Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 15
    Dün: 46
    Toplam: 84661

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1822
    Üye: 0
    Toplam: 1822

FrpWorld.Com :: View topic - FRPWORLD'ün daha ileri gitmesi için neler yapılabilir?
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

FRPWORLD'ün daha ileri gitmesi için neler yapılabilir? View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Efla
    Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Sat May 22, 2010 11:57 am Reply with quoteBack to top

O zaman içeriğin nasıl sunulacağıyla ilgili forumdan başka "şunu kullanalım" gibi bir önei gelmediğine göre yine forum üzerinden devam edeceğimiz sonucuna varıyorum (Yamuluyırsam düzeltin)

Yine de üyeliklerle doğrudan bağlantılı olmayan bir sistemle içeriği ayrı bir sayfada sunabiliriz gibime geliyor. yani blog gibi ayrı bir sayfa şeklinde gözükür. İçeriği okumak için üye olmak gerekmediğinden üyeliğe gerek kalmaz. Pek yorum gelmemiş tekrar edeyim dedim. Bazen yazdıklarımı insanların dikkate almadığı hissine kapılııyorum Very Happy

Oyun sistemleriyle iligili düzenlemeyi sana verebiliriz o zaman dwaxer nereler üzerinde nasıl bir yetki lazım olduğunu bana özel emsajla falan belirtirsen daha rahat olur.

Başlıklara gelince hani 1. sayfada görünen çoook gereksiz şeyler varsa silebiliriz. Ama diğer türlü zaten tozlu raflarda kalmış başlkları silmek için uğraşmak bana pek de işe yaramayacak bie çaba gibi geliyor.
    40 yılın başı birisi forum arşivlerini dolaşacak da orada birkaç başlık fazladan olduğu için bakması gereken sayfa sayısı bir tnae daha artacak. Yani bu kadar ayrıntı bir senaryo için uğraşırmışız gibi geliyo sanki.

Çye temizleme meselesine gelince, şu anda 30000 üye var ayıklamaya kalkınca 5000 üye falan anca kalır bence. Gerçekten 25000 üyeyi teker teker silebileceğine inanıyor musun dwaxer Very Happy Helal vallahi. Bence birisine bu görevi vermek haksızlık olur. İlerde toplu bir çözüme gidebiliriz. Ama etkilerini tam kestiremediğim bir işlem. Veri tabanını bir seferde tamamının yedeğini de alamıyorum. Veri tabanından direk silince de başka yerde izleri kalıyor veri tabanı tutarsızlaşıyor. Sonra ayıkla princin taşını. Ben de veri tabanları hakkında derslerde ğrendiğim kadarını biliyorum. Biraz daha deneyim kazanmayı bekliyorum öyle bir işlem için... Ama bir şeyler ayarlayabiliriz belki. Bir düze çıkayım da mezun olayım =)

Walter
    Yönetici

PostPosted: Sat May 22, 2010 8:43 pm Reply with quoteBack to top

Bence sorunların en büyüğü bu siteye belirli kişiler dışındakilerin pek uğramamasıdır, sorun yeni gelen üyeler ve aktif olma sorunudur. Site ileri gitmesi için öncelikle kendimize bu site nasıl aktif üye çekebilir diye sormalıyız ?

Forum Yöneticisi

PostPosted: Wed May 26, 2010 2:44 am Reply with quoteBack to top

Bunun bir nedeni belki de sitenin forumlarının labirent gibi olması... Yani siteyi zaten tanımayan birisini sitenin ortamı biraz korkutuyor olabilir. Bunu engellemenin yolu da sanırım yeni gelen arkadaşların en azından labirente girmeden biraz soluklanabileceği ortamların olması. Ama nasıl böyle ortamlar kurulur doğrusu bu şu anda çok aklıma gelmiyor...

Back to top View user's profileSend private message
    Dura
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed May 26, 2010 5:07 am Reply with quoteBack to top

Firble wrote:
    Bunun bir nedeni belki de sitenin forumlarının labirent gibi olması... Yani siteyi zaten tanımayan birisini sitenin ortamı biraz korkutuyor olabilir. Bunu engellemenin yolu da sanırım yeni gelen arkadaşların en azından labirente girmeden biraz soluklanabileceği ortamların olması. Ama nasıl böyle ortamlar kurulur doğrusu bu şu anda çok aklıma gelmiyor...

hah..!

tam da bu yüzden istiyorum tüm yaratılmış içeriğin sınıflandırılmasını.. herşeyin bir arada olmasını.. yazısıyla, resimiyle, sistemleri, diyarları, ansiklopedisi vs. si ile kolay ulaşılabilecek basit bir arayüz.. grafiğiyle, koduyla çok komplike olmasına da gerek yok.. sadece düzgün kategorize edilse ve basit linkler verilse yeter de artar bile..

yukardaki yazıda bi örneğini yazmaya çalıştım beceriksizce.. kategorizasyonu aslında bu kadar (hatta biraz kurcalarsak belki de daha da) kolay.. işim kod yazmak değil.. ancak kategorizasyon mantalitesini anlatabilirim.. uzun yıllar evvel sinclair zx80 bilgisayarım ile babamla beraber basic ile yapardık çok basit şeyler.. ama orada kaldım =) o zamanlar kaset kullanıyorduk varın siz düşünün.. binbir güçlükle bulunan dergilerin arkasında hazır kodlar olurdu.. vs

neyse gereksiz uzattım.. sınıflandırmak kolay, ancak içeriğin, an itibarıyle içinde bulunduğu forumlardan, ordan burdan ayıklanıp derlenmesi biraz uğraştırıcı ve emek istiyor..

bu konuda gönüllülerin olduğunu görüyorum.. hemen bir liste hazırlayıp başlayalım.. gittiği kadar.. bırakanın bıraktığı yerden de ayakta kalanlar devam eder..

yarım bırakmaktan korkarak yerimizde saymak hatasına düşmeyelim..

ne yaparsak kardır..

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed May 26, 2010 10:00 am Reply with quoteBack to top

.

Bir de benim aklıma gelen şöyle bir şey var:
    Forum oyunları yaptığımız bir bölüm var: "Rol Yapma Alanı (Diyar Çtesi)" diye. Biz bütün oyunları, yorumları karakter kağıdı başlığı, muhabbetleri vs bu bölüm altında yapıyoruz.
    Aslında hepsinin aynı başlık altında olması, hemen ulaşılabilmesi açısından güzel bence

Bir de bu bölümün hemen üstünde "Rol Yapma Alanı" ve "RP Karakter Kağıtları" diye forumun tam ortasını işgal eden ama asla ve de asla kullanılmayan iki adet kocaman bölüm var. Bunlar bana yıllardır giymediğim ama zayıflayıp bir gün giymeyi umduğum giysilerimi hatırlatıyor. Silelim demiyorum ama en alt raftaki arşive kaldıralım artık bu bölümleri, zaten bunlar demode olmuş; karakter hazırlama teknikleri çok gelişti zaman içinde Razz

Benim teklifim (ve çok hoş olacağını düşündüğüm) ise bu kullanılmayan başlıklar kaldırılsın, onların yerine bir başlık: Â?FRPWorldÂ?de Oynanmış Forum OyunlarıÂ? diye, hepsi kilitli, ayrı bir arşiv başlığı açılsın ve içine Â?Oynanmış BitmişÂ? bütün forum oyunları (eskiler de arşivden buraya taşınarak) doldurulsun. Böylece oynanmakta olan forum oyunları ile oynanmış oyunların arşivi, üst üste iki bölüm şeklinde durur.

Bizim kullandığımız bölümün de adından (Diyar Çtesi) ibaresi kaldırılmış olur.

.
    Efla
    Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Wed May 26, 2010 10:25 am Reply with quoteBack to top

aslında dwaxer önerin özellikle şu zamanlar için çok makul. Ama diyar içi rpleri canlandırabileceğimize dair inancımızı henüz yitirmediğimizden kaldırmıyoruz. Yakın zamanda inşallah bir şekilde geri döndürebiliriz. Daha uzun süreli aynı karakteri kullanarak oynayacağımız oyunlar olduğ için diğer oyunlardan farklı bir konseptte oluyor. Oyun içerisinde sizi şaşırtabilecek şeyler daha az aynı dünya ama insanın karakteriyle arasında bir bağlılık oluşuyor ve sanki bütün site aynı oyunu oynuyormuşuz havası olduğu için çok eğlenceli oluyor.

Ama eğer yine de beceremezsek bölümleri birleştirebiliriz. Bölüm birleştirme geriye döünüşü olan bir işlem değil. Sıkıntı da burada bir kez birleşti mi ayırmak için elle tek tek uğraşmak gerekebilir.

Walter
    Yönetici

PostPosted: Wed May 26, 2010 2:56 pm Reply with quoteBack to top

Diyar deniyor, deniyor da nedir bu diyar bilen pek yok gibi, eski harabelerin arasında bir iki kalıntıya rastlıyorsak burada bir diyar varmış zamanında diye düşünüyor umursanmıyor aynı uzun zamanlar önce yıkılmış bir krallığın mirası gibi bu diyar ibaresi, e kimse bilmediğinden tam olarak rpsi de yapılamıyor haliyle, Kullanıcılara, bu diyar meselesi, bir inceleme halinde güncel bir biçimde anlatılması ya da tamamiyle yenilenmesi lazım....

Bunun içinde bence sorumluluk alan biri Efla'ya yardımcı olarak admin seviyesine yükseltilmesi buna da demokratik bir biçimde kullanıcıların oyuyla karar verilmesi sağlanmalı, yoksa, Dwaxer'in dediği gibi tek başlıkta toplanmalı, oyun başlıkları ve o bölümün de adam gibi bir baş modarötörü olmalı ki mesela ben oyun istekleri ya da dwaxer'in yeni fikirler başlığı gibi başlıklar sabitlensin altlarda kaybolmasın.....

Yani umudun oluşması için çabaya ihtiyaç var, yoksa hep aynı eski günleri sadece anılarda hatırlayan bir grup insan gibi oluruz. Ama yapabilirsek belki bir şey kazanmayız ama denemeye değer tabi umut bu topraklardan çoktan gitmediyse.....

Forum Yöneticisi

PostPosted: Thu May 27, 2010 2:31 am Reply with quoteBack to top

Yani sonuçta diyar RPsi denen şeyin ne olduğunu eh birkaç yaşlı biliyoruz işte Walter, ama mantığı sonuçta çok basit...

Aslında belki diyar kurulduğu zamanda yani aynı diyarda geçen oyunlarla farklı diyarda geçenler aynı başlık altına toplanabilir...

Squan
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Thu May 27, 2010 5:52 pm Reply with quoteBack to top

Kim? Ne? Bir şeyler mi duydum?! Diyar rp si Smile

Bi ara diyar rp lerini düzeltmek için bir şeyler yapmaya kalkmıştım. Ama yarım kalmıştı.
    Ben buradan yine şunu diyorum. eğer yeni bir uğraş girişiminde bulunursanız her zaman desteğim tamdır Wink Bu biline...

Bu ara tüm diyara selamlar

Saygılarımla
    Squan Guardkey

Site Ã?izeri

PostPosted: Thu May 27, 2010 9:14 pm Reply with quoteBack to top

Dwaxer'ın önerisi bana uygun gibi geldi. Tabii siz ne düşünürsünüz bilemem. Eğer burası bir meclis olsaydı ben öneriye kabul oyu verirdim. Forumun temizlenmesini, verilerin kategorilenmesi hep dile getiririm. Kullanılmayan veriler depolansın, ortalarda durmasın.

Bir de FRPworld büyük bir çöküş yaşadı, bugün de toparlanıyoruz. Yani çöküş öncesindeki bazı olgular günümüzde devam etmiyor. Çrneğin diyar RP'si, artık böyle bir şey yok. Demiyorum ki gelecekte de olmayacak; ama bugün olmadığı için verileri de ortalarda gezmesin, bence de arşivlensin. Eğer gün gelir de bir daha diyar RP'si başlarsa, yeni başlıkta başlasın. Geçmiş ortalarda saçılmışken ileri gidemeyiz, yenilik gerekir.

Mesela "Masaüstü FRP" bölümüne bakalım. Sizce de çok alt-bölüm yok mu? Bunların bazıları birleştirilemez mi? Hatta bence bazı bilgiler makale haline getirilip ayrı bir yerde arşivlenebilir. Bu ayrı bir konu tabii, belki sonra konuşuruz.

Aslında internetteki tek site değiliz. Diğer siteleri incelesek, onlar nasıl yapıyor bu işleri? Verileri nasıl arşivliyorlar, forum bölümleri neye göre belirleniyor, bilgi bankaları nasıl oluşturuluyor, resim galerileri nasıl işliyor, kullanıcıların sitede konumları ne, nasıl yeni kullanıcı çekiyorlar vs vs. Onları inceleyip beğendiklerimizi sitemize uygulamaya çalışalım bence. Ben başka siteye pek girmediğim için bilmiyorum, başka sitelere de üye olup uğrayan arkadaşlar varsa "bu sitenin busu iyi, şu sitenin şusu iyi" diye rapor ederlerse çok yardımcı olacaklarını düşünüyorum.

Forum Yöneticisi

PostPosted: Fri May 28, 2010 3:07 am Reply with quoteBack to top

: ) ) Diyar RPlerini yaşamış insanlar için o başlığın kalkması acı verici olabilir. İşte ihtiyarlık, bakıp zamanında nasıl oynardık diyoruz. Ama başlığın şimdilik kalkması bence de iyi olabilir.

Yeniden başlatıldığında masa üstü RP başlıkları üzerinden başlamak bence daha doğru olabilir diyar RPsini...

Squan istersen, biz yeniden tapınak kuralım... Canlandıralım bizim Tanrımızın inancını. : ) )

Squan
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Fri May 28, 2010 10:20 am Reply with quoteBack to top

Aslında ben yeniden yapalım derken eskilerin kalıntısından başlayarak dememiştim. Eskilerin izlerinin sadece efsane olacak şekilde kalabileceği bir sistem demiştim. Arşivleme, alt-forum, forumların birleştirilmesi bunlar genel yapılabilecek şeyler. Ama eskiden diyar rp si dendiğinde her yerde yapılan olaylar rp ler birbiriyle bir bağlamda iç içeydi.

Evet ben bunu derken sıfırdan bir diyar yartmaktan bahsetmiştim. Neyse belki de ben yanlış anlaşıldığımı yanlış düşünmüşümdür Smile

Bu ara firble olabilir Smile Hatta güzel bile olur..Smile)

Yönetici

PostPosted: Sat May 29, 2010 4:36 pm Reply with quoteBack to top

Yapılacak şeyler belli ama bu forumun acilen sağlam bir yönetim kadrosuyla değişime gitmeli, tabi bu söylediklerim tavsiye niteliğinde, ya yeni bir diyar ya da bir arayüz herharlukarda bu forumun bir yenilenmeye ihtiyacı var.

Forum Yöneticisi

PostPosted: Sat May 29, 2010 11:13 pm Reply with quoteBack to top

Eeee ben şaka yapmıştım Squan... Ama yapa da biliriz neden olmasın. : ) ) )

Walter... Açıkası dediğinin yapılması çok iyi olur ama sanırım bunun için bir şekilde kadronun oluşması lazım önce... Sonuç olarak frpworld profesyonel bir ortam olmadığı için de herkes kadroya gönüllü olarak, hatta bence bu işi yapmak kafasını dağıttığı yani bu işten zevk aldığı için girmeli.

Bu şekilde bir kadro oluşuyorsa değişim yapılır tabii. Ama eğer bu olmuyorsa, hepimiz kendi yapabileceğimiz en büyük katkıyı belirleriz ve bunu dikkate alarak yaratabileceğimiz en kapsamlı değişimi planlarız.

Darktimes
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jun 01, 2010 7:22 am Reply with quoteBack to top

Geçenlerde aklıma birdenbire bir fikir geldi.Eskiden giripte şimdi girmeyen üyelerimizi geri kazanmak adına bir proje benimkisi.Mail atmak da olur tabii ama bu daha etkili kanımca.1 ay boyunca girmeyen üyeleri telefonla arayıp siteye arada girdiklerine ikna olana kadar arayıp rahatsız edelim böylece geri dönmek zorunda kalırlar.Çyle değil mi ? Evil or Very Mad

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum