Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 8
    Dün: 23
    Toplam: 90337

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1536
    Üye: 0
    Toplam: 1536

FrpWorld.Com :: View topic - D&D 5e
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

D&D 5e View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Lydronk
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Sep 10, 2014 8:49 pm Reply with quoteBack to top

Artık forumun çok gireni çıkanı olmuyor olabilir, ama koskoca FRP World, yeni D&D kural kitabı çıkmış, bir başlık olsun açılmazsa elalem ne der?

Ben şöyle bir indirip karıştırdım 5e Player's handbook'u, açıkçası hiç fena bulmadım. Böyle 4e'yle 3.5/Pathfinder arasında gibi. Sınıflar mınıflar iyi (ama üç büyücü sınıfına ne gerek vardı anlamadım) karakter yaratımı oldukça kolay, üstelik yeni avantaj, dezavantaj mekaniği de kullanışlı. Rol yapma olayı da bu yolla oyunun biraz daha içine katılmış gibi. Eski uğraştırıcılığın bir kısmı duruyor, bir saldırı zarı atayım derken ona baplı yeteneği, silahtaki yetkinliği falan eklemek lazım, ama onun dışında şuradan +2 -2 meselesi kalkmış, avantaj/dezavantaj mekaniği onların yerine gelmiş.

Bu olay da şu, avantajınız varsa, bir tane d20 atacağınıza iki d20 atıp, yükseğini sayıyorsunuz, dezavantajda da düşüğünü alıyorsunuz. Çstelik karakterin yönelimi, kişilik özelliği, geçmişi, kötü huyuna göre davranınca oyun yönetici oyuncuya avantaj/dezavantaj verebiliyor. Çok basit bir olay, ama bence iyi uygulanmış.

Ondan gayrı, seviye aralıkları azaltılmış gibi, daha hızlı seviye atlanabiliyor herhalde. Mutlaka her seviyede de eğlenceli bir şeyler alıyor her sınıf, yeni büyüler olsun, yeni özellikler, hamleler olsun, ama bunu da 4e'deki gibi mmorpg havasında yapmıyor. Mantıklı, sınıfın özüne uygun şeyler, öyle özel güç gibi değil de.

Bence başarılı, heünz oynayığ denemedim, ama rahat, muhtemelen 4'ten de 3'ten de daha eğlenceli bir oynanışı varmış gibi.

Çyle. Başka bakan var mı? Ne düşündünüz?

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Nov 08, 2014 3:51 pm Reply with quoteBack to top

Ben de göz gezdirdim ve sevdim. 3.5 ve 4E arası ama ikisinden de daha basit, ki basit olması iyi olmuş. 3.5E de 4E de aşırı karmaşık sistemlerdi.

Feat'lerin opsiyonel ve daha az ama daha güçlü olması güzel.Hep eklenemsi unutulan sonsuz +2/-2'lerin yerini avantaj/dezavantajın alması güzel.

Henüz oynamadım ama oynamak isterim.
    Back to top View user's profileSend private message
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum