Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber ArÅŸivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• KiÅŸisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » Ä°statistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    HoÅŸgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Åžifre
    (Kayıt Ol)
    Ãœyelik:
    Son Ãœye: NigelSterl
    Bugün: 15
    Dün: 35
    Toplam: 90379

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1916
    Ãœye: 1
    Toplam: 1917

Şu An Bağlı:
    01 : petrovz358f

FrpWorld.Com :: View topic - Bilim Kurgu
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Bilim Kurgu View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Efla
    Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Fri May 07, 2010 8:19 pm Reply with quoteBack to top

Aslında hepimiz fantastik kurguyla ilgilenmemize rağmen FRP ci profilinin önemli bir kısmı sanırım Bilim Kurguyla da ilgileniyor.

Bilim kurgu sever misiniz?

En sevdiÄŸiniz bilim kurgu eseri nedir?(kitap/film/dizi)

Bilim kurgu eserlerinde ne ilginizi çeker?

Bilim kurgu eserleri ne kadar bilim/ ne kadar kurgu olmalıdır?

Sizce bilim kurguyla fantastik kurguyu birbirinden ayıran şeyler nelerdir?

Çok soru dordum herkes beğendikelrini cevaplasın. Bence baya bilim kurgu severimiz var.

CLiCKs
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri May 07, 2010 9:26 pm Reply with quoteBack to top

Bilimkurgu ve fantastik filmler en çok izlediğim film türlerinden.Bilimkurgu eserlerinde yaratıcılık iyiyse o filmi rahatça izleyebilirim. Farklı bişeyler olmasını isterim.

Filmlerde bilim'in kurgudan çok daha az olmasını yeğlerim. Bilim film içinde ne kadar çok olursa insan bence daha fazla sıkılır(o konuda bir merakı ya da uğraşı yoksa, ayrıca zevk meselesidir bu benim düşüncem). Ama kurgu iyi olduğu zaman her türlü film kendini izlettirir. Bilim yönü zayıf olsa da.

Film olarak en sevdiğim bilimkurgu seriri MIB diyebilirim. Uzaylılarla insanların bir arada yaşadığı platform bana çok değişik gelmişti. Tekrar tekrar da izledim. Tabii Will Smith'in de katkısı var bu işte Very Happy

Dizi olarak Terminator:The Sarah Conor Chronicles diyorum kesinlikle. İzlerken çok sarmıştı. Devamının gelmemesine epey üzülmüştüm.

Kitap olarak... Fantastikle bilimkurguyu sanırım kitap konusunda ayıramıyorum o yüzden bir cevap veremiycem şuan için Smile

dwaxer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri May 07, 2010 10:46 pm Reply with quoteBack to top

.
    Bilimkurguya da bayılıyorum. İçindeki bilim ile kurgu oranı benim için farketmese de bilim bölümleri eğer yetersiz, mantığa aykırı ya da baştan sağma olursa işte o zaman soğuyabilirim. Bilim kurgu biraz sorumluluk gerektiren bir iş, en azından sık sık bilimsel belgeseller seyreden seyirciyi ikna edecek derecede bilim bilmek gerekir. Ama filmi yapan, ya da yazar, tehlikeli sularda oyalanmadan da bilimkurgu yapabilir. Çrneğin Serenity filmini seyredeken insan filmde gördüğü teknoloji ötesi aksesuarların çalışma prensibi mantığa uygun mu ya da Mr. Universe denen adam nasıl oluyor da bütün mesajları bir anda uzayın derinliklerine yollayabiliyor ve alabiliyor diye filan kafaya takmıyor, çünkü filmin yapısı bilim konusunda ahkam kesmekten çok, hikayeye odaklanmış durumda. Çrneğin Starwars'ta da öyle, uzayın ışık yılları kadar ötesindeki gezegene canlı bağlantı kuruyorlar, bu nasıl bir haberleşme yöntemiyse, ama bulmuşlar işte; asıl aklıma takılan hep o ışın kılıçları olmuştur benim Mr.Green ışın devam etmiyor da bir metre ötede duruyor ya, o nasıl oluyor hep merak etmişimdir, "Force" ile ilgili olsa gerek.

Severim bilimkurguyu, daha bu memlekete bilim gelmemişken, sahaflardan alıp da okumadığım bilikurgu cep romanı kalmamıştı. Razz

.
    Back to top View user's profileSend private message
    Efla
    Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Sun May 09, 2010 8:05 pm Reply with quoteBack to top

Başlık pek de fazla ilgi çekmedi sanırım o kadar da bilim kurgu sever yokmuş demek ki =)

Orta okuldan beri Star Trek'i (Aslında Next Generation) baya seviyorum. O zamanlar kitaplarını okuyordum Bilgisayar oyunu vardı onu oynamıştım o zamanlar 3 boyutlu oyun pek yoktu. Sonra quake 3 motoruyla başka bir oyun çıkardılar.

En son next generation serisini izliyordum. Hard diskim bozulunca 5. sezonda kaldım. Her bölüm 45 dakika her sezon 21 22 bölüm falan öyle olunca haliyle pek kolay bitmiyor. 12 sezon mu ne vardı...

Star trekte bilimsel alt yapı bence çok iyi oturmuş. Yeni sünyalar keşvetmek konsepti ço kbaşarılı. Yüksek derecede bilim ve hayal gücü içeriyor. İnsanın hem ne kada güçlü hem de ne kadar aciz olabileceğini hissettim cidden. Bazı yerlerde, ilkel gezegenlerde sahip oldukları teknoloji oradaki insanlara göre neredeyse ilahi bir güç. Bazı yerlerde ise içine düştükleri durumdan zar zor kurtarıyor o teknoloji.

Hani pek aksiyon seyretmek isteyenler için birebir olmayabilir ama kurgu olarak çok başarılı bence. "To boldly go, where no man has ever gone before..."

Sinemadan star wars da aslında başarılı bir bilim kurgu. Ama bilim kurguyla fantastik kurguyu beraber barındıran garip bir yerde. Bir çok bilimsel öğe var ama yine de fantastik. Diğer yandan da fantastik olayları bile bilimsel çekilde bir açıklama getiriyorlar.

Lydronk
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun May 09, 2010 8:17 pm Reply with quoteBack to top

42!

Spoiler:
    Bu, durumu benim açımdan özetler sanırım.

Gerçi tam bilim kurgu diyebilir miyiz tartışılır. gerçi kitap, film ve radyo dizisindeki çoğu icadın bilimsel bir açıklaması olduğu doğru (sıradan bir bistordaki değişkenlerin gemi motoru olarak kullanılması mesela...), ama bilim sayabilkir miyiz onları bilemiyorum.

yine de, otostopçunun galaksi rehberi, benim için bilimkurgunun başlayıp bittiği yerdir.

Forum Yöneticisi

PostPosted: Sun May 09, 2010 8:38 pm Reply with quoteBack to top

dwaxer wrote:
    .
    asıl aklıma takılan hep o ışın kılıçları olmuştur benim Mr.Green ışın devam etmiyor da bir metre ötede duruyor ya, o nasıl oluyor hep merak etmişimdir, "Force" ile ilgili olsa gerek.

Severim bilimkurguyu, daha bu memlekete bilim gelmemişken, sahaflardan alıp da okumadığım bilikurgu cep romanı kalmamıştı. Razz

.

O yine bir şey değil, ışın silahları var ve o ışınlar yavaş ve yuvarlak gidiyorlar...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon May 10, 2010 6:28 am Reply with quoteBack to top

Efla wrote:
    Aslında hepimiz fantastik kurguyla ilgilenmemize rağmen FRP ci profilinin önemli bir kısmı sanırım Bilim Kurguyla da ilgileniyor.

Çok soru dordum herkes beğendikelrini cevaplasın. Bence baya bilim kurgu severimiz var.

Bilim kurguyu çok severim aslında ama şimdiye kadar Asimov'un Vakıf Serisi (ki çok güzeldi), biraz Jules Verne biraz da televizyonda rastladığım diziler-filmler dışında pek okuyamadım. Daha da okumak istiyorum. Ama bilim kurguyla ilgili çeşitli makaleler (wikipedia vsvs) okudum.

Bilim-Kurgu eserlerinde keşfetmek çok ilgimi çeker. Keşfetmek için yapılan yolculuklar da çok heyecanlıdır.

Bilim Kurgu eserlerinde ne kadar bilim, ne kadar kurgu olmalıdır sorusunu tam anlayamadım.

Bilim kurguyla fantastik kurguyu ayıran şey. Bilim kurguda yazılan olayların, eserin yazıldığı tarih itibariyle bilimsel olarak yanlışlanamıyor olması lazım. Mesela, ay tamamen keşfedilmeden önce ayın üzerinde yaşayan ırklardan vsvs bahsedilen bilim kurgu öyküleri vardı. Yazıldıkları an itibariyle bilim kurguydular ama şimdi yazsanız fantastik kurgu olurlar çünkü ay keşfedildi ve orda başka bir ırk yaşamadığını biliyoruz.

Yıldız Savaşları her ne kadar uzayda vsvs geçse de fantastik kurgudur, çünkü force, ışın kılıcı gibi olgular var. Böyle şeylerin bilimsel olarak olamayacağı kanıtlandı. Işığı arada durduramazsınız yani. Zaten çeşitli türk frp sitelerinde (hatırladığım kadaryıla frp.net idi) de konu tartışıldı.

Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Mon May 10, 2010 11:08 am Reply with quoteBack to top

Aslında bilimsel olarak kurgulanmış şeylerin gerçek olup olamayacağı ilginç bir mevzu... Bir aralar yüzüklerin efendisindeki tek yüzüğün nasıl yapılabileceğini bile tartışmıştık.

Bilimsel olarak bir şeyin hiçbir zaman mümükün olmayacağını döylemek biraz iddalı oluyor. Çoğu bilim kurgu eseri de aslında bildiğimiz fizik kurallarını ihlal ediyor gibi görünüyor. Çrneğin Warp hızı gibi bir olay ışık hızından daha da hızlı gitmek demek oluyor. Einstein'ın görelelelik kuramına göre mümkün değil bildiğiniz gibi. Ama büyük bir kütle ve enerjiyle uzayı bükerek basitçe anlatmak gerekirse uzayda sörf dalgası gibi bir şey yaratarak bunun mümkün olabileceğini savunanlar var. O zaman teoride einstein yasalarını da ihlal etmemiş oluyoruz.

Zaten bilim kurgulardaki kurgular çoğu zaman gerçekte gerçekleşemeyecek şeyler olmmuyor bu gayet doğal. Çünkü adı üstünde kurgu. Işın kılıçları mevzusuna gelince benzer bir alet yapmak belki de imkansız değildir. Sadece yaklaşımı biraz değiştirmek lazm. Işığın yönünü manyetik alan kullanarak değiştirebiliyoruz. Belki bir yerde kesilmesini de yaparlar bir gün =) Ya da Işın gibi göründüğü için adına ışın kılıcı deriz. Ama aslında ışıyan bir plazma olur. Atıyorum bir güç alanı sayesinde de nesnelerin içinden geçip gitmesi engellenir.
    BU olayla ilgili bir video: http://www.youtube.com/watch?v=6G8VztSWnVo&feature=PlayList&p=98C2492653F99C8A&playnext_from=PL&index=0

Bence bir bilim kurgu eserindeki şeylerin olamayacağını ispatlanması onu bilim kurgu olmaktan çıkarmaz ama. Yani marsta uzaylılar olduğunu varsayan bir eser olsun Marsta uzaylı olmaması mesela bozmaz. Ya da bir teknoloji olduğu söylensin bunun mümkün olmayacağının ispatlanması yine de türü bozmaz gibi bence. Zamanında bilimsel gerçeklerle çelişmeyecek şekilde yapılış olması yeterli.

Star Wars bence hem bilim kurgu hem fantastik kurgu. Zaten bir tür olmak zorund değil. Komedi, korku filmi bile bir arada olduktan sonra =)

----------------------------
    Bu arada bece de 42! O konuya daha sonra deÄŸinirim ben de.

Aegron Linwelin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon May 10, 2010 5:56 pm Reply with quoteBack to top

Göz bebeğim yıldız savaşlarıdır bu konuda. Bide MIB var tabi yaratıklarla insanlar bir arada gerçekten ilginçti ve severek izlemiştim.

CLiCKs
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue May 11, 2010 4:29 pm Reply with quoteBack to top

Birden kafama dank etti ve Back To The Future serisini unuttuÄŸumu fark ettim. Neutral

Alenthas
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Wed May 12, 2010 8:16 pm Reply with quoteBack to top

şevkinizi kırmak istemem ama Back to the Future, Men in Black ve Star Wars bilim kurgu değildir. Tartışma başlatmak istemem, gerçi ilginç olabilir ama, bilim kurgu eserleri şu an elimizde olan teknolojinin açıklayabileceği ve anlayabileceği ölçüde olmalıdır. Yani kafamızdan birkaç şey atıp buna bilim kurgu diyemeyiz. Sırf aksi ispatlanamıyor diye bilim kurgu ögesi barındırıyor da diyemeyiz, yoksa ejderhalarla ilgili bir hikaye de bilim kurgu olabilir. şu an başka bir gezegende bir ejderhanın yaşayıp yaşamadığını bilemeyiz. Ama bu onu bilim kurgu yapmaz.

Star WarsÂ?ın başlangıcını hatırlayacak olursak: Â?A long time ago, in a galaxy far far away...Â? bu klasik bir masal başlangıcına bir hayli benzemekte (Â?once upon a timeÂ?, Â?evvel zaman içinde...Â?). Aynı zamanda geçmişten bahsediyor, şöyle ki: bize gelmiş ve muhtemelen yok olmuş bir uygarlık bu. Ne bu uygarlıkların varlığıyla ilgili, ne de şu an hala yaşadıklarıyla ilgili bir belge yok. Bunun yanı sıra eğer bir zamanlar yaşamış bir uygarlık olsalardı dahi, bu bilim kurgu değil tarih olurdu. Ve Star Wars filmi de belgelere dayanmasaydı tarihi bir film değil yine fantezi filmi olurdu.

Diğer filmlere değinmeme bile gerek yoktur umarım. Tamamen sallamasyon yazılmış fantezi eserleridir. He, kötü mü diyorum? Tabii ki hayır, bu filmlerin hepsi favorilerimdendir. Ama bilim kurguyla alakaları yoktur.

Bilim kurgu sanılan ama aslında fantezi olan eserler kısaca "Sci-Fi Fantasy" olarak adlandırılmış, bunu da öğrenmiş oldum. Terminator mesela bunlardan bir tanesi.

Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Wed May 12, 2010 8:40 pm Reply with quoteBack to top

Tartışma çıksın istemem ben de ama bu konuda Alenthas'a katılıyorum, bahsi geçen eserleri ben de direk bilim-kurgu olarak görmüyorum. Smile
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's website
    dwaxer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed May 12, 2010 9:39 pm Reply with quoteBack to top

.
    Tartışma çıkmasını istemem ama... Razz Kafadan birkaç şey atıp bilim-kurgu diyebiliriz bence.

TDK şöyle diyor bilimkurgu için:
    Gelecek çağları, yapılan düşsel yolculukları konu alan, insanlığın evrimini, bilimsel gelişmelerin sonuçlarının ne olacağını göstermek ereği güden anlatı türü.

TDK'nın bu bir cümlelik tanımını da beğenmedim ama sonuçta demek istediğim, yazarken, vs bilimin gelebileceği bir noktaya işaret ediyorsun; orada olan olayın nasıl olacağını bilimsel olarak ispatlamak zorunda değilsin. Çrnek daha geçen gün tanınmış bir belgesel kanalında izledim: profesör profesör adamlar uzayda kısa yollardan atlanarak zamanda yolculuk, galaksiler arası yolculuğun "teoride" mümkün olabileceğini söylüyorlardı ama daha bunun makinesini bulamamışlar henüz.

şimdi siz bilmezsiniz; ben bu ömrümü yaşarken bilgisayarların, cep telefonlarının filan nasıl geliştiğini gördüm. 100 sene önceki tarihi bile okursan icatların nasıl akıl almaz bir hızda ilerlediğini görüyorsun; buna istinaden 500 yıl sonra ışınlanma, galaksiler arası seyahat gibi şeylerin de yönteminin icat edileceğini var saymak durumundasın.

Yalnız bazı eserlerde bilimkurgu gibi gözükse de bilime aykırı şeyler olabiliyor. (bunu herkes de farkedemez ayrıca) İşte o zaman hoş olmuyor doğrusu. Çrneğin Anne McCaffrey'in ödüllü (bilimkurgu diye satılan) Ejder Uçuşu romanında gezegenler birbirine o kadar yaklaşıyor ki bir gezegenden öbürüne solucan gibi yaratıklar atlıyor filan! Neutral Gerçi romanda ejderhalar, telepati, boyut moyut filan da var ama beni soğutan çok basit bir şey: Gezegenler birbirine o kadar yaklaşırsa, çekim kuvvetleri yüzeydeki her şeyi paramparça eder! Bizim kıytırık ayımız bile deniz seviyesini bazı yerlerde 12 metre yükseltebilirken, hemen yanından gezegen geçecek de üzerindeki solucanlar sana zıplayacak vs...

Neyse görüşlerim budur konu hakkında. Mr.Green

.
    Efla
    Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Wed May 12, 2010 9:39 pm Reply with quoteBack to top

Aslında tartışma çıkmasında pek sakınca yok. Yani tartışmak güzel şey bir çerçeve dahilinde =)

Biir eserin tek bir türde olması da gerekmiyor. Hem macera hem komedi olabiliyorsa hem fantastik hem bilim kurgu filmi olabilir.

Star wars konusuna gelince bence başka bir galakside geçtiğini söylemek bilim kurgu öğesi olmasını pek değiştirmez bence. Tamamen bilimsel gerçekliklerden yoksun bir dünya yaratmış diyemeyiz bence. Fantastik öğeler oldğu açık. Ama bu öğeler içindeki bilim kurgu öğesini yok etmiyor. Yan bir nevii sci-fi + fantasy = sci-fi fantasy

Starwars bence aynı zamanda bir bilim kurgu filmi. Hatta "Uzay operası" diye garip bir alt türde adlandırılmış yanlış bilmiyorsam.

Zaten bilim kurguya çok katı kısıtlar koyunca elimizde pek az bilim kurgu eseri kalıyor. O kadar kısıtlamamakta yarar olduğunu görüyorum. MEsela şu an elimizde olan teknolojinin anlayabileceği biçimde olmalıdır dersek mesela uzay yolu bile bilim kurgu olmaz. Çünkü içinde çok fazla şey var. Mesela çekici ışın dedikleri olayı, telepatik iletişim kurabilen ırkları. Lazerlerden koruyabilecek kalkanları teknolojimiz açıklayamaz. Zaten bu yüzden "kurgu" bence.

Sanırım önemli olan kurguyu teknoloji üzerine kurmak bilim kurguda. şu an yapamadığımız şeyleri yapan bir teknolojiyi mantıklı bir şekilde anlatmaları yeterli bence.

Otostopçunu galaksi rehberi mesela önemli bir bilim kurgu eseri olarak kabul edilir. Ama iş sallamasyona gelince "sallamayı" en güzel başaran eeserlerden bir tanesidir. Yazarı Douglas Adams bir bölümü yazarken diğe bölümle ilgili hiçbir fikri olmadığını iltiraf etmiştir. Sürükleyiciliği öyle sağlamış sanırım.

şimdi spoiler vermek gibi olmasın:
    Spoiler:
     olasılıksızlık makinesi, kulaÄŸa sokunca bütün dillerden tercüme yapabilen balık gibi çok "fantastik" ÅŸeyler var içinde. Yani bilerek sallamış diyebiliriz. Ama yine de bilim kurgu eseri olarak kabul ediliyor. Starwarsta ışın kılıçları koymuÅŸlar çok mu? =)

Aynı şekilde elimizdeki bilimsel ve teknolojik bilgi orada olanları da çok fazla açıklamaz.

Yani dediğim o ki bilim kurguya katı bir tanım yapınca imdbde bilim kurgu filmi olarak görünen filmlerin böyle yüzde sekseni falan muhtemelen bu kurallara uymayacaktır. İnsanlar bunlara bilim kurgu diyorsa bence o tanımı yeniden oluşturmakta fayda var.

Zaten o kadar keskin bir tanımı da yok bildiğim kadarıyla.

Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Thu May 13, 2010 4:30 am Reply with quoteBack to top

Ben de Efla gibi tartışma çıkmasını aslında isterim... Birbirimizi kırmamak koşulu ile. : ) ) ) )

Yani aslında bilimkurgunun kesin tanımını yapmak zor gibi geliyor bana da... Mesela birçok farklı açıdan bilimkurgu gözüken bir hikayenin içine bir fantastik öge mesela ejderha sokulursa bilimkurgu sayılabilir mi? Ya da Star Wars da çok uzun zaman önce yerine, çok çok uzun zaman sonra diye yazsa o zaman bilimkurgu diyebilecek miydik?

Eh bana daha çok az ya da çok bilimsel bir bakış açısından esinlenerek tasarlanan öyküler geçmişte de gelecekte de geçse bilimkurgu sayılabilir gibi geliyor. Bir Nükleer Savaşın sonucunda günümüzden çok daha geri bir teknolojiye sahip bir toplum da mesela bu toplum bilimsel yollarla hayal ediliyorsa bilimkurgu hikayesi sayılabilir belki...

Ama öte yandan belki de o kadar kesin çizgiler çizmek kolay değil.... Neyse en azından bana bilimkurgu gibi gelen edebiyat eserlerinden yola çıkarak soruları cevaplarsam...

Sevmem bayılırım....

Hmmm sanırım kitap olarak Vakıf Serisi.... Asimov un kesinlikle hayranlarından birisiyim. Film olarak hmmm.... Kesinlikle Dokuzuncu Bölge ( İngilizcesi Distinct 9 ) Dizi cidden aklıma hiç gelmiyor....

Gelecek ile ilgili hayal kurmak ve bunu bilimden esinlenerek yapmak çok hoşuma gidiyor.

Açıkçası belli bir sınırın olduğunu düşünmüyorum. Çrneğin Cesur Yeni Dünyada, ileride genetik yollarla inşaa edilen mükemmel toplumun anlatıldığı bir kitap, kurgu öne çıkıyor sanırım, ve çok çok süper bir eser kesinlikle... Ama mesela Kızıl Marsta, Marsta kurulacak bir medeniyetin aşama aşama anlatıldığı bir kitap, öncelikle bu medeniyetle ilgili bilimsel fikirler sanki daha önde.... İkisine de hayran olmuştum bir zamanlar...

Birinde öncelikle bilim hikayenin kurgusunda temel esin kaynağıdır. Söz konusu bilim her türlü bilim olabilir. Fantastik Kurgu... Biraz bir açıklaması olmayan, bir açıklama gerekmeyen en özgür hayal gücünün içinde yer aldığı hikayeler... Yani aslında her roman, hikaye, öykü bir parça fantastik kurgu ruhu taşır gibi geliyor bana.

Çok soru dordum herkes beğendikelrini cevaplasın.

O kadar da çok değil yav... Hemencecik bitti.

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum