Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 0
    Dün: 0
    Toplam: 33538

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 248
    Üye: 0
    Toplam: 248

FrpWorld.Com :: View topic - Rol yapma oyunlarımız için GENEL yorumlar, fikirler.
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Rol yapma oyunlarımız için GENEL yorumlar, fikirler. View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Poll :: Rol yapma oyunundaki tercihleriniz, sırasıyla...

Tiyatro, Combat, Skill ve Strateji, Bulmacalar.
    48%
     48%  [ 12 ]
    Combat, Tiyatro, Skill ve Strateji, Bulmacalar.
    12%
     12%  [ 3 ]
    Combat, Skill ve Strateji, Tiyatro, Bulmacalar.
    4%
     4%  [ 1 ]
    Combat, Skill ve Strateji, Bulmacalar, Tiyatro.
    20%
     20%  [ 5 ]
    Tiyatro.
    12%
     12%  [ 3 ]
    Combat!
    4%
     4%  [ 1 ]
    Total Votes : 25

Author Message
    Aegron Linwelin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Aug 30, 2010 8:28 pm Reply with quoteBack to top

Dwaxer 2d6 sistemi için insiyatif zarı olayını yapmışmıydın? Yapmadıysan 2d6+Çeviklik olarak belirlenebilir.

dwaxer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Aug 30, 2010 9:13 pm Reply with quoteBack to top

Aegron Linwelin wrote:
    Dwaxer 2d6 sistemi için insiyatif zarı olayını yapmışmıydın? Yapmadıysan 2d6+Çeviklik olarak belirlenebilir.

Forumda insiyatif genelde oyuncularda olduğundan belirlememiştik
    Evet, masaüstünde 2d6+Çeviklik insiyatif için uygun olabilir
    Hatta her tipe uygun ortak bir "Ekstra Çzellik" olarak
    Atik: Dikkat bonusunu da insiyatif zarına ekler! (İnsiyatif: 2d6+Çeviklik+Dikkat)
    uygulaması da yapılabilir masaüstünde.

.
    Back to top View user's profileSend private message
    fmc
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Aug 31, 2010 4:48 am Reply with quoteBack to top

amazondan alamiyorum ki shipping problemmis Smile

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Aug 31, 2010 6:47 am Reply with quoteBack to top

fmc wrote:
    amazondan alamiyorum ki shipping problemmis Smile

Benden al o zaman Mr.Green

Aegron Linwelin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Aug 31, 2010 6:48 am Reply with quoteBack to top

dwaxer wrote:
    Aegron Linwelin wrote:

Forumda insiyatif genelde oyuncularda olduğundan belirlememiştik
    Evet, masaüstünde 2d6+Çeviklik insiyatif için uygun olabilir
    Hatta her tipe uygun ortak bir "Ekstra Çzellik" olarak
    Atik: Dikkat bonusunu da insiyatif zarına ekler! (İnsiyatif: 2d6+Çeviklik+Dikkat)
    uygulaması da yapılabilir masaüstünde.

.

Bazı durumlarda atılması gerekebilir yine de site üzerinde bence

dwaxer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Aug 31, 2010 10:39 am Reply with quoteBack to top

Aegron Linwelin wrote:
    Bazı durumlarda atılması gerekebilir yine de site üzerinde bence

Çeviklik zarı işte en uygunu.
    catboy
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Sat Sep 04, 2010 3:33 pm Reply with quoteBack to top

ya her seferinde bir kaç yıl öncesinde edmond'un frp kursunda öğrendiklerimi öğrenmiş miyim diye görmek, denemek ben de frpnin birer gerçek parçası olmak, onun en azında f'sini öğrendim demek istiyorum. ama daha karakter yaratma süreci beni korkutuyor, bir sürü teknik terim (zırva diyecektim az daha, günah günah diyerek daha profesyonelce yazıma devam etmekte direndim) ve hata potansiyeli var orada. orayı bir atlatsam belki frpnin asıl kısımlarında eğlenecem, ama cidden karakter bölümü bana zırvalık geliyor, aaa sonunda patlıcan elimde çıkartıcam dilimin altındaki golf topunu. ne bu ya, hep beni yıldıran şey o karakter kağıdı oldu, yahu karakterimin ben daha gücünü, karizmasını frpnin matematiksel değerlerine göre kafamda hesaplayamıyorsam demek ki bu iş bana yaş...

bu yüzden sizden rica ediyorum, bu eksikliği giderin, burası madem frpworld, yeniden eskiden yapılmışsa beni alakadar etmez, birileri alsın eline sazı, akortunu düzelterek en başından frpyi anlatmaya başlasın. eh bunu yapmayı gereksiz buluyorsanız, ben yine sizin oyunlarında yer almam, eskisi gibi olur yine her şey.

karakter kağıdında geçen teknik terimleri ne amaçla kullanıldığıyla birlikte bir karakter kağıdı hakkında her şey bölümü olmalı, bu kadar kişi frp ile ilgili bir şeyler biliyorsa bilgilerini paylaşmalı da. ben artık peşinizden nal toplamak istemiyorum. hatta dilekçe bile sunmayı düşünüyorum, birisi çıksın ve hocalığını göstersin.
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's website
    dwaxer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Sep 04, 2010 6:54 pm Reply with quoteBack to top

catboy wrote:
    ya her seferinde bir kaç yıl öncesinde edmond'un frp kursunda öğrendiklerimi öğrenmiş miyim diye görmek, denemek ben de frpnin birer gerçek parçası olmak, onun en azında f'sini öğrendim demek istiyorum. ama daha karakter yaratma süreci beni korkutuyor, bir sürü teknik terim (zırva diyecektim az daha, günah günah diyerek daha profesyonelce yazıma devam etmekte direndim) ve hata potansiyeli var orada. orayı bir atlatsam belki frpnin asıl kısımlarında eğlenecem, ama cidden karakter bölümü bana zırvalık geliyor, aaa sonunda patlıcan elimde çıkartıcam dilimin altındaki golf topunu. ne bu ya, hep beni yıldıran şey o karakter kağıdı oldu, yahu karakterimin ben daha gücünü, karizmasını frpnin matematiksel değerlerine göre kafamda hesaplayamıyorsam demek ki bu iş bana yaş...

bu yüzden sizden rica ediyorum, bu eksikliği giderin, burası madem frpworld, yeniden eskiden yapılmışsa beni alakadar etmez, birileri alsın eline sazı, akortunu düzelterek en başından frpyi anlatmaya başlasın. eh bunu yapmayı gereksiz buluyorsanız, ben yine sizin oyunlarında yer almam, eskisi gibi olur yine her şey.

karakter kağıdında geçen teknik terimleri ne amaçla kullanıldığıyla birlikte bir karakter kağıdı hakkında her şey bölümü olmalı, bu kadar kişi frp ile ilgili bir şeyler biliyorsa bilgilerini paylaşmalı da. ben artık peşinizden nal toplamak istemiyorum. hatta dilekçe bile sunmayı düşünüyorum, birisi çıksın ve hocalığını göstersin.

Edmond FRP kursu mu vermiş! Mr.Green Tabii o günden sonra Frp-Fobi oluşmuş sende Razz
    şimdi şaka bir yana FRP ile ilgilenen ve seven kişilerin tiyatro ile Strateji arasındaki çizgide nerde durdukları, seçmeleri gereken oyun sistemi ve oyun grubu açısından biraz önem teşkil eder. Bazı oyuncu vardır (özellikle kızlar) oyunun teknik detayları, sayısal değerler, karakterin atak defans kabiliyeti vesaireyi hiç önemsemez, onun yerine hikayenin atmosferi, yaşattığı duygular, karakterinin kişiliği ve nasıl göründüğü vesaire ile ilgilenir. Savaş sahnelerinden çok, bol bol diyalog, rol yapma, flört, entrika sever. Bazı oyuncular da vardır ki tehlikeli maceralar ve savaşlardan çok zevk alır ve büyük ihtimalle karakterini mümkün olan en güçlü hale getirmeyi saplantı haline getirir. (o yüzden karakter kağıdı hazırlamayı çok iyi bilirler ve sistemin açıklarından yararlanmayı da bilirler) Çoğu oyuncu da bu iki uç yaklaşımın ortalarında bir yerdedir.

Catboy sana gelirsek: karakter kağıdı hazırlamak sana eziyet geliyorsa, yukarda anlattığım birinci tip oyunculuğa daha yakınsın. Çncelikle hangi tip bir oyunda oynamak istediğine karar vermen gerekir. D&D 3,5-4 sistemleri karakter kağıdı hazırlamak açısından sana ağır gelebilir. Oynasan bile FighterÂ?dan başka class seçmesen iyi olur. Â?DC AdventuresÂ? süper kahraman oyunu aslında tam senlik, karakter hazırlamak istemiyorsan bir Â?ArchTypeÂ? seçebilirsin, yani hazır karakter kağıdı gibi.

Aslında sen önce hangi konseptte oynamak istediğine karar verirsen, sana yardımcı olmaya çalışırız. Ancak benim tecrübeme göre önce birlikte oynayacağın grubu bulman ve oynadıkları konsepti öğrenmen daha akıllıca olur, çünkü FRP sistem çeşitleri oldukça fazla, oyun oynamayacağın bir sistemin kurallarını öğrenmek, ancak meraklısının yapacağı bir şey.

Not: Bizim sitedeki oyunlarda yer almak için karakter kağıdı hazırlamak sorun olmaz; sen oynamak istedikten sonra yardımcı olur, hatta biz (bütün bilenler adına konuşuyorum Mr.Green ) hazırlarız karakter sayısal detaylarını.

.
    Aegron Linwelin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Sep 04, 2010 7:31 pm Reply with quoteBack to top

Frp yi baştan tanıtmak bana da akıllıca geldi ve bu iş için dwaxer biçilmiş kaftan sanki(abi hiç küfür etme şimdi bana en tecrübelimiz sensin) Mr.Green

Dwaxer'in de dediği gibi önce oynamak istediğin konsepti belirlemelisin. Benim tavsiyem ilk olarak D&D'den başlaman yada DC adventures de hoş.

Çğrenmek için ise istersen seni Huldor Zamanı adlı oyunuma katabilirim. 2d6 sistemi tamamen türkçe ve master seviyeye ulaşman max. 1-2 saat Mr.Green O kadar sürmez bile

Aegron Linwelin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Sep 05, 2010 9:53 pm Reply with quoteBack to top

Fmc'nin durumu ile ilgili bilgisi olan var mı? Yoksa turu döndüreceğim. İşin PP kısmını biraz geçeyim diyorum hani Very Happy

dwaxer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Sep 06, 2010 9:26 am Reply with quoteBack to top

Aegron Linwelin wrote:
    Fmc'nin durumu ile ilgili bilgisi olan var mı? Yoksa turu döndüreceğim. İşin PP kısmını biraz geçeyim diyorum hani Very Happy

Fmc'nin ev taşıma gibi durumları varmış, internete ulaşımı da kısıtlı şimdilik. Sen turu döndürmek için onu bekleme hiç (ama bari default saldırı filan yapmış olsun, boş geçmesin bazı DM'lerin yaptığı gibi Razz )

.
    Bogus
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Mon Sep 06, 2010 11:52 am Reply with quoteBack to top

Ya bu FRP'ye yeni girenler için bu sitede aslında bölük pörçük etrafa dağılmış vaziyette koca bir külliyat var.

Çrnek mesela:
    http://www.frpworld.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=6737

Ben de Cthulhu için çok detaylı bir şekilde karakter yaratma aşamasına kadar anlatmıştım...

Bu arada Catboy, FRP oynamadan öğrenilmez. Ya da oynayarak 1 saatte öğreneceğin şeyi okuyarak 10 günde öğrenemezsin. O yüzden bir ucundan başla.

Bu arada Dwaxer resmen sana kız demiş yaw Rolling Eyes

Ama demiş yani... Birinci tip oyuncu demiş sana. Very Happy

şaka yapıyorum tabi... Dimesem çatlardım. Evil or Very Mad

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Sep 06, 2010 12:00 pm Reply with quoteBack to top

.
    Evet yahu aslında böyle başlıkları sabitlesek mesela Bilgi Bankası kısmında, yeni başlayanlar ya da yeni sistemleri öğrenmek için faydalaı olacağına inanıyorum. Mesela zamanında D&D 4th Ed. tercüme ettiğimiz bir bölüm var; bence yeni başlayan o başlıktan çok şey öğrenebilir, ama bu tip başlıklar zamanla aşağıya düşüp kaybolup gidiyor.

.
    dwaxer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Sep 06, 2010 12:11 pm Reply with quoteBack to top

Bogus wrote:

Very Happy Yok yahu; dediğim, kızlar birinci tip oyuncudur, yani tiyatroyu combattan önde tutanlar. Bu başlıkta bir anket var dikkat ederseniz, şu an itibariyle katılanların %52'si birinci tip oyuncu, yani hepsi de kız değil ya bunların! Mr.Green

.
    dwaxer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Sep 06, 2010 12:14 pm Reply with quoteBack to top

dwaxer wrote:
    Bogus wrote:

Very Happy Yok yahu; dediğim, kızlar birinci tip oyuncudur, yani tiyatroyu combattan önde tutanlar. Bu başlıkta bir anket var dikkat ederseniz, şu an itibariyle katılanların %52'si birinci tip oyuncu, yani hepsi de kız değil ya bunların! Mr.Green

.

Edit: Pardon, üstelik %14 de "saf" tiyatro seçeneğini işaretlemiş! (işte bunlar kesin kız! Illyra, WizardQuantum, vs Razz )

.
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum