Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 46
    Dün: 50
    Toplam: 88964

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1678
    Üye: 0
    Toplam: 1678

FrpWorld.Com :: View topic - FRPWORLD'ün daha ileri gitmesi için neler yapılabilir?
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

FRPWORLD'ün daha ileri gitmesi için neler yapılabilir? View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Alenthas
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Tue May 27, 2008 10:34 pm Reply with quoteBack to top

Firble wrote:
    : ) ) ) )) ) ) ) Aslında burada bir kavram kargaşası var... Bu biraz da frpworld içinde oluşan bir terim oldu forum RPsi... Bunun daha doğru ifadesi diyar içi RP sanırım...

Başlangıçta site ilk kurulduğunda sitenin tamamı bir çeşit fantastik diyar gibiydi. Tüm başlıklar bu diyarın parçaları gibiydiler.

O kadar ki örneğin büyücü kulesinde bir büyü tartışılırken ben de bir büyücü tanırdım diye mesaj atardık.. Başka bir değişle sitedeki her mesaj aslında RPnin bir parçasıydı... : ) ) ) ) Ben bu arada bir gnom ozandım. Belki de tahmin edebileceğiniz gibi. Ve hala bir parça da gnom ozanı oynuyorum...

Sonra farklı nedenlerle diyarın tamamına yayılmış RPler yavaş yavaş azaldı. Son olarak Rpleri canlandırmak için bir proje yaratıldı. Diyar ( yani sitenin tamamında sanki içindeymişiz gibi davrandığımız diyar ) yok olacaktı. Bu sitenin tüm RP başlıklarında sanki bir kıyamet gerçekleşiyormuş gibi yapılan RPlerle forum RPsine ya da diyar RPsine yansıyacaktı ( kıyamet önce belli alametler gösterecek sonra diyar parça parça yok olacaktı) , sonra da kıyamet diyarı tamamen yok ettiğinde kalanlar yeni bir diyara geçecekti.

Bu arada bir grup arkadaş bu yeni diyarı daha ustaca tasarlama görevini üstlendiler... Bu konuda da epey uğraştıklarını biliyorum. Ancak farklı nedenlerle bu gerçekleştirilemedi... Ve frpworld forumunun tamamına yayılmış diyar gerçekten yok oldu... Ve yeni bir diyar da kurulamadı... : ) ) ) )

Bu eski diyarın kalıntılarını Bal likörü, Hırsız Loncası gibi başlıkların ikinci üçüncü sayfalarında görebilirsiniz. Diyar içi RP bölümü de yine bu eski diyarın kalıntısıdır.

Bu bölüm bizim forum diyarımızın bir çeşit özel görev alanı gibiydi. Diğer bölümler sabit istediğimiz zaman içine girip çıkabileceğimiz mekanlardı.

Elbette böyle bir sistemin yeniden canlanması güzel olur. Dediğim gibi tek kötü yanı insanı fazla içine çekmesi... : ) )) Dikkat edin bağımlılık yapar demek gibi oldu... Ama zamanında gerçekten ben kendimi aşırı kaptırmıştım. Ki kaptıran sadece ben de değildim. : ) )) )) Değil mi eski arkadaşlar... : ) ) ) ) Eh eğer yeniden canlanırsa buna dikkat etmek gerek.. : ) )

Mmmm...isterim, isterim Smile Hatta bundan sonra böyle yazmaya başlayacağım! Hatta başladım bile...şimdi ne yazacağımı bulamadım ama bundan sonra hep öyle yazıcam! Hemen hemen Rolling Eyes Ben de gnom olucam çünkü çok konuştuğumu farkettim Very Happy

Forum Yöneticisi

PostPosted: Wed May 28, 2008 6:26 am Reply with quoteBack to top

Gnom olmak kolay değildir kardeş... Eski arkadaşlar bilirler.. Az bela olmadım ben sitedeki arkadaşların başına...

Eh sonra bugün Oren Amca olarak bilinen zamanın Savaş ve Kaos Tanrısı beni kendi cehennemine hapsetti de biraz duruldum... : ) ) )

Laaaan bozdurdunuz yeminimi... : ) ) )

Back to top View user's profileSend private message
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed May 28, 2008 11:30 am Reply with quoteBack to top

FRP'yi öğretmek dendiğinde çoğu kişinin aklına D&D geliyor. Bu durum yerine FRP anılarının anlatıldığı bir başlık daha güzel olur. Ancak olabildiğince terimlerden arınmış bir şekilde. Hatta o başlığa anılarını yazanlar hikayelerinde o başllıkta geçen terimler, yaratıklar veya eşyalar var ise onun ne olduğunu FRP terimleri diye bir ana başlık altında resimleriyle tanıtsın ve oraya bağlantı oluştursun. ( Evil or Very Mad )

Hiç bir şey bilmeyen biri o terimi gördüğinde sadece bağlantıya basarak görsün ecder neymiş. Neden o anı o kadar komikmiş. Aksi atktirde baksalar sonunda ne anlayabilecekler? Misal;

Abi paladin evil mage ile anlaşıyor çünkü şehirdeki commonerlar bir red dragon'ın saldırısına uğramak üzere. Ama paladine baksanız neredeyse Lawfull'uktan, chaoticliğe dönecek. O kadar fena. E tabee DM de oyunu devam ettirmek için ancak roleplayden kısıyor.

İşe bu paladinizmiz varsa yoksa smite ile charge üstüne vermiş kendini. Sonra bir bakıyorki red dragon karşıdan fire breathleri savura savura uçarak geliyor. Paladin ise charge felan yapamayacak bu durumda. Büyücü ejderhaya karşı hazırladığı staff'i ile kendine karşı hep bir anda büyüleri saydırıyor. Çokta pahalı bir staff neredeyse 30000 GP. Bir kere de kullandın mı Chargeı bitiyor! Sonra paladin diyor "Bence geri çekilelim". E büyücüde o kadar para harcamışım gitmem diye diretiyor. Paladin atlıyor atına kaçıyor. Ehe paladin kaçıyor, evil wizard ejderhaya karşı köyü koruyor adeta. Sonunda büyücü kasabanın Herosu oluyor.

Yane işte böyle devam eder. Bir sürü ingilizce terim (Bu da başka bir sorun aslında) ama okuyan ingilizce bilse de anlaşılmayacak o kadar terim. Mesela...

Eeee paladin kaçtı yani? Paladin nedir? Red dragon nasıl bir şey? 30000 gp ne olaki? Staff ne acaba komik olan o muydu?

Gibi tepkiler vermeleri yada yarısında sıkılmaları ve hatta daha tehlikelisi sonuna kadar okuyup "Ne saçma şeymiş bu MFRP (Masa üstü FRP! Hani gerçek FRP bilgisayarda oynanıyor ya!)" demeleri ve sonsuza kadar sityeyi bırakmaları.

Bu gibi bir şeyin çözümünü sunabilecek biri var mı acaba?

Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    Illyra
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Wed May 28, 2008 12:02 pm Reply with quoteBack to top

aslında kötü bir fikir olabilir ama sadece aklıma geldi işte yazamadan duramadım.

belki usta-çırak gibi düşünürsek işe yarayabilir. mesela siteye yeni gelen ve hiç bir şey bilmeyen birisi, phb deki terimlere yabancı olabilir. siteden çok işi olmayan bir kaç kişi "usta" olarak seçilir ve kendi çırağına öğretmeye başlar ( pm yada msn o kadarını bilmem ben ). o zaman kimse yabancılık çekmez, hem de yeni arkadaşlıklar kurulabilir. sanırım en iyi öğrenme tekniği insanın kendi isteyerek öğrenmesidir. böylece yeni arkadaşlar merak ettikleri her şeyin cevaplarını, siteleri ve sözlükleri karıştırmak yerine sağlam bir kaynaktan ( bilgili bir kişiden ) edinebilirler.

dediğim gibi bu da sadece bir fikir ( ama hala kötü olabileceğini düşünüyorum )

Forum Yöneticisi

PostPosted: Wed May 28, 2008 12:51 pm Reply with quoteBack to top

Bence güzeldi?

Forum Yöneticisi

PostPosted: Wed May 28, 2008 1:25 pm Reply with quoteBack to top

görüşün için teşekkür ederim ama herkes aynı görüşte olmayacaktır. yine de eğer beğenilirse sanırım ortak kararla bir şeyler düşünülebilir. kötü dememin sebesi ise herkesin vaktinin olamayacağını düşündüğümden.

Forum Yöneticisi

PostPosted: Wed May 28, 2008 1:54 pm Reply with quoteBack to top

Vakitle alakası yok, bir şekilde yapılır. Msn verilir, yakın yerlerde oturuyorlarsa buluşabilirler. Siteye girildiği zaman özel mesajlarla olabilir.

Forum Yöneticisi

PostPosted: Wed May 28, 2008 3:20 pm Reply with quoteBack to top

evet aslında düşündükçe daha olası geliyor. bakalım diğerleri ne diyecek...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed May 28, 2008 4:46 pm Reply with quoteBack to top

Bence mantığa çok yatkın, Illyra. Usta-Çırak... Bunu belki forumlarda da yapabiliriz. Yeni bir bölüm açılır Çğrenci Kulesi gibi, eğitimi çağırıştıran bir isimle. Sonra onun içinde 'Çırak Kayıt' başlığı falan olur. Hatta bence bu sırada Ustalık Sınavı tekniğini kullanabiliriz, şartlarını gevşeterek tabii.

Mesela ben, şu Tamriel D20 biter bitmez, Tamriel'i tanıtan bir oyun açmayı planlıyorum. Herkes bir sistem yaratığ oyun açarsa (tabii, tabii) güzel güzel devam edebiliriz.
    Edmond
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed May 28, 2008 5:00 pm Reply with quoteBack to top

Eskiden, işte Gölge Ustası, BaşBüyücü gibim şeyler vardı, şimdi onlar siteye girmediği için bilen yok Very Happy

Onun için diyorum ki ben, bu kavramlar güncellensin Very Happy

The reason we're successful, darling? My overall charisma, of course.

I never thought of myself as the leader. The most important person, perhaps.

-Freddie Mercury
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Wed May 28, 2008 5:09 pm Reply with quoteBack to top

Firble zamanında rahiplik alanında ustalardan biri idi. Eğer ozanlık alanında yardımım istenirse sonuna kadar ederim... Eh zaten biraz da büyücü kulesi tarzı başlıklar bu işe de yarardı. Forum RPsi içinde.. Bir çeşit farklı sınıflar hakkında bir şeyler öğrenmek isteyenlerin. Bizzat büyücü, savaşçı ve ozandan bunları öğrenebileceği ( tabii oyun icabı yerlerdi )

Çrneğin kuleye gelen cahil bir gnom ( mesela Firble ) rahatlıkla sıtaf sıtaf deyip duruyonuz nedir bu yav... Yenecek bir şey mi acep diyebilirdi. Hatta derdi... : ) ) ) )

Belki de en azından farklı sınıflar hakkında bilgi edinilebilecek ufak oyunlar açılabilir ya da bir takım RP yapılarak konuşulan başlıklar...

Biz ocakbaşı grubu sanıyorum bu konuda iyiyiz. Yeni gelenler ozanlığa nisbeten hızlı ısınıyor gibi.

Edmond
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed May 28, 2008 5:15 pm Reply with quoteBack to top

Bir de ilginçtir, sitenin yaş olarak en küçüğü olduğumu düşünmeme rağmen, en eski ozanlarından oldum çıktım yahu Very Happy

(bu iyi bir şey değil Very Happy )

The reason we're successful, darling? My overall charisma, of course.

I never thought of myself as the leader. The most important person, perhaps.

-Freddie Mercury
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Wed May 28, 2008 5:21 pm Reply with quoteBack to top

Edmond kardeş...

Ozanlığa erken başlamak güzel bir şeydir. Ancak ozan olsan da olmasan da yaş da insanın gelişiminde rol oynar... Bu gelişim de ozanlıkta... Kısacası senin yaşların insanın her şeyin mümkün olduğuna gücünün her şeye yettiğine inandığı yaşlardır. Aslında insan pek çok şeyi de yapabilir elbet. Ancak bunları yapmak için önce kendi sınırlarını sonra bu sınırlarını nasıl genişleteceğini öğrenmek gerekir. Bazen şiirlerimde de yazarım genelde insanın hayalleri ile arasındaki en büyük engel kendisidir aslında...

İyi bir ozansın kendini geliştiriyorsun. Çstelik sadece ozan olarak değil insan olarak da gelişiyorsun... Bu gelişimini şiirlerinden izleyebiliyorum ben... Ki bu da senin eğer girdiğin yolu takip edersen çok iyi bir şair olabileceğini gösteriyor...

Eeee bu durumda sitenin hem edebiyat hem de rol yapma oyunu alanına katkı sağlayabilecek durumda olduğunu gösteriyor.

Lydronk
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed May 28, 2008 6:40 pm Reply with quoteBack to top

Çok ileri gittiniz! ( Dil ) Ustaları biliyorum ben, vvaktinde çok merak etmiştim kim nasıl usta olmuş diye herkesin mesajlarına bakıyordum. Ama şartlar arasında 'En az bir diyar içi RP'de bulunmuş olmak' olunca işler değişiyor tabii, Firble değindi buna. Efla falan, şartları değiştirip, şimdiki şartlara uydurup tekrar kullanıma açabilir sınav sistemini. şimdi bunu Illyra'nın dediği usta-çırak olayıyla birleştirince aklınıza bir şeyler geldi mi? Mesela byücülere merak salmış ama Frp'yi pek bilemeyen biri bir büyücü ustaya kafa atar (başvurur diyorum). Sonra büyücü ona sınava girme vaktin geldi der falan. Olay bu! Nasıl? Sanki Illyra'nın fikrini çalmış gibi oldum Very Happy
    Efla
    Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Wed May 28, 2008 7:58 pm Reply with quoteBack to top

Arkadaşlar başlığı takipteyim ilgisizlik gibi anlaşılsın istemem pek müdahale etmek istemiyorum gidişata.

Ben yılalrdır konuşuyorum zaten düşüncelerim de az çok bilinir. Başkalarının konuşması da lazım artık biraz faklı fikirler görüşler vesaire. Ortada fikirler olduktan sonra her türlü destek verilir. Gerçekleştirilmesi için elden gelen yapılır.

Ustalık sistemini tekrar çalışır hale getirmek çok da zor değil aslında fakat eski sistem tam anlamıyla yeni kitle için uygun olmayacak sanırım. Sınav yapılacak alanlarda belirlenecek ustaların yardımıyla da tekrar canlanabilir en azından birkaç sınıf için yapılması pek zor değil. Mesela ozanları sınav yapabilecek insanlar görüyorum burada =)

Usta çırak olayı belli sınıflar için uygulanabilie ama daha ziyade oyun içindeki bir ilişkiyle desteklendiğinde daha güzel olur diye düşünüyorum yani oyunalrın başlamasına bırakabiliz bu kararı şimdilik.

Dinlemedeyim arkadaşlar.

şunu da belirtmek isterim ki Frpworld'ün en sevdiğim beni en çok duygulandıran yanı da bu. Normal şartlar altında sitelr ve kulalnıcıları olur fakar frpworldün kullanıcıları aslında frpworldün kendisi. Bu akdar uzun süre böyle başarılı bi şekilde ayakta kalmayı başarmak hiç kolay değil.

Geçirdiğimiz kötü zamanlarda herkes frpworldün artık bittiğini söylüyordu ( daha önceden defalarca olduğu gibi) fakat buna inanmayanlar vardı bunlardan biri de bendim aslında öyle kuru kurya bi inanç falan da değil. Daha çok gözlem ve sitede eski olmanın avantajı diyelim. Frpworld'i bişeye benzetmek gerekirse şu an aklıma gelen en güzel benzetme anka kulu olurdu.Zira yeri gediğinde epey bi ihtişamla parlayabiliyor. Bazen sönse de küllerinden tekrar doğabiliyor.

Gerçekten saolun arkadaşlar. şimdi baktım yazıya böyle gaz bi yazı gibi olmuş gaza gemişim Very Happy. Ama cidden bende güzel duygular uyandırdı ondan yazmak istedim.

Gerçekten ilgilenen herkese teşekkür ederim.

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum