Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 8
    Dün: 23
    Toplam: 90337

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1302
    Üye: 1
    Toplam: 1303

Şu An Bağlı:
    01 : oguvo

FrpWorld.Com :: View topic - ranger mi? fighter mi?
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

ranger mi? fighter mi? View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Aegron Linwelin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jul 20, 2007 5:15 pm Reply with quoteBack to top

yeni karakter hazırlıycam da sizce ranger mı olmalıyım fighter mı?

bunların artı ve eksilerini yazarsanız sevinirim. Evil or Very Mad
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteMSN Messenger
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jul 20, 2007 6:19 pm Reply with quoteBack to top

Seviyene, hangi kitapların geçerli olduğuna ve nasıl bir oyun olduğuna göre değişir. En önemlisi de senin ne istediğine göre değişir.

Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    Aegron Linwelin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jul 20, 2007 7:16 pm Reply with quoteBack to top

Benim bu konudaki görüşüm fighter dan yana ama edmond rangerin fightera benzer olduğunu ama ranger özelliklerinin fazla olduğunu söylüyor bu konuda hangi sini seçeceğim yönünde karasız kaldım.bu özellikler iz sürme vb. gibi .Ama fighterlar rangerlere göre biraz daha kuralcı.Bunların ortasında kalan bir tür yok mu.

Ne çok kuralcı ne de az ,dövüş ve kılıç kabiliyeti iyi olan ,izi sürebilen bir karakter gibi yani. Evil or Very Mad Evil or Very Mad
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteMSN Messenger
    opulentia
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jul 20, 2007 7:38 pm Reply with quoteBack to top

ranger düşünme bile Very Happy

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jul 20, 2007 8:48 pm Reply with quoteBack to top

Neden ranger düşünmesin.ayrıca Aegron ben sana öle mi dedim. Very Happy

Fighter'lar daha güçlüler ancak Ranger daha yetenekli.Ayrıca Fighter kuralcı demedim güçlü dedim.Bana kalırsa Ranger daha iyi

The reason we're successful, darling? My overall charisma, of course.

I never thought of myself as the leader. The most important person, perhaps.

-Freddie Mercury
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    entreri2
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jul 20, 2007 8:57 pm Reply with quoteBack to top

Bana kalırsa Ranger daha iyi..Çiftelli silahı zarlara eksi ceza almadan kullanabiliyolar.Ayrıca Rangerlar bana nedense daha karizmatik gelmişleridr Yuppi
    Back to top View user's profileSend private message
    Karanya-Memoria
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jul 20, 2007 10:01 pm Reply with quoteBack to top

ranger tabi ki
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's websiteMSN Messenger
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Jul 21, 2007 5:37 am Reply with quoteBack to top

3.5E oynayacaksan bu yazdıklarım geçerlidir.

Gücüne bakma karakterlerin nasıl olmasını istediğine bak bence ama yinede biraz bilgilendireyim güçleri hakkında. Bir dövüşçü (Fighter) oynamak bence bir kolcu (ranger) oynamaktan daha kolay ve serbesttir.

İz sürme istiyorsan savaşçının fazladan olan marifet (feat) leri sayesinde artan marifetlerinden birini tracking (iz sürme) marifetine verirsin ve olur.

Bir kolcunun sonunda kazandığı marifet sayısı bir savaşçınınkine eşit oluyor ancak kolcuda marifetler ne yazıktır ki sınırlanıyor. Ya iki kılıç kullancaksın yada ok atacaksın onun avantajlarından yararlanmak için. d8 olan can zarı nedeniyle bir kolcunun çift elli kılıçl kullanırken alacağı darbelerden daha çabuk düşeceğini de düşünmek gerek. Sadece okçuluk istersen de savaşçının alacağı marifetler sayeside değişik taktikler ile savaşan bir keskin nişacı yaratabilirsin.

Dövüşçü:
    Can zarı: d10
    Beceri puanı(Skill points): 2+int
    Zırh: Tüm zırhlar
    Artıları:
    İlk seviyede ve her 2 seviyede 1 fazladan marifet.
    Silah uzmanlaşması (Weapon specialization) (4. seviye de marifet harcayarak)
    Yüksek silah uzmanlaşması (Greater weapon specialization) (8. seviyede marifet harcayarak)

Kolcunun avantajları:
    Can puanı: d8
    Beceri puanı : 6+int
    Zırh: Orta zırhlar (Ancak pek çok becerisine eksi almaması için ve bazı özelliklerini kullanabilmesi için(Çrneğin savaş yeteneği) hafif zırh giymeli)
    Artıları:
    Geniş beceri ağacı ve fazla beceri puanı.
    Gizlenme ve savaşçılığı aynı anda götürebilir ve açık alandaki gruplarda işe yarayacak pek çok özelliği seviye atladıkça elde eder.
    Belli bir seviyeden sonra güçsüz de olsa büyü yapabilir.

Bana kolcu daha yakın gelmektedir. Kafasını çalıştıran biri becerilerden gelen artıları ile o birkaç can puanı eksisini ve zırh eksiğini kapatabilir. Ancak bazı zamnalarda gelirki kafadan çok kol çalışması gerekir ve burada bariz bir dövüşçü (Fighter) üstünlüğü vardır.

Sadece trek bir sınıfa bağlı kalmak zorununda da değilsin. Biraz kolcudan alıp sonrasında barbar yada dövüşçüye gelişebilir yada tersini yapabilirsin. 2Eden farklı olarak her seviye atladığında tek bir sınıfta seviye atlamıyorsun, değişik bir sınıfta da seviye alabiliyorsun. Ancdak bunu 1 seviye öncesinden belirlemeli ve o seviye boyunca atlayacağın diğer sınıf hakkında karakterinin ilgisini ve çalışmasını göstermelisin.

Güçleri kabaca böyle açıklanabilir. Ancak asıl önemli olan senin nasıl bir karakter oynamak istediğindir. Her iki sınıfla da oynadım ve her ikinin de eğlenceli olduğunu düşünüyorum. Ancak sadece kısa bir oyun ve kafa dağıtmak için oynuyorsan sana tavsiyem dövüşçü oynaman. Hatta içine barbar katılmış dövüşçüı çok daha zevkli olabilir. Kodummu oturturum tarzı dolaşırsın. Very Happy

Aegron Linwelin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Jul 21, 2007 7:21 am Reply with quoteBack to top

Edmond sana gelince evet aynen böyle söyledin.

Darkgnome sana gelince yazdıklarını okudum ve karrımı vardim.fighter olucağım.

Bu kararımı vermemde senin büyük payın var. Bu yüzden sana teşekkür ederim.

Fighter bana daha uygun çünkü gücü seven biriyim.Ayrıca sadece ok veya çift elli

silah kullanmak istediğim için ki fighter olmak istemiyorum Evil or Very Mad
    Raistlin
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Sat Jul 21, 2007 9:33 am Reply with quoteBack to top

aegron17 wrote:

Ne çok kuralcı ne de az ,dövüş ve kılıç kabiliyeti iyi olan ,izi sürebilen bir karakter gibi yani. Evil or Very Mad Evil or Very Mad

Barbar!

Rage'e girdi mi dover, abuk subuk featleri almak icin yok 13 int yok 13 dex'e ihtiyaci yoktur, almana gerek de yoktur cunku rage'de feat kullanamiyorsun. Strength ve Constitution abanirsin sonra daha iyi dovmeni saglayan featleri alirsin kafani da yormazsin. Cok zeki olmasan bile fighterdan daha fazla sayida ve daha fazla cesit skill puani alirsin. Wilderness Lore ile ranger kadar iyi iz suremesen de surersin. Elinde normal insanlarin tasiyamayacagi agirlikta silahlarla da dolasabilirsin, yay, arbalet gibi silahlari da kullanabilirsin ama tabii asil ustunlugun yakin dovustedir.

Dogustan barbarim, gururluyum

Aegron Linwelin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Jul 21, 2007 11:06 am Reply with quoteBack to top

Barbarı da bir düşüneyim.

Barbarın genel özelliklaeri ayrıntılı şekilde yazarsan sevinirim. Evil or Very Mad
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Jul 21, 2007 8:19 pm Reply with quoteBack to top

Çok şey istiyorsnu sanki Very Happy

Barbar:
    Can zarı: d12
    Beceri puanı: 4+int
    Zırhlar: Orta zırhlar
    Artıları:
    Dellenme(Rage) ile +4 str ve con ve +2 will save alırlar. Bu haldeyken zeka gerektiren yada mesafeli saldırıları yapamazlar, savunma değerlerine (Armor class, AC) -2 penaltı alırlar. Dellenme 4+con bonus kadar sürer. Sonrasında yorgun düşerler. Dellenme her çarpışmada bir kere kullanılabilir.
    Dalacam tarzı oyunlar içindir. d12 canı yanına rage ile gelen her seviye için +2 CP sayesinde düşürmek zordur. Orta derece zırhlar ve kalkan kullanabilmeleri de bu düşmeme özelliklerini artırabilir.
    İlerleyen seviyelrde tuzakları ve arkalarından saldıran insanları hissetme gibi güzelliklere sahip olurlar ve bir miktar hasar düşümü (Damage reduction, DR) alırlar, felan falan.
    Yeterli miktarda beceri puanları vardır ancak bir kolcu kadar çok da değildir.
    Hafif ve orta zırlar içinde bir döngüde (Round) 30 feet (9.5 metre) değil 40 feet (12.5 metre)ilerleyebilirler.

Barbar karakteri savaşçı karakterinden daha dellenmeli bir karakterdir. İlk başta daha bait bir karakter gibi gelse de dellenme özelliğini kullanacağınız zamanı yanlış seçmenizin ne kaadr kötü sonuçlar doğuracağını da düşünmeniz gerekir. Savaşçı kadar çok taktik yapamasa da çoğunlukla taktikse çarpışmadan çok doğrudan hareketin ortasında bulunma üstüne kurulu bir karakterdir.

Bu arada yamayı unutmuşum
    Kurtarma zarlarında
    Dövüşçü ve barbarda sadece metanet (fortitude) kurtarma zarı (Saving throw) iyi ilerler.Ancak kolcuda hem metanet hem de tepki (reflex) kurtarma zarları gelişir.

Ben tek başına dövüşçünün çok güzel olmadığını düşünüyorum. Ancak belli bir silahta gerçekten uzmanlaşıp savaşçılara has taktikler türetirseniz götürebilirler. Ancak bir barbar, kolcu, rahip ile birleştiklerinde ger.ekten can sıkıcı olabilirler.

Aegron Linwelin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Jul 21, 2007 8:22 pm Reply with quoteBack to top

bu bilgiler için teşekkür ederim AlkıÅ?
    AnARcHisT
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jul 24, 2007 9:35 pm Reply with quoteBack to top

oynayacağın oyun nasıl bilmiorum ama sana barbar ranger karışımı bişe önerebilirim gayet güzel olur alırsın two weapon fighting'i alırsın eline iki tane balta sorarsın tek tek sizi mi öldürecektim die.. hem ikisindede survival var çok zor izleri arıycaksan track featini kullanırken zorluk yaşamazsın..

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Aug 19, 2007 7:36 pm Reply with quoteBack to top

Ancak ranger ın fighter karşısında animal companian gibi bir üstünlüğü yok mu? Yüksek levellere ulaşıldığında ve animal companian ımızı güçlendirecek büyüler de yaptığımızda yeri geldiğinde işe yarar bir yoldaş olabilir gerçekten, ayrıca bana ranger daha eğlenceli geliyor her zaman.
    Back to top View user's profileSend private message
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum