Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 20
    Dün: 23
    Toplam: 90349

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1784
    Üye: 0
    Toplam: 1784

FrpWorld.Com :: View topic - Kitap nasıl okunur?
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Kitap nasıl okunur? View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Poll :: Kitap nasıl okunur?

Tekrar tekrar düÅ?ünerek, irdeleye irdeleye, yavaÅ? yavas
    57%
     57%  [ 8 ]
    Ä°lk okuyuÅ?ta düÅ?ünerek
    28%
     28%  [ 4 ]
    Hiç düÅ?ünmedim
    14%
     14%  [ 2 ]
    Okunmaz!
    0%
     0%  [ 0 ]
    Total Votes : 14

Author Message
    Edmond
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Feb 12, 2008 2:39 pm Reply with quoteBack to top

Etrafıma bakıyorum da, herkesten ayrı bir ses çıkıyor, "Yok kardeşim, kitap dümdüz okunur!* *Yok efendim, irdeleyeceksin, yavaşça okuyacaksın* falan filan.

Açıkçası bence, kitapı tek okuyuşta anlamak önemli, ve hız da yine önemli

The reason we're successful, darling? My overall charisma, of course.

I never thought of myself as the leader. The most important person, perhaps.

-Freddie Mercury
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    NocturnaL_Soul
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Feb 12, 2008 2:49 pm Reply with quoteBack to top

Ben genelde iki üç oturuşta bitiririm her kitabı, çok sıkıldıklarımıda yarısında bırakmışlığım var Very Happy

Tabi öyle hızlı hızlı okuyup hemen bitirme telaşı içerisindeyken bazı şeyler gözden kaçabiliyor yada anlaşılamayabiliyor bu yüzden aynı kitabı yaklaşık en azından 2-3 kez okumuşumdur ( bu 2 ve 3 benim kitap okuma şeklimi özetleyen numaralar yani anlaşılan )

Artık okuycak yeni kitap bulamamaktan yada bazen yeni kitaplarla kafa yormaktansa eski bildik kitapları tekrar okuyup daha önceden atladığım ayrıntıları görmek hoşuma gidiyor. Yada sırf yapıcak bişey olmadığı için 7. kez okumak bile hoş gelebiliyordu.. ama sıkmaya başladı artık Rolling Eyes

Ama sıknıtya son: Artık kendim yazmaya başlamaya karar verdim Melek görünümlü Å?eytan
    Back to top View user's profileSend private message
    Alenthas
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Tue Feb 12, 2008 3:57 pm Reply with quoteBack to top

şahsen ben yavaş yavaş okurum. Hatta illa günde 3-4 saat okumak gibi bir kaydımda yok, ne zaman canım sıkılırsa o zaman okurum. Ha bazen tabii 1-2 günde bitiriyorum ama o ayrı konu..

Neyse ben genellikle kitabı okurken karakterlerin seslerini ve söyleyiş tonlarını hayal ederek okumayı severim. Böylelikle sanki bir film izliyormuşum gibi oluyor.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Feb 12, 2008 8:04 pm Reply with quoteBack to top

Kitabı irdeleye irdeleye yavaş yavaş okumak önemli. Diyelim çok ünlü bir yazarın kitabını okuyorsunuz. Çoğu iyi kitaplarda oturup düşünmek için yaratılmış bölümler vardır. Bir arkadaşınızla bu kitabı tartışırken "şurdaki olayı anladınmı hani kitapta bu yüzden yazılmış" gibi bir şey söylerse şahsen kitabı bu kadar düşünmeden yalın okuduğuma yanarım.
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteMSN Messenger
    WizardOfQuarks
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Feb 12, 2008 9:57 pm Reply with quoteBack to top

Bence kitabı tamamen anlamak önemli. Ne kadar sürede okunursa okunsun önemli noktaları yakalamak gerekir. Ben hızlı okurum ama okuduğum zaman kendimi tamamen kitaba veririm o yüzden eğer çok ağır bir bilimsel kitap okumuyorsam genellikle ilk okuduğumda anlıyorum kitabın vermek istediği şeyleri. Gerekirse birkaç kez de okurum.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Feb 13, 2008 5:14 pm Reply with quoteBack to top

Kitabı baş aşağı tutup okumalıyız, daha anlaşılır oluyomuş Dil Amuda kalkıp okusak da olur ama siz bunu evde denemeyin, çıkın açık havada kalkın amuda, öyle okuyun Very Happy

Kitap normal bi şekilde okunur, eğer şüphe duyulan birşey varsa hemen geri dönüp bakılır, yani sayfalar arasında dolaşmaktan çekinilmez. Olaylar hızla gelişince iki üç kere aynı sayfayı okumak zorunda kalıyorum ara sıra. Bi de bi huy mudur, reklefs midir tanımlayamadığım birşey var bende. Böyle kitap okurken birinin yüz ifadesi anlatılırsa yüzün direk o şekle giriyo hatta arada ben yapmak istiyorum bunu, sonra aynada bakıyorum kendime. Karakterlerle özdeş hissediyo kendini insan Dil
    Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    HeroThoR
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Feb 24, 2008 5:39 pm Reply with quoteBack to top

Bazı kitaplar vardır Tolkien kitapları Silmarillion gibi kesinlikle ekler kısmına özellikle sözlük kısmına bir ayırac koyarak sindire sindire okumak lazım bazı kitaplar vardır d. eddings kitapları gibi kitap akıyor bi solukta oku bitir.
    Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    celephael
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Feb 25, 2008 2:22 pm Reply with quoteBack to top

Günde kitap okumak için ayırdığım zaman yarım saat - 1 saat arası (uyumadan önce) olduğu için hızlı okumaya çalışıyorum ama okurken bazen aklım apayrı konulara kayıyor ve 2 sayfa sonra kurumlar vergisi taksidi ne zamandı diye kendimi düşünürken buluyorum.Sonuçta 2 sayfa geriye dönüp tekrar yavaş yavaş okuyorum.
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mail
    Lunaris
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Mar 21, 2008 11:38 am Reply with quoteBack to top

Kitap okumak için yapılması gerekenler:

1) Kitap alınır.

2) Küçük bir not defteri ve kalem alınır.

3) Güzel bir fon müziği konulur.

4) Yastık kabartılır.

5) Mevsimine göre sıcak yada soğuk bir içecek alınır.

6) Sonra da oooooh deyip yayılıp, kitabın kapağı açılır.

Not: Arzu eden, tütsü ve mum da kullanabilir. xD Ama kitap okurken, not almak gerçekten iyi bir alışkanlıktır. Eğer küçük bir de sözlüğünüz varsa harika olur. Yeni kelimeler öğrenirsiniz. Ve özlü sözler arşivinizi de kendiniz hazırlayabilirsiniz.

KISACASI, kitap okumak keyif işidir xD

Back to top View user's profileSend private message
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum