Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber ArÅŸivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• KiÅŸisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » Ä°statistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    HoÅŸgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Åžifre
    (Kayıt Ol)
    Ãœyelik:
    Son Ãœye: owiqareqa
    Bugün: 17
    Dün: 23
    Toplam: 90346

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 769
    Ãœye: 1
    Toplam: 770

Şu An Bağlı:
    01 : owiqareqa

FrpWorld.Com :: View topic - Frictional Games
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Frictional Games View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Alenthas
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Sun Dec 06, 2009 11:15 am Reply with quoteBack to top

Penumbra: Black Plague olan başlığın adını değiştirdim, buradan Frictional Games ve onların çıkarttığı / çıkartacağı oyunlar hakkında bilgiler vermeyi planlıyorum.

Yıllardır aradığım oyunu buldum, hem de yıllar önce çıkmış üç oyun! Black Plague, Penumbra serisinin son oyunuymuş, ama duyduğuma göre en iyisi buymuş. O yüzden bununla başlamayı düşünüyorum. Mesela ilk oyunda elinizde kazmayla düşmanlarınızı öldürebilirken bunda hiç bir şeyiniz yok! Tam aradığım gibi bir oyun ya Very Happy

Mesela yüksek bir rafta almanız gereken bir şey var ama yetişemiyorsunuz. Yerden herhangi bir şeyi alıp oraya fırlattığınızda alet düşüyor, ama böyle yapmanız gerekmiyor mesela. Onun yerine bir süpürgeyle vurup düşürebiliyoruz aynı zamanda. Ya da mesela önümüzde demir parmaklıklı bir kapı var, paslanmış alet. Bir demir parçası alıp kapıya geçiriyoruz ve onu levye gibi kullanıp kapıyı kırabiliyorsunuz.

Dövüşmek içinse genellikle kaçmanız gerekiyor, ama bazen düşmanlarınızı öldürebiliyorsunuz, sanırım. Mesela bir videoda gördüğüm kadarıyla anlatayım, eleman yerden taş alıp elektrik kutusuna vuruyor. Kutunun kapağı kırılıp açılıyor ve isterseniz kabloyu orada söküp etrafı karartabiliyorsunuz. Böylelikle gizlice geçebilirsiniz. Devamını göstermedi ama sanırım kabloyu kullanarak düşmanlarımızı pişirebiliriz, emin değilim o kısımdan. Oyunda en sevdiğim olay da bu oldu zaten, silahın olmadığı için öyle hoplaya zıplaya dolaşamıyorsun, gerçekten oradaki ölüm korkusunu tadıyorsun.

Oyun sadece 600mb. Bu yüzden kısa olacağı için korkuyorum ama denemeye değer.

Last edited by Alenthas on Sat Mar 13, 2010 7:11 am; edited 2 times in total
    Back to top View user's profileSend private message
    Alenthas
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Sun Dec 06, 2009 3:31 pm Reply with quoteBack to top

Oyunu oynamaya başladım ve ne kadar mutlu oldum anlatamam! Mükemmel bir oyun, hayatımda oyun oynarken (Bioshock dışında) bu kadar korktuğumu hatırlamıyorum (ki daha başlardayım). Tek kelimeyle muhteşem bir oyun.

Spoilerda önemli bir şey yazmıyor ama böyle küçük bir olay benim baya hoşuma gitmişti, eğer okursanız oynadığınızda aynı zevki alamayabilirsiniz (mesela youtube'daki videolarda eğer bir şakayı duymadan önce altta okumuşsanız komik gelmiyor gibi).
    Spoiler:
    Mesela kanlar içinde yatan bir ceset vardı, o odaya girdiğimde yanlış hatırlamıyorsam fısıltılar falan duymaya başladım (ki çoğu yerde duyuyorsun zaten) ve hemen bir köşeye saklandım (ne yapayım tırsıyorum yav). Fısıltılar geçince adamın yanından geçip gideyim diyordum ki "Help me" diye bir ses geldi, şaşkınlıkla yerde yatan adama döndüm, üzerine gittim falan, adam hareketsiz yatıyor ama ben hala adam yaşıyor mu diye bakıyorum.

Ya da mesela karanlık bir mekanda yere çömdüğünüz zaman (stealth hesabı) etrafı daha iyi ama mor ve kutuplardan ( Dil ) basık görmeye başlıyorsunuz. Fazla da anlatmak istemiyorum, bence oynayıp siz görün.

Last edited by Alenthas on Sat Mar 13, 2010 7:12 am; edited 1 time in total
    WeS_DeX
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Dec 07, 2009 9:19 pm Reply with quoteBack to top

Penumbra: Black Plaque oynamadım ama Penumbra Overture Ep 1 oynamıstım yıllar önce. Oynarken korkuyodum ama oyunu oynamama engel olan korkum degil ingilizcemin zayıflıgıydı. Kücüktüm cünkü (Korkunun da payı vardır heralde Very Happy).

Sonra Alenthas'ın bu baslıgını görünce oyunu tekrar oynama istegim arttı ve bu sabah itibariyle oynamaya basladım ama Penumbra: Black Plaque'ı degil de Penumbra: Overture Episode 1 de kalmıstı aklım ve tekrar oynamaya basladım (Bu sefer hem anlıyorum hemde korkuyorum Very Happy).

Oldukça ilerledim, deli oldugum yerler oldu fakat sonunda bir caresini bulup yapmam gerekenleri yapmayı basardım. Alenthas söyledigin gibi oyunun ilk serisinde bir kazma buluyoruz ama düsmanları öldürebiliyor muyuz? Evet öldürebiliyoruz fakat, bir tane lanet olası köpegi öldürebilmek icin 4 kere ölüyoruz belki 5 belki daha fazlası (benim beceriksizligim degil inanın! oynayın ve görün! Evil or Very Mad ) Neyse ki oyun akıcı bir o kadar da korkutucu. Oynadıkca oynayasınız geliyor fakat bir süre sonra beyin sulanması yasayabiliyorsunuz. Konsantrasyon gerektiren bir oyun cünkü.

Evet oynadıgımız adamın tek dogaüstü gücü Dil yere egildigimizde etrafı mor ve rahat görebiliyoruz birazcık da Stealth Mode'a geciyoruz Alenthas'ın da söyledigi gibi. Oyunun en zorlayıcı olaylarından birisi ise çekiçi, kazmayı vb gibi aletlerin kullanımını cok zor basarabiliyor olabilmemiz. Mesela Half Life'da ki veya genel cogu aksiyon oyununda ki gibi fareye bir tıkla herif elindekini sallamıyor. Fareyi tıklayıp sagdan sola, soldan saga, asagıdan yukarıya gibi hareket ettirmemiz gerekiyor. (Bosuna mı bir köpegi öldürürken 5 kere ölüyorum Very Happy öldürdügüm o tek köpegi de bu yorumu yazmadan önce öldürdüm, o yüzden bu kadar vurguluyorum ya Evil Laugh ) daha yazılabilecek oldukca sey var ama Spoiler vermek istemiyorum farkında olmadan.

Ayrıca bu oyunu bana tekrar hatırlattıgı icin Alenthas'a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum Very Happy
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mail
    Aegron Linwelin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Dec 07, 2009 10:05 pm Reply with quoteBack to top

Sınav dönemi bu yazıları okuyupta baştan çıkmamak elde mi ya Mr.Green

Oyunu acayip merak ettim ama kendimi sıkıp bekleyeceğim hafta sonunu

Alenthas
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Tue Dec 08, 2009 1:30 pm Reply with quoteBack to top

Aegron Linwelin wrote:
    Sınav dönemi bu yazıları okuyupta baştan çıkmamak elde mi ya Mr.Green

Oyunu acayip merak ettim ama kendimi sıkıp bekleyeceğim hafta sonunu

Bir de bana sor! Hayatımın oyununu buldum ama bilgisayarım kalktı! Very Happy

WeS_DeX
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Dec 09, 2009 2:45 pm Reply with quoteBack to top

Vee su andan itibaren Penumbra: Overture Episode 1 i bitirdim ve oyunu kapattıktan hemen sonra buraya yazmak istedim. Çyleki yarından itibaren 2. oyununa baslarım muhakkak. Oyunu oynamak isteyen arkadaslar varsa hic bir sekilde hic bir konuda spoiler almamalarını tavsiye ederim.

Alenthas sana bir soru sorucam. Oyunun 2. serisi Penumbra: Black Plaque mı? yoksa Penumbra: Black Plaque Requem mi?

Mantıgımı kullandıgımda 2. oyununun Penumbra: Black Plaque oldugunu düsündüm. Penumbra: Black Plaque Requiem'ın ise Ek Paket yada 3. oyunu oldugunu tahmin ediyorum. Yanlıslıkla son oyununu oynamak istemiyorum, cünkü Overture öyle bir yerde bitti ki 2. OYUNU OYNAMAZSAN CEZALANDIRILACAKSIN der gibiydi Very Happy

To Be Continued...
    Alenthas
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Thu Dec 10, 2009 3:16 pm Reply with quoteBack to top

Requiem benim bildiğim kadarıyla 2. oyun. Black Plague ise 3. Google'dan ingilizce aratırsan çeşitli forumlarda Penumbra geeklerinin bilgiler verdiğini bulabilirsin muhtemelen Wink

Alenthas
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Sun Dec 13, 2009 2:34 pm Reply with quoteBack to top

Düzeltme yapıyorum, Black Plague serinin ikincisi, Requiem ise üçüncüsüymüş. şu an Overture oynuyorum ve doğrusunu söylemek gerekirse köpek öldürmek pek de zor değil Dil İlk başta alışamadığımdan dolayı baya ölmüştüm ama taktiği çözdükten sonra o kadar kolay oluyor ki...pek tatmin etmiyor. O yüzden Black Plague daha iyiydi, elinde silah olmadığından kaçmak zorunda kalıyordun. Valla ben bunda direk dalıyorum Very Happy

Bu arada oyunlar arasında grafik ya da motor farkı varsa da görülemeyecek kadar az, yani ilk oyunla son oyun arasında hiç bir fark yok denilebilir (belki enginele ilgili bir değişiklik olmuş olabilir ama onun dışında bilemiyorum). Bu firmanın ve fikrin yardımcı sahibi olan arkadaş, Thomas Grip, Frictional GamesÂ?den önce hazırladığı ve PenumbraÂ?nın babası sayılabilecek Unbirth adlı oyunu Buradan indirebilirsiniz. Ben indirmedim, çünkü sayfada şöyle yazıyor: Â?Please take notice that this is a previously unreleased alpha and that it might crash and burn on your computer. Download and try at your own risk!Â?

Bunların dışında çok iyi bir haber var, Frictional Games 2010 yılında (artık ay, gün olarak nedir bilinmez) Amnesia Â? The Descent adlı yeni bir oyun çıkartıyor. Bu oyunda glowstick yerine gaz lambasıyla dolaşıyor olacağız sonra... ya da ben anlatmayayım, en iyisi siz görün.

Bölümün yapım aşaması ve oynanışı:
    http://www.youtube.com/watch?v=0XojVUZJPmc&feature=player_embedded

Teaser tarzı bir video:
    http://www.youtube.com/watch?v=YwO533cANKg&feature=player_embedded

Bu sonuncusu ise oyunun ilk açıklandığı zaman, aslında burada gördüğünüz gibi ilk olarak ismi Unknown olarak düşünülmüştü (belki de yapımcıların kendi bile ismi bilmediklerinden öyledir Dil ), o zamandan kalma bir video:
    http://www.youtube.com/watch?v=WFA2tGSVvG8

Last edited by Alenthas on Sat Mar 13, 2010 7:13 am; edited 1 time in total
    WeS_DeX
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Dec 13, 2009 4:09 pm Reply with quoteBack to top

Very Happy köpek öldürmekten bahsederken bende henüz yeni oynuyordum. Bir süre sonra yoluma cıkanları öldürüp gecmeye basladım hatta bazı yerlerde 2 tanesini bile mahvettigim oldu. Evil or Very Mad baslıga baska bir boyut getirmissin böylesi daha güzel olmus Alenthas. Ben Penumbra: Black Plaque'ı indirecektim ama sonra ne zamandır The Sims 3 nasıl olmus acaba diye düsündügümden tercihimi bu yanda kullandım. Evil Laugh
    Alenthas
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Sun Dec 13, 2009 5:21 pm Reply with quoteBack to top

şimdi fark ettim, ilk videoda ("Amnesia: A timelaps of 30 min level crafting") inventory'ye gidildiğinde şunlar yazıyor:
    Health: 100%
    Sanity: 100%
    Oil: 100%
    Thaler: 0
    Tinderboxes: 0

Health zaten malum. Sanity, işte bu benim ilgimi çekti. Oyuna ne gibi bir etkisi olacak çok merak ediyorum. Ama sanırım Penumbra'daki panic gibi bir şey olacaktır. Oil zaten Penumbra'daki piller. Thaler'dan korkuyorum özellikle. Bozuk para ne zamandan beridir sandık açıyor? Rolling Eyes

Last edited by Alenthas on Sat Mar 13, 2010 7:13 am; edited 1 time in total
    Alenthas
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Sun Feb 21, 2010 9:09 am Reply with quoteBack to top

Oyunun yeni gameplay videosu çıktı. Korku filmlerinde falan pek korkmam ben mesela, sonuçta olay başkasına oluyor. Beni bağlayan bir durum yok. Ama bu videoyu izlerken ben bile korktum yav. He, tabii öyle "amaan, nolacak yav" diye rahat rahat izlerseniz korkunç bir yanı yok, e zaten hepi topu video. Ama böyle olaya biraz odaklanınca cidden korkutuyor. Oynayan ben olsaydım yerimden fırlardım Dil

http://www.youtube.com/watch?v=JEHPwAvrc_U

Çzellikle fark ettiyseniz çığlık geldiğinde karakter derin nefes alıyor, çok güzel bir ayrıntı olmuş.

Forum Yöneticisi

PostPosted: Fri Sep 03, 2010 4:59 pm Reply with quoteBack to top

Amnesia: The Dark Decent bir kaç oyun içi video daha yayınladılar. Bana gelen maile göre kendi yaptıkları işle gurur duyduklarını ve oyunu piyasaya sürmeyi bekleyemedikleri yazıyordu. Zaten oyundan hiç bir kuşkum yoktu, ama bu umutları biraz daha yükseltti. Muhteşem bir oyun olacağına eminim.

Oyunun demosu steamle birlikte bir kaç siteden indirilmeye müsait. Oyunun kendisi 8 Eylülde piyasaya çıkacak.

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum