Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 28
    Dün: 35
    Toplam: 90392

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1809
    Üye: 1
    Toplam: 1810

Şu An Bağlı:
    01 : yrehexy

FrpWorld.Com :: View topic - Okulunuzda durmunuz ve yeni gençlerin durumu
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Okulunuzda durmunuz ve yeni gençlerin durumu View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jun 25, 2008 1:04 pm Reply with quoteBack to top

Geçenlerde bi şey duydum, kanım dondu. Çok yakından tanıdığım bebekliğini gördüğüm, okul dışı aktiitelerde de başarılıbir tanıdığım biri, ortaokulda tam 10 dersten birden kalmış. Benim asıl kanımı donduran olay ise "10 dersten kaldım telafierde geçeceğim." diye rahatlıkla söylemesi oldu. Bu şekilde olan sadece benim bu tanıdık değilmiş. Sürekli bilgisayar başında internette geçiren bir gençlik derslerini hiç önemsemiyor ve okulda kalmayı kanıksıyor gibi bir görüntü verdi bana.

Ben okurken sınıfta bir dersten kalmak büyük bir olaydı. Çalışkanlar ağlar, çalışkan olmayanlar ise hırs yapar çalışırlardı. Ben bir dersten başarıszı olmanın normalliğini sadece Çniversite de gördüm. Orada derslerden kalabilirdiniz ama korkmazdınız çünkü gelecek sene alttan alırdınız. Bu bir rehavet verirdi insana ve pek çok tanıdığım bu sebeple 5-6 senede üniversitenin 4 seneliklerini bitirdi. Bunlardan biri de benim.

Bu sitede gördüğüm hala okuyan arkadaşlarımız var. Acaba ders sisteminde ne değişti, yada gençlerin hayatında ne değişti de böylesine bir kanıksama ortaokullara kadar düştü. Durum, gerçekten benim düşündüğüm kadar vahim mi? Artık beynimi kemirmesindense buna bu olayın içinde yer alan kişilerin cevaplamasını tercih ederim.

Last edited by Darkgnome on Thu Jun 26, 2008 12:40 pm; edited 1 time in total
    Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    Bogus
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Wed Jun 25, 2008 1:25 pm Reply with quoteBack to top

Yeni sistemde sınıfta kalmak neredeyse imkansız. Çğrenci ve ailesi istemeden kalamıyorlar neredeyse...

Bütün eğitim sistemimizin çökme nedeni de bu. Herkes liseyi bitiriyor, bir kere içine giren herkes de çok kolay Çniversiteyi bitiriyor. (yurt dışına kıyasla ve elbette her üniversitenin her bölümünü kastetmiyorum.)

Çnümüzdeki sene 2 milyon kişi Çniversite sınavına girecek. Sizce Türkiye'de bir yılda hadi bir kısmı da geçen senelerden kalan diyelim, 1.5 milyon lise mezunu çıkartabilmesi normal mi?

Kör topal herkes geçiyor. Çni mezunları bu yüzden işsiz, lise mezunlarının da bu yüzden kimse yüzüne bakmıyor. Çünkü Türkiye'de mezun olmak bir ayrıcalık değil.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jun 25, 2008 1:28 pm Reply with quoteBack to top

O zaman bu olayın içinde yer alan biri cevaplasın sayın Karagnom:

şimdi, ben hiç kalan insana şahit olamadım etrafımda, sebebini bilmiyorum ama. şimdi senin böyle düşünmenin sebebi şu olabilir: sen diyorsun ki 'böyle mi oldu' sonra gözüne çok çarpıyor... Diye düşündüm, ama bilmiyorum.

şimdi OKS'ye giren son nesilin bir parçası olarak diyebilirim ki, ben sistemde büyük bir değişiklik göremedim. Abimin vakti de böyleydi. Fakat şunu itiraf etmeliyim ki, bizim nesilden dünyanın en tembel insanları çıkabilir!

şimdi neyse, ilk paragraftaki konuya değinmek istiyorum yine. 10 dersten kalmak çok ciddi bir şey ve söz konusu tanuımadığım kişinin bunu doğal karşılaması gerçekten sıradışı. Bence bunun altında bir ciddiyet sorgulaması yapmalısın; çünkü benim tanıdığım hiç ama hiç kimse, ortaokulda hele, 10 dersten kalıp da bunu normal karşılamaz. Yani anlattığın şeylere son derece yabancıyım Very Happy
    Lugtarias
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Wed Jun 25, 2008 2:11 pm Reply with quoteBack to top

Olay artık Bogus'un dediği gibi oldu benimde duyduğum kadarıyla. O konuyla ilgili pek birşey söylemeyeceğim ama bilgisayar, internet ve dersler hakkında konuşmak istiyorum.

Bilgisayar ve özellikle oyunları gerçekten çok ciddi şekilde bizim kuşağımızın beynini uyuşturuyor. Kaba konuşmak istemiyorum ama yani başka da nasıl söylenir bilmiyorum.. şey diycem o yüzden! Evet şey gibi bir gençliğimiz var şu an. Kimileri msn manyağı milyonlarca kişi ekleyip muhabbet kurma derdindeler.. Nedenini anlayabilmiş değilim. Kimileri oyun manyağı. Çzellikle online oyunlar için söylüyorum bunu. Anadolu Lisesinde okumama rağmen okuldan öyle arkadaşlarım var ki günde 7 saat, 8 saat online oyun başında geçiriyorlar. O oyunlar için gene sık sık gerçek kavgalar yaşanıyor vs vs. İnternette gece gündüz gezinip her haltı bilen yaşıtlarımızın, ülkenin, milletin ne halde olduğu ile ilgili zerre kadar bilgileri yok. Ama ne hikmetse bilmeden bilgi sahibiler o da ayrı bir bilinmezliktir. Yalnızca sokaktaki kedinin, havada uçan kuşun bile bildiği belli şeylerin farkındalar aslında bu da onlara yetiyor.. Sanki herşey güllük gülistanlık, önemseyecek, endişelenecek hiçbirşey kalmamış gibi... Eğitim başta olmak üzere birçok hayati önem taşıyan olgu önemsenmiyor. İleride bu gençlik yetişkin olduğu zaman ülkemizin halinin ne olacağı konusunda çok endişeleniyorum. Çünkü dediğim gibi bazı şeylere kafa yoran gençlik çok çok az. Dersler yaşamı öğretmiyor falan deniliyor ama nitelikli bir eğitim almak gerçekten çok önemli. Çağımızın uygarlığına yetişmek ve bilimde onlardan geri kalmamak için dayanabileceğimiz tek kapı eğitilip birşeyler yapmak..
    Bunu belki oyun manyaklarına, internet manyaklarına söyleseniz ben mi bilim adamı olucam da kurtarcam bu ülkeyi deyip koparlar. Bu denli umursamaz olan genç sayısı o kadar çok ki...

Ve şöylede bir durum var, dünya geneli online oyunların çok büyük bir kısmında oyuncu kitlesinin çooooooooook büyük bir kısmı Türk. Artık, gençliği uyuşturup, düşünmeyen insan yığınları haline getirmek için bazı şeylerin kasıtlı olarak yapıldığını düşünmeye başlayacağım neredeyse...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jun 25, 2008 5:00 pm Reply with quoteBack to top

Ben de Online Oyunlara bağlı onlarca insan tanıyorum.Ayrıca durum Anadolu Lisesi Fen Lisesi diye farketmiyor.Ben Fen Lisesi'nde olmama rağmen, etrafımdaki arkadaş geçinenlerin çoğu şey......

The reason we're successful, darling? My overall charisma, of course.

I never thought of myself as the leader. The most important person, perhaps.

-Freddie Mercury
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    Lugtarias
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Wed Jun 25, 2008 5:30 pm Reply with quoteBack to top

Olayın ironisi de o işte, fende olsa anadoluda olsa çıkıyo...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jun 25, 2008 9:09 pm Reply with quoteBack to top

Online oyunların takıntısı herkesi etkiliyor. Size makina mühendisi olan ve Knight Online adlı oyuna bağımlılığı olan birini örnek gösterebilirm. Boş zamanlarının çoğunun onunla geçiriyor. Uyumak dışında tabii ki.

Bir de şeye değinmek istiyorum. Lydronk sen demişsin sizi etkilemediğini ama sizden 1 yaş büyük olan nesil (yani biz) bayağı etkilendi bu lise konularında. Çrnek olarak bu optik denen konu(fizikte) lise 3 konusuydu. -du dedim dikkatinizi çektiyse. Ve şuan ilk sınıftan öğreniyoruz ve bu sene fizik notları neredeyse tüm liselerde dökük durumdaydı. İstisnalar olabilir. Bu arada bunu lise 1i bitirmişler için söylüyorum.
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteMSN Messenger
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jun 25, 2008 9:29 pm Reply with quoteBack to top

Yani bu durumun suçlusu derslerin ağırlaştırılması mı? Dersleri geçmeinin kolaylaşması mı? Bilgisayara bağımlılığın oluşması mı? Yoksa çok daha başka bir sebep mi var bunun arkasında?

Lise 3 konularını Lise 1'e almaları mantıkszı olmuş. Zaten yut dışına göre çok ağır bir sistemimiz var. Peki bu optik yerine ne gitti. Fizik eskiden hafif tempoda koşturmaca ile yetiştirilen bir dersti. Demekki bir konuyu da daha ileri atmışlar.

Beyin uyuşması kesin. Bende bir ara online oyunlara dadandım ve saçma sapan bir şekilde bırakamıyordum. Hiç bir anlamıda yoktu aslında baklacak olursanız. Sadece yuoldaki zavallı yaratıkları öldürüp içlerinden aletlerin düşmesi iöin yapıyordum. Bilgisayarım bozuldu o sıralarda neyseki bıraktım ve bir daha başlamadım.

Acaba özellikle türk çocuklarına verilen bu başarma hırsını çocukalr yanlış yönde mi kullanıyorlar bu bilgisayar oyunları yüzünden. Yani Artık futbolun uyuşturuculuğunu bu bilgisayar oyunları mı aldı?

Edmond
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jun 25, 2008 9:35 pm Reply with quoteBack to top

Yahu Futbol'un uyuşturuculuğu ile bu karşılaştırılamaz.Birisi yine bir Spor, az biraz bir işe yarıyor, kolay kolay da öldürmüyor.Ya diğeri?

Bence sistemin asıl sorumlusu Veliler, ilginç gelebilir ama bence öyle.Sonuçta bir insan evladını nasıl yetiştirirse, evladı öyle olur.

The reason we're successful, darling? My overall charisma, of course.

I never thought of myself as the leader. The most important person, perhaps.

-Freddie Mercury
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    CLiCKs
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jun 25, 2008 11:01 pm Reply with quoteBack to top

Edmond wrote:

Bence sistemin asıl sorumlusu Veliler, ilginç gelebilir ama bence öyle.Sonuçta bir insan evladını nasıl yetiştirirse, evladı öyle olur.

Sanada hak veriyorum ama birazda insanın kendisinde biter. Ama ende senin gibi velileride suçlu buluyorum. Çrneğin bu sene OKS'den dolayı lise tavan ve taban puanları ciddi bir artışa maruz kalacak. Çnceden 370le giriyorsan oraya 410 415 le gireceksin. şahsen bu seneki nesil biraz daha rahattı. Benim görüşüm bu. Bildiğim bir özel okulda 150 öğrenciden(oksye giren) 4ü full çıkartmış sınavda. (oksye giren öğrenci sayıından pek emin değilim). Neyse bunları geçelim olan olmuş ama biz o sınava girdikten sonra sistem değişmeside bize ağır bir darbe verdi. Bu kadar ağır konuları ilk sınıftan görücez ve 2 de 3te 4 te de olucak bu konular (optik). Birde bilenler bilir Fizik öğretmenleri biraz 'KIL' olurlar. Kolay kolay not vermez, kolay sorular çözdürmezler. Ben bu sisteme karşıyım.Bir şeyi güzelleştirmek isterken ondanda olacaklar (yaniz bizden )
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteMSN Messenger
    Alenthas
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Wed Jun 25, 2008 11:09 pm Reply with quoteBack to top

Ortaokulda 10 zayıfı varsa lisede ne yapar çok merak ediyorum Surprised

Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Wed Jun 25, 2008 11:23 pm Reply with quoteBack to top

Ya optik lise 3te görülüyordu ama ortak konulardan biriydi. Bu yüzden de sözel öğrencilere haksızlık oluyordu. Ondan ilk yıla aldılar optik konusunu. Bu arada diğer konuların yanına optik hiç bir şeydir ve oldukça kolaydır. Bir de kaldırma kuvveti, Magnetizmeyı görseler ne derlerdi kim bilir?
    Bence en mantıklısı bu oldu. Optik konusu eskiden lise 2deymiş ki lise 2 konuları bizim zamanımızda normalde yetişmiyordu. bir de düşünün onca konunun üstüne optik de görüyordu öğrenciler. sonra lise 3'e alınmıştı. bu sefer de ortak fizik soruların da optki de soruldu. çünkü diğer fizik konularına daha kolaydı öğrenciler için. Ama sözelciler fiziği bir lise 1de görüyordu. O zaman da optik görmüyorlardı. Diyecğeim şu ki optik konusunu lise 1e alarak en mantıklısını yaptılar. hİç de mantıksız değil yani.
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's website
    mathius
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Jun 26, 2008 6:37 am Reply with quoteBack to top

Ben 3 dersten kaldım,
    Eşek gibi çalışıyorum ama sayısa lbenim bölümüm değil,
    ailemin ozruyla girdim ailem olmasa dil bölümünü fln okur,
    Hatta şimdiye Mütercim-Tercüman olmuştum
    Back to top View user's profileSend private message
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Jun 26, 2008 7:13 am Reply with quoteBack to top

Optik sadece ışığın yol alması prensibini anlatıyorsa o zamn çokta zor bir konu değildi. Hatta fiziğin en kolay konularından bir oluyor. Ayna koy ışını yansıt, yoğun malzemeye gelince kır, kırmızı camla bak kırmızı gör, prizmanın içinden renklerine ayır. Ancak Yoğun malzemeye gelince kırılma açısı, ilerleme hızı, dar noktadan geçince dalga gibi davranması, aynalı odada gölgenin boyutu gibi konulara felan girdilerse orada diğer konularla çok farklı bir alan olduğu için zor gelmekten çok öğrenciyi bunaltır.

4 seneye ne yaydılar anlayamıyorum. Ben 3 sende bitirdim. Bitti. Çniversiteyide bitirdim. Almanyadan eğitim aldım onu da bitirdim. Yurt dışına çıktım zorluk yaşamadım. Daha ne istiyor bu adamlar? Daha ne bekliyorlar da sizden, yaşanacak zamanınızın 1 senesini daha çalıyorlar?

Benim zamanımda millet isyan ederdiBu konuları bize neden dayatıyorlar derdi. Hayatım boyunca işime yaramayacak diye. Senelerce tarihi bir daha ve bir daha gördüm. şu anda hatırlamıyorum tarihi. Bende merak uyandırmadılar sadece önemli ksımların cevaplarını verdiler çünkü. Cevaplarımı alınca da daha derin düşünmek yerine onca cevabı ezberlemeye kalktım. Sonuç meydanda.

Artık okulun bu kadar uzaması belkide gençliğin aklında buradan hiç kurtulamayacakmış, kurtulsa da çok bir şey olmayacakmış gibi bir düşünce filizlendirmişte olabilir. Belkide artık bu bir isyandır. Belkide gençler mühendis mimar değil zanaatçı çıkmak istiyorlar. El işi yaparak hayatta kalmak istiyorlar.

Avrupada bu böyle.

Sizin gördüğünüz pek çok konuyu onlar görmüyor. Sizin rahatlıkla cevaplandıracağınız konuları onlar hayatlarında görmemiş düşünmemişler. Orada emek değerli olduğundan illaki üniversite demiyorlar. Mühendis hala onlar için değerli. ilginç değilmi. şimdiki sanayii mühendisliğini onlardan aldık ama onlarda hala değerliyken bizde değersiz hale geldi. Çok çabuk tüketen bir toplumuz.

Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Jun 26, 2008 7:32 am Reply with quoteBack to top

mathius wrote:
    Ben 3 dersten kaldım,
    Eşek gibi çalışıyorum ama sayısa lbenim bölümüm değil,
    ailemin ozruyla girdim ailem olmasa dil bölümünü fln okur,
    Hatta şimdiye Mütercim-Tercüman olmuştum

Aileni karşına al ve konuş. Hayat sizin değil benim de. Geri dönüşün varsa dön. Başarılı olsan dahi hayat boyunca zevk alamayacaksın bu yolda. Çniversitede dil sınavı vardı eskiden. Abim sosyalden girdi sonrasında da dilden başka bir sınava girdi. Sonuçta tam çıkartmasına rağmen sınavdan, kendi alanı olmadığı için dil alanında ilerleyemedi. İllaki bir yere girmesi için dayatıldığı için, yetenek sınavıyla iç-mimariye girmeye mecbur kaldı. Hayatı zehir oldu orda. Geometri çıktı karşısına atlayamadı.

Oysa hem tarih hemde dil konusunda inanılmaz yetenekli ve istekli birisiydi. Sayısaldan ise 0 net çöıkartabiliyordu ancak. Kaldırma kuvvetinin formüllerini bilmiyorsun, kinetik enerjşyle ilgilenmiyorsun, olasılık hesapları sana sıokıcı geliyor diye seni Hititoloji, Arkeoloji, Tarih bölümlerine almıyorlar. Böyle bir sistemde yaşayan çocuğa gelceğinin iyi olması için dğrten aileler ise ne yaptıklarının farkında değil.

Bu yoldan dönüşün var ise dön. İnan bana sayısalda çok güzel bir alan değil ben kendimden biliyorum. Hızlı tren raylarında kaynak kontrolü yaparken paralelinden Eskişehir-Ankara treni her geçişinde onlara bağırıyordum.

"Aptallık etmeyin! Mühendis olmayın!"

Keşke diyorum dil konusunda yeteneğim olsaydı. O kadar çok yerde o kadar çok çeşitte mesleki şansı oluyorki. 3 yabancı dil bilen adam hala değerli ama Mühendis değil.

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum