Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber ArÅŸivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• KiÅŸisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » Ä°statistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    HoÅŸgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Åžifre
    (Kayıt Ol)
    Ãœyelik:
    Son Ãœye: expensiveartist
    Bugün: 8
    Dün: 35
    Toplam: 90372

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1260
    Ãœye: 1
    Toplam: 1261

Şu An Bağlı:
    01 : expensiveartist

FrpWorld.Com :: View topic - Sanitarium the Game
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Sanitarium the Game View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Alenthas
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Wed Jan 28, 2009 1:06 am Reply with quoteBack to top

Image

1997 DreamForge yapımı bu oyunu ne kadar övsek azdır aslında. Oyunun yüklenme müziğinden tutun menüsündeki seçeneklere fareyi gezdirdikçe çıkan tüyler ürpertici kız sesine kadar ("s-s-s-save game", "l-l-l-load game" gibi) ince düşünülmüş, psikolojik ve duygusal travmalar geçireceğiniz bir başyapıt.

Gerek en ince ayrıntısına kadar örülmüş olan kurgusu olsun, gerek karakterlerin verdiği tepkiler olsun, gerekse hafızasını kaybetmiş akıl hastası karakterimizin arada sırada gördüğü flashbackler olsun gerçekten insanı monitör başına bağlıyor. Hatta sadece bilgisayarın başında değil, bilgisayardan kalktıktan sonra bile çözemediğiniz bulmacayı düşünmeye devam ediyorsunuz.

Introda karakterimizin birini aradığını ve ona "cevabı buldum" dediğini görüyoruz. Ardından kaza yapıyor ve hafızasını kaybediyor ki burada olayların en başına gitmiş oluyoruz. Yani diğer hikayelerin aksine flashback yapıp olayları yavaş yavaş göstermek yerine hafızasını kaybedip bir nevi hayatında flashback yaşıyor. Adını, kim olduğunu, nerden geldiğini, herşeyi unutuyor. Tabii ki bu sorular kendisini yavaş yavaş su yüzüne çıkartıyor, ki bunlar gerçekten çok ama çok acayip bölümler sayesinde sağlanmış. Neyin gerçek, neyin hayal olduğunu karıştırabilirsiniz. İnsana gördüklerine inanmamasını bir kez daha hatırlatan bir oyun. Bu hafıza kaybı ve gördüğü anahtar şeylerlerle birlikte hayatını hatırlaması karakterimizi daha derinlemesine tanımamızda yardımcı oluyor. Başlangıçta dikkatimizi çeken şeyler ise kafasını duvara vurup duran bir adam, kan içindeki duvar, yeri tekmeleyen bir kadın (?) ve uçurumdan sallanan bir adam. Gerisi size kalmış Smile

Oyunun hikayesi belirttiğim gibi duygusal ve psikolojik etmenler üzerine kurulu. Hatta oyunu oynarken akıl hastası olan karakterimizin gördüğü "halisünasyon"ları biz de görüyor, "sanki şurda bir şey gördüm" diyip dikkatlice oraya bakmaya devam ediyoruz. Oynarken bu kadar karmaşık duygular tattığım bir oyunla karşılaşmamıştım daha önce.

Bu arada oyunun türü Point-and-Click Adventure.

Last edited by Alenthas on Wed Jan 28, 2009 11:21 pm; edited 1 time in total
    Back to top View user's profileSend private message
    Aegron Linwelin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jan 28, 2009 3:45 am Reply with quoteBack to top

Cidden güzel bir oyuna benziyor. Merak ettim ama şu anda bulabileceğimi pek sanmıyorum ama yinede ararım. Oyunun tutkunları belki internette üzerinden Upload etmiştir. Eğer bulursanız buraya linkini koyun indirelim. Cidden hoş bir duygusal karmaşa içinde oynananoyuna benziyor. Eğer oyunu bitirdiysen ki bitirmiş gibi duruyorsun. Oyunun sonunda ne oluyor yada oyunda ne yapmayı amaçlıyorzu. Belli bir hedef varmı yoksa adam birşey yaparken başka birşeymi ortaya çıkıp olay örgüsü kuruluyor?

Alenthas
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Wed Jan 28, 2009 1:15 pm Reply with quoteBack to top

Çoğu siteden bulabilirsin, download linki var. 100 MB'dan oluşan 1. CD (5 part), 2. CD (6 part) ve 3. CD (6 part) olarak toplam 17 parttan oluşuyor. Birinci CD'yi indirdikten sonra oyunu kurup oynayabilirsiniz. Diğer CD'ler oyunun ilerki zamanlarında soruluyor.

Oyunu bitirmedim ve süprizleri bozmak istemem ama 2. ve 3. bölümleri içeren küçük bir spoiler verebilirim.

Spoiler:
    Oyuna bir kulede başlıyoruz. Bir kaç gizem çözdükten sonra bir melek heykeli bizi kanatları arasına alıyor ve kendimizi bir şehirde buluyoruz. şehirdeki çocukların vücutları garip bir şekilde mutasyona uğramış. Suratları çarpılmış, vücutları garip eklemlerle kaplanmış, ürkütücü bir yer. Tüm çocuklar adımızı soruyor. İlk üçünde üç farklı video görüyoruz. Hepsi birbirinin devamı ve öncekinden bölümler var. Sonunda adımızı öğreniyoruz, böylelikle çocuklara yabancı olmaktan çıkıyoruz, bu sayede artık bizimle konuşuyorlar, çünkü annelerinin dediğine göre yabancılarla konuşmamaları gerekiyor. Aslında bu bölümde küçük ipuçları gizlenmiş. Mesela haritanın güneybatısına gittiğimizde kaza yapmış MAVİ bir araba görüyoruz. Ki bu araba introda kaza yapan arabaya çok benziyor. Etrafta anne babaları yok. Tek yetişkin anne denilen esrarengiz birisi ve uykuda. Bu bölümü geçtiğimiz zaman uyanıyoruz ve kendimizi başka bir yerde, bir akıl hastanesinde buluyoruz. Burada konuştuğumuz ve eskiden onu tanıdığımızı iddia eden karakterle konuştuğumuzda bize kulenin patladığını ve tek kurtulanın biz olduğumuzu söylüyor. Gördüklerimizi anlattığımızda bize teorik bir açıklama yapıyor. şehir kuleyi, gördüğümüz çocuklar kuledeki hastaları, anne denilen karakter kuledeki patlamayı ve kayıp yetişkinler de uzun süredir kuleye uğramayan doktorları temsil ediyormuş.

Forum Yöneticisi

PostPosted: Wed Jan 28, 2009 8:49 pm Reply with quoteBack to top

Karakterimiz korktuğunda olayları çarptırdığı için kendimizi birbirinden çeşitli diyarlarda buluyoruz ve bu bilgiyle bulunduğumuz haritadaki olayları bağdaştırabiliyoruz. Gerçekten çok zekice düşünülmüş bir şey. Bir akıl hastasının zihnindeyiz oyunu oynarken! Muhteşem bir senaryo.

Diğer oyunların aksine içersinde ne fazla bulmaca var ne de dövüşler (bazen yolumuzu savaşarak açmamız gerekiyor) çok zor. Oyun tamamen hikaye üzerinde durmuş. Bunu küçük bulmacalar ve görsellikle birleştirdiğimizde eşsiz bir şeyle karşılaşıyoruz. Oyunun senaryosu bu aralar çıkan çoğu filmden daha iyidir. Harcanan zamanı hak ediyor. Hele sürekli hata verip durmasa...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jan 28, 2009 9:39 pm Reply with quoteBack to top

AlenthasLeasess oyunun grafiklerini gormemiz açısından bir resmini koyabilirmsin grafikelr güzel mi oyunu oynarken zevk alcazmı sesler felen nasıl?
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteMSN Messenger
    catboy
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Wed Jan 28, 2009 9:58 pm Reply with quoteBack to top

oyunun grafikleri izometrik diye biliyorum ben, bayağı eski bir oyun ama o zamanlar oyunlar grafikten ziyade konusu ve kurgusuyla sevilirdi. şimdi hep grafikler ön planda olduğundan pek bir klasik denilebilecek oyunlar yapılamıyor.
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's website
    Aegron Linwelin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jan 28, 2009 10:27 pm Reply with quoteBack to top

Ya ben ille görüntüsü süper olsun demiyorum. Ne oyunlar gordum grafikelr 0 denecek kadar kotu ama oyunun senaryosu güzel işte...
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteMSN Messenger
    Alenthas
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Wed Jan 28, 2009 11:21 pm Reply with quoteBack to top

Zaten eğer 3 boyutlu olsaydı indirmeye bile zahmet edeceğimi hiç sanmıyorum. 3 boyutlu adventure oyunları bana hep soğuk geliyor (bkz: Broken Sword 4). Aslında bu oyunu korkmak için indirmiştim, hoş, adventure oyununda ne kadar korkacaksak artık. Bunun için birsürü shooter oyunu olmasına karşın ben elimde silah olunca pek korkamıyorum ne yazık ki, güven duygusu veriyor. Neyse, pek beklediğim gibi çıkmadı, çok daha iyi çıktı Smile Korku değil tabii ama, ben hep deliler hastanesinde geçer sanıyordum.

Ve evet, catboyun dediği gibi kamera izometrik. Baldur's Gate ve Icewind Dale gibi oyunların fanlarının alışkın olduğu -ve sevdiği- bir şey -benim gibi Smile.

Neyse, ürkütücü bir sahneden bir resim koyayım hatıralık Smile (oyunun kapak resmini ilk posta koyuyorum)

Image

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Jan 29, 2009 12:13 am Reply with quoteBack to top

Resim güzel ya. Oyun boyle ise hemen indireyim Very Happy

Bu arada Sims: Pisikopat gibi olmuş yeni sürüm Very Happy
    Alenthas
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Thu Jan 29, 2009 2:51 am Reply with quoteBack to top

Ben bundan bir sonraki bölümdeyim ve tahminimce her yer böyle değil. Yani etrafı kan götürmüyor, burası doktorun tekinin bir şeyler için tedavi aradığı bir yer (ne olduğunu da bir öğrenebilsek Very Happy ).

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Jan 29, 2009 8:37 pm Reply with quoteBack to top

Oyun bulmacalarla dolu olsa gerek. Vaktim olduÄŸu zaman indiririm.
    Dragon_Knight
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Jan 29, 2009 9:02 pm Reply with quoteBack to top

güzel oyuna benziyor. En yakın zamanda oynamayı istiyorum. Bulmacalar nasıl peki ?

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Jan 29, 2009 10:07 pm Reply with quoteBack to top

Zamanında oynamıştım, güzel bir oyundu. Bazı bulmacaları çözmek zaman alıyor ama gerçekten kendine has havası olan oyunlardan.

Sonunda biraz hayal kırıklığına uğradığımı da itiraf edeyim.
    Spoiler:
    Meğer herşey bir rüyaymış.
    Back to top View user's profileSend private message
    Aegron Linwelin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Jan 29, 2009 10:40 pm Reply with quoteBack to top

Spoiler:
    Yok canım ciddi olamasınız? Oyunun sonunda herşey bir rüyamı çıkıyor?

Ayyyy... Aynı boyle bir film izlemiştim. Adını hatırlamıyorum şu anda :D

Ondada böyle idi. Film süperdi. Ama en sonunda kzı bir rüya görüyormuş :D

Hayal kırıklığına uğramıştım. Halbuki ben bu filmin ikincisi çıkar diyecektim ama kzın farklı bir rüya görmesi zor tabi :D

Edit: oyunun sonu hakkında bilgiler içerdiğindne yazıları spoiler içersine koydum.
    catboy
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Thu Jan 29, 2009 10:43 pm Reply with quoteBack to top

devrimk oyunu oynamak isteyenler için oyunun sonunu spoiler halinde söylemiş, ben okumamıştım çünkü oyunu oynamayı planlıyorum. Ama sayende aegron öğrenmiş oldum çok sağol oyunun sonunu bizlerle paylaştığın için Sad
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's website
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum