Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 21
    Dün: 23
    Toplam: 90350

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1717
    Üye: 0
    Toplam: 1717

FrpWorld.Com :: View topic - SIFRP Â? A Song of Ice and Fire Roleplaying
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

SIFRP Â? A Song of Ice and Fire Roleplaying View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    dwaxer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Mar 01, 2010 3:38 pm Reply with quoteBack to top

.

SIFRP Â? A Song of Ice and Fire Roleplaying

George R. R. Martin adlı yazarın bir seri romanından ilham alınarak hazırlanmış bir rol yapma oyun sistemi. Çlkemizde romanların serinin maalesef sadece ilk iki kısmı yayınlanmış. (Taht Oyunları: 1. ve 2. kısımlar) Maceralar Westeros adı verilen bir kıtada geçiyor; burası fantastik bir diyar ve oldukça renkli, orijinal özelliklere sahip. Oyun yöneticisi, yani Â?NarratorÂ?un romanları okumuş olması, senaryo hazırlaması bakımından oldukça gerekli ve oyuncuların da okuması tavsiye edilir. Çte yandan oyunun kural kitabının ilk kısmında WesterosÂ?u (haritasıyla birlikte) coğrafi, tarihi ve sosyal yönleriyle tanıtan detaylı yazılar bulabilirsiniz.

Green Ronin şirketince hazırlanmış bu FRP oyun sisteminin kural kitabını Türkçeleştirmenin nasıl olacağını düşündüm, ama NarratorÂ?un, ingilizcesi zayıf olan oyuncularına kolayca kuralları izah edebileceği belliydi, o yüzden bu zahmete girmeyeceğim. Tek bir kural kitabı, oyuncuların ihtiyacı olan her bilgiyi içeriyor. Normal asıl kural kitabının PDFi yanısıra bir de Â?Fast PlayÂ? PDFi bulabilirsiniz. Fast-PlayÂ?da güzel bir örnek kısa senaryo var ve incelediğinizde karakter özgeçmişlerinin ne kadar detaylı olduğunu görebiliyorsunuz.

SIFRP fantastik öğeler barındırıyor ama Â?magicÂ? miktarı D&D ile kıyaslanmayacak kadar düşük. Bu oyun, zindan zindan dolaşıp canavarlar ile kapıştığınız bir oyun değil. Evet, doğaüstü yaratıklarla mücadele ettiğiniz zamanlar da oluyor ama daha çok kendimiz gibi bir Â?LordÂ?un sancağına (soylu aileye) yemin etmiş kişilerin kılıçlarına ya da entrikalarına karşı mücadele ediyoruz ve kendi Â?HouseÂ?umuzun kaderini aydınlığa taşımaya uğraşıyoruz.

Yaşanan hayat ortaçağ derebeylik sistemini andırıyor. Her Â?HouseÂ?un başında asil kan taşıyan bir lord var ve bu lordlar da yaşadığı bölgenin büyük lorduna bağlı. WesterosÂ?da 7 bölge ve başlarında 7 büyük aile var; bu kendi bölgelerinde adeta kral olan 7 büyük aile de Kings Landing denilen başkentte oturan asıl Westeros Kralına bağlılar. Tabii kral da aslında bu evlerden birinden gelmiştir ve WesterosÂ?un savaşlarla dolu tarihi, bazen krala isyan eden derebeylerini de görmekte. Taht oyunlarının asıl gündemini ise kılıçlardan çok, çeşitli entrikalar meşgul ediyor.

Oyuna başlarken oyuncular yaşadıkları bölgeyi seçip kendilerine bir Â?HouseÂ? dizayn ediyorlar. Kitapta evinizi oluşturmayı adım adım, çok basit ama bir o kadar da detaylı şekilde gösteriyor. Kalkanlarınızın ya da sancağınızın üstündeki sembollerinize, tarihi geçmişine, Â?mottoÂ?suna varana kadar her detay belirleniyor. Siz maceradan maceraya koşarken, bir yandan da evinizin gelişmesi, varlığını, zenginliği, bereketi ve nüfuzunu sürdürebilmesi için uğraş vereceksiniz. Bireysel eylemleriniz sadece sizin kişiliğinizle, hayatınızla ilgili değil, aynı zamanda evinizin itibarıyla da doğrudan ilgili olacak. Belki asil kandan yani Lordunuzun çocuklarından, akrabalarından birini oynayacaksınız, ya da asil olmayıp o lorda bağlı yeminli bir kişiyi oynayacaksınız ama her sonuçta yaptığınız şerefli ya da alçak hareketler doğrudan evinize yakıştırılacaktır.

Oyunu oynamamış olsam da, iyice inceledim ve bence SIFRP güzel düşünülmüş, başarılı bir oyun sistemi. Benim ilgimi çekmesinin ve epeyce hoşuma gitmesinin bazı sebeplerini de şöylece açıklayayım:

--Oyun sadece 6Â?lık zarlarla oynanıyor! Ben kahvehane malzemeleri satan bir toptancıdan çifti 50 kuruştan aldım bir sürü d6. Büyük Okey zarlarının da tanesi 50 kuruştu; araştırın.
    Zarlardan başka sadece defter kalem gerekiyor. Yani kural kitabı dışında fazlaca bir malzeme gereksinimi ve masrafı yok.

--Oyunda gerek House, gerek karakter hazırlarken oldukça fazla detay var, (ancak kitap size adım adım rehberlik ettiğinden bir kafa karışıklığı ya da hata olmuyor) ve bu detaylar sizin oynattığınız karaktere tamamen ısınmanızı sağlıyor, karakter âdeta ruh kazanıyor. Uzun vadeli oynanacak bir oyun.

--Kural kitabı çok başarılı! İstediğiniz bilgiye, en ufak detaya bile çabucak ulaşabileceğiniz şekilde düzenli hazırlanmış. Okuması da zevkli.

--Oyun sistemi orijinal ve güzel. D&D oynarken kafama takılan bir takım sistematik tuhaflıkların önüne geçilmiş ve zar atılarak karar verilen etkileşimler daha gerçekçi bir formata oturtulmuş. Çrneğin savaşta yaralandıkça gücünüz azalıyor, zırh kullandığınızda vurulma riskiniz artarken alacağınız hasar düşüyor, combatta vuruşunuzun başarısı verdiğiniz hasarı arttırıyor, vs vs.
    Savaş, entrika ve ordu ile toplu savaş kuralları, benzer bir formatın üzerine oturtulmuş ve çok kullanışlı (ve mantıklı) bir sistem elde edilmiş. Çzellikle toplu savaşların nasıl olacağı hep bir tartışma konusuyken SIFRP buna çok güzel çözümleri hem detaylı ama uygulaması çok basit çözümler sunmuş. Oyunda kuracağınız orduları yöneteceğiniz zamanlar oluyor ve hatta isterseniz yönettiğiniz karakterleri de o orduların içinde ayrıca oynattırabiliyorsunuz.

SIFRP için söylenebilecek başka şeyler de var; ilgilenenler kural kitabını incelesin, soru ve yorumlar olursa spesifik konulara da değinebiliriz.
    Çzetle: meraklısı için birazcık uğraşıp öğrenmeye değer sistemdir.

.
    Back to top View user's profileSend private message
    Alenthas
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Mon Mar 01, 2010 7:46 pm Reply with quoteBack to top

Aha...

Ahaa!!

Okumadan direkt dalıyorum. Yaz beni hemen! Sonra okusam da olur zaten.

Heyecanlandım! Very Happy

Edit: Aa, oyun açacaksın sandıydım? Sad

Edit2: Oyun açsan süper olur ama Very Happy Çyle ki karakterimi bile kendim yaratırım, o zahmete girerim yani! Masaüstü oynatırım dersen cehenneme kadar gelirim Dil

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Mar 05, 2010 4:02 pm Reply with quoteBack to top

AlenthasLeasess wrote:
    Aha...
    Edit: Aa, oyun açacaksın sandıydım? Sad

.
    Very Happy Yok azar azar sistem hakkında bilgi veriyorum. Ben bu sistemin yaygınlaşmasını istiyorum nedense, millet öğrensin oynasın bol bol.

Amanchanamun, arkadaşımızın sağladığı Westeros haritasını da koyalım buraya, bilmeyenler biraz fikir edinsin.
    Westeros'ta mevsimler yıllar boyunca sürebiliyor ve tam olarak kaç yıl süreceğini herkes hesaplayamıyor. (Knowledge- Education filan güçlü olması lazım) ancak kıtanın kuzeyi her daim soğuk ve kar yağışlı; hele kuzeydeki kadim duvardan itibaren buzlar asla erimiyor. (o duvar çok önemli Cool ) kıtanın en güneyi olan Dorne ise her zaman sıcak ve kurak.

şimdi romanlarından tespit ettiğim ilginç iki bilgiyi size aktarayım: Dikkat ederseniz kıtanın ortalarında "Trident" ("& Forks!" ) denilen nehirlerin üzerinde "The Twins" ve "Riverrun" kaleleri mevcut.
    -The Twins kalesi aslında nehrin üzerinde bir köprü ve köprünün iki ucunda ikiz (güçlü) kalelerden oluşuyor. Yakında başka bir köprü yok ve nehir geçit vermeyecek kadar derin ve hızlı akıyor. Yani burdan karşıya geçmek için bu kalenin lordunun iznine muhtaçsınız.
    -Riverrun ise tam nehrin ikiye ayrıldığı yere kurulmuş. Nehir kalenin içindeki kanallardan, İndirilip kaldırılan demir kafesli kapıların altından geçiyor. Bir savaş anında, düşman bu kaleyi kuşatmak isterse, kalenin içindeki bentlerin konumu değiştirilerek, kısmi bir sel baskını oluşturuluyor ve nehrin suları kalenin etrafını tamamen sararak doğal bir koruma yaratıyor.

Image

.

Last edited by dwaxer on Thu Mar 25, 2010 6:13 pm; edited 3 times in total
    Back to top View user's profileSend private message
    Alenthas
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Fri Mar 05, 2010 5:08 pm Reply with quoteBack to top

Haritayı görünce anılar canlandı Very Happy Kitabı tekrar okuyasım geldi bak şimdi...

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum