Modules
  • Ana Sayfa
  • AvantGo
  • Downloads
  • FAQ
  • Feedback
  • Forums
  • Journal
  • Private Messages
  • Recommend Us
  • Search
  • Statistics
  • Stories Archive
  • Submit News
  • Surveys
  • Top 10
  • Topics
  • Web Links
  • Your Account

• Who's Online
    Şu an sitede, 1 ziyaretçi ve 0 üye bulunuyor.

Henüz üye değilseniz, Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Languages
    Site Lisanını Seçin

FrpWorld.Com :: View topic - Google Wave'den FRP Oynamak
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Google Wave'den FRP Oynamak View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Alenthas
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Wed Dec 16, 2009 4:43 am Reply with quoteBack to top

Google Wave diye bir meret çıkmuÅ?, e-mailin yeni adresi olacakmuÅ?.

Ben de bilmiyordum, Lydronk tanıÅ?tırdı. DüÅ?ündüm de sanki buradan bir FRP oyunu çevirsek çok hoÅ? olur. Programın içerisinde zarlardan tutun Å?eylere kadar, yani baÅ?ka bir sürü Å?eye kadar her Å?ey var! Razz Instant Messenger'dan daha instant yazıÅ?abiliyorsun (öyle ki sen daha yazarken karÅ?ıki taraf görüyo vallahe).

Bakınız, burada Lydronk ile oynadıÄ?ımız örnek bir oyun:
    Image

GördüÄ?ünüz gibi gayet basit, gayet kullanıÅ?lı bir program. Yakın zamanda böyle oyun baÅ?latma umuduyla invite atıyoruz, evet herkes e-mail adresi yazsın bakalım! Very Happy

Buyrun, meretin tanıtımı.
    http://www.youtube.com/watch?v=p6pgxLaDdQw

Tutorialımsı bir Å?ey:
    http://www.youtube.com/watch?v=xBzuuWZPaXc

EÄ?er code dili biliyorsanız Google Wave ve FrpWorld'ü birleÅ?tirebiliriz. Bunu yapabilecek birisi olursa çok iyi olur. Google Wave kullanarak siteye giriyor, login oluyor ve istediÄ?in baÅ?lıÄ?a girip yazı yazabiliyorsun.

Last edited by Alenthas on Wed Dec 16, 2009 6:49 am; edited 4 times in total
    Back to top View user's profileSend private message
    Lydronk
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Dec 16, 2009 4:52 am Reply with quoteBack to top

Bakınız forum oyunlarına göre avantajı:

Hem instant, hem deÄ?il. Å?öyle oluyor, siz giriyorsunuz, bakıyorsunuz, isterseniz anında cevap yazabiliyorsunuz. Yok olmadı çıkıyorsunuz, sonra geri giriyorsunuz, size son gir-çıkınızdan sonra neler deÄ?iÅ?miÅ? gösteriyor.

Böyle oylama falan gibi hoÅ? özellikleri var, sonra resimleri doÄ?rudan koyup, videoları tak diye embed edebiliyorsunuz. Karakter kaÄ?ıtlarını sayfanın tepesine koyar, orada bırakırsınız falan. Videoları sayfaya gömmenin bir oyuna ne gibi bir katkısı olur bilemiyorum; ama mesela müzik falan çalınabilir belki. HoÅ? olur.

Güzel bir Å?ey. HoÅ?. Siz maillerinizi yazın, davetiyeleri biz buluruz. Ã?ok fazla artık davetiye var zaten ikimizde de Very Happy

Belli olmuyorsa diye, bu oyun gerçek deÄ?il ha. Ama çok bellidir herhalde gerçek olmadıÄ?ı Very Happy

Forum Yöneticisi

PostPosted: Wed Dec 16, 2009 4:57 am Reply with quoteBack to top

Tepesine örnek yazdım zaten Razz

Ayrıyetten eÄ?er neler olup bittiÄ?ini kronolojik olarak görmek isterseniz playback tuÅ?una basıyorsunuz ve voila! Siz yokken yazılanlar sarıyla iÅ?aretlenirken silinenler ten rengiyle iÅ?aretlenip üzeri çiziliyor. Yani yapılan deÄ?iÅ?iklikleri görebiliyorsunuz. Ayrıyetten karÅ?ınızdakinin yazısını da editleyebiliyorsunuz. Tabii bunun oyuna bir katkısı yok ama karÅ?ınızdaki kiÅ?inin yazım yanlıÅ?larını düzeltebilirsiniz falan... Razz
    occultsearcher
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Dec 16, 2009 6:24 am Reply with quoteBack to top

Oyun oynamak için kullanılabilecek bir takım naneler var.

Dicey: Ä°yi sayılabilecek bir zar botu. Sıkıntılı sayılır. Ama Å?u an var olan en iyi zar nanesi bu sanıyorum. Contact olarak ekleyip, onu kullanmak istediÄ?iniz wave'e ekliyorsunuz. O zaten otomatikman nasıl kullanılacaÄ?ını söyleyip, çalıÅ?maya baÅ?lıyor.
    dice-y@appspot.com

Fighty: Bir savaÅ? alanı simülatörü. Kareli filan. Karakterleri ilerletmek için filan. Anladınız siz.
    Å?u adreste nasıl kullanılacaÄ?ı anlatılıyor: http://www.savevsgeek.com/fighty/

Wave Cards: İskambil destesi kullanımı gerektiren RPG oyunları için.
    Gadget xml adresi: http://wave-cards.googlecode.com/svn/trunk/cards.xml
    Installer xml adresi: http://wave-cards.googlecode.com/svn/trunk/manifest.xml

Ayrıca Å?u adreste de oyunu oynarken kullanılabilecek hoÅ? bir yöntem tasviri var, incelemenizi tavsiye ederim. Hakikaten oyununuza bir takım artılar katabilir:
    http://gameplaywright.net/?p=1019

Bunun yanı sıra, ufak da bir tavsiyede bulunayım: GUMSHOE adlı sistem, Wave üzerinden oyun oynamak için çok uygun. Hakikaten herhangi baÅ?ka bir sistemle yapılacak Å?eylere göre daha rahat oynanıyor.

Alenthas
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Wed Dec 16, 2009 6:36 am Reply with quoteBack to top

Ã?ok teÅ?ekkürler, yarın hepsini deneyeceÄ?im.

Bu arada daha yazacaklarım var:

Mesela diÄ?er oyuncuların bilmemesi gereken bir Å?ey söylemem gerekiyor, yandaki ok tuÅ?una basıyorum ve "private reply"a tıklıyorum. Böylelikle özel mesaj yazmıÅ? oluyorum. Bunun ardından özel mesajı alması gereken kiÅ?ileri ekliyorum. Cem, Y, Z... eÄ?er konuÅ?mada baÅ?kası varsa onlar bu yazıyı göremiyor.

Image

Bu arada occultsearcher, eÄ?er DM'imiz olursan çok iyi olur yav. Buradan oyun oynamayı planlıyoruz da Razz
    occultsearcher
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Dec 16, 2009 7:51 am Reply with quoteBack to top

AlenthasLeasess wrote:
    Bu arada occultsearcher, eÄ?er DM'imiz olursan çok iyi olur yav. Buradan oyun oynamayı planlıyoruz da Razz

Ya ben pek online oyun oynatmıyorum esasında. Fakat kısa süreli bir deneme oyunu yapmayı istiyorum gibi. 3-4 kiÅ?ilik bir oyun oynatabilirim. Ayrıntıları, wave'i olan insanlar benimle iletiÅ?ime geçerek konuÅ?abilir. Ha, wave'i olmayıp, denemek isteyenler, bana özel mesajla e.posta adreslerini atarlarsa, davetiye de yollayabilirim.

wave adresim occultsearcher (at) googlewave.

WizardOfQuarks
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Dec 16, 2009 12:45 pm Reply with quoteBack to top

Kısa süreli olacaksa deneme oyununa girmek isterim.

Bu arada davetiye isteyen olursa bende de birkaç tane var arkadaÅ?lar.

Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Wed Dec 16, 2009 1:04 pm Reply with quoteBack to top

AlenthasLeasess wrote:

EÄ?er code dili biliyorsanız Google Wave ve FrpWorld'ü birleÅ?tirebiliriz. Bunu yapabilecek birisi olursa çok iyi olur. Google Wave kullanarak siteye giriyor, login oluyor ve istediÄ?in baÅ?lıÄ?a girip yazı yazabiliyorsun.

Ä°nternetten oyun oynamak için çok iyi bir yol olmuÅ?.

Ama yukardaki kısmı anlayamadım google waveden frpworlde mi yazı yazılıyor :S
    Onun dıÅ?ında sitenin içine bir wave gömmemiz pek mümkün deÄ?il. Bir google hizmeti. Google amca istemedikçe zor. Wave benzeri bi uygulama yapalım derseniz o daha da zor Very Happy Yani kimbilir googleda kaç mühendis çalıÅ?ıyordur...

Dura
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Dec 16, 2009 5:06 pm Reply with quoteBack to top

bu çok iyi bir haber.. gugılveyv'in böyle özellikleri olduÄ?unu bilmiyordum.. =)

ekleyin bakalım gençler..
    [andac.ozikiz@googlewave.com] bulunsun lazım olur..

ilk baÅ?layan oyununuza yazın ismimi..

Forum Yöneticisi

PostPosted: Wed Dec 16, 2009 9:23 pm Reply with quoteBack to top

Efla wrote:
    Onun dıÅ?ında sitenin içine bir wave gömmemiz pek mümkün deÄ?il. Bir google hizmeti. Google amca istemedikçe zor. Wave benzeri bi uygulama yapalım derseniz o daha da zor Very Happy Yani kimbilir googleda kaç mühendis çalıÅ?ıyordur...

Evet, mesela google wave kullanarak twitter, facebook, bloggy gibi sitelere girip normal bir Å?ekilde hemen hemen her Å?eyi yapabiliyorsunuz. Tabii google wave'e kullanıcıların katkısı olabiliyor. Bu sayede birisi frpworld için app yazabilir. Böylelikle google wave'i kullanarak siteye girebiliriz. Aynı Å?ekilde FRPWorld'e girilip yazılanlar direkt google wave'den görülebiliyor.

WizardOfQuarks, eÄ?er wave adresini verirsen ekleyeyim hemen. Ve herkesin dediÄ?i gibi benim de 21 invitationım var, isteyeni davet edebilirim.
    occultsearcher
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Dec 16, 2009 10:00 pm Reply with quoteBack to top

Efla wrote:

Google Wave, bir hizmet. Fakat wave bir protokol. Google, geliÅ?tirdiÄ?i o hizmetin API'sini açtı. Herkes, kodları biraz kurcalayıp, kendine bir wave server'ı yapabilir esasında. Ha, gerek var mı? Bilemem.
    Ama evet, onun dıÅ?ında API'si açık olan diÄ?er sistemlerle (twitter filan gibi), wave ortak çalıÅ?abiliyor. Å?u an Google Wave içinden WLM (MSN) kullanmanız bile mümkün...

WizardOfQuarks
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Dec 16, 2009 11:51 pm Reply with quoteBack to top

AlenthasLeasess wrote:
    WizardOfQuarks, eÄ?er wave adresini verirsen ekleyeyim hemen.

ahufiliztas[at]googlewave.com

Forum Yöneticisi

PostPosted: Thu Dec 17, 2009 12:01 am Reply with quoteBack to top

Tamam o halde! Lydronk, ben, occultsearcher, WizardOfQuarks'la birlikte dört kiÅ?i olduk. Bir de Possessed geliyor. EÄ?lenceli olacak gibi.
    Efla
    Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Thu Dec 17, 2009 5:07 am Reply with quoteBack to top

Biraz kurcaladım. Gerçekten dedikleriniz doÄ?ruymuÅ?. Bir kez daha Å?aÅ?ırdım. Google'ın wave için api duyurduÄ?unu bilmiyordum. Açıkcası bte olduÄ?u için olmayacaÄ?ını düÅ?ünmüÅ?tüm.

O zaman gerçekten herÅ?eyin yapılabilirliÄ?i deÄ?iÅ?iyor.

Olay iki biçimde gerçekleÅ?ebiliyor.
    Ä°iki google wave içerisine ekleyebileceÄ?imiz bir eklentiyle yeni Å?eyler yapabiliyoruz. Mesela google maps bunlardan bir tanesi. Böyle bir Å?eyi rahat yapabilmek için bir çeÅ?it frpworld api yazmamız gerekbilir bizim de. Zaten vakit ve kaynak bulunca daha güncel teknolojiye sahip bir sisteme taÅ?ımak bizim de arzumuz. Ã?ok daha modern forum sistemleri var ama veritabanını göç ettirmek temayı yeniden hazırlamak meÅ?akatli iÅ?ler. Å?u anda ne yeminerin ne benim vakti yetmez zannediyorum.

DiÄ?er taraftan sitelere google wave hizmetini gömmek de yaplabilir bir Å?eymiÅ?. Yani bir Å?ekilde frpworlde wave gömerek oyunların orada oynanmasını saÄ?layabiliriz. (teorik olarak) Bunu wave'e eriÅ?meyenler/eriÅ?emeyenler için de okunur kılmak gerekir bence incelemedim ama yazı içeriklerini xml Å?eklinde almak mümkündür sanıyorum.

Å?imdi bu durumda vakit ve uÄ?raÅ?acak insan olduÄ?unda yapılabilir güzel Å?eyler var. Fikir de çok hoÅ?.

Nasıl birÅ?ey olsa güzel olurdu dersiniz. Bir beyin fırtınası yapalım. Hatta bir yandan da google waveden beyin fırtınası yapalım derim. soaltinuc {at} googlewave benim adresim de. Bir wave oluÅ?tualım beyin fırtınası için.

Sanıyorum forumları waveden okumak çok da ilgi çekici olmaz zaten okunabiliyor. wavin özelliklerini zaten forumda kullanmak çok mümkün deÄ?il. Forumdaki mesajlaÅ?madan baÄ?ımsız olarak neler yapılabilir. Oyun olayı çok güzel fikir bunun nasıl olmasını isterdiniz mesela biraz açabilir miyiz?

Alenthas
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Thu Dec 17, 2009 6:11 am Reply with quoteBack to top

Hımm, gerçekten kulaÄ?a çok hoÅ? geliyor. Wave açtım bile. Ve herkesi de davet ettim konuÅ?maya.

Efla wrote:
    Sanıyorum forumları waveden okumak çok da ilgi çekici olmaz zaten

Evet, cidden pek uymuyor. Hem küçük görünüyor hem de bazı özellikler olmuyor, gereksiz yani.

Oyun için bir wave var. Gayet düzenli ve tertipli (gurur duyuyorum valla Smile ). Occultsearcher sayesinde baya deÄ?iÅ?iklikler yaptık, düzenledik vs. Ä°stersen seni de wave'e davet edeyim, böylelikle neler yaptıÄ?ımızı görmüÅ? olursun, oyun kurallarıyla ilgili fikirlerini beyan edersin.

edit: Å?imdilik Google Wave'de wave terk etmek diye bir seçenek olmadıÄ?ından baÅ?kalarına kirlilik olmasın diye wavelere davet etmeye sakınıyorum Razz
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum