Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 26
    Dün: 23
    Toplam: 90355

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 863
    Üye: 1
    Toplam: 864

Şu An Bağlı:
    01 : riabovasb4t5

FrpWorld.Com :: View topic - yeni tolkien
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

yeni tolkien View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Destina
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Mar 31, 2008 6:41 pm Reply with quoteBack to top

sitelerde yeni bir tolkien gördüm
    Back to top View user's profileSend private message
    Edmond
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Mar 31, 2008 6:55 pm Reply with quoteBack to top

Ne demek istediğini daha ayrıntılı açıklayabilir misin Smile

The reason we're successful, darling? My overall charisma, of course.

I never thought of myself as the leader. The most important person, perhaps.

-Freddie Mercury
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    middle-earth
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Mar 31, 2008 8:14 pm Reply with quoteBack to top

Böyle haberleri daha önce bir kaç kez daha görmüştüm ama bence hiçbiri Tolkien'in yanından bile geçmez. Bir daha onun kadar iyi bir yazar zor gelir bu dünyaya.
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailMSN Messenger
    Alenthas
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Mon Mar 31, 2008 11:48 pm Reply with quoteBack to top

Katılmıyorum. Fantazi dünyasının ilk kurucularından sayılıyor (daha doğrusu sayılıyorlar) ve anlatımı üslubu vs. çok iyi diye "en büyük Tolkien, Tolkien'den üstünü yok" zihniyetine karşıyım. Tamam, adam çok büyük eserler koymuş ortaya, ama sonuç olarak hep daha iyisi yapılacak, hep farklı şeyler çıkacaktır. Tolkien'i tahta oturtup kafasına tacı geçirmek yerine daha iyisini bizler yapmalıyız görüşü içerisindeyim. Eğer ki "Tolkien'den iyisi artık dünyaya gelemez" dersek ve kendimize güvenimizi yitirirsek o zaman yaptığımız bu girişimlerde başarılı olamayız. Ki ben hikaye yazarken "uf şu adamdan daha iyi yapamam" demek yerine "ondan daha iyisini yapıcam" diyerek kendimi motive ediyorum.

Ayrıyetten yeni yazarlara önyargıyla yaklaşmak yerine kötü de olsa kitaplarını okumalıyız diye düşünüyorum. Her kitaptan yeni şeyler öğrenilebilinir. Dediğim gibi "hiç kimse Tolkien'in yanından bile geçemez" demek yerine yeni yazarları desteklememiz gerektiğini düşünüyorum.

Son olarak kurgusu ve gerçekçiliği Tolkien'in kitaplarından çok daha iyi olan bir çok kitap gördüm, ne kadar Tolkien kadar iyi bir dil kullanılmamışsa bile okurken gayet eğlendiğimi ve şaşırdığımı hatırlarım.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Apr 02, 2008 2:08 pm Reply with quoteBack to top

Ayrıyetten, Tolkien'de bir insan, Tolstoy nasıl bir insansa, o da bir insan, ve geçilebilir.Hiç olmadı ben geçebilirim Smile

-Freddie Mercury
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    Alenthas
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Wed Apr 02, 2008 4:18 pm Reply with quoteBack to top

Edmond wrote:
    Ayrıyetten, Tolkien'de bir insan, Tolstoy nasıl bir insansa, o da bir insan, ve geçilebilir.Hiç olmadı ben geçebilirim Smile

İşte bahsettiğim şeyde buydu Smile

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Apr 03, 2008 8:21 pm Reply with quoteBack to top

Tabii ki Tolkien de bir insan ve elbette onu biri geçecektir ama benim söylemeye çalıştığım onun kadar iyi bir yazarın bir daha çok zor geleceği.Destina'nanın dediği kişi hakkında bilgim yok ama daha önce gördüğüm Tolkien'e benzetilen yazarlar gerçekten onun yanından bile geçemezdi bence(En basitinden J.K. Rowling'e Tolkien den iyi diyen insanları dövesim gelir).Kesinlikle şimdiye kadar okuduğum hiç bir roman onun yazdıkları kadar akıcı ve birbirine bu kadar bağlı hikayelerden ortaya gelmedi.
    CLiCKs
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Apr 03, 2008 8:38 pm Reply with quoteBack to top

Tolkien aşığı olupda sadece onları okuyunca diğer kitaplar hakkındaki görüşlerinizi iyi olmuyor nedense. Bende böyle olanlara sinir oluyorum onun kadar iyisi gelemez dünyaya demeleri saçmalık sadece. Tolkien'in bir efsane olduğunu biliyorum ama genel yorumlara bakarsanız örnek olarak Raymond E. Feist Tolkien'i tahtından indirebilecek biri olarak gösterildi. Kimse kalıcı değildir her şey değişir. Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir...
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteMSN Messenger
    middle-earth
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Apr 03, 2008 8:46 pm Reply with quoteBack to top

Raymond E. Feist şimdiye kadar hiç okumadım sen verince başlıcam ama onun hakkındada cidden iyi şeyler duydum.Robert Jordan içinde aynı şeyler geçerli. Ama Tolkien cidden bambaşka bir yazar. Onu tahtından kimse indiremez demiyorum elbette eninde sonunda biri gelecek ve Tolkien'in yerini alacak. Ama şimdiye kadar hiç kimsenin bunu başarabildiğini duymadım.
    Lugtarias
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Fri Apr 04, 2008 10:22 pm Reply with quoteBack to top

Bence David Eddins, Tolkien'den daha iyi yazmış. En sevdiğim yazardır... Ama ben de David Eddings'in dışında Tolkien ile aşık atabilecek bir kurgu edebiyatı yazarı okumadım.
    Edmond
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Apr 05, 2008 10:25 am Reply with quoteBack to top

Lugtarias'a kesinlikle katılıyorum.

David Eddings harika bir yazar, ve Tolkien'den daha iyi.Tamamen kendi yarattığı ırklar ve tanrılar, haritalar kesinlikle çok daha güzel.

Elenium serisi bence Yüzüklerin Efendisi'nden daha güzel.En kısa zamanda Tamuli'yi de alacağım.

-Freddie Mercury
    Destina
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Apr 09, 2008 6:38 am Reply with quoteBack to top

yani okudum ve bir kere daha gördüm ki tolkien bambaşka öyküler de de harika hele o ilk öykü yok mu bugün gençlerine tam örnek alacakları bir hikaye ejdarhayı sanki çevremizden bi arkadaş gibi görüyorsun tom bombadil zaten bambaşkaymış
    yeminer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Apr 10, 2008 9:51 am Reply with quoteBack to top

David Eddings gerçekten iyi bir yazar. Daha iyi yazar mı Tolkien'den?

İkisinin de güçlü olduğu konular var. Mesela Eddings in anlatımı daha eğlenceli, okuması daha zevkli. Tolkien'in ise tasvirleri oldukça iyi.

Bunun gibi birçok farklı konuda yazarlar karşılaştırılabilir. Bir bütün olarak söylemek gerekirse, okurken Yüzüklerin Efendisini okurken aldığımdan daha fazla haz aldığım fantezi, tarih ve hatta araştırma yazıları bile oldu. Tolkien mutlak en iyidir demek yanlış. Ama gerçekten çok iyi bir fantezi yazarı ve modern fantezinin öncüsü olması itibarı ile gözüm(üz)de yeri ayrıdır. Zaten bundan dolayı onunla diğer yazarları karşılaştırmak zor oluyor. İnsan bu yazar Tolkien'den iyi demeye korkuyor. Bunun nedeninin Tolkien'in ne kadar muhteşem bir yazar olduğunu duyarak ve söyleyerek kazandığımız önyargılar olduğunu düşünüyorum.

şu anda Zamanın Çarkı serisini okuyorum. Mesele onun da Tolkien'den bariz bir üstünlüğü var: Oku oku bitmiyor Very Happy Tam istediğim yazar tipi, yazdıkça yazmalı, kitaplar bitmemeli.

Tolkien'den daha iyi yazarlar şimdi de var, ilerde de olacaktır. Bir isim verdiğimde katılmayabilirsiniz ama eminim biraz düşününce, okuyunca siz de size göre daha iyi birilerini bulabilirsiniz.

Alenthas
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Thu Apr 10, 2008 2:01 pm Reply with quoteBack to top

Yeminer'in öylediklerine katılıyorum. Bunun bir sebebi kendimizi bir kişiye kaptırdığımız zaman başkalarının ondan üstün olduğunu kabul etmemek, ya da eğer başkasının daha iyi olduğunu iddia ettiğinizde insanların sizi yadırgayacağı korkusu olabilir.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Apr 10, 2008 2:33 pm Reply with quoteBack to top

Kesinlikle, mesela ben Orhan Veli'yi fazla sevmem, beğenmem şiirlerini, fakat bunu arkadaşlara söylediğim zaman, *Sen daha iyisini yaz!* diyorlar, anlamıyorlar ki sevmiyorum Smile

Jrr Tolkien her ne kadar iyi bir yazar olsa da, daha iyisi var, Alexandrer Dumas, Fantastik dallarda ise David Eddings.

Mesela ben Tolstoy'u da sevmem ya Very Happy En güzel yazar Dumas benim için Smile

-Freddie Mercury
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum