Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 16
    Dün: 23
    Toplam: 90345

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1590
    Üye: 1
    Toplam: 1591

Şu An Bağlı:
    01 : robert989

FrpWorld.Com :: View topic - Titanların Çarpışması ( Yeni Mitoloji Filmi)
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Titanların Çarpışması ( Yeni Mitoloji Filmi) View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Sun Apr 04, 2010 4:03 am Reply with quoteBack to top

Arkadaşlar, ben mi mitoloji filmlerini beğenemiyorum bilmiyorum ama bunu da beğenmedim. Oysa ABD sinemalarında neredeyse ilk defa oturacak yer kalmadığına şahit oldum.

şimdi filmde aslında Titan, yani Yunan mitolojisinde adı geçen Titanlar yok. Ki bunu zaten ilk üç dört dakika da filmde adı geçen İo isimli karakter ( kadın ) bize anlatıyor.

Bunun ötesi güzel bir hikaye, Perseus, Medusa, Andromeda gibi daha önce nerede geçtiğini bilmediğim karakterleri de tanımış oldum bu hikayede.

Bu arada hikayeden sonra İstanbullu arkadaşlar Yere Batan Sarnıcına gitmenizi ve oradaki ters dönmüş Medusa heykelini görmenizi öneririm.

Neyse asıl hayal kırıklığım şuydu. Filmin fragmanını izleyince ben Tanrılara karşı daha ciddi bir isyan bekliyordum. Yani isyan benim düşündüğüm kadar ciddi değilmiş meğer. Yeni ilk başlarda ciddi görünüyor ama sonra biraz hayal kırıklığına uğradım.

Ama zaten hikayenin geçtiği zamanlardan çok sonra bile Yunan Tanrılarına inanılmaya devam edildi. Dolayısı ile bunu doğal karşılamalı belki de...

Bu arada filmde çok çok kısaca da olsa Apollon'u gördüm. Sevindim. Aslında Apollon'u pek sevmem, Pan'a yaptıklarından dolayı... Ama onun nasıl bir karakter olarak canlandırıldığını görmek açıkçası hoşuma gitti.

Back to top View user's profileSend private message
    Aegron Linwelin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Apr 04, 2010 4:06 am Reply with quoteBack to top

Filme gidip gitmeme konusunda bu kadar tereddütte iken birde senin yazını okuyunca daha fazla tereddüt ettim ama gidilesi bir film olsa gerek

CLiCKs
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Apr 06, 2010 3:03 pm Reply with quoteBack to top

Bana göre de eksikleri var. Ayrıca film kısa gibi geldi? Yoksa ben mi yanılıyorum emin değilim. 2.5, 3 saatlik bir film bekliyordum. Ama en azından gidip bir görün eksikleri olsa da filmde geçen olaylar iyi sahnelenmiş. İyi vakit geçirirsiniz.

Possessed
    Site Ã?izeri

PostPosted: Tue Apr 06, 2010 3:30 pm Reply with quoteBack to top

Fragmanını izlemiştim, hoş bir filme benziyordu. İzlemek lazım diyorum ama gene bu filmi de kaçıracağım gibi geliyor...

Yani o kadar teknoloji var, güzel bir mitoloji filmi yapamadılar yahu. Çrneğin Troya filmini mitolojik ögeleriyle izlemeyi çok isterdim. İlyada'yı okuduysanız siz de benim gibi düşünmüşsünüzdür, bomboş bir filmdi.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Apr 06, 2010 7:16 pm Reply with quoteBack to top

Possessed wrote:
    . İlyada'yı okuduysanız siz de benim gibi düşünmüşsünüzdür, bomboş bir filmdi.

Katılmamak elde değil bu düşünceye

catboy
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Tue Apr 06, 2010 8:11 pm Reply with quoteBack to top

Truva bir mitoloji filmi değildi ki, tarihi bir filmdi. Tüm mitolojik kısımları çıkartılmış salt tarihi gerçeklere dayanan bir filmdi, bu yüzden mitoloji meraklıları bu filmde aradıklarını bulamamış olsalar da hiç de boş bir film değildi. Neye göre bol ödüllü bir filme boş bir film diyorsunuz zaten, anlayamadım sırf mitolojik unsurları çıkartılmasından dolayı mı?
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's website
    Possessed
    Site Ã?izeri

PostPosted: Tue Apr 06, 2010 10:44 pm Reply with quoteBack to top

Zaten mitoloji filmi olmadığı için eleştirdim. Aynı kişilerle ve biraz da özel efektle bir daha çeksinler, bayıla bayıla izlerim. İlyada'ya göre çok boştu, onu demek istedim. Basit bir tarihsel savaş yok orada.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Apr 08, 2010 7:02 pm Reply with quoteBack to top

catboy wrote:
    Truva bir mitoloji filmi değildi ki, tarihi bir filmdi. Tüm mitolojik kısımları çıkartılmış salt tarihi gerçeklere dayanan bir filmdi, bu yüzden mitoloji meraklıları bu filmde aradıklarını bulamamış olsalar da hiç de boş bir film değildi. Neye göre bol ödüllü bir filme boş bir film diyorsunuz zaten, anlayamadım sırf mitolojik unsurları çıkartılmasından dolayı mı?

şunu taktir etmek gerekirki herkesin fikri farklıdır o yüzden çok kesin bir kanıymış gibi bi konuyla ilgili fikir söylemenin bir anlamı yok herkese söyluyorum bunu. Catboy'a katılıyorum güzel bir filmdi ve o kadar ödül almasının da bir nedeni var sonuçta kutuya ellerini daldırıp hangi kağıttaki filmin ismi çıkarsa onu seçmiyorlar ödül verirken. Ayrıca Truva filminde filmin sonunda Paris Truva kılıcını Roma'nın kurucusu olarak bilinen Aeneas'a veriyordu. Aeneas'ı bilmiyor olabilirsiniz belki ama Truva'dan kaçtıktan sonra önce Kartaca'ya sığınan, Kartaca kraliçesi Dido'yu kendine aşık ettikten sonra Roma'yı kurarken onun desteğini alarak Roma'yı sağlam temeller üzerine kurmuştur bir nevi. Zaten bakarsanız yönetim biçimlerindeki senato anlayışlarına kadar Kartaca ve Roma birbirine çok yakın devletlerdir. Ufak bir ayrıntıydı ama hoştu mesela.
    Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Fri Apr 09, 2010 2:00 am Reply with quoteBack to top

Aslında ben de Truva filmini epey beğenmiştim. Tarih filmleri genel olarak hoşuma gidiyor, mitolojik ögeler hikayeden arınmış olsa da, mesela Artur üzerine olan filmi de sevmiştim. şimdi de sanırım Robin Hood hikayesini daha hikayemsi noktalarından arındırıp film yapacaklarmış. Doğrusu klasik Robin Hood hikayelerinde Aslan Yürekli Ricard geldi, sorunlar bitti şeklindeki sonları genellikle sevmemişimdir. Çzellikle İngiliz tarihine bakıp da, Ricard ın ölümünden sonra Robin Hood'un mücadele ettiği kötü kardeşinin yeniden tahta geçtiği, ve en sonunda da onun oğlunun kral olduğunu öğrenince... ( Tabii Magna Cartayı da onun imzaladığını belirtmekte fayda var )

Neyse bu hikayede bol bol, istenmeyecek kadar mitoloji var sanırım. : ) ) ) Mitoloji filmlerini sevenlerin bu yanı hoşlarına gidecek sanırım.

Aslında Truva Hikayesinin mitolojik versiyonunda geçen meşhur güzellik yarışmasını filmde görmek isterdim, Yunan Mitolojisinin en sevdiğim olaylarından biridir.

Possessed
    Site Ã?izeri

PostPosted: Fri Apr 09, 2010 1:35 pm Reply with quoteBack to top

Ben Troya'ya kötü demedim?! Eğer mitolojik öyküyü anlatsalardı tadından yenmezdi onu dedim. Çünkü onun o mitolojik dokusunu çıkarırsanız ortaya basit bir kale kuşatmasından başka bir şey kalmıyor. Filmi güzel çekmişler, ben de beğeniyle izledim; ama Troya kuşatması destanı olarak izleyemedim. İşte İlyada'yı okumamışlar ortaya çıktı Razz

Bu arada bu akşam gidiyorum Titanların Çarpışması filmine. İzleyip yorumlarımı paylaşırım.

Forum Yöneticisi

PostPosted: Fri Apr 09, 2010 1:52 pm Reply with quoteBack to top

Yav Possesed kardeş, İliyadayı bize Türkçe dersinde ödev olarak vermişlerdi. Tahmin edersin. Bir kitabı ödev olarak verince, insan hızla kitaptan nefret edebiliyor?

Hani sınavda Hektor'un Aşille dövüşünün hikayeye kattığı sembolik anlam nedir diye sorulduğunda mesela...

Bir de İlyada bana biraz fazla ayrıntılara yer veriyor gibi geldi. Yani hikaye sürükleyici olsa da anlatımı çok sürükleyici bulmadım açıkçası.. Homeros üstaddan özür dileyerek yazıyorum.

Elbette bu kadar yüzyıl, hikaye hala okunuyorsa, muhtemelen benim paylaşamadığım bir çekici yanı vardır.

Possessed
    Site Ã?izeri

PostPosted: Sat Apr 10, 2010 1:24 pm Reply with quoteBack to top

Ben de ders için zorla okuduğum hiçbir kitabı sevmedim. Zaten İlyada'yı kimseye önermem mutlaka okunmalı diye. Ağır, karmaşık ve uzun bir kitap. Meraklısı heves edip okumalı. Ama bence okuduğum en iyi kitaplardan biridir. Yazık olmuş... Odysseia da ayrı güzel, İlyada'ya pek benzemiyor aslında. Çykü anlatımı çok çok üstün, günümüz kitaplarından bile müthiş. Düz ilerlemiyor konu, bir geleceğe bir geçmişe geçiyor. Umarım onu da zorla okutmamışlardır Firble...

Ya neyse konu neydi nereye kaydı. Filme geçelim:
    Bence müthiş bir filmdi, iyi ki gitmişim. Yalnız mitolojiyi yorumlamışlar onu belirtmek lazım. Orijinal mitolojideki olaylar olmuyor. Yani yorumlamalarına bir şey demiyorum, aksine müthiş yorumlamışlar, çok beğendim. Ama Athena'nın olaylarda bulunmaması bana hayal kırıklılığı yarattı. Her öykünün içinde olan bu tanrıçayı unutmaları iyi olmamış. Hele ki Perseus'un orijinal öyküsünde de ona yardım eden kişi Athena'dır.

Bir de Kraken adını vermişler deniz canavarına; ama Kraken İskandinav mitolojisine ait bir varlık, ona Yunanca bir ad bulabilirlerdi. Zaten bildiğimiz Kraken değilmiş, gelince görüyorsunuz.

Kısaca, fantastik bir şeyler izlemek isteyenler gidip izlesin, çok iyi filmdi. Ama tekrar belirteyim, mitolojideki öykü değil bu, oradaki olayların aynısı olmuyor. Mitolojinin yorumlaması diyebiliriz.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Apr 10, 2010 7:16 pm Reply with quoteBack to top

Yarın sabah arkadaşlarla gitmek için sözlendik. Yarın akşam yorumlarımı yazarım Smile

The reason we're successful, darling? My overall charisma, of course.

I never thought of myself as the leader. The most important person, perhaps.

-Freddie Mercury
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Sun Apr 11, 2010 12:03 am Reply with quoteBack to top

Ne yalan söyleyeyim ben fragamanda Kraken i Dragon anlamıştım. Kraken, İngilizcede Krakın gibi bir şekinde okunuyor. Filmin fragmanında da Zeus'un Release the Kraken dediği bir sahne var, ben orda Dragon u bırak dediğini sanmıştım..

Bu Kraken Karayip Korsanlarında da ortaya çıkan yaratıktı sanırım, demek ki Perseus öldürmemiş yaratığı ya da bir tane daha çıkmış. : ) )

Edmond
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Apr 11, 2010 6:32 pm Reply with quoteBack to top

Millet filmi izileyemedim ne yazık ki Sad Umarım başka sefere.

The reason we're successful, darling? My overall charisma, of course.

I never thought of myself as the leader. The most important person, perhaps.

-Freddie Mercury
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum