Frp World Ana Menü
 • Frp World
  » Anasayfa
  » Forum
  » Anketler
  » Akademi
  » Kitap Tanıtımları
  » Haber Arşivi
  » Haber Gönderin
  » Makale Gönderin

 • Üyelere Özel

 • Kişisel
  » Hesabınız
  » Özel Mesajlar
  » Üye Listesi
  » Üye Arama
  » Siteden Çıkış

 • Site Bilgileri
  » Top10
  » Site Hakkında Yorumlarınız
  » İstatistikler
  » Destekleyen Siteler

 • Kullanıcı Menüsü
  Hoşgeldin, Diyar Gezgini
  Üye Adı
  Şifre
  (Kayıt Ol)
  Üyelik:
  Son Üye: PansyPette
  Bugün: 33
  Dün: 88
  Toplam: 58517

  Şu An Bağlı:
  Ziyaretçi: 1288
  Üye: 0
  Toplam: 1288

  FrpWorld.Com :: View topic - GURPS 'ta karakter yaratmak
  Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

   GURPS 'ta karakter yaratmak View next topic
  View previous topic
  Post new topicReply to topic
  Author Message
  Yener
  Kullanıcı
  Kullanıcı

  Joined: Jan 12, 2005
  Posts: 1742
  Location: Ä°stanbul

  PostPosted: Sun Feb 17, 2008 12:04 pm Reply with quoteBack to top

  Arkadaşlar GURPS 'ta nasıl karakter yaratılabileceğini yavaş, yavaş, sindire sindire anlatacağım Smile . Sorularınız olursa da ben ve Androner buradayız Wink .

  Çncelikle karakter yaratma aşamasında her şey GM (DM) nin vereceği kararla başlar. Bu karar karakterinizi kaç puan üzerinden yaratacağınızdır. GM niz kesinlikle hazırladığı oyun konseptine uygun bir puanlama aralığı belirleyecektir. Mesela bir Super-Hero oyununda puanınız baya yüksek olacaktır muhtemelen, ama supernatural hiç bir olayın olmadığı basit bir oyunda puanınız daha düşük olabilir.

  Bu puanlamalar sayıyla ifade edilir, puan dağıtabileceğiniz üç ayrı bölüm mevcuttur, bunlar :

  Base puanınız, disadvantages ve Quirks dir.

  Base puanınız : Base puanınız temel puanınızdır bu puanı karakterinizin ırkından, temel statlara, avantajlarına ve skillere kadar dağıtırsınız.

  Çrneğin 150 puanınız mevcut pu 150 puanınızı dilediğiniz gibi dağıtabilirsiniz. Her avantaj, skill, ırk ve stat arttırımının puanları mevcutttur. Yani 150 ye kadar özelliklerinizi dağıtırsınız. 150 puan ile çok harika bir karakter yaratamazsınız, yani demek istediğim süper güçlere ve kabiliyete sahip olan bir karakter olmaz ama yinede 150 puan insanlar arasında yetenekli kişileri ifade eder keza normal, sıradan bir insanın puanı 100 dür.

  Bunun dışında bir büyücü karakter yaratmak istediğinizde ona alacağınız büyüleride bu puan üzerinden alırsınız.

  Disadvantages : Karakterinizin dezavantajlarıdır. Dağıtacağınız dezavantaj puanı (-) puan olarak yansır. Dezavantaj puanı temel olarak base puanınız dışında olsada (-) olarak alacağınız dezavantajları base puanına ekleyebilirsiniz (tabiki dezavantaj aldığınız taktirde).

  Esasında sizi etkileyen her kötü şey bir dezavantaj olabilir, fakat bunun ölçüsünü kaçırmamak lazım ve her dezavantajın puanı olmayabilir. Mesela bir karakterin bir kolunun olmaması büyük bir dezavantaj olurken, kel olması o kadar büyük bir dezavantaj olmayacaktır. Dolayısıyla her dezavantajın puanı farklıdır, size getireceği dezavantaj ne kadar büyük olursa puanıda o kadar yüksek olur.

  Tabiki bu dezavantaj dağıtımının bir sınırı olmalıdır, bu sınırı GM belirler. Düşünün dezavantajda sınır olmayan bir oyunda sizin yaratacağınız kör, topal, kolsuz, saır, hastalıklı, paranoyak vb... bir karakterle nasıl bir oyun oynayabilirsiniz Smile , evet bu kadar dez avantaj alınca base puanınızı 300 e bile çıkartabilirsiniz ama oyundan keyif alabilirmisiniz ? İş bu noktada GM devreye girer ve size kaç puan dez avantaj alacağınızı söyler.

  Elbette dez avantajlar yukarıda verdiğim örneklerdeki gibi sadece fiziksel değildir, pek çok dezavantaj vardır. Bir kaç örnek : Uykusorunları, kronik baş ağrıları, sağırlık, geçmişle ilgili anlamsız görüntüler, uyurgezerlik, paranoyaklık, fanatiklik, sadizim, sinirlere hakim olamama, karşı cinse karşı zaaf vb...

  Yazı devam edecek...

  _________________
  [b:bc27a75495]Ignorance is not bliss, merely uninformed misery.[/b:bc27a75495]
  Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
  Androner
  Kullanıcı
  Kullanıcı

  Joined: Jan 07, 2004
  Posts: 808
  Location: istanbul

  PostPosted: Tue Feb 19, 2008 8:02 am Reply with quoteBack to top

  Quirkler bazı dezavantajların -1 puanlık halidir. Çrneğin gurps'ta dezavantaj olarak -10 puan olarak gözüken Colorblindness (renk körlüğü) her şeyi siyah-beyaz ve gri tonlarında görme durumudur. Normal hayatımızda bildiğimiz renk körlüğü olan kırmızı ve yeşilin bir araya geldiğinde karıştırılma durumu karakteri aslında fazla kısıtlamadığından gurps'ta en fazla -1 puanlık bir quirk olabilir.

  quirkler normal dezavantaj limitinin içine girerler fakat quirklere de ayrı bir limit konur ki -1 puanlık quirklerle dezavantaj limiti doldurulmasın. Ayrıca quirkler çok özellikli durumlar olduğundan hem oyuncu (oyuncunun takibi konusunu birazdan tartışacağım) hem gm tarafından takibi de zor olur.

  Dezavantajlar, karakterimizi kısıtlayan durumlarda bir puan değeri ifade ederler. Fakat burada kastedilen bu kısıtlamanın rp içerisinde gerçekleşmesidir.
  Çrneğin Vow of chastisy (cinsel ilişkiye girmemeye yemin etme durumu) normal hayatımızda insan olarak bizi çok kısıtlayacak bir durum olmasına rağmen rp içerisinde karakterimizi çok da fazla kısıtlamayacağından -5 puanlık bir dezavantajdır.

  Oyuncunun takibi konusu: Dezavantajlar, karakter yaratırken asla beleş puan olarak algılanmamalıdır. Burada oyuncunun bilinci çok önemlidir, nasıl ki karakterlerimizin avantajlarını sahipleniyoruz ve onları kullanıyoruz. Aynı şekilde karakterimizin dezavantajını da sahiplenmeliyiz. Ve onların kısıtlamasını da oyunumuza yansıtmalıyız. Böyle yapmamız hem gm'yi rahatlatır ve onun bize polislik yapmasını engeller. Ayrıca rp'mize de zenginlik katmış oluruz.

  Çrneğin, Stubbornness (dikkafalılık) adlı dezavantaja sahip bir karakter bildiğini yapmalı, kimseyi dinlememelidir. Bu dezavantaja sahip oyuncu buna göre rp'sini yapmalıdır, gm'in "sen şöyle yap, böyle yap" demesine fırsat vermemelidir. Gm polislik yaparsa hem oyuncu oyundan soğur hem de gm yorulur. Ayrıca oyuncuya göre kendisi bir karakter iken gm'e göre oyunda gruptaki oyuncu kadar karakter vardır. Hepsinin özelliklerini takip etmek gm için gerçekten zordur.

  Eğer bir oyuncu dezavantajlarını rp'sine yansıtmıyorsa, ya dezavantaj değiştirmeli, ya da dezavantajı kaldırıp onun puanı kadar karakterinde indirime gitmelidir (-10 puanlık dezavantajını oyuncu oynamıyor diyelim, bu durumda ya -10 puanlık oynayacağı bir dezavantaj alacak ya da 10 puanlık bir indirim yapacaktır. 2 durumda da toplam puan'ı değişmez. Mesela 180 puanlık toplam avantaj, skill, basic attribute verdiniz, -30 puanlık dez avantaj verdiniz, toplam +180-30=150 oldu. -10 puan'ı indirince +180-20=160 olur. Tekrar 150'ye dönmek için 180'den 10 indirelim, yani +170-20=150 olur.) Ççüncü bir alternatif olarak sa Gm, -10 puanı gene oyuncudan alır, herhangi bir değiştirme ya da çıkarma istemez, fakat diğer tüm oyunculara da 10 puan'ı verir. Böyle bir durumda karakterlerin puan'ı 150'den 160'a çıkmış olur. Yani karakterler güçlenir.

  Fakat bazı dezavantajlar vardır ki, oyuncu rp'sine yansıtamayabilir, örneğin elflerin dünyanın toplam nüfusunun yarısını oluşturduğu bir dünyada siz bir elf bardlarını yakalayan bir guardsınız, yakalamanız (kendinize göre, ya da yasalara göre) haklı sebeplerden dolayı olabilir. Fakat elfler sizi kendi bardlarını (kendilerine ya da kendi yasalarına göre) haksız yere hapse atan biri olarak tanırlarsa, ve elfler de bardlarını seviyorlarsa (uzun bir cümle oldu biliyorum Cool ) elfler arasında kötü bir üne kavuşabilirsiniz.
  Bu durumda elfler sizle konuşmaz, ticaret yapmaz, yardım etmez duruma gelebilirler. -5 puanlık bir dezavantaja sahip olursunuz. Bu durumda nasıl rp yapabilirsiniz? Sizin yapacağınız pek bir şey yok, elflere karşı özel bir kininizin olup olmaması ayrı bir durum onu yok sayalım. İşte bu durumda gm'nin takip etmesi lazım, ama gene oyuncu olarak biz gm'ye hatırlatalım ki onu rahatlatalım, burda da gene oyuncunun bilinci önemlidir.

  Devam edecek....
  Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailMSN MessengerICQ Number
  Display posts from previous:      
  Post new topicReply to topic


   Jump to:     View next topic
  View previous topic
  You cannot post new topics in this forum
  You cannot reply to topics in this forum
  You cannot edit your posts in this forum
  You cannot delete your posts in this forum
  You cannot vote in polls in this forum


  Powered by phpBB © 2001 phpBB Group

  :: HalloweenV2 phpBB Theme Exclusive ::
   
  FRPWorld.Com ülkemizdeki fantezi edebiyatı ve frp sevenleri bir araya getirmeyi amaçlayan bir web sitesidir. 2003 yılında kurulmuş olan sitemiz kullanıcı ve yöneticilerimizin katkıları ile büyüyüp Türkiyenin en büyük frp sitelerinden birisi olmuştur. Galerisi, indirilecekler kısmı, akademisi, yazarları ile sitemiz tam bir frp hazinesidir. FRPWorld sizin de desteklerinizle böyle olmaya devam edecektir. FRP'nin doyumsuzca yaşandığı bu diyara hoş geldiniz.

  FRPWorld, yeni bir frp dünyası


  Sitede bulunan yazı, doküman ve diğer içerikler siteye ait olup başkaları tarafından kopyalanması, dağıtılması ya da ticari amaçla kullanılması yasaktır.
  Siteye yapmış olduğunuz katkılar frpworld.com'un olup bunları yayınlama ya da yayınlamama hakkı site yöneticilerine aittir.


  Sayfa Üretimi: 0.52 Saniye