Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 38
    Dün: 35
    Toplam: 90402

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 2135
    Üye: 0
    Toplam: 2135

FrpWorld.Com :: View topic - Alfabe Tartismasi
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Alfabe Tartismasi View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Nov 02, 2010 12:35 pm Reply with quoteBack to top

Demek Walter aynı zamanda dil devrimine de karşıymış! Atatürk'ü sevmiyormuş! Daha çıkıp askerimize kurşun sıkıyormuş! ... eee ... Anarşist, militarist ve aynı zamanda liberalmiş. (Yuh!!) Razz Very Happy

NOT (To walter) : Sert çıkışların sırasında kelimeleri seçerken insanlara söylemek istediğinden farklı görüşler kazandırabiliyorsun. Ben de, yazılarını ilk okuyuşumda, senin Osmanlıca harflerinde kalmamızın daha iyi olacağını düşündüğün izlenimine kapıldım. Konu uzadıkça...

Daha da ötesi. O çizgiromanda harflerin hatalı olması bence de Osmanlıcanın zorluğu ile alakalı. O kadar zor olmasa herhalde devrimk'e bu kelimeleri veren kişiler hatalı vermezdi. Amatör olsa dahi (ki ne kadar amatör bilemiyorum) ilgilenen ve yardım edecek kadar kendine güvenebilecek konumdaki kişilerden bahsediyoruz.

Konuşurken, yazarken belki dilini tutmamanın daha doğru olduğunu düşünüyor olabilirsin. Bazı konularda fikirlerini belirtmek, karşındakini kırmaktan veya huzuru kaçırmaktan daha önemlidir ama bunu kime yaptığın da çok önemli. Belirtmek istediğini daha yumuşak bir dille gayet kolay belirtebilirdin.

Bence devrimk'in yaptığı önemli bir çalışmadır. Sanatçı lakabını insanlara yakıştırma konusunda zorluk çeksem dahi, televizyona çıkan pek çok şarkıcı ve oyuncudan daha sanatçı bir kullanıcının şevkini kırmaya kadar gidiyorsun. Yaptığı işten para kazanmıyor ve aksine harcadığı zamanı kendine yararlı olabilecek başka işlerede verebilir. Sanat duygu düşüncelerin paylaşımı ise, devrimk duygu ve düşüncelerini bir sanatçıya en yakın şekilde paylaşıyor ve yaptıkları ile "Avrupa ortaçağ hayranlığı"na bir alternatif çıkartarak bizim kendi kültürümüzü ve tarihimize daha iyi anlamamıza ve sevmemize sebep oluyor.

En azından benim açımdan durum budur.

"Sus" demiyorum, diyemeyeceğimi de biliyorum. Senden yazdıklarını bir daha değerlendirmeni ve senin bu kadar emek verdiğin bir çalışmana bu kadar kaba bir şekilde çıkışılması durumunda nasıl hissedeceğini düşünmeni istiyorum.

Saygılar..

Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    Walter
    Yönetici

PostPosted: Tue Nov 02, 2010 9:59 pm Reply with quoteBack to top

Ben çalışmayı beğendiğimi söyledim ilk başta ve ufak hatalar var önemli değil falan filan dedim, siz benim mesajlarımı cidden okumuyorsunuz o yüzden burada alıntı yapacağım bakın ne demişim....

Walter wrote:
    Konu hoş ve güzel, yedi tepe canavarı kanı içiyor mu ne yapıyor yoksa ıce truck killer gibi dondurucu bir yerde mi kesiyor bunu öğreneceğiz gibi, seri katil ve kadınlar ve istanbul ve 20 yüzyıl başları, konu anlatım ve diyaloglar gayet güzel özellikle son sayfaya bayıldım üstelik yazıların kalınlığını aarttırman çok yerinde olmuş bariz daha rahat okunuyor sayfa...

Ayrıca çizimler çok kaliteli olmuş, ve çok iyi bir çizgi roman çıkarmışsın özellikle adamların yumruğu sonra düşme hareketleri bazı yerlerde oluşan gölgede gözlüğün parlaması seyfettinin bakışları - ki daha önce de söylenmiş ömer seyfettine benzediği kendisini sevdiğim bir yazardır - gayet güzel aktarılmış

Ama bir kaç ufak eleştrim olacak Türk Dili Edebiyatında okuduğumdan osmanlıcam iyi sayılır o yüzden bu konuda bi iki kelam edeyim

İlk önce Teşkilatı -ı İfşa-yı Sır diye açıklanmış Yani Arapça farsça tamlamalar tersten okunduğu için Sırrı açıklama teşkilatı ama üst ğste çok izafet kesresini kullanmışsın Sır fazla oluyor genelde üst üste izafet kesresi kullanılmaz osmanlıcada Bir kaç yerde görünür Ferman-ı Gülhan-ı Hatt-ı Humayun şeklinde ki bu çok da kullanılmaz Tanzimat Fermanı derler genelde neyse...

İkinci kısımda tahtadaki Osmanlıca yazılar Cami de ayını görmedim ilk başta ama çok küçükmüş sonra fark ettim altındaki Kadın Kurbanlar da u harfi yazılmamış oysa türkçe kelimelerde sesli harfler yazılır. u olmalıydı. yani vav harfi. Kan doğru zaten
    Sol tarafındaki Tıb tahsili kelimesine aslında tıbbıyeli denebilirdi ama olmuş. Onun altındaki kelimede salav gibi bir şey çıkıyor slav ise yazılmak isteden sad la değil sinle yazılmalıydı. Onun altındaki ilk harfte m ile h ise pek anlaşılmıyor Muharrib sanırım muharebe eden manasında.

Sonuç olarak bir iki yazım hatası dışında ki onuda fotoshopta yapmak zor oluyordur zannımca bir eleştirim yok ayrıca şu tahtadaki kelimeler benim hoşuma gitti bir ikisini çözmeye falan uğraştım zevkliydi. Böyle şeylerin yapılması gerçekten hoşuma gidiyor, doğrusu....

Sonra olaylar gelişti ki ben ilk başta gayet yumuşak normal bir eleştri yapmıştım. Ayrıca yazılan kelimelerin bir zorluğu yok yukarıda kitaplar saydım hepsinde doğrusu yazıyordur. Bu basittir Cami cim elif ayınj mim ve y harfiyle yazılır. Bu sabittir yani belirli kitaplarda böyledir. Nasıl Q= m.c.Delta t ise bu da böyledir formüldür yani, Dil de bir çeşit formüldür, Yani bunun bazı kişilerce bilinmemesi yanlış bilinmesi dilin zorluğunu değil o dili bilmediklerini gösterir.

Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Wed Nov 03, 2010 4:39 am Reply with quoteBack to top

İnsanoğlu malesef mükemmel değil. biraz klie olacak ama bu laf buraya uyuyor kusura bakmayın.

mevlana wrote:
    "Ne kadar bilirsen bil, anlatabildiğin karşıdakinin anlayabildiği kadardır"

(Evet mevlana wrote Very Happy )

Hiçbirimiz mükkemmel anlayamıyoruz, hiçbirimiz mükkemmel de anlatamıyoruz. Hele ki sözcüklerin vurgusuz kaldığı forum gibi bir ortamda...

Sanırım böyle bir durumda her iki taraıfın da mükemmel olmayan kusurlu taraflarının birbirimizi ktü etkilememesi için yapabileceğimiz çok fazla şey kalmıyor. Ama hiçbir şey de yok değil. En güzeleri de "hoşgörü" ve "empati" bence.

Yanlış anlamış da olabilirsiniz, yanlış anlatmış da(ki çoğu zaman her ikisi aynı anda olur) Çnemli olan düşünceleri ortak bir noktada buluşturmak ve yazıların içinden güzel tarafları çekip çıkartmak.

Efla yine geldi gevzeliğini yaptı gidiyor.İnşallah anlatabilmiştir.

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum