Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 32
    Dün: 35
    Toplam: 90396

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1037
    Üye: 1
    Toplam: 1038

Şu An Bağlı:
    01 : egevix

FrpWorld.Com :: View topic - Wish Büyüsü
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Wish Büyüsü View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    yeminer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Jan 08, 2004 9:45 am Reply with quoteBack to top

lichlerin xp almadığını nerden çıkardın abi merak ettim. ikincisi evet wishin sınırı olamyabilir ama sonuç olarak sen gücün yoksa istediğin kadar dağı hareket ettirmeye çalış olmaz. 26. level bi adamla 17. level adamın dileyebilecekleri şeyler arasında çok büyük fark vardır. mesela 1. adam bi şehrin yok olmasını istediğinde bunu yapabilecek gücü olduğundan dolayı gerçekten şehir yok olabilir ama ikinci sadece çarpıtılmış bir sonuç alır ve şunu da söyliyim bi adam istediği kadar doğru istesin wish ile gücünü aşan bi şey isterse çarpıtılır ya da hiç olmaz. lord strahda gelince ordaki wish büyüsünü yapan o değildi anlaştığı karanlık güçlerdi. wish yapar ken I wish dersiniz from falan yok yani.

Raistlin
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Thu Jan 08, 2004 11:40 am Reply with quoteBack to top

Levella hiç bir alakası yok arkadaşım sadece int ve wisdomın ile alakalı isteğinin doğru şekilde (ya da olduğu kadar doğru şekilde gerçekleşmesi)
    26. levle adamın statları daha düşükse 18. leveldan daha kötü sonuçlar alabilir. Ayrıca düşük levellı isen büyü senin isteklerini daha az gerçekleştirir diye bir şey de yok saptırmayalım.
    Ayrıca tanımda söylendiği gibi belli başlı 4-5 istek var (bunları yazmadım çok basitler, büyü kopyalamak, büyülü eşya yaratmak vs. vs. gibi) bunların üzerindeki herhangi bir istek "KESİNLİKLE BİR şEKİLDE YARIM YAPILIR". Yani asla tam istediğin bir şey elde edemezsin uçuk isteklerde ama yakın şeyler elde edebilirsin (tabii çok yüksek bir ihtimal değil)

Undeadler XP kazanamazlar sonsuza kadar öğrenememeye mahkumdurlar. Azalin'le savaşta da görmüşsündür bunun bir örneğini. Azalin yeni şeyler öğrenemediğini farkediyor ve buna bir anlam veremiyor. Strahd örneğini vermeyin o zaten baştan aşağı tamamen farklı bir olay ve yalnızca bir roman kahramanı (Azalin de öyle o ayrı ya)
    Nedeni ise undeadler stabildirler, zihinleri bir zamanda bir noktada sıkışmıştır, vücutları yıllar boyunca çürüyebilir(lich, mumya, zombi, ghoul vs.) ya da bir şekilde aynı halde de tutulabilir(abomination, vampir) ama yeni şeyler öğrenemezler öldükleri anda onlar için sınır çizilmiştir. Yoksa tüm lichler 20.000 yıl 30.000 yıl çalışır, güçlenir hepsi birer Tanrı olurdu oysa tek lich Tanrı Vecna "Master of all that is secret"tır (ki o da lesser god'dır)

The_KiRaTh
    BaÅ?büyücü

PostPosted: Thu Jan 08, 2004 1:51 pm Reply with quoteBack to top

Wish in yapabileceklerini önceki yazımda açıkladım. Bir daha yazma gereği duymuyorum. Çzellikle yeminer abicim lütfen o yazıya bir göz at. Wishin yapabilecekleri büyücünün gücü ile deil, büyünün dünya üzerindeki gücüne bağlıdır. Buna da tabiki dmler karar verir.

Undeadlerin exp kazanmaması ve öğrenememesi konusuna gelince... Bu konuda yanıldığınızı söylemem lazım. Bazı türleri raistin dediği gibi zamanın belli bir kısmında hapsolmuştur ve "ilerleyemezler". Bazılarının bunun için zekası bile yoktur. Ancak Lichlerin tek amacı budur zaten. Güçlerini arttırmak, deneylerini tamamlamak ve ilerletmek-hatta ölümlülerin dayanamıyacağı uzunlukta araştırmalara girişmek, ölümlü yaşamın öğrenme ve güçlenmeye engel olmamasını sağlamak vs vs... Yani ölümün güç kazanma yolunda onlara engel olmaması için lich olur büyücüler. Ve sürekli öğrenir, güç kazanır. Yeni büyüler, yeni kullanım şekilleri öğrenir. Bu sayede gücü sürekli artar. Artamadığı yerde ise lich zaten artık demilich safhasına gelmiştir. Hala itiraz edenleri Van Richten's guide to Liches kitabını okumaya davet ediyorum. 3e de belki deiştirmişlerdir bilmiyorum, "normal" büyücülerin bile lich olabildiği bir editionda mümkündür deiştirmişlerdir. Ancak 2e için bir lich gerektikçe ve çalıştıkça istediği proficiencyi elde edebilir. Hatta fiziksel becerilerini bile arttırabilir. Büyü gücünü arttırabildiğine zaten kimse itiraz bile edemez... Lich kavramının asıl amacı odur zaten...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Jan 08, 2004 3:58 pm Reply with quoteBack to top

lichler daa fazla büyü öörenebilirler we gelişebilirler bence de... azalin normalin dışında bi koşul altındaydı belki ravenloftun werdii bi başka ceza yeni büyü öörenememesiydi...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Jan 08, 2004 4:00 pm Reply with quoteBack to top

Wish büyünün var olmasinin kanımca iki nedeni var..:

1-) Cinlerin masallarda yaptıkları seyleri açıklamak için..

2-) Zibidi player'ların campaign settinglerde bir sey anlayamazlar sonra DM' e nasıl yapmıslar diye sorunca, Dm'in iste wish büyüsüyle çok levelli amcamlar yapmis diye cevap vermesi için.. (Tabi Kitap yazarları da aynı sekilde yırtıyorlar..)
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mail
    Raistlin
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Thu Jan 08, 2004 9:00 pm Reply with quoteBack to top

Hmm lich konusunu dediğin gibi inceleyeyim o halde, teşekkür ederim herkese.
    Anchorite'ın son sözleri ise ağır bir komplo teorisi gibi tebrikler Very Happy

pyros
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jan 09, 2004 9:34 am Reply with quoteBack to top

ama mantıklı bir komplo teorisiymiş

"la oolm dm bu nası böyle yapabilio ya,"

"viştendir viştendir,"

"la dm la, bu adam nası bi anda ööle yaptı ya mantık mı var bunda şimdi?"

"vişten oolm vişten,"

"hay başlayacam vişine bea!"
    Back to top View user's profileSend private message
    raini
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Jan 10, 2004 11:18 am Reply with quoteBack to top

Bilmiyorum arkadaşlar wishmaster ı izlediniz mi? Oradaki Wish büyüsü çok daha bedeli olan bir büyü idi. Bilmiyorum ben de okuduğum sınırlı sayıdaki kitapta fantazi dünyalarında da wishin öyle olduğu sonucunu çıkarttım (gerçi sadece fr okudum diğer dünyaları bilmiyorum.) Gerek o filmde gerek benim gördüğüm kadarı ile fr da wish neredeyse cinin kendi istediğini yapması şeklinde oluyordu. şu şekilde açıklayayım cin karşısındakinin isteğini kelimeler ve vurgularla oynayarak yorumluyor sonunda o isteği öyle bir yerine getiriyor ki sonunda kendi yapmak istediği de gerçekleşmiş oluyor. Bu benim şu ana kadar okuduğum tüm wishler de vardı. Hatta yanlış hatırlamıyorsam alladinin cini bile bunu yapıyordu bi kere (tabii o iyi bir cindi o ayrı.)
    Oren_Dautry
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Jan 10, 2004 2:27 pm Reply with quoteBack to top

Wİsh diince öle bir büyü ki.. yapılması 9 tur sürer bunun 8 turunda düşünürsün kalan 1 turda büyü cast edilir...

Wish in sınırlı gücü vardır o sınırları aşarsan wish fizzle olur..
    bir wish çekip 2 wish scroll u dileyemezsin...

onun dışında dilek dilenince
    dm alır ve en büyük art niyetle bu sözcükleri inceler..
    ona göre bir olay yaratır...
    art niyetin nedeni ise başka bir boyuttan alıp kandi boyutuna bağladığın acı çeken cine böle abuk subuk istekler sölemektir..

şahsen bir cin olsam rahat rahat otururken birden kendimi zibidi bir büyücünün önünde başka bir boyutta acı çekerken bulsam ben o büyücünün..........

ancak limitd wish büyüsünde kötü bir etken olmaz o da belli başlı şeyleri seçersen.. o belli şeyler dışında birşey dilersen art niyet geçerlidir...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Jan 10, 2004 9:15 pm Reply with quoteBack to top

WarlorD wrote:
    lichler daa fazla büyü öörenebilirler we gelişebilirler bence de... azalin normalin dışında bi koşul altındaydı belki ravenloftun werdii bi başka ceza yeni büyü öörenememesiydi...

aynen ööle...ravenloft taki bütün domain lord larının sadece kendilerine ait ve özel curse leri vardır.. bunların hepsi birbirinden farklı ve hiç bir şekilde remove edilemeyen curse lerdir.

mesela strahd ın şimdi tam hatırlamıyorum her 10 veya 100 yılda bir tatyanayı bulduğunıu zannedip tekrar elinden kaçırması..

azalin in büyü deneyleri yaparken oğlunu öldürmesi sonucu ...tekrar büyü öğrenememesi gibi... büyü öğrenememek lichler arasında sadece azaline ait bir curse dür.. herhalde bir lich için daha kötü bişi olamaz...Smile

2nd edition "domains of dread " i okuyanlar varsa bunlar orada yazıyor...

Tanrıların getirdiÄ?i çaresizliÄ?e tanık olun...
    The_KiRaTh
    BaÅ?büyücü

PostPosted: Sun Jan 11, 2004 11:03 am Reply with quoteBack to top

3e yi bilmiorum ama 2e de illa cin egerek yok... Ama sonuçta dünyann özü dengedir. Ve o dengeyi sarsacak şeylere izin verilmez... Yine aynı nedenden aç gözlü wishler mümkün olduunca art niyetli gerçekleşir, veya hiç gerçekleşmez...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Jan 11, 2004 12:34 pm Reply with quoteBack to top

The_KiRaTh wrote:
    3e yi bilmiorum ama 2e de illa cin egerek yok... Ama sonuçta dünyann özü dengedir. Ve o dengeyi sarsacak şeylere izin verilmez... Yine aynı nedenden aç gözlü wishler mümkün olduunca art niyetli gerçekleşir, veya hiç gerçekleşmez...

we sonucun ne olacağı da tamamen dm e baalı olur :twisted: :twisted: :twisted:

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Jan 12, 2004 7:18 am Reply with quoteBack to top

Bence de oyunda işin dm e bağlı olması daha doğru ama yine de Wishin kolay ve sınırsız güçlü olması bana ters geliyor.
    Oren_Dautry
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Jan 12, 2004 7:53 am Reply with quoteBack to top

raini wrote:
    Bence de oyunda işin dm e bağlı olması daha doğru ama yine de Wishin kolay ve sınırsız güçlü olması bana ters geliyor.

sınırsız güçlü die bişi yok

çok para istersin seni kraliyet hazinelerinni ortasına atar..

ölümsüz olmak istersin tablo ya da iskelet yapar..

BaÅ?büyücü

PostPosted: Mon Jan 12, 2004 9:47 am Reply with quoteBack to top

raini wrote:

Rainicim, önceki yazıları okursan wishin ne kolay, ne de sınırsız güçlü olmadığını anlarsın...

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum