Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 16
    Dün: 35
    Toplam: 90380

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1012
    Üye: 1
    Toplam: 1013

Şu An Bağlı:
    01 : equza

FrpWorld.Com :: View topic - Wish Büyüsü
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Wish Büyüsü View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    yeorda
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jan 06, 2004 6:38 pm Reply with quoteBack to top

Arkadaşlar Wish büyüsü hakkında Agorada gördüğüm spekülasyonlar üzerine bunu yazdım. Benim bildiğim kadarı ile 20 değil 30. level büyücü bile (eğer ölümlü ise) bu büyüden korkar. Hele ilk defa yapıyorsa. Yaşlandırma etkisini bir yana bırakalım (her büyüde 5 yıl yaşlanmayı düşünür ve insan ömrünü yüz yıl sayarsak sıfır yaşındaki yirminci level büyücü bebeğimizin bile bunu 20 defa yapma şansı var)
    Basit bir isteğin nasıl çarpıtılacağını görelim. Agoradaki örneği alırsak cehenneme kapı açmak. Bunu istedik ama nerden kapı açılacağından bahsetmedik. Peki fearundan cehenneme kapı dedik. Ama cin eğer iyi niyetli ise bile kapıyı okyanusa veya bir kayanın içine açabilir. (eğer kötü niyetli ise kapı büyücünün bedeninin içine de açılabilir. ) Peki kapının koordinatlarını verdik bitti mi hayır boyutunu söylemedik milimetrik bir kapı açılabilir. Ayrıca kapı açılıp iki saniye sonra kapanabilir veya bir saat.
    Bunlar hiç büyücülük yapmamış (cinlik de yapmamış ) birinin aklına gelenler. Kaldı ki cin söz konusu olduğunda sözcüklerin her parçası çok daha fazla özenle incelenir. Ve bir büyücünün büyüyü yapmak için harcadığı sürenin çok daha fazlasını isteği kelimeler dökmeye harcaması gerektiğini söylemek sanırım yanlış olmaz. (Sonuçta 25. level büyücü cehenneme kapı açmayı delice istese bile tüm yolları denemeden wish e başvuracağını sanmam.) Bir an için bu tip durumlar için isteklerin formule edilmiş bir halinin olduğunu düşünelim (cinden dilek dileme klavuzu) yine de ufak bir kelime hatası hatta vurgu bildiğim kadarı ile büyücünün sonunu getirmeye yeter büyünün başarısız olması bir yana) Tüm bunları düşündükten sonra 20. level da olsa büyücünün değil günde yılda 5 wish büyüsünü bile sağ bir şekilde atlatabileceğini sanmıyorum yaşlanmayı bir yana bıraksak bile. Tüm büyülerin bedeli ve riski vardır ve levelın ne olursa olsun bedeli ödersin ve riski yaşarsın. Wish bedelin de riskin de en üst düzeyde olduğu büyülerden biridir. Çzellikle risk konusunda belki de kötü büyü. (Wishmasterı hatırlayın. Adamın lafı Nasıl isterseniz efendim.)

pyros
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jan 06, 2004 7:56 pm Reply with quoteBack to top

zaten Abyssal yaratıkların veya summon edilen hizmetkar yaratıkların en büyük özelliği de kendisini çağıran kişinin sözlerini çarpıtması ve klendi çıkarına kullanmasıdır

mesela bi kitapta vardı
    adam birinin ruhunu çağırıyordu ve diyordu ki "konuyu saptırma buraya geliş sebebinden bahset,"

hayalet de diyodu ki "beni sen çağırdın geldim,"

aslında adamın sorduğu şey, istediği konu hakkında bilgi edinip edinmediğiydi tabii

her neyse bence wish büyüsü abartılı ve gayet gereksiz bir şey

bir de command büyüsüvardı galiba onu ne zaman tartışacaz acaba?
    Back to top View user's profileSend private message
    Dilbao
    BaÅ?büyücü

PostPosted: Tue Jan 06, 2004 9:07 pm Reply with quoteBack to top

1. Wish büyüsü hiçkimseyi yaşlandırmaz.
    2. Wish büyüsü illaki bir cin tarafından verilmez, büyücü tarafından da yapılabilir.
    3. Büyünün en önemli dezavantajı XP feda etmek zorunda olunması. Onun haricinde her dilenen ters tepki veremez.
    4. Basitçe tasfir edilen dilekler haricinde çoğu istek ters tepmez.
    5. Günde 4 wish ezberleyen bir kişi bunları tümünü gün içinde kullanabilir. Hala 9. seviye büyü yapabilecek kadar xp kaldıysa bunu istediği kadar gün tekrarlayabilir.

Ayrıca hiç kimse geçit açmak için wish kullanmaz. Cillop gibi Gate büyüsü dururken salaklık olur bu.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jan 06, 2004 9:11 pm Reply with quoteBack to top

wish büyüsü sadece abartılı isteklerde ironik sayılabilicek tepkiler werir mesela staff of the magi isteyen biri staff in o anki yanına ışınlanır (ehe galiba manshoon daydı!!)
    bunun dışında benim daha sevdiim bi uygulama ölümsüzlük falan isteyen birini sonsuza kadar çıkamayacağı ve ölümsüz olacağı boş bi boyuta hapsetmek...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jan 07, 2004 2:32 am Reply with quoteBack to top

o zaman raistin anlattığı o kılıcı (sword of kas) isterdim
    ve belki de kendimi Abyss'in dibinde bulurdum Sad

kötüymüş
    Raistlin
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Wed Jan 07, 2004 5:31 am Reply with quoteBack to top

Ya arkadaşlar 2nd ve 3rdü karıştırarak spekülasyonlar yaratmayalım lütfen. 2nd'da hiç bir effektif gücü kalmamış olan Wish 3rd'de daha fazla tercih edilebilir hale gelmiş ama yine de aşarı güçlü olmuş.

Dilbao'nun söylediği gibi:
    1. XP penalty var, yaşlanma söz konusu değil
    2. Belli sınırlar içindeki bütün istekler yapılır kötü bir şey olmaz hatta Player's Handbook'ta bunlar çok iyi açıklanmıştır.
    3. Aşırı güçlü istekler ise zeki bir büyücünün elinde yine tehlikeli bir şekilde işleyebilir.
    Kimse gidip de bu büyüyü cast ettikten sonra:
    "Cehennemden buraya açılan bir kapı yarat" demez... Bunu söyleyecek wizard'ın inti 10 demektir ki o zaman bu büyüyü yapmış olma ihtimali de yok

Cehennem'de Baatezuların yaşadığı bilmemne Plane'indeki bütün varlıkların geçebileceği ve İnsanların yaşadığı şu şehirin tam merkezine zamanı değiştirmeden (çünkü seni öyle bir zamana yollayabilirdi) çift taraflı kullanılabilen ve yolcuların tüm hayat fonksiyonlarını yolculuk öncesinde ve sonrasında korudukları (çünkü girenleri öldürüp öbür taraftan ölü olarak da çıkarabilirdi), yolculuğun zaman almadığı (aksi takdirde yolculuk sonsuza kadar bile sürebilirdi ve boyut kapısına giren bütün canlılar öbür taraftan çıkana kada ryaşlanıp ölebilirdi) bir boyutkapısı açmanı diliyorum.

Haliyle 20-22 int'e sahip bir wizard bu ihtimalleri düşünüp isteğini uzun ve ayrıntılı olarak bir cümlede dile getirebilir. Çstelik ben ki büyücülükten hiç anlamam, plane knowledge'ı ve 20. levle bir wizardın bu bilgisiyle boyle bir wishi ne kadar isabetli yapabilecegini düşünmeniz için sizi hayalgücünüzle başbaşa bırakıyorum. Sonra gelip bana bıdı bıdı etmeyin. Level 20 Büyücü "o kadar da abartı" değil diye...

pyros
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jan 07, 2004 5:39 am Reply with quoteBack to top

ehehe bu bıdı bıdı sana has bi laf oldu artık

bu arada abi ben anlamıom en güçlü büyüyü kaçıncı seviyede yapabilio bu herifler, aha işte onun üzerine bi 4, hadi bilemedin 5 level koy
    max o kadardır

şu anda sabahın 7.38'i bu kadar cümle kurabiliom Smile Smile
    WarlorD
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jan 07, 2004 11:59 am Reply with quoteBack to top

eheh epic büyüler denen bi kawramı saymazsak 9. level büyüler en güçlü oluyo ki wiz lvl 17 de sor lvl 18 de bunları kullanabiliyo. ama büyücü kardeşimiz epic olunca olay adamın büyüyü keşfetmesi hazırlaması ile ilgili olarak spellcraft olayına dayanıyo... herkes abartı büyüler yazıp spellcraftı yetiyosa gerçeğe dönüştürebiliyo... epic level handbook ta bazı büyü örnekleri war ama örnek olarak o kadar güçlü büyülere ulaşabilmek bilmem kaç milyon altınlık bilmem kaç günlük bi araştırma yapmalı ve 50-60 fln gibi DC lere karşı spellcraft atmalısınız... tabi bi de XP costları war dı galiba...

SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Wed Jan 07, 2004 12:10 pm Reply with quoteBack to top

I wish... Epic levellara kaçmadan yapabileceğiniz en tehlikeli büyülerdendir.
    Wish in efekteri çeşit çeşittir. Yinede ister cin olsun ister başka bir summon o yartıkta hiç aptal değldir. Burada olay tamamen DM'in yaratıcılığı ve dil bilgisi ile Mage'imizin dikkatine bağlıdır. Haaa sunmon olan yaratığın fear , finger of death gibi özelliklerinide göz ardı etmemek lazım...

SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Wed Jan 07, 2004 1:05 pm Reply with quoteBack to top

Fakat zeki dikkatli bir oyuncu kafasında bir plan kurup onu geliştirerek isabetli bir wish ile müthiş şeyler yapabilir ve de korkunç şeyler...

yeminer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jan 07, 2004 1:11 pm Reply with quoteBack to top

abi ben ilk yazıda wish in aşırı abartıldığını düşünüyorum. bence wish o kadar aşırı tehlikeli bir büyü değil. bu arada bir şeye rastladım. "hala 9. level büyü yapabilecek kadar xp si kaldıysa" büyü esnasında harcanan xp ler size level kaybettirmez sadece bir sonraki levela daha zor atlamanızı sağlar yani o gün 5 tane wish yapıp xp niz dibe vursa da sonraki gün yine ezberleyip yine yapabilirsiniz tabi bu arada vücudunuz ve zihniniz aşırı yıpranır ve xp niz 0 anırsa ölürsünüz ama gücünüzün son damlasına kadar elinizde bulunan gücü harcayabilirsiniz. abzı kitaplardaki büyüyü aşırı zorladığından dolayı ölme meselesinin bu yüzden olduğunu düşünüyorum.
    azalinle savaş ı okuyan varsa 9. levelin üstünde ki büyülerin nasıl yapıldığını çok iyi anlamıştır. bu kitabı okuduktan sonra azaline saygı duymamak elde değil. 9. levelin üstündeki büyülerin yan etkileri de o kitapta iyi verilmiş ama aynı zamanda o kitapta wish in çok abartıldığını söyleyeceksiniz(lord strahd won zarowich(doru mu yazdım bilemeyecem)) ama onun bu büyüyü kullandığında daha amatör olduğunu unutmayalım. wish yerine başka bi büyü de kullansaydı etkisi daha aşağı olmazdı sanırım.
    kısacası o gücü kontrol edebileceksen kullanmaktan korkma.

Raistlin
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Wed Jan 07, 2004 1:53 pm Reply with quoteBack to top

Experience 0'lanınca ölür müsün? Bunu ilk kez duydum neyse zaten sıfırlanması imkansız gibi bir şey Wish cast ederken sonuçta 5000 experience adam onu cast edebilmek için 18. level caster olcak yani 153000 exp alması lazım. Ama 9.nun üstündeki level büyülerde daha fazla exp yiyodur herhalde ve de lichlerin asla experience alamadıklarını düşünürsek bunun onlar için problem olması muhtemel.

The_KiRaTh
    BaÅ?büyücü

PostPosted: Wed Jan 07, 2004 7:55 pm Reply with quoteBack to top

şu ana kadar daha mantıklı bulduğum için 2e konseptinde konuştum.

Ancak kuralları bir kenara bırakırsak, sizce bir büyü, burda wish oluyor, gerçekliği ne kadar etkileyebilir?

Bu tamamen dünyanın barındırdığı büyü gücüne bağlıdır. Her dünyada büyü farklı seviyelerde ve şekillerdedir. Büyünün çok yoğun ve güçlü olduğu dünyalarda tabiki wish de gerçekliği o kadar fazla etkileyebilecek güçtedir. Büyünün daha zayıf olduğu dünyalarda wish de nispeten zayıftır.

şunu unutmayalım wish, bir büyücünün gerçekliği kendi istekleri yönünde bükme ÇABASIDIR. Ve yukarda bahsettiğim güç açısından sınırları wardır. Kolay gerçekleştirilebilecek şeylerde nispeten zararsız bir büyüdür. Ancak yapılacak bükme ne kadar büyük ve dengeyi tehdit eder durumda ise büyü de o kadar tehlikeli olur.

Yani bu şu demek, ne kadar iyi kelimelere dökülmüş de olsa wish herşeyi yapamaz... Buna örnek vermeye gerek bile yok, neden olduğunu azıcık düşünen herkes birçok neden bulabilir...

şahsen ben 3e deki wish olayını çok yanlış buluyorum. Bir ölümlünün istediği gibi (kadar) gerçeği bükebilmesi bana yanlış ve dengesiz geliyor... Buna rağmen eşiti büyüleri bile taklit edemediği yazıyor. Bu açıdan 2e deki kuralları yeğliyorum. Çzellikle sınırlandırma açısından gayet başarılı. Yaşlanma çok etkili bir engel...

Ayrıca şunu da belirtiyim. Oynattığım kişilerin wisj kullanması gayet hoşuma gider.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jan 07, 2004 8:11 pm Reply with quoteBack to top

ii de zaten 3e de wish le istediiniz herşeyi yapabilirsiniz demiyo ki.. öle inanılmaz abartı örnekler de wermemiş ztn phb de dikkat ederseniz. we isteklerin kesin sınırları da DM e bırakılmış ki bu da zaten olayı bitirio. Dm in dünya ve hikayeye baalı olarak istedii limiti koyar wish büyüsüne...

SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Wed Jan 07, 2004 11:42 pm Reply with quoteBack to top

Yüksek müsadenizle bir yanlış anlamayı düzeltmek istiyorum. 3rd edition PHB:

You may wish for greater effects than these, but doing so is dangerous. Such a wish gives you the opportunity to fulfill your request
    without fulfilling it completely. (The wish may pervert your intent into a literal but undesirable fulfillment or only a partial fulfillment.)
    For example, wishing for a staff of the magi might get you instantly transported to the presence of the staff’s current owner. Wishing to
    be immortal could get you imprisoned in a hidden extradimensional space (as in imprisonment), where you could “live” indefinitely.

Hiç bir sınırdan bahsedilmiyor ama wish tam olarak olmuyormuş. Yani oluyor ama asla tam değil.

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum