Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 0
    Dün: 48
    Toplam: 88966

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1613
    Üye: 0
    Toplam: 1613

FrpWorld.Com :: View topic - FRPWORLD'ün daha ileri gitmesi için neler yapılabilir?
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

FRPWORLD'ün daha ileri gitmesi için neler yapılabilir? View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Yener
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed May 28, 2008 8:14 pm Reply with quoteBack to top

Güzel fikirler ortaya atılmış hakkaten Illyra nın önerisi oldukça mantıklı. FRP de insan gerçektende kendi çabaları ile bir şeyler öğreniyor, benim bu konuda en iyi bildiğim şey bu konuya hakim olan kişilerin peşini bırakmamaktır bu sebeple gerçekten öğrenmek istiyorsanız gerçekten bilgili ve en önemlisi tecrübeli kişilerin peşini bırakmayın yapışın yakalarına Smile. Emin olun pek çoğu sabırlıdır.

Mesela bana her istediğinizde msn den mail ile siteden pm ile ulaşabilirsiniz. Bilgi birikimimi aktarmaktan memnun olurum.

Benim şuanda sitede gördüğüm durum oldukça iyi açıkçası özellikle son zamanlarda hikayelerde ki artış, forum rp lerindeki artış gerçekten çok hoşuma gitti. Bu hikayeler insanların yazmasına ve yazmak için cesaretlenmesine teşvik ediyor hakkaten bu çok güzel bi şey.

Forum Yöneticisi

PostPosted: Wed May 28, 2008 8:33 pm Reply with quoteBack to top

Arkadaşlar benim dile getirmek istediğim çok ciddi birşey var; aklımda büyük bir tasarı barınıyor uzun süredir. Yalnızca edebiyat ile ilgili. Bunun çalışmalarına yaz tatilinde başlayabileceğimizi düşünüyorum. Aklımdaki şey, öncelikle bir topluluk oluşturup gerçekten çok büyük çaplı bir ortak öykü oluşturmakla başlıyor. Sonrasında başka yazılarda çıkarılacak ortaya... Xasiork'u bilirsiniz. Türk Kurgu Edebiyatının gelişmesi için çalışmalar yapıyorlar ve bir de ölümsüz öyküler kulübü diye bir oluşumları var. Aklımdaki şey bu tür bir oluşum. Türk Fantastik Kurgu Edebiyat'ınında sağlam bir ekol oluşturmak, hatta bu türe öncülük etmek ve Edebiyatımızın gelişmesine katkıda bulunmak. Bunuda öncelikle ülke çapında ilgi görecek çalışmalar yaparak sağlayacağız. Hepimizin birsürü öyküsü var yazısı var, uzun zamandır yazıyoruz uğraşıyoruz... Artık böyle bir çalışma yapacak niteliğe sahip birçok arkadaş barındığını düşünüyorum sitemizde. Büyüklerimiz zaten müthiş donanımlılar ve yazın deneyimleri bizden üstün...

Site içinden isteyen herkes katılabilir bu oluşuma, ama gerçekten çok ciddi çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. Ve şu an tanışıklığımız olan sşte tayfası dışında katılmak isteyen olursa ufak bir konuşmayla karara varacağız. Birbirimize editörlük bie yapacağız yani ona göre Smile Bir yandan da herkes yazacak...

İsmimizi bile düşündüm Smile ''Meşe Kovuğu Topluluğu'' Smile Eğer oluşuma katılmak isteyen arkadaşlar olursa - umarım bol bol olur... - daha güzel bir isim bulduğunu düşündüğünde söyleyebilir. Tartışırız konuşuruz gerekirse yeni bir isim koyarız...

Aklımdaki olgu kabaca böyle umarım boyumu aşan bir şeyle uğraştığımı düşünmezsiniz Smile

Forum Yöneticisi

PostPosted: Wed May 28, 2008 11:22 pm Reply with quoteBack to top

Düşünce düşüncedir, yapabilirsen boyunu aşmamış demektir Wink

Forum Yöneticisi

PostPosted: Wed May 28, 2008 11:25 pm Reply with quoteBack to top

Hani hani nerde? Bir ozan loncası gibi bir şey mi bu? Ah harikulade! Katılabilir miyim, hı, hı? Yerleri silerim, süpürürüm ne iş varsa yaparım Smile Dil

Çok güzel fikirler ortaya atılıyor bu başlıkta. Usta-çırak ilişkiside hoşuma gitti. Hatırladığım kadarıyla sınavlara girebilmek için 50 mesajın olması gerekiyordu. Ben 200 kere girebilirim o zaman. Yaşasın!! Heh heh hee Dil

Bu arada Darkgnome'a da katılıyorum. Zamanında ben o terimleri bilmememe rağmen anlatıldığı üzere anlamaya çalışıyordum. Gerçi bir aralar Paladin ile Paladine arasında bir bağlantı olduğunu sanmıştım ama Very Happy Yine de çoğu şeyi oralarda öğrendim ben (ne kadar az bildiğim buradan belli oluyor işte Rolling Eyes ). Son olarak dediğin gibi bir başlık açıp böyle düzenlemeler yapabilirim. Elimden geldiği kadar başka sitelerden FRP anılarını araştırıp hepsini bir başlık altında toplarım. Uzun görünmemesi için de mesajlara ayırırım (tahmin ediyorum ki sayfalarca hikaye çıkacaktır. İnsanlar korkabilir Very Happy ). Herkes anılarını oraya yazar felan Dil Hem böylelikle uzun süre önce yazılmış ve sitenin karanlıklarına atılmış komik şeyler tekrar hatırlanmış olur.

Forum Yöneticisi

PostPosted: Thu May 29, 2008 1:56 am Reply with quoteBack to top

Yeni başlıklara gerek yok eski başlıklara pekala bakılabilir. Çşenmemek lazım...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu May 29, 2008 6:28 am Reply with quoteBack to top

Usta olayında yaş bir taraf var. PHB'deki bazı olaylar bazen değiştirilliyor. PHB'ti hatmetmiş biri dahi sürekli bu yenilikleri takip edemez. Belki eratalardan toplu olarak bakabilir ama şu ana kadar onu bu sitede kaç kişi yaptı? Dahası PHB baştan sona okunacak bir kaynak gibi gelmiyor bana. Yapanlar var helal olsun ama ben dayanamam. Ancak oyunlarla tecrübe ettikçe bakmayı yada karakter yaratırken bakmayı tercih ederim. Bu sebeple dwaxer'in DM'liğini yaptığı "Arena" gibi başlıklarda bu terimleri öğrenmesi çok daha kolay olur.

Sitede anlaşılmazlığın bir diğer sebebi de türkçenin kullanımında. Aslında bir ara bunun çok üstünde durdum ama insanların ingilizce terimleri kullandıklarını görünce anlaşılmamaktan korktum ve bazen türkçe, bazen ingilizce, bazen de "türkçesi(ingilizcesi)" şeklinde parantez açarak açıklama gereği duydum. Ağaç değilde rüzgarda savrulan yaprak olduğumdan bu tip bir oluşumun öncüsü olamam.

Sürekli türkçe kullanmanın bir kötü yanı terimler konusunda biraz bilgili ola kişilerin ama türkçeye hakim olamayan kişilerin yada türkçe karşılığı olmadığından kafadan sallanmış terimlerin kafa karıştırıcılığı olacaktır.

Benim aklımda hala aynı düşünce var ama. Diğer Anabaşlıklardan daha büyük punto ile Neden türkçe terimler kullanıyoruz ve karşılıkları nedir? gibi dikkat çekici bir başlık ile siteye giren kişinin ilk dikkatini çekmek ardından sitede kullanılan türkçe terimlerin ingilizce karşılıkları ve kısa bir açıklamaları olabilir. Veya bu terimin en azından hangi sınıf ve ve hangi özellik ile alakası varsa onun açıklandığı bir başlığa yönlendirme olabilir. En azından bilende, fikri olan da, hiç bilmeyen de aynı dilden daha anlaşılır bir lşekilde konuşabilir.

Ustadan daha önemlisi başlıklar altında yapılan açıklamalardır. İlk başta normal olarak herkesin başladığı D&D sistemi için basit açıklamalarla başlanabilir. Ancak daha sonra başka sistemler için de yapılabilir. Ben bunu yapabilecek biri olmadığım için fazla irdelemek istemem. En basit görünrn konuların dahi öevirisinin ne zor olduğunu biliyorum. elimde bir türkçe oyuncunun el kitabı bulunmadığı için de becerilerin çevirilerinde çok zorlanmış ve yarıda bırakmıştım. Ustadan daha önemlisi sanırım bu kitaptaki terimleri bilenler yada bu kitaba sahip olanlar.

Usta sistemine geçiş için eskiden konuşulan bir düşünce vardı. Ustaları yine usta yapalım ama onlarda ustalığı hak etsin. Bilgileri ile usta olsunlar ama site aracılığı ile bilgilerini başkaları ile paylaştıkları sürece usta olarak kalsınlar. Sadece ustaların girebildiği başlıklar var yada vardı biliyorsunuz. Burada sürekli hazırladıkları yazıları olacak. "Cehennemin bilmem kaç katının sahipleri" yada "WoD da kullanılan çatışma (Combat) terimleri ve işleyişleri. Konunun derinliğine göre ustalar zaman verecekler o zaman içinde diğer usta her girişinde yazısının son halini başlıkta ustalara sunarak ilerleyişini rapor edecek. En sonunda ustaların çoğunluğu tarafından kabul gören son hali siteye açılacak ve hazırlayan yeni bir konu seçerek bir o kadar zaman daha usta olarak kalacak. Bu sayede hem bilgi bankası dolacak, hem türkçeleştirme çalışmaları hızlanacak, hem yeni sistemler tanıtılacak, hemde yeni başlayanlar için güzel bir sistem açıklaması oluşturulacak.

Konular ister ustalar tarafından seçilir isterse de site yönetim yada diğer ustalar tarafından. Bu konuda çok ta bir sorun yaşanacağını sanmıyorum zaten daha başından hazırlanacak konular bu kişiler tarafından programlanacaktır.

Ustalar neden bu kadar çalışsınlar ki?

1. İsimlerinin üstünde kimsede yada sadece bir kaç ustada olan yaptıkları hizmetleri anlatan yada kendi seçtikleri takma isismlerin olması.

2. Attıkları mesajların sayısı için yıldız ve ejderhaden başka bir sistemin olması ve çok daha artistik durması. (Etrafında dumnlar olan mavi bir küre, ale alev yanan bir küre, doğan bir güneş, saplı bir kılıç, yani daha tanrısal simgeler)

3. Bütün ustaların yazdıkları yazılar bir madalya edasıyla imzalarında belirtilecek. İnsanlar onların yazdıklarına ulaşmak için imzalarındaki bu başlıklara sadece bir kere basacaklar.

4. Diyar oyunlarında üstünlikleri olacak. Usta oldukları sürece onlara verilen büyülü bir eşya, bir tanrının seçilmişliği, özel bir güç yada kendi şahıslarına ait tanrılar tarafından verilen bir bina (kule, baraka, atölye...)

Ayrıca oyun açmış ve devam ettiren kişiler de çırak olarak nitelendirilecek ve ustalara verilen haklardan birini kullanma hakkına nail oalcaklar.

O kadar hikaye yazanlar iöin benim konuşmam ne kadar doğru bilemiyorum ama onlar için de özel bir mesaj belirtme simgeleri verilebilir. Tabi aynı ustalardaki gibi yazılarını sürekliiğini sağladıkları sürece.

Onları sürekli izleyen bir denetleme komisyonu olacak ki bu komisyon da yönetim ve yönetimin denetimi de sitede olacakç eğer bir kişinin haksız yere hala bu hakları kullandığı bir kullanıcı tarafından tesbit edilirse o zaman yönetime o kişiyi değil yönetime yönetimi şikayet etme ve işlerini doğru yapmadıklarını belirtme hakkı doğacak. Bu tip şikayetler "şikayetler" adı altında bir başlıkta toplanacak ve belli bir zaman içinde uygun savunma ile yeterince soruya cevap veremezlerse yönetimin yıkılması söz konusu olacak.

Aslnda aklıma başka şeylerde gelip gidiyor ama acele çıkmalıyım. Zaten daha uzun yazmak ta size haksızlık olur herhalde.

Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu May 29, 2008 6:43 am Reply with quoteBack to top

Bir de burada pek çok ve özellikle de eski üyeler bana kızacak ama yapılması gereken bir şey var bence.

Bu sitenin destekçi kardeş siteleri var. Oralardan linkler verilmekten çekinilmemeli bence. en azından isimlerinin kullanılmasından.

Her ne kadar kendisi siteden hırçın tavırları nedeniyle uzaklaştırılmış ve kendisi bunu üstüne ayrılımış olsa da Tüklider ve onunla birlikte giden Sheverash RPCRAFT adlı sitede yazılar yazmaktlar. D&D sistemine çok bağlılar ve bilgililer. Bence buraya yazılarını koymalarına izin verdiğimiz sürece onlara da ustalık madalyasını takmalıyız.

Bu siteden ayrılırken kendi yazılarını silerek bir aralar sitenin çökmesine sebep olmuş, hırs küplüğü ile son mesajında bazı insanları kırmış olsa da yazılarını buraya koymasına izin verdiği sürece Eldarin'i de usta olarak kabul etmeliyiz. Eskisi kadar nefret ediyorsa siteden zaten kendisi uğramayacaktır.

Ayrıca bu siteye RPGELİşİM dergicini tanıttığı için Burock, o kadar sistem hakkında bilgi verdiği için dewrimk, açtığı Arena başlığının öğretici yönleri nedeniyle dewrimk, eskiden türkçeleştirme için yaptığı çalışmalarla occultsearcher ve sürekli adını duyduğum ama hiç bir hşkayesini okumadığım Catboy şu an için benim gözümde ustadır.

Arena başlığının öğreticiliği ve böcukosmostaki yeni sistemi nedeniyle de dwaxer bence çıraklık ünvanını almalıdır.

Firble, sacokhan, artemis... çok kişi var. Sadece örnekler ile veriyorum bu kişileri. Siteyi çok irdelemediğim için birilerinin hakkını yediysem kusura bakmasın.

Saygılar.

Lugtarias
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Thu May 29, 2008 3:20 pm Reply with quoteBack to top

AlenthasLeasess wrote:
    Hani hani nerde? Bir ozan loncası gibi bir şey mi bu? Ah harikulade! Katılabilir miyim, hı, hı? Yerleri silerim, süpürürüm ne iş varsa yaparım Smile Dil

Alenthas, abi bunu Meşe Kovuğu Topluluğu için mi söyledin? Umarım onun için söylemişsindir Smile Senin de toplulukta olmanı isterim. Yıllardır Fantastik Edebiyatla uğraşıyoruz, okuyoruz, yazıyoruz, yorumluyoruz, yarışmalara katılıyoruz... Kendimize göre bir birikimimiz var diye düşünüyorum. Ve seni de yeterli birikim sahibi birisi olarak toplulukta görmeyi yürekten dilerim Smile Ama henüz herşey çok körpe. Ortada net birşey yok. Kurulum aşamasındayız daha Smile

Forum Yöneticisi

PostPosted: Thu May 29, 2008 3:55 pm Reply with quoteBack to top

Lugtarias wrote:
    AlenthasLeasess wrote:

Alenthas, abi bunu Meşe Kovuğu Topluluğu için mi söyledin? Umarım onun için söylemişsindir Smile Senin de toplulukta olmanı isterim. Yıllardır Fantastik Edebiyatla uğraşıyoruz, okuyoruz, yazıyoruz, yorumluyoruz, yarışmalara katılıyoruz... Kendimize göre bir birikimimiz var diye düşünüyorum. Ve seni de yeterli birikim sahibi birisi olarak toplulukta görmeyi yürekten dilerim Smile Ama henüz herşey çok körpe. Ortada net birşey yok. Kurulum aşamasındayız daha Smile

Evet, evet onun için söyledim Dil

Forum Yöneticisi

PostPosted: Thu May 29, 2008 4:05 pm Reply with quoteBack to top

Yaşasın o zaman Smile İki kişi olduk AlkıÅ? Sınavlar bir bitsin msn'den herşeyi konuşuruz...

Hoşgeldin Smile

Forum Yöneticisi

PostPosted: Thu May 29, 2008 4:12 pm Reply with quoteBack to top

Lugtarias isterseniz bende katılırm. uzun zamandr bir sürü şey yazıyorum ama kendim okumak dışında hiç bir şey yapmıyorum. belki yardımım dokunur size de.

Forum Yöneticisi

PostPosted: Thu May 29, 2008 4:14 pm Reply with quoteBack to top

Bir kere daha yaşasın Smile

Gerçekten çok sevinirim katılmana...

Çç kişi olduk Smile

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu May 29, 2008 4:24 pm Reply with quoteBack to top

Darkgnome, siteyi de Beyaz Kule'ye çevirdik, iyi mi? Usta, çırak drekn Aes Sedai, Kabuledilmiş geldi aklıma Very Happy Ama fikirlerin çok güzel, hakedene hakkını vermek, haketmeyendem almak sistemi. Madalyayı takmayı unuttuğun biri var ki, sensin Very Happy Siteye ilk geldiğimde sıklıkla bilgilendirici mesajlarını okuyordum.

Ben Darkgnome'u destekliyorum, hoş olabilir. Sitenin durumu kötü değil ama daha iyi durumları da vardı, Eflan'nın anka benzetmesi çok yerinde Very Happy
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu May 29, 2008 4:51 pm Reply with quoteBack to top

Lydronk wrote:
    Darkgnome, siteyi de Beyaz Kule'ye çevirdik, iyi mi? Usta, çırak drekn Aes Sedai, Kabuledilmiş geldi aklıma Very Happy Ama fikirlerin çok güzel, hakedene hakkını vermek, haketmeyendem almak sistemi. Madalyayı takmayı unuttuğun biri var ki, sensin Very Happy Siteye ilk geldiğimde sıklıkla bilgilendirici mesajlarını okuyordum.

Ben Darkgnome'u destekliyorum, hoş olabilir. Sitenin durumu kötü değil ama daha iyi durumları da vardı, Eflan'nın anka benzetmesi çok yerinde Very Happy

Teşekkürler Lydronk. Ama ben aslına bakarsan ben burada anlattığım tarz bir ustalığı en son kaldırabileceklerdenim.

Ustalık sınavına bir oyunda Firble bir süreliğine Dm'liği bana bırakmak istediği için ve ancak ustalar Dm olabilir diye bir kural olduğu için girmiştim.Ustalığı aldım ama FRPden uzaklaştıktan sonra ustalığımı kendi isteğimle sildirdim.

Benimki ancak tavsiye niteliğinde ama bahsettiğim ustalıkta disiplinli bir çalışma ile bir şeyler çıkartmak gerekecek. Bir anlık hevesle iş yapanlar değil.

Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Fri May 30, 2008 7:55 am Reply with quoteBack to top

Darkgnome un önerdiği ustalık sistemi güzel bir sistem aslında... Edebiyat bölümüne bunun nasıl uygulanabileceğiyle ilgili aklımda fikirler oluştu... Sınavlarım bitip de diplomalı mühendis olduğumda sistemi geliştirip öneri olarak sunarım ocakbaşında...

RP alanına gelince... O alanda da sanırım bu tarz bir ustalığı organize etmek gerekiyor. şimdilik belki de belli yöneticilerin olması ve RP bölüme giren kişilerin sayılarının belli bir düzeyin üstüne çıkması daha iyi olur...

Lugtarias kardeş öykü kulubu fikrin kesinlikle çok güzel bir fikir. Çlümsüz Çyküler Kulubu ile zamanında bizim sitemizin de bağlantısı olmuştu. Hatta sitemize konmuş bir yazısı da var sanırım...

Ancak biz belki fantastik ve öykü ile sınırlı kalmayıp bir çeşit edebiyat kulubu oluşturabiliriz. Bu işi organize edebilirsen çok güzel olur... Bu işe doğrudan başlamak yerine yaklaşık olarak da olsa böyle bir kulubun nasıl ve ne şekilde kurulup iişleyebileceğini konuşabilsek çok iyi olur...

İstersen ocakbaşında ya da edebiyat bölümünün serbest kürsüsünde bir iki hafta bu konuyu tartışalım. Bence ayrı bir tartışmayı hak edecek kadar kapsamlı bir konu...

Ancak böyle bir şeye başlarsan ne şekilde başlamış olursan ol sana destek veririm sonuna kadar...

Back to top View user's profileSend private message
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum