Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 19
    Dün: 35
    Toplam: 90383

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 826
    Üye: 1
    Toplam: 827

Şu An Bağlı:
    01 : ixowukuta

FrpWorld.Com :: View topic - Küçük Taktikler
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Küçük Taktikler View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    paul sernine
    Gölge Ustası

PostPosted: Fri Jul 20, 2007 7:59 pm Reply with quoteBack to top

Selamlar Loncanın saygıdeğer üyeleri ve değerli konukları. Bu odada sizinle tartışmak istediğim konular var. Fikir ve eleştirilerinizi esiremeyeceğinizi umuyorum.

Küçük taktiklerden bahsedicem ve bunun üzerine yorum yapmanızı istycem. Ayrıca sizde benim gibi eteğinizdeki incilerden birkaçını dökerseniz inanın çok memnun olurum. Diğer taraftan bilginin ve taktiklerin, birçok kişinin duyabileceği bir yerde, yüksek sesle söylenmesinden rahatsız olursanız o başka. Ayrı ve tartışmaya açık bir konu.

GÇZLEM VE MUHAKEME (Çzet)

İstenilenin elde edilmesine giden yolda kullanılabilecek çok değerli silahlar olduğuna inanıyorum. Amacınıza ulaşmanıza engel olabilecek şahsiyetleri gözlemlemek, çözmek, hangi durumda hangi tepkiyi vereceğini tahmin etmek çok önemli. Bu bilgiler elde edilirken kullanılacak yöntemlerde öyle. Bu konu hakkında ayrıntılı bir şekilde tartışılabilir, Eğer isteyen olursa.

POTANSİYEL; VARSA KULLAN, YOKSA VARET (Çzet)

Neden olduğunuz potansiyel ilk bakışta dezavantajınıza olabilir, hiç önemli değil. Bu dezavantaj avantaja dönüştürülebilir. Bu başlık dikkatleri başka yöne çekmek olarakda düşünülebilir yada düşünülemez. Olan yada varedilen potansiyele karşı gösterilen tepkiler usulüyle incelenmeli, mantık süzgecinden geçirilmeli ve tekrar düşünülmeli. Samimiyeti irdelenmeli, samimi görünmüyorsa karşı tarafın kafasında geçenler düşünülmeli. Gerekirse yem atılmalı, gerekirse yem yutulmalı. Bu konu hakkında ayrıntılı bir şekilde tartışılabilir, Eğer isteyen olursa.

GÇVENMEK YADA TANIMAK (Çzet)

Birine neden güvenilir ki? Bence güvenilmez. Peki birileriyle iş yapmak gerekiyorsa bu güven ortamı nasıl yaratılmalı? Güvenmek yerine tanımak (eğer mümkünse) çok daha mantıklı. Yada iş yaptığınız kişilerden ziyede anlaşmalara güvenmek. İş sonunda siz ne kazanacaksınız, ortağınız ne kazanacak? Ortağınız nasıl biri, amacı ne, nelerden hoşlanır, zaaflerı… (iş burada gözlem başlığına dayanıyor ). Tüm bunların kolay olduğunu söylemiyorum. Zaten kolay olsaydı cazip olmazdı. Bu konu hakkında ayrıntılı bir şekilde tartışılabilir, Eğer isteyen olursa.

KİşİNİN KENDİNE OLAN GÇVENİYLE OYNAMAK (Çzet)

Genelde yem atmaya dayanan bir durum. Gözlem bu noktada çok işe yarar. Beklenmedik durumlarda beklenmedik hareketlerde bulunmak ( kesinlikle kolay olduğunu söylemiyorum, nabza göre şerbet çok önemli). Vücut dili çok önemli, en az ağızdan çıkanlar kadar. Sizi gözlemlemeye ve çözmeye çalışanlar karşısında etkili olabilir. Hatta karşınızdakinin sizi çözdüğünü düşünmesini sağlayabilirsiniz. Buna inanır ve daha sonra sizin tarafınızdan ters köşeye yatırılırsa güven sarsma olayı büyük ölçüde tamamlanmış olur. Bundan sonrası kişi yönetimine elverişli olabilir. Bu arada yemlere dikkat etmekte çok önemli.Sakın zokaya gelmeyin! Sonra kendinize olan güveniniz sarsılabilir. Bu konu hakkında ayrıntılı bir şekilde tartışılabilir, Eğer isteyen olursa.

Kİşİ YÇNETİMİ (Çzet)

Bu başlıkta önemli olan, karşınızdakinin kararlarını kendi iradesiyle verdiğine inanmasını sağlamak. Kişiyi götürmeye çalıştığınız bir yer varsa elinden tutup götürmeyin. Oraya ulaşan yolu çizin, gerekli dış etkenleri ayarlayın (mümkünse bu etkenler maşalar aracılığıyla kişiye ulaşsın, maşalara güveniyorsanız…) sonrada bırakın kişi kendi iradesiyle sizin istediğiniz yere gitsin. Başka bir yöntem yada örnek her neyse; kolay gaza gelen bir karakter. Gaza getirin kullanın. Sonra gaza getirildiğini fark ettiğini sanmasını sağlayın. Yapmasını istemiyosanız yapması yönünde gaz verin. Yapmayacaktır. Bu konu hakkında ayrıntılı bir şekilde tartışılabilir, Eğer isteyen olursa.

KARAKTER (Çzet)

Dışardan bakıldığında karakterinizin nasıl görüneceği, neyi nasıl halletmeyi planladığıza göre değişir. Kimi zaman karizmatik, kendinden emin, kimi zaman akıl puanı düşük bir serseri, kimi zaman ketum, gizemli… Kendinizi dışardan görmeye çalışın, nasıl etkiler bıraktığınızı falan. Farkındalık çok önemli. Kendinizin farkında olun ve fark ettiklerinizi kullanının.

şimdilik bu kadar. Aklıma gelenler bunlar. Ama önemli olan bir başka konu ise bunları bilmekle uygulayabilmek arasındaki büyük fark. Hissederek ve usulüyle yaparsanız vezir, aksi haldi rezil olabilirsiniz. Aslında bu hepsinden daha önemli. Sindirmek gerek bunları, ezberlemek değil. Ve sakın kimseyi hafife almayın. Genelde rakiplerime saygı duyarım. Sevmem, belki yaptıklarında tiksinirim ama yinede saygı duyarım. Nede olsa, her ne yaptıysa, rakibim olmayı başarmış. Sakın hafife almayın, özellikle de kendinizi…
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailMSN Messenger
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Jul 21, 2007 6:11 am Reply with quoteBack to top

Zaten açıklamışsın üstad kişi. Sen konuştuktan onra bize ne söylemek düşer bilemiyorum ama madem rica etmişsiniz bende bir şeyler eklemek istiyorum.

BOş KALMAMA:

Sahnedeysen ve diğerlerini ilk başında etkileyemezsen daha sonra bir şansın daha ele geçmesi çok daha zor olacaktır. Geçse de ilk baştaki başarısızlık hep akılda kalacaktır ve ikinci şansı zora sokacaktır. Bu sebeple o ilk şansı en iyi şekilde değerlendirmeli ve elinizden tamamen kaçana kadar asla pes etmemelisiniz.

Tabii işler istediğiniz gibi gitmediğinde önceden hazırlanmış planınızda olmayacaktır. O zaman iki işi aynı anda yapmasını öğrenmek gerek. Yani bir yandan konuşurken bir yandan da düşünmek. Konuşmaya çok odaklanamayacağınızdan konuşma ya çok yüzeysel, ya önceden konuşulanları takip eden ve farklı şekilde dile getiren yada konuyla alakasız bir yöne çekecek cinsten olmalı. Yeni taktiğinizi kurdunuz mu? O zaman gerçek konuşmaya tekrar başlayın.

İDMAN:

Karşılaştığınız tecrübelerden başka karşılaşmadıklarınızı da düşünün. Bir iş bittiğinde o kafanızda da bitmiş olmasın. "Iskalasam ne yapardım?", "Susmasa nasıl giderdim?" gibi sürekli kafanız çalışsın. Bunun için önceki tecrübelerdeki gözlem gücünüz kadar hayal gücünüz de önemlidir.

SEYİRCİYE OYNAMA:

Başkaları ortamda mevcutsa siz karşınızdakine değil seyircilere karşı oynuyorsunuzdur. Bu sebeple ele geçirmeniz gereken seyircidir. Seyirciyi ele geçirdiğinizde ise karşınızdakini de seyirci ele geçirecektir.

Bunun için karşınızdakini istediğiniz yöne yönlendirmeli ve bir şekilde bulduğunuz açığını seyircilere çarpıcı bir şekilde göstermelisiniz. Hatta bu açığı görür görmez yüzüne vurmaktansa daha iyi bir zaman dahi kollayabilirsiniz. Çyle sorular bulun ki, birine verdiği cevap diğerni tutmasın. Tutarsız konuşmayıcı kimse sevmez değil mi? Ancak bu tehlikeli bir oyuncudur ve karşınızdaki bu oyunu biliyorsa bir anda şansınızı elinizden alabilir hatta sizin kurduğunuz tuzağa sizi düşürebilir.

Çstadım, dediklerinizi tekrar mı ettim yoksa bir şeyler kattım bilemem. Ancak benim elimden ancak bu kadarı geliyor.

Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    paul sernine
    Gölge Ustası

PostPosted: Sun Jul 22, 2007 9:00 pm Reply with quoteBack to top

Çstad? Lütfen beni şımartma Darkgnome, sonra çekilmez hale gelebiliyorum Very Happy

Küçük bir oyun daha; zarar vermek istiyorsan hak etmediği halde şımart, iyiliğini istiyorsan yapıcı bir şekilde eleştir. şımarttığın zaman ayakları yerden kesilebilir, kendini olduğundan daha büyük görebilir. Bu durumda sürekli yanında olur ve pohpohlarsın. İşler ters gitmeye başladığında sana sarılır. “Onlar beni anlamıyorlar, tanımıyorlar. Ama sen beni tanıyorsun” der. Bu durumda vereceğin cevap çok önemli… Artık gerisi size kalmış Evil or Very Mad

Tabiî ki Darkgnome’un bana zarar vermeye çalıştığını söylemiyorum. Yeri gelmişken bahsedeyim dedim.

Dediklerimi tekrar etmedin ve çok güzel şeyler kattın. Günlük hayatta bile kullandığım bir durum; biriyle hararetli bir şekilde tartışırsın, aynı anda konuşmaya başlarsınız, söyledikleriniz birbiriyle karışır. Bu durumda sizi dinleyen üçüncü kişiyle göz temasına geçmek çok işe yarar. Bir anda konuşmanın hakimi siz olabilirsiniz

BOş KALMAMAk için söylediklerin çok zekice (Bunu söylemek haddime düşmez ama söylemiş bulundum bir kere, kusuruma bakma).Buna benzer bir durumda gizemde yapılabilir. Ne söyleyeceğini bilmiyorsan biliyormuş gibi yap ama bildiğini söylememen için bir nedenin olsun. Bu sırada karşındakinin ağzınıda arayabilirsin. “Sence bu konu hakkında neden konuşmuyorum?” ama bunu söylerken yüzünün alacağı şekil çok önemli. İnandırıcı olmalı. Bu durumda yüksek karizma çok işe yarar. Karşınızdaki sizin ondan zeki olduğunuza inanıyorsa ve yemi yutmuşsa size yaranmak, kendini ispatlamak için işinize yarar şeyler söyleyebilir. Onu dinledikten sonra yüzünüzde tebessüm olsun. Alaycı mı yoksa takdir eden bir tebessüm mü anlayamasın.

Kişisel bölge diye bir şey duymuştum. Biriyle yuvarlak bir masada karşılıklı konuştuğunuzu düşünün. Çnemli konulardan bahsediliyor ve karşınızdaki konsantre olmuş bir şekilde size bir şeyler anlatıyor. Ve masada şarap kadehleri var. Gözlerinin içine bakarak şarabınızdan koca bir yudum alın ve kadehinizi masanın ona yakın tarafına koyun. Bunu amaçsızca, öylesine yaptığınızı hissettirin. Masayı ortadan ikiye böldüğünüzü düşünün. Sizin tarafınızda kalan bölge ve karşınızdakinin bölgesi. Kadehi onun bölgesini koyun ve koyarken ses çıkarmasına dikkat edin. Ne çok ne az çıksın o ses. Kişisel bölgesine müdahale ettiğiniz için rahatsız olacaktır. Konsantre halindeyse konsantrasyonu bozulabilir. Nedensiz yere göze sizin kadehinize kayabilir. Hatta kısa bir süre sonra kadehinizi sizin bölgenize koyabilir. Bunlar gerçekleşirken ne söyleyeceğini unutabilir yada bi an olsun saçmalar, kekeler vb. Bu noktada sözünü kesin ve üstüne gidin. Psikolojik baskı yapın. Sonrada hafiften aşağılarcasına bakın ama dinlemeye devam edin ve ona hak verdiğinizi söyleyin. “Evet ıııııhh senin yerinde olsaydım bende böyle düşünebilirdim… haklısın, yani sana göre ama bana göre değil” vb. Bu örnek biraz dar kalıplı oldu. Tabiî ki başka şeyler söylenebilir ve yapılabilir. Kafamdan geçenleri anlatabildim galiba.
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Sep 22, 2007 10:41 am Reply with quoteBack to top

Bu şekilde DM'yi de çileden çıkartma şansımız var ama. Düşünsene tam adam rol yapıyor sen elindeki bilmemneyi ortaya koyuyorsun. DM ona takılıyor sonra sen üstüne giiyorsun DM ne diyeceğini unutuyor, görev veremiyor, eblekliyor, oyun zıvanadan çıkıyor. Very Happy

Yada DM gıcık oluyor sana, kesme len oyunu haretlerine giriyor bu sefer sen gerçektten bu taktikleri uyguluyorsun ve arkadaşlığınız bozuluyor. Sonra pohpohlayarak kendi tarafına çektiğin arkadaşını Dmye karşı kullanıyorsun Dm ile diğerlerinin arasını açıyor ve DM sen oluyorsun. Gider bu iş.

Karizmatik hırsız felansanız biraz da DMsine göre oynayın demek istediğim.

Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    paul sernine
    Gölge Ustası

PostPosted: Sun Sep 30, 2007 8:06 pm Reply with quoteBack to top

Dm'in npc'leriyle uğraşmak oldukca keyifli ama kendisiyle uğraşmak...

Bu taktikler oyun içindeki kadar olmasada oyun dışındada işe yarayabiliyor. Rogue oynamanın böylede bir avantajı var, yada dez avantaj mı? Büyücü oynuyorsanız gerçek hayatta büyü yapamazsınız yada elinizde kılıçla sokakta dolaşamazsınız. Ama rogue oynuyorsanız gerçek hayatta başınızı kolaylıkla belaya sokabilirsiniz. Yinede her ihtimale karşılık bir kelepçe buldum ve ataçla açma antremanlarına başladım. Polislerle başım belaya girdiğinde lazım olabilir. Rolling Eyes

şaka bir yana arkadaşlar arasında küçük yankesicilik oyunları, laf oyunlarına dayalı pazarlıklar keyifli oluyor. Oyun ama Smile
    lightflarer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Feb 05, 2008 11:52 am Reply with quoteBack to top

paul sernine wrote:

...
    GÇVENMEK YADA TANIMAK (Çzet)

Birine neden güvenilir ki? Bence güvenilmez. Peki birileriyle iş yapmak gerekiyorsa bu güven ortamı nasıl yaratılmalı? Güvenmek yerine tanımak (eğer mümkünse) çok daha mantıklı. Yada iş yaptığınız kişilerden ziyede anlaşmalara güvenmek. İş sonunda siz ne kazanacaksınız, ortağınız ne kazanacak? Ortağınız nasıl biri, amacı ne, nelerden hoşlanır, zaaflerı… (iş burada gözlem başlığına dayanıyor ). Tüm bunların kolay olduğunu söylemiyorum. Zaten kolay olsaydı cazip olmazdı. Bu konu hakkında ayrıntılı bir şekilde tartışılabilir, Eğer isteyen olursa.

...

güvenmek başatıya giden en iyi yollardan biridir, eğer yanınızda karşılıklı bağlantı kurduğunuz bir dostunuz varsa en güçlü düşmanlara karşı bile sırtınız yere gelmez fakat bazılarının ihanet edebileceğini inkar etmiyorum, iyi bir güven bağı oluşturmanız lazım
    Back to top View user's profileSend private message
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum