Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 20
    Dün: 23
    Toplam: 90349

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1607
    Üye: 1
    Toplam: 1608

Şu An Bağlı:
    01 : markedgesture29

FrpWorld.Com :: View topic - Wikileaks
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Wikileaks View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    SacoKhan
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Mon Nov 29, 2010 10:10 am Reply with quoteBack to top

Çok basitçe siyasal tartışmalara girmeden Wikileaks hakkında düşündüklerinizi yazar mısınız? Ben bayağı heyecanlandım ortaya çıkanları okudukça. Eğer doğrulukları kesinleşirse ki ABD'nin Wikileaks'i susturma çabaları var, eğer kesinleşirse büyük diplomatik krizler meydana gelebilir.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Mon Nov 29, 2010 11:44 am Reply with quoteBack to top

Çncelikle benim gibi cahiller için Wikileaks nedir, ne işe yarar bahsetseydin de ona göre ABD ne diye susturma girişimlerinde bulunuyor önce anlar, sonra da bu iyi bir şey mi kötü bir şey mi yorumlarımızı da belirtirdik? Smile
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's website
    SacoKhan
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Mon Nov 29, 2010 2:04 pm Reply with quoteBack to top

Catboy bir kaç senedir Wikileaks diye bir organizasyon var, ismi Wikipedia'dan çağrıştırılmış, hani "leak" sızmak demek, yani bilgi sızdırma gibi bir durum. Adamlar daha önce İzlanda ve Kenya'da bazı girişimlerde bulunmuşlardı.

şimdiki icraatları topyekün Amerika Birleşik devletleri ve daha bir sürü önemli ülkenin kendi aralarındaki yazışmalarını ortaya dökmek. 250 binin üzerinde belgeleri varmış ve bu belge sayısında Türkiye ikinci sırada. Bir sürü iddiaları var ve şu ana kadar da ciddi bir argümanla çıkıp yalanlayan da yok. ABD sadece dava etmeye hazırlandığı belirlendi. Yani aslına bakarsak iş ciddi gibi görünüyor.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Nov 29, 2010 2:42 pm Reply with quoteBack to top

Irak'taki kitlesel imha silahları bulunduğu iddiasının gerçek olmasığı bu sitede belgelenmişti.
    Mat Damon'un oynadığı Green Zone bu konuyla ilgilidir.

Bir çok ülkede yasaklandığından söz ediliyor, dün belgeler yayınlanırken bir süre yayından kalktı sanırım bir saldırı olmuş.

şimdilik açıklanan belgeler 220 civarında yani binde bir.

Kriz doğurur mu bilemiyorum, belki bazı görevlileri görevden alırlar ya da yerlerini değiştirirler ama büyük bir olay olacağını zannetmiyorum. Diğer yayın organlarıyla bu belgeleri yalanlamak daha kolay.

Düzeltme:
    Gördüğüm kadarıyla televizyonlar ve gazeteler olabildiğince cımbızlayarak haberleri veriyorlar. Çok daha önemli yazılardan pek haber yok.
    Back to top View user's profileSend private message
    Bogus
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Mon Nov 29, 2010 3:17 pm Reply with quoteBack to top

Wikileaks bana göre bir başlangıç değil, bir sonuç.

Soğuk savaştan sonra, Rusya'nın zayıflaması ile birlikte Amerika bir süper güç oldu. Otoritesi sadece kendi sınırları içinde değil, bütün dünyada, bütün ülkelerde ağır bir şekilde hissedilir hale geldi. Bu bağlamda Amerika'ya karşı, ve Amerika'ya rağmen bir şey yapılamaz oldu.

Kapitalizm Amerika ile ters düşmek istemeyen bütün ülkelere dayatılan bir sistem oldu.

Bu perspektifte, Gazetecilik'de esasında kar peşinde koşan şirketlere dönüştü. Haberin önemi Kar'ın öneminin ardına düştü. Uzun vadede kardan çok zarar ettirecek haberler verilmez oldu. Gazeteler şirketleşti ve çıkarlarını gözetmeye başladılar. Bu da onların tarafsızlığını ortadan kaldırdı.

Bugün Wikileaks gibi bir oluşumun var olma sebebi bu haberleri tek başına sorumluluğu alarak verecek cesarete sahip gazete ve gazatecilerin olmayışından kaynaklanıyor. Ki bu konuda onlara hak veriyorum. Wikileaks Julian Assange tarafından temsil edilse de aslında bugün arka planda "gazetelere" giderek yapılan yolsuzlukları, haksızlıkları ve etik olmayan tüm davranışları kamuoyunun bilgisine sunmak isteyen insanlardan oluşmuş bir ağ tarafından besleniyor.

Wikileaks bana Jurassic Park'daki "Doğa daima bir yolunu bulur" sözünü çağrıştıran bir sonuç bana göre. Devletler ne kadar otoriter ve baskıcı bir şekilde yaptıkları yanlışları gizlemeye çalışsa da gerçekler bir şekilde ortaya çıkmanın yolunu buluyorlar.

Her şeyi bilen, her şeyi gören, her şeyi yöneten güçlere rağmen gazetecilik de bir yolunu buluyor. Bence Wikileaks gazeteciliğin günümüzde yegane var olma şekli.

Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Mon Nov 29, 2010 4:55 pm Reply with quoteBack to top

Ben de neredeyse Bogus'la aynı şeyi düşünüyorum söylemek istediklerimin çoğunu söylemiş.

Devletler insanları yönetmek için gücü ellerine alırlar. Fakat güç insanı yozlaştırdığı için midir bilinmez belki de zorunluluktan gücü insanlarının yararından başka şeyler için de kullanıyorlar. Ve bunu yaparken insanlara olabildiğince iyi kalpli gözükmeleri gerekir.

Yapılanları halkın takip etmesi de bir oto kontrol mekanizması. Hatta en büyüğü. Normalde bu görevi gazetecilerin yapması gerekirken gazeteler de belirli devletlerin bünyesinde yer alması gerektiği için istedikleri şekilde haber yapamıyorlar.

Geçmişte gazeteciliğe ait alan bu görevi dünyanın asıl süper gücü olan "internet" üstleniyor artık.

Wikileaks şeffaflığa yeni bir boyut getiriyor. Bence devlet adamlarının, diplomatların yaptıkları şeyin asla başkasının eline geçemeyeceğinden emin olmamaları onları "iyi niyetli" davranmaya mecbur bırakıyor.

Somut belgeler ortalığa döküldüğünde artık gerçekten de hesap vermek zorunda kalıyorlar. Tabii politik süreçte herkes hakettiğinin karşılığını hemen bulur diyemeyiz ama en azından artık saklanamayan bir şeyler var.

Neticede Wikileaks gibi organizasyonlar (iyi ya da kötü demeyeceğim) gerçekten insanların yararına olan şeylerin esas olmasını zorunlu kılmaya başlıyor. Ve globalleşen dünyada herşey ne kadar kötüye gidiyor gibi gözükse de uzun vadede daimi bir iyileşme olacağının garantisi gibi...

Ha tabi bu belgeleri değerlendirmek için de bir sosyal/ kültürel olgunluk seviyesine gelmiş olması gerekli toplumların. Bizim ülkemizin gelip gelmediği tartışılır. Muhtemelen herkes "bak ben demiştim" demek için kullanacaktır.

Bogus'un dediği gibi bazı şeyler doğanın kanunu. "Doğa her zaman bir youlunu bulu"
    Yada "Etki eşit büyüklükte fakat ters yönde tepkiyi doğurur"

Yarın bir gün wikileaksi de engelleyecekelrdir belki ama son olmayacağından eminim.

Vitnai
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Nov 29, 2010 5:00 pm Reply with quoteBack to top

ben bir kısmı yalan olabilir diyorum wikileaks için.

Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Mon Nov 29, 2010 9:18 pm Reply with quoteBack to top

SacoKhan wrote:
    Catboy bir kaç senedir Wikileaks diye bir organizasyon var, ismi Wikipedia'dan çağrıştırılmış, hani "leak" sızmak demek, yani bilgi sızdırma gibi bir durum. Adamlar daha önce İzlanda ve Kenya'da bazı girişimlerde bulunmuşlardı.

şimdiki icraatları topyekün Amerika Birleşik devletleri ve daha bir sürü önemli ülkenin kendi aralarındaki yazışmalarını ortaya dökmek. 250 binin üzerinde belgeleri varmış ve bu belge sayısında Türkiye ikinci sırada. Bir sürü iddiaları var ve şu ana kadar da ciddi bir argümanla çıkıp yalanlayan da yok. ABD sadece dava etmeye hazırlandığı belirlendi. Yani aslına bakarsak iş ciddi gibi görünüyor.

Bilgilendirme için teşekkür ederim, gerçi senin açıklamandan sonra bugünün gazetesini okudum meğersem gündemde olan bir şeymiş. Sonra akşam haberlerinin tamamında bundan bahsediyordu. Tam da vize dönemine denk geldi, haber filan da takip edemiyoruz baksana dünyada neler oluyor haberimiz yok... Smile
    Alenthas
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Mon Nov 29, 2010 10:05 pm Reply with quoteBack to top

Ben de bugün duydum Wikileaks'i. Gerçekten okudukçta heyecanlandım. 'İşte gazetecilik böyle bir şey olsa gerek' diye düşünmeme yol açtı. Türkiye ile ilgili belgeleri yayınlasalar da görsek ne pis işler çevriliyormuş. Bir Amerikan milletvekili WL'in terörist örgütü olarak tanınmasını öne sürmüş, Economist'in yorumuna göre söylentilerden ibaret, Avrupada ise engellenmiş. Bir şeyleri doğru yapıyor olmalılar.

Forum Yöneticisi

PostPosted: Tue Nov 30, 2010 10:24 am Reply with quoteBack to top

Doğanın bir yolunu bulması kısmına katılıyorum. Zaten ortada aslında haberciliğe bakış açısındaki farklılıktan kaynaklanan bir durum var. şifre kırmalar, hack olayları, gizli bir takım dosyalara erişmeler. Aslında bana göre çok bilimsel bir yaklaşım olarak geliyor. Hatta güzel kısmı olayları olduğu gibi yayınlıyorlar ve yalanlanamayacağını da yanına bir güzel verilerle ekliyorlar.

şimdi asıl tedirgin olduğum konu; Emre Aköz'ün yazısını okudum. Onun da görüşleri, Wikileaks çok iyi bir iş başarmış olduğu. Yani 250bin tane sahte belge oluşturulamaz, ama ABDnin birşekilde Wikileaks'in içine sızacağı ve bir kaç sahte bilgi paylaşımında bulunabileceğini söylüyor. Eğer bu şekilde yapıp bir kaç belgenin sahte olduğunu kamuoyuna duyururlarsa, geri kalan belgeleri de yalanlayabilirler. Bence mantıklı düşünmüş, umarım böyle bir şey denemezler.

Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Tue Nov 30, 2010 11:30 am Reply with quoteBack to top

Aklıma kulaktan kulağa bölümündeki Dört Atlı hikayesi geldi. Orada "merak" diye bir karakterim vardı. Aslında benzer bir şey düşünmüştüm ama tabi tam planladığım yere gitmiyor ama Merakın gücünü dünyada bir şekilde sezebiliyoruz =)

Wikileaksin kuvvet aldığı nokta insanların merakı bence.

catboy
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Tue Nov 30, 2010 1:45 pm Reply with quoteBack to top

Efla wrote:
    Aklıma kulaktan kulağa bölümündeki Dört Atlı hikayesi geldi. Orada "merak" diye bir karakterim vardı. Aslında benzer bir şey düşünmüştüm ama tabi tam planladığım yere gitmiyor ama Merakın gücünü dünyada bir şekilde sezebiliyoruz =)

Wikileaksin kuvvet aldığı nokta insanların merakı bence.

Vay be zamanında ne öykü başlatmışım arkadaş Very Happy

Ya çoğu kişi şimdi bilerek sahte belge sızdırılıp ardından o belgelerin sahte olduğu ortaya çıkınca da gerçek olan belgelerin de sahte olduğu söylenecektir diye hemfikir. Hükümetler kurnaz insanlardan oluşur, onlar tilki haberciler de kedidir Evil or Very Mad
    devrimk
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Nov 30, 2010 5:09 pm Reply with quoteBack to top

Bildiğim kadarıyla wikileaks'te kanunsuz yoldan (şifre kırma, gizli belgelere ulaşma gibi) elde edilen bilgi yok.
    Çrneğin Türkiye Amerika ile ilgili yazışma varsa bunu bu yazışmalar elinden geçen biri sızdırıp wikileaks'e yolluyor. Bu sebeple yanlış istihbarat vermek gayet mümkün nasıl kontrol ediyorlar bilemiyorum.
    Back to top View user's profileSend private message
    fmc
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Nov 30, 2010 5:18 pm Reply with quoteBack to top

en son wikileaks türkiye ile iddi bir iddia ortaya attığını biliyorum sadee.
    kontrolü ve konumu türkiye'de olan birden fazla nükleer silah var yolunda bir belge buldukları açıklamışlardı en son. ben onu duymuştum. ama bu kadar ciddi olduğunu tahmin etmemiştim lakin zeitgeist tufanıda esmişti gürlemişti bir çok kişiyi bilgilendirdi ama yokoldu. bu da öyle olabilir diye hiç araştırmadım.

Forum Yöneticisi

PostPosted: Tue Nov 30, 2010 6:12 pm Reply with quoteBack to top

devrimk wrote:
    Bildiğim kadarıyla wikileaks'te kanunsuz yoldan (şifre kırma, gizli belgelere ulaşma gibi) elde edilen bilgi yok.
    Çrneğin Türkiye Amerika ile ilgili yazışma varsa bunu bu yazışmalar elinden geçen biri sızdırıp wikileaks'e yolluyor. Bu sebeple yanlış istihbarat vermek gayet mümkün nasıl kontrol ediyorlar bilemiyorum.

Aslına bakarsan sızdırmak direkt olarak kanunsuzluğa giriyor ve gizli belgelere de ulaşmışlar(top secret belgelere!). Kontrol etme kısmı sadece güven olayından ibaret, ki güven olmasa zaten adam çoktan yakalanmış olurdu.

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum