtlıyor. GURPS stat'lar 3 - 20 arasında olabilirken, skill'ler bağlı olduğu stat'a göre çok yükselebiliyorlar.

Esneklik olarak bir çok skill tek bir skill altında toplanmış halde WoD'da. Mesela her türlü silah kullanmak Firearms adlı tek skill'de temsil edilmiş. Benzer bir şekilde Science adlı bir skill var acaba Kimya mıdır Matematik midir Mühendislik midir hepsi tek skill altında toplanmış ve onun da 5 seviyesi var Science 5 dot olan bir adam her türlü bilimde Nobel alacak şekilde mi oluyor ???? GURPS'de çok fazla skill var bu da karakterlerin uzmanlaşmasını ve detaylandırılmasını artırıyor. Bir karakter bir çok branştan kaba taslak bilgi de bilebiliyor belli bir kaç konuda sağlam uzman da olabiliyor.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Oct 13, 2007 11:03 am Reply with quoteBack to top

sonunda buldum 3rd edition basic rules kitabını ama biraz karısık anlatmışlar. Enigmacıları caırmayı dusundum bi ara Smile

ama avantaj ve dezavantaj olayını baya sevdim. yavas yavas anlamaya baslıorum.

Kendime bir dunya yaratıyordum ve kural sistemi dusunmekteydim. Sanırım buldum. O yuzden tesekkurler valla...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Oct 13, 2007 11:07 am Reply with quoteBack to top

haldor_goraxe, bulabilirsen 4th edition basic set ile başlamanı tavsiye ederim.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Oct 13, 2007 11:11 am Reply with quoteBack to top

Onu da bulurum Very Happy
    arada fazla fark var mı ki??

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Oct 13, 2007 1:15 pm Reply with quoteBack to top

3rd Edition oynamışlığım ya da oynatmışlığım yok dolayısıyla nasıldır 3rd ed bilemiyorum. Ama yeni başlarken sanki en güncelinden başlamak daha iyi olur diye düşünüyorum. Bir de 3rd ed üzerine bir sürü düzeltme yapmış olsalar gerek bu son versiyonda.

Forum Yöneticisi

PostPosted: Sat Oct 13, 2007 4:46 pm Reply with quoteBack to top

Pek sevdiğim bir sistem değil. Çzellikleriniz iyi olmadığı sürece pek bir şey yapamıyorsunuz. Stat artışı-yapabilirlik "hayvan gibi artan fonksiyon" kapsamına girdiği için ben pek beğenemedim.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Oct 29, 2007 4:18 pm Reply with quoteBack to top

Androner birazda büyüden bahsedermisin GURPS 'ta. Büyü sistemi nasıl, wod daki gibi çeşitlilik sunuyor mu ? Yoksa dnd de olduğu gibi belli spell list ler var bi dünya onların dışına çıkamıyormusun ? Nasıldır bu konuyuda biraz açarsan sevinirim.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Oct 30, 2007 8:27 am Reply with quoteBack to top

@yener: YAA! Onu ben soracaktım Evil or Very Mad

Arcane ve divine magic nasıl işliyor GURPS ta açıklaya bilirmisin birde şu dezavantajlarla neyi kastediyorsunuz?
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mail
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum