Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber ArÅŸivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• KiÅŸisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » Ä°statistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    HoÅŸgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Åžifre
    (Kayıt Ol)
    Ãœyelik:
    Son Ãœye: expensiveartist
    Bugün: 8
    Dün: 35
    Toplam: 90372

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 977
    Ãœye: 1
    Toplam: 978

Şu An Bağlı:
    01 : expensiveartist

FrpWorld.Com :: View topic - The Marvel Universe Roleplaying Game
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

The Marvel Universe Roleplaying Game View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Lydronk
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Nov 02, 2009 6:33 pm Reply with quoteBack to top

(Yenilikler: Sözlük ekledim!)

Sıradan bir Gerekli şeyler gezintisi sırasında, MURP'un kural kitabına rastladım ve aradığım süper kahraman sisteminin bu olduğunu düşünerek satın almaya karar verdim ki fiyatı da 10 liraydı. Bir kural kitabı için fazlasıyla ucuz yani. Tabii kitap 128 sayfalık, bundan 20'si hazır karakterlere ayrılmış(ki her Marvelör'ün arasında bir favori bulabileceğine inandığım 42 hazır karakter var, Wolverine, Thor, Dr. Strange, Daredevil gibi nispeten ünlü iyi karakterler ve Dr. Octopus, Green Goblin gibi kötüler, ayrıca da Kang ve YellowJacket gibi, Türkiye'de ün kazanamamış kimi karakterler mevcut. Hazır karakter yelpazesi geniş yani. Parantez uzadı biraz) geri kalanı kural, güç listesi (kendi güçlerinizi de yaratabiliyorsunuz basitçe) ve küçük bir kısmı da hazır bir maceraya ayrılmış. 95. sayfadan sonrası oyun yöneticisi bölümü, o kadar kural anlatılmıyor yani.

Madem aldım, kitabı okudum, sistemi tnıtıp belki bir oyun açmak benim görevim. Hadi bakalm.

Çncelikle, tahmin edebileceğiniz gibi bu süper-kahraman temalı bir sistem ve kuralları da bir çizgiromanı andırması için akıcı hazırlanmış. Kural dediğim, çok kural yok yani. Çzellikleri bunlar MURP'un:
    -Sınıf yok. Yani yetenek tabanlı bir sistem. Ama öyle detaylı bir yetenek listesi de yok. Garip bir şey.
    -Zar yok. Bunun yerine mana'yı andıran, etkili ve eğlenceli, stratejik düşünmeye iten bir sistem kullanılmış. Tamamen matematiksel, ama kağıt üzerinde işlemlerle uğraşmıyorsunuz tabii Very Happy Sayılar küçük.
    -Kurallar az. Karakter yaratımı dışında kurallarla boğuşmayacaksınız. Basit bir HaÇS(Hareket Çözümleme Sistemi, ARS orjinali, Action Resolution System) var ki bu da bildiğimiz büyük sayı kazanır mantığı.
    -Aklınıza gelen her kahramanı yaratabilirsiniz. Karakter yaratımı sizi çok az sınırlıyor.

Hal böyleyken, kural kitabında durmadan bahsedilen iki, üç şey var. Bunlardan biri 'Marvel çok güzel çizgiromanlar üretir', diğeri de 'sistem çok basit, gerçekten' konusu. Sistem basit tabii, ama basitlik biraz çeşitlilikten yemiş.

Oyunun temel mantığı şu, bir amaç için ne kadar çaba, puan harcarsanız, başarılı olma ihtimaliniz o kadar yüksek. Bunun için 'taşları' kullanıyorsunuz. Çok basit, kompakt.

İki tip taş var, beyaz taşlar, ki bunlar karakterinizin canı, ve kırmızı taşlar, ki bunlar da karakterinizin enerjisi. Her beyaz taş, üç kırmızı taş değerinde bir enerji rezervi yaratıyor. Mesela 4 beyaz taşınız varsa, en fazla 12 kırmızı taşınız olabiliyor aynı anda. Bunun yanında her beyaz taş, her tur 1 kırmızı taş yaratıyor tekrardan, harcananların yerini doldurmak için.

Çrnek karakterlerimiz Spider-Man ve Storm olsun, mesela. OY da oyun yöneticisi. Komik oluyor kısaltınca. Neyse. Spider-Man'in tırmanma hareketi 5 puan, Storm'un uçma hareketi 5, güç niteliği de 3 puan diye varsayalım. Bunları anlamamış olabilirsiniz, okuyun, anlarsınız Very Happy
    Spider-Man: Duvara tırmanıyorum, tırmanma hareketime üç taş koydum ki hızlı çıkayım.
    OY: Duvar kayganca biraz ama.
    Spider-Man: O zaman beş taş koyacağım ben.
    OY: Peki. Sen ne yapacaksın Storm?
    Storm: Ben de uçayım yukarı doğru. İki taş koyuyorum uçmaya.
    OY: Tamam, Storm, sen hemen çatıya çıktın, ama Spider-Man, senin elin ayağın kaydı, tırmanamıyorsun.
    Storm: O zaman ben taşırım onu. 1 taş koyuyorum bu sefer uçmaya, hızlı çıksak ne olur, ağır ağır çıksak ne olur. Güç niteliğime de iki taş koyuyorum, Spider-Man'i taşımak için.
    OY: Tamam, gücün anca yetti zaten Spider-Man'i taşımaya. Taşıdın, ikiniz de çatıdasınız.

Gördüğünüz gibi, ne kadar enerji harcamayı göze alırsanız, o kadar başarılı oluyorsunuz. Ama mesela, sizin tek sınırınız sahip olduğunuz kırmızı taşlar değil. Her oyundaki gibi, burada da nitelikleriniz var. Bunlar zeka(intelligence), güç(strength), çeviklik(agilty), hız(speed) ve dayanıklılık(durability). Yukarıdaki örnekte, Storm'un gücü 1 olsaydı mesela, Spider-Man'i kaldırmaya yetmezdi, sadece 1 taş koyabileceği için. Nereden anladık kaldıramayacağını, çünkü bir tablomuz var, Z&D(Zorluk ve Direnç, Difficulity and Resistance) diye, kendisi her nitelikte belli işler başarmak için ne kadar puan gerektiğini listeliyor. Tabloyu da koyarım bir ara.

İş hareketlere (süper güçlere falan) gelince ancak biraz daha değişiyor. Aynı niteliklerdeki gibi, o hareketin seviyesi ne kadarsa, ancak o kadar taş koyabiliyorsunuz o güce. Yalnız hareketler daha spesifik şeyler olduğu için, ekstradan değişkenler ve bazen nitelik eklenmesi gibi durumlar var. Niteliklerde ise sadece nitelik kadar taş koyabilirsiniz.

Hareketlerden de bahsedeyim. Bu hareketler çok çeşitte geliyor, ve siz kendi hareketlerinizi yaratabiliyorsunuz. İki tür hareket var, normal hareketler ve süper hareketler. Karakterinizi yarattıktan sonra, süper hareketlerinizi değiştiremiyorsunuz doğaüstü şeyler olmadıkça, ama normal hareketlere yenisini eklemeniz mümkün. Bir hareketin puanı, şöyle belirleniyor: satın alırken hareket harcadığınız puan, varsa satın aldığınız değişkenler ve yine varsa nitelik bonuslarıyla toplanıyor. Çrnek verelim:
    Wolverine, yakın dövüş hareketi alırken 7 puan harcıyor ve bu harekete çeviklik bonusu eklemeyi seçiyor, ki çevikliği de 4. Daha sonra yakın dövüş hareketi için 'pençe' değişkenini 3 puanla alıyor. Bu sayede, Wolverine yakın dövüş yeteneğine 7+3+4'ten, 14 taş koyabiliyor. Maşallah diyoruz.

Peki, 14 taş koysun, n'olacak, ağzını burnunu nasıl kırıyor milletin diyebilirsiniz. Anlatayım izninizle. Siz taşlarınızı istediğiniz harekete koyuyorsunuz. Sonra, o harekete koyduğunuz taşların istediğiniz kadarını savunmaya geçiriyorsunuz, sonrası tufan. Wolverine örneğinden gidelim.
    Wolverine 14 taş koyuyor yakın dövüş hareketine. Karşısında adamın biri var. Bu on dört taşın dördünü savunmaya geçiriyor. 10 taşla da rakibine saldırıyor. Rakibi savunmaya 2 taş koymuş, Wolverine'in 10 taşından iki tanesi savunmayı delmeye gidiyor, 8 kırmızı taş hasar veriyor rakibine.
    Dövüşün temel mantığı bu yani. Bir numarası yok gördüğünüz gibi. Hah, şu biraz kafa karıştırabilir, her tur, bir karakterin aldığı her 1-3 kırmızı taş hasar için 1 beyaz taşcanı gider. Yani karakteriniz 1 kırmızı taşlık hasar alıyorsa tek turda, 1 beyaz taş gider. O turda iki ya da üç kırmızı taşlık hasar alsa da 1 beyaz taşınız gider. Yukarıdaki örnekte tek turda 8 taş hasar verdi Wolverine, rakibinin 3 beyaz taşı gitti yani. Peki, hasar alınca ölünmüyor mu, ölünüyor. şöyle ölünüyor; ne zaman ki aldığınız kırmızı taş hasarı sahip olduğunuz beyaz taşların sayısını geçer, bayılmayı seçebilirsiniz. Bayılırsanız can taşlarınız gitmez. Her kırmızı taş, sizi iki tur boyunca baygın bırakır. Yine yukarıdaki örnekte, Wolverine'in rakibinin beyaz taş sayısı sekizden azsa, 3 beyaz taş hasar almak yerine 16 tur bayılmayı seçebilir. Diyelim ki bir beyaz taşın altına düştü canınız, o zaman yeni kırmızı taş üretemiyorsunuz ve beyaz taşlarınız yerine 2 kırmızı taş alıyorsunuz. Bu taşlardan birini kaybederseniz, komaya giriyor ve hiçbir şey yapamıyorsunuz. Sonucusunu da kaybettiğiniz vakit ölüyorsunuz.

Kimi saldırılar da niteliklere saldırıyor. Bu gibi durumlarda, uygun savunma (zihinsel savunma mı, büyülü savunma mı artık neyse) niteliğe ekleniyor ve o sayıyı geçen saldırılar hasar vermeyi başarmış oluyor. Çrneğin zekaya yapılan başarılı bir telepati saldırısıyla rakibin zihinini ele geçirmiş oluyorsunuz.. Bir de sersemletme saldırıları var, bunlar da beyaz taşlar yerine kırmızı taşları götürüyorlar rakipten.

Z&D sistemine değinelim. Sistem şöyle tanımlanmış: "Z&D sistemi diyor ki, bir şeyi yapmak için yeteneğe ve aynı zamanda gerekli enerjiye sahip olmanız gerekli." Gerçekten bu kadar bu sistem yani. Açalım biraz. Zorluk bir hareketin ne kadar karmaşık olduğunu gösteriyor, dirençse o hareketi gerçekleştirmek için ne kadar zorlamak gerekeceğini. Wolverine, gel oğlum.
    Wolverine'in canı bir uçak kullanmak istedi. Normal bir uçak yani. Uçak Araç Sürme hareketiyle kullanılır. Wolverine'in araç sürme hareketinin puanı 5. Uçaklarla da arası iyi. Hemen Z&D tablosunu açıyoruz, uçak kullanmak için gereken puan 3müş. Yapabilir yani. Ama 3 taş değil, 1 taş harcayacak, çünkü direnci 1 uçak sürmenin.
    Yani, bazen direç zorluktan daha küçük ya da daha büyük olabiliyor. Siz gerekli puana sahipseniz o harekette ya da nitelikte, zorluğu geçmişsiniz demektir, direnç kadar enerji harcamanız yeter.

İşleri bir arkadaşla birlikte de yürütebilirsiniz. Bunun için çok katı kurallar yok. şöyle bir mantık çizilmiş, aynı nitelik ya da hareketten aynı sayıya sahip olan iki kişi, bir sayı üste geçmiş sayılır. Çrneğin zekası 2 olan 2 kişi, birlikte zeka için 3 gerektiren bir işi halledebilirler. Böyle bir şey denmiyor kitapta, ama basitçe şöyle, puanları toplayın, bir çıkarın, işte o kadar iş yapılır. Zekası 3 ve 1 olan iki insan ancak 3'ün kendi başına halledebileceği bir işi yapabilir, zekası 3 ve 2 olan iki kişi 4'e eşitlenir gibi. Ama tabii kitapta sadece aynı puana sahip insanların birlikte çalışmasından bahsedilmiş.

Bir de canımızı nasıl geri alırız konusundan bahsedeyim. Normalde canınız, karakter iyileşme güçlerine sahip değilse, ya da tedavi olmazsa oyun sırasında iyileşmiyor. Çç farklı iyileşme tipi var, doğal iyileşme, tıbbi iyileşme ve mutant/büyülü iyileşme. Doğal iyileşmede ilk kırmızı taş 12 saatte, her beyaz taş da 24 saatte iyileşiyor. Ama kimse enerji harcamıyor, her şey kendiliğinden iyileşiyor yani. Tıbbi ve büyülü/mutant iyileşmelerinde, iyileştiren koyduğu kırmızı taş kadar kırmızı taşı her tur, ve hareket puanı kadar beyaz taşı her gün iyileştirebilir. Bazı karakterler de iyileşme faktörlerine sahip, yaralarn çabucak kapanmasını sağlayan. İyileşme faktörüne sahip bir karakter saat başı 1 beyaz taş, hızlandırılmış iyileşme faktörüne sahip bir karakterse her iki turda bir beyaz taş iyileştirebilir. Bu iki iyileşme faktörü, ayrıca karakterlerin her tür her beyaz taş için bir kırmızı taş yerine, her iki beyaz taş için 3 kırmızı taş yaratmasını sağlayabilir.

Sözlük de burada. Oyunda kullanılan terimlere buradan bakabilirsiniz.
    Spoiler:

Alan etkisi: Alan etksinie sahip bir güç, kendisine eklenen tüm taÅŸlarla alandaki herkese etki eder. Alanın büyüklüğü için koyulması gereken taÅŸları Z&D'de ilgili kısımda öğrenebilirsiniz
       Avantaj: Hareket ya da deÄŸiÅŸkene eklenen ekstradan nitelikler, özellikler avantajdır.
       Can ve enerji taÅŸları(stone): Beyaz taÅŸlar can, kırmızı taÅŸlar enerji içindir.
       DeÄŸiÅŸkenler(modifiers): DeÄŸiÅŸkenler, oyunun bir bölümüne -örneÄŸin bir harekete ya da savunmaya- taÅŸ ekler. Aynı zamanda bir iÅŸi zorlaÅŸtırabilir de. DeÄŸiÅŸkenlerden gelen tüm taÅŸlar genel havuz'dan karşılanır, yani bedavadır.
       Deneyim satırları(lines of experience): Bir karakterin oyunda neler yaptığını özetleyen satırlardır. Bir harekete 10 tane satır atandığında, o hareketin puanı 1 artar.
       Dezavantaj: Dezavantajlar, bir hareketin ya da deÄŸiÅŸkenin yetersizliklerini gösterir, bu yetersizlikler de sözkonusu hareket ya da deÄŸiÅŸkenin bedelini alçaltır.
       Direnç seviyesi: Direnç seviyesi bir hareketi baÅŸarıyla sonuçlandırmak için gereken taÅŸ sayısıdır.
       Enerji rezervi: Bir karakterin kullanabileceÄŸi toplam kırmızı enerji taşı sayısı. Bu sayı, karakterin 'iç enerjisini' belirler, bazen dış enerjiler de eklenebilir.
       Genel havuz: Bedelsiz enerji taÅŸları. Buradaki taÅŸlar dış enerji kaynakları için kullanılır.
       Geri dönüş karesi(Flashback panel): Her görev, oyun sezonu sırasında her karakterin bir kere kullanma hakkına sahip olduÄŸu bir yetenek. Bu yetenek sayesinde karakter o anki durumla alakalı geçmiÅŸ bir 'anıyı hatırlar' ve karakter 1 ekstra kırmızı taşı durum deÄŸiÅŸkeni olarak kazanır. Bu normal oyun düzenini bozar va bir geri dönüş paneli kullanmak bedelsizdir, zaman da almaz.
       Güçlükler(challenges): Karakterinizi oynarken rolünü yapmanız gereken bir nitelik. Her karakterin en az bir güçlüğü olmak zorundadır. Sahip olduÄŸu her güçlük için, karakter birkaç karakter yaratım taşı kazanır.
       Hareketler(actions):  bir karakterin yapabileceÄŸin herhangi bir ÅŸey bir haraekettir. Süper güçlerden tutun, dövüş türlerine, sosyal yeteneklere, mucitliÄŸe kadar her ÅŸey bir harekettir. Bir de normal hareketler var ki bunlar da herkesin yapabileceÄŸi ÅŸeylerdir, kumar, basketbol oynamak, falan filan.
       Hareket kutusu: Karakter kapıdınızda hareketlerinizi yerleÅŸtirdiÄŸiniz bölüm hareket kutusudur. Bu hareket kutularına ek olarak ayrıca o harekete yerleÅŸtirdiÄŸiniz kırmızı enerji taÅŸlarını da koyarsınız. Her kutuya hareketin adı, hareket puanı, nitelik bonusları ve kısa kısa kurallar yazılır. normal hareketlerin hareket kutusu almasına gerek yoktur.
       Hareket puanı: Bir hareket puanı, karakterin o hareketteki yetenek seviyesini temsil eder ve o harekete yerleÅŸtirebileceÄŸi kırmızı enerji taÅŸlarını gösterir.
       Kare(Panel): Bir el. Her turda tek karekterin yaptığı her hareket bir kare alır. Bir kare, aynı çizgiromanlardaki gibi çok farklı bir süreyi gösterebilir, saniyelerden tutun da, günlere kadar.
       Karakter yaratma taÅŸları(bu da stone :D ): Karakter yaratırken kullandığınız 40 beyaz taşı, nitelik, güçler ve deÄŸiÅŸkenlere harcayabilirsiniz. Bu taÅŸları oynarken deÄŸil, sadece karakter yaratırken kullanırsınız. Karakter yaratma sürecinde, istediÄŸiniz zaman 1 beyaz taşı 3 kırmızı taÅŸa dönüştürebilir, ya da 3 kırmızı taşı 1 beyaz taÅŸa dönüştürebilirsiniz.
       Nitelikler(abilities): nitelikler, karakterinizin sahip olduÄŸu beÅŸ temel özellik olan zeka, hız, çeviklik, güç ve dayanıklılığı gösterir. GerektiÄŸinde, bir hareket yerine bir nitelik kullanılabilir ya da bir harekete nitelik bonusu eklenebilir.  Bu durumda, harekete eklenen niteliÄŸin puanı kadar sayı eklenir.
       Nitelik bonusu: Nitelik bonusu, bir harekete niteliÄŸin puanı kadar ekstra taÅŸ eklemenizi saÄŸlar. Kimi hareketlerin kendilerinden nitelik bonusları vardır, ama nitelik bonusları bir harekete avantaj olarak satın alınabilir. hiç bir hareketin ikiden fazla nitelik bonusu olamaz ve hareket bonusuyla saÄŸlanan taÅŸlar karekterin enerji rezervinden gelmelidir.
       Savunma deÄŸiÅŸkenleri: Savunma deÄŸiÅŸkenleri savunmanıza genel havuzdan taÅŸlar ekler.
       Sayfa(Page): Bir tur. Her karakter kendi karesini oynadığında bir sayfa tamamlanmış olur ve diÄŸerine geçilir.
       Uzmanlıklar(specialities): Bir hareketin belli bir alanını gösterir. Deneyim satırlarıyla bir harekete yeni uzmanlıklar ekleyebilirsiniz. ÇrneÄŸin, yakın dövüş için kılıç uzmanlığı, menzilli dövüş için keskin niÅŸancılık gibi uzmanlıklar alabilirsiniz. Bu uzamanlıklar genellik durum deÄŸiÅŸkenlerine etki ederler.
       Zorluk seviyesi: Bir hareketin ne kadar karmaşık olduÄŸunu zorluk seviyesi belirler. Hareket ve nitelik puanlarıyla deÄŸiÅŸkenlerin toplamı yapmak istediÄŸiniz hareketin zorluk seviyesine en azından eÅŸitse hareketi yapmayı deneyebilirsiniz.
       Z&D tablosu: Bu tablo, deÄŸiÅŸik hareketler için zorluk ve direnç seviyelerinin sıralandığı geniÅŸ kapsamlı bir tablodur.

Çf, amma uzattım ha! şimdilik bu kadar, yarın büyük ihtimalle tekrar güncellerim mesajı, bir çeki düzen veririm, oyunda kullanılan terimleri listelerim(bunu yaptım bile!), sonra karakter yaratımından bahsederim. Siz de varsa sorunuzu sorun.

Last edited by Lydronk on Tue Nov 03, 2009 7:06 pm; edited 4 times in total
    Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    SacoKhan
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Mon Nov 02, 2009 7:48 pm Reply with quoteBack to top

Teşekkür ederim böyle bir yazıyı okuttuğun için. Ben duymuştum ama ayrıntılı inceleme fırsatım olmamıştı. Sanırım zamanında sitede bunun gibi bir sistem yaratma fikir üretme olmuştu, ya da ben yanlış hatırlıyorum. Ama olsun süper kahraman denmesi bile zevklidir, gerçi süper kahraman diyince sınıf ayrımı tabiki kalkmalı yetenekler devreye girmeli. Aslında DnD'nin feat sistemini ekleyerek üzerine güzel bir şeyler yapılabilir.

Benim kafamda olan DnD'nin feat sistemi, WoD'un skill satın alma sisteminin bir değişiği ve üzerine güzel hazırlanmış bir yetenek ağaçları çok etkili bir sisteme dönüştürebilir.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Nov 02, 2009 8:33 pm Reply with quoteBack to top

Hmm, MURP'taki sistem D&D'nin feat sistemine çok benziyor da, WoD'u pek anımsattığını söyleyemem. Mage'in büyü sistemiyle D&D'nin feat sisteminin birleştirilmişi gibi. Yetenekler (skiller) de bu 'büyü sistemine' enjekte edilmiş. Yetenek ağaçları karakter yaratırken satın alınan süper güçlere of featimsi şeylerin eklenmesiyle oluşuyor ki her yetenek de üzerine feat eklenmesine izin vermiyor.

Hem ne demek, bol bol okuturum ben böyle yazıları Very Happy
    devrimk
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Nov 02, 2009 9:26 pm Reply with quoteBack to top

Mutants & Masterminds hakkında bir yazı yazmıştım belki okuyanlarınız olmuştur. Süper kahraman mantığını güzel oturtmuş bir sistem. Süper kuvvet tabir edilen (uçma, elinden ışın fırlatma gibi) özellikleri alabilirsiniz ya da featlerle karakterinizi Nick fury, Punisher tarzı bir karakter yapabilirsiniz.
    Back to top View user's profileSend private message
    Lydronk
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Nov 03, 2009 5:03 pm Reply with quoteBack to top

Evet, M&M'i hatırlıyorum (Bir de M&M çikolata drajeleri var, onları da severim). Hatta başlık da burada. Ama bence D&D tabanlı sistemler özel bir sistemin tadından yoksun oluyor genelde. Yani kurulum eklemek için D&D çok uygun bir sistem, ama hepten tür değiştirmek, fanteziden bilim kurgumsuya geçmek biraz tadını alıyor diye düşünüyorum. Yanılıyorumdur belki Very Happy
    devrimk
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Nov 04, 2009 9:12 am Reply with quoteBack to top

D&D derken d20 sistemini kastediyorsan M&M'de d20 sisteminde. M&M'in bence en önemli kaybı seviye atlama sisteminin sağlıklı bir biçimde gerçekleştirilemeyişi.

Neyse MURP hakkında bilgileri buradan takip ediyoruz sayende. Verdiğin örnekle ilgili bir soru soracağım:

Lydronk wrote:
    Spider-Man: Duvara tırmanıyorum, tırmanma hareketime üç taş koydum ki hızlı çıkayım.
    OY: Duvar kayganca biraz ama.
    Spider-Man: O zaman beş taş koyacağım ben.
    OY: Peki. Sen ne yapacaksın Storm?
    Storm: Ben de uçayım yukarı doğru. İki taş koyuyorum uçmaya.
    OY: Tamam, Storm, sen hemen çatıya çıktın, ama Spider-Man, senin elin ayağın kaydı, tırmanamıyorsun.
    Storm: O zaman ben taşırım onu. 1 taş koyuyorum bu sefer uçmaya, hızlı çıksak ne olur, ağır ağır çıksak ne olur. Güç niteliğime de iki taş koyuyorum, Spider-Man'i taşımak için.
    OY: Tamam, gücün anca yetti zaten Spider-Man'i taşımaya. Taşıdın, ikiniz de çatıdasınız.

Burada uçma özelliği duvarda yürüme özelliğinden daha üstün gözüküyor, karakter yaratılırken aynı puan verilerek mi alınıyor yoksa duvarda yürüme daha ucuz mu?

Yoksa bu örnekte verilen bir hata mı ya da sistemde olan genel bir adaletsizlik mi?

Bir de Hero Clix diye bu süper kahramanların minyatürleri vardı. Altında da değiştirilebilen rakamlar mevcuttu bu minyatürler bu oyuna uygun mu?

Image
    Lydronk
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Nov 04, 2009 3:09 pm Reply with quoteBack to top

Uçmak duvarda tırmanmaktan 2 puan daha pahalı. Ama Storm'un durumu biraz farklı, onun uçma gücü Element Ustalığından gelidiği için bir puan daha düşük oluyor, yani duvarda yürümekten 1 puan fazla ödüyor Storm bu güç için; ama uçmayı havayı kontrol ederek sağlıyor, yani mesela yavaşça yükselen zehirli gaz dolu bir odada uçmaya çalışırsa hava akımları oluşturarak uçtuğu için gaz odaya hemen yayılır, normal uçuşta bu gibi eksiler yok. Bir de bahsettiğimiz Element Ustalığı gücü birazcık pahalı.

Değiştirilebilen rakamlar oyuncunun ve oyun yöneticisinin çok işine yarar aslında. Bu rakamlar canı da, karakterin o an sahip olduğu kırmızı taşları da ifade etmek için kullanılabilir. Çzel olarak bu oyun için yaratıldıklarını sanmıyorum, ama oyunu daha pratik hale getireceği kesin.

Aslına bakarsan, MURP de çok tatmin edici değil seviye atlama konusunda. Yani evet, dengeli bir biçimde gelişiyor karakterler, ama yeni güç alamıyorlar. Güçlerinin kulaanım alanlarını genişletebiliyorlar, o da her güç için geçerli değil. Tabii bir alternatif kural yardııyla kareketerlerin yeni güç alması falan sağlanabilir, ama oyun dengesini bozar belki.
    lightflarer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Nov 07, 2009 1:16 pm Reply with quoteBack to top

marvel'u pek sevmiyorum açıkçası, çünkü karakterlerin boku çıkıyor hep. Detective Comics (DC) hep daha çekici geldi bana Batman ve Watchmen senaryoları sayesinde. Çzellikle Watchmen'in 12 bölümlük çok tadında bir çizgi roman olması çok güzel.
    Lydronk
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Nov 07, 2009 6:39 pm Reply with quoteBack to top

Adında Marvel diyor sistemin, ama aslen herhangi bir süper kahramanı yaratabilirsin, Batman olsun, Rorschach, Doctor Manhattan olsun. Herhangi bir süper kahramanı yaratabiliyorsun yani, sadece Marvel evreninde geçiyor, ki biraz zamanla DC evrenini de yaratabilirsin bu oyunda.
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum