Frp World Ana Menü
 • Frp World
  » Anasayfa
  » Forum
  » Anketler
  » Akademi
  » Kitap Tanıtımları
  » Haber Arşivi
  » Haber Gönderin
  » Makale Gönderin

 • Üyelere Özel

 • Kişisel
  » Hesabınız
  » Özel Mesajlar
  » Üye Listesi
  » Üye Arama
  » Siteden Çıkış

 • Site Bilgileri
  » Top10
  » Site Hakkında Yorumlarınız
  » İstatistikler
  » Destekleyen Siteler

 • Kullanıcı Menüsü
  Hoşgeldin, Diyar Gezgini
  Üye Adı
  Şifre
  (Kayıt Ol)
  Üyelik:
  Son Üye: miserycrown7
  Bugün: 39
  Dün: 72
  Toplam: 84385

  Şu An Bağlı:
  Ziyaretçi: 1096
  Üye: 1
  Toplam: 1097

  Şu An Bağlı:
  01 : miserycrown7

  Büyülü Eşya Yaratımı Çzerine (Kısım I)

  Grup Malhevian isimli bir katilin bulunması için kasabanın en zengini olan Lord Kirath tarafından kiralanmıştır. Uzun bir araştırma sonunda son cinayetini de işlemeden önce onu bulmuş ve gece olduğundan kaçırmışlardır. Ancak grubun bir kolcusu Saco iyi bir iz sürücüdür ve sonunda Vladhek’i saklandığı mağarasında kıstırmışlardır. DM: Harbormm’un göğsünde patlayan vuruşu sonucunda Malhevian ağzından kan tükürdü. Sonrasında ise kan gelmeye devam etti. Gözlerinin kaydığını gördünüz ve ardından katil önce dizleri üstüne çöktü sonrada yere yığıldı. Saco: Öldü mü diye kontrol ediyorum. DM: Ağzından hala kan akmakta ama sızıntı halinde. Nefes almadığı da kesin. Ölmüş. Harbormm: Tanrıma dua ederek Saco’nun koluna açılmış olan yarayı iyileştiriyorum. Slach: Bende yayımı bırakıyorum ve adamın üstünde neler var ona bir bakacağım. DM: Cesedin üstündeki zırh paramparça olmuş ve giysileri de kana bulanmış. Kemerine asılmış küçük bir kese görüyorsun ve elinde de bir +1lik kılıç var.Hooooooop! Noluyor orda bakayım. Neler çıktı adamın üstünden neler. O kadar güzel tarifler yap sonra kılıca gelince donup kal. DM efendi olmuyor ama. Sen gel bir benle Atölyeye de bak bakalım o +1 lik kılıç ne zorluklarla yapılıyormuş. Selam arkadaşlar. Kötü bir giriş yapmış olabilirim ama olsun. Siz alışın derim her zaman güzel girişler olmayacak hayatta. Bazı zamanlar göreceksiniz ki, güzel başlayan şeyler kötü bitip, kötü başlayan şeyler güzelde bitebiliyor.
  şimdi mademki bu FRP hayat gibi deniyor, o zaman ona biraz daha gerçekçilik katmak için ne yapmalıyız. Mesela emeğe saygı göstererek başlayabiliriz. Büyülü aletlere, büyülü alet filan gözüyle değil sanat eseri gözüyle bakmayı öğreneceksiniz. Hatta sanat eseri ötesinde birde işlevi olduğuna göre bunlara sanat eserinden de fazla değer vereceksiniz. Öyle bozuk para gibi harcamayacaksınız bu büyülü aletleri ve DM lerde güzelce açıklayacak nasıl olduğunu bu büyülü eşyanın. Neden diyorsanız;
  Her +1’lik kılıç, diğer +1’lik kılıçla aynı şekilde değildir. Büyülü silah yapmak için önce bir ustanın elinden el emeği göz nuru çıkmış bir kılıç gerekir. Buna kendisini vermiş ve hatasız işlemiş olmalıdır. Diğer kılıçlara göre daha iyi dengesi olur bu kılıçların ve hatta bu denge ile bırakılmaz birde bunu yapan usta hata yapma korkusunu meydan okuyarak üstüne işlemeler koyar. Kendi imzası gibi olabilir bu işlemeler. Mesela Harold adındaki bir cüce silah ustasının silahları üstünde, sadece ışığa belli bir açıyla tutulduğunda fark edilen davula duran bir çekiç resmi olabilir. Ya da Hastlisch adında bir gnom büyücünün büyülü eşyaları üstünde kabarık tüylü bir baykuş işlenmiş olabilir.
  Bunlarında ötesinde hepsinde başka birçok motif işlenmiş olur. Normalde belli bir taşın yerleştirilmesi gerekiyorsa büyülü bir aletin yapımı için, bazısı bu taşı bir ejderhanın gözü olarak yerleştirirken bazısı da bir çiçek kabartmasını tam ortasına yerleştirebilir. Bakan kişi bu işlemelere hayran kalmalıdır.
  Bu saydıklarım işlemelerinde ötesinde birde büyüsel motifler vardır büyülü sanat eseri aletlerimizde. Büyünün bir sanat olduğunu söyleyenler bu motiflere bakarak söylemiş olabilirler. Mesela şu ateş topu asasının üstündeki bağlantı rününün nasıl yapıldığını görebiliyor musunuz? Sanki biraz kaydırmış şurada, şurada da biraz fazla derin almış malzemeden. Ancak bağlama rünü ile bağlantı rününün bu açı ile birbirine oturtulup ta aradaki sapmayı da “söz sıfat” rünü ile kapatmak benim aklıma hiç gelmemişti gerçektende.
  Büyülü aletlere hala saygı duymuyorsanız birde şunu dinleyin. Büyülü aletlerin sadece işlemesi değil malzemesi de çok özel olur. Sizin o elinize alıp ta sopa gibi sallaya sallaya yürüdüğünüz Elektrikatımı Asası aslında sadece doğal yollarla yıldırım düşmüş bir kavak ağacının gövdesinin tam ortasında hiç zarar görmemiş kısmı ile yapılır. Yani bu kadar özelliği bir araya getiren bir ağaçtan bile ancak tek bir asa çıkar.
  Yetmedi mi? O zaman birde diğer malzemeye bakalım. şu ucundaki kristal topu görüyor musunuz? İşte aslında o kristal top bu dünyada bulunabilecek hiçbir taş değildir. Toprak elementsel boyutuna gidip oradan getirmeniz gerekir bunu. Neyse ki bazı büyücüler bu dünyalara ziyaretlerinde ki bambaşka bir hikâyedir, yanlarında birkaç tane getirirler ama kara borsa olan bu taşları bulması kadar satın alması da çok pahalıya mal olur. Birde aldıktan sonra işlemesi var ki, geçende Yeminer adında bir büyücüye işim düştü tuttu bana işlenmemiş küçücük taşı 3 katı fiyattan satmaya. Biliyor tabi o sıralar başka yerden bulamayacağımı... Hadi neyse, ölünün arkasında konuşmayalım.
  Neyse işte bu kristal top olmadan elektriği tam anlamıyla yönlendirme şansınız olmuyor. Yetmezmiş gibi birde iyi işlenmesi gerekiyor. Bunu yapabilecek bir sürü cüce taş işçisi var ama onlar hala büyüye olan bakışlarını üstlerinden atamamışlar. Atmış olanlarda diğerleri tarafından dışlanmışlıklarından mıdır nedir bir cüceye göre bile aksi oluyorlar, bir söz söylüyorsun alınıyorlar sonrada yapmayacağım deyip inada bindiriyorlar. Böyle işlerde insanlardan şaşmayacaksın. Dengesiz ve kalleş bir ırk olabilirler ama en azından parasını verince işi yapıyorlar. Başında da zaten gerekli yerlerde taş üstüne gerekli sembolleri işlemek için bendeniz bulunduğumdan işte kaytarma gibi şeylere de bulaşmıyorlar.
  şimdi malzemeleri bulduk diyelim. Bunları işlemenin dışında birde birleştirme var tabii. En iyisi size ben böyle anlatmayayım da siz ben bir Elektrikatımı Asanı yaparken yanımdan ayrılmadan beni izleyin.
  İlk olarak arayacağımız kolay olan doğal yollarla yıldırım düşmüş bir ağaç. Aslında zaten ben bunu bulduğumdan sorun yok. Birkaç tanede şuradaki sandıkta depoladım. Bu ağaçların özelliği hava ile toprak dünyasının birleşiminin bu ağaçların gövdesinde oluşması. Bu ağaçları hem hava hem de toprak elementleri kendilerinden sayarlar ve o yüzden her ikisine de bunun yapımı için ihtiyacımız olacak.
  Asanın basit işleme kısmı için yanımdaki asistanım ve ortağım Harold’a güvenerek orada ayrılıyorum(z) ve büyücülük kulesini kendine mesken edinmiş Yeminer adındaki büyücüye gidiyoruz. Yeminer aslında seyahat’i çok seven bir büyücü değil ama geçmişteki maceralarından kalma bazı eşyaları mevcut. Bundan başka arada sırada yine bizim gibi büyücülere iyilik(!) olsun diye gidiyor da alıyor bazı şeyleri. İşlenmemiş kristalimizi alıyoruz ve bu kristali işlemesi için tutuğum Karas adındaki bir insana gidiyoruz. Karas taş işleme konusunda uzman ama ille de işleyeceği taşı 1–2 gün öncesinde alıp onunla bir ilgilenmek istiyor. İşini ciddiye alması güzel ama sanki biraz fazla abartıyor. Neyse zaten zamanımız zaten var.
  Eve dönüyoruz ve Harold’un 2 gün sonunda asayı adam ettiğini görüyoruz. şimdi asa üstünde gerekli olan büyüsel rünleride ekleyerek işimize devam edebiliriz. Bağlantı rünü asanın ince olan arka ucunda olmalı ve Boğma rünü kalın ön kısmında olmalı. Bağlantı rününe bakılarak konuşulacak ve boğma rünüde toplanıp salınacak büyü değil mi! Bazı işini bilmez büyücüler bunu karıştırır sonrasında ters atım asalar ortalıkta dolaşır. Ahh! Bir ara bu tip asalar ne çok artmıştı da insanlar benim asalara da güvenemediğinden batma durumuna gelmişti. Neyse.
  Boğma rününün kuvettar kıvrımları yumuşak çizilmeli ve derinliği simbil aralığından itibaren ortaya doğru artmalıdır. Anlayamadın mı? Olabilir. Boşuna o kadar yılımızı harcamıyoruz herhalde büyücü olacağız diye. O zaman ben sana rünlerden fazla bahsetmeyeyim sadece şunu söyleyeyim bu asa üstünde benim tarzımda yapıldığında 5 ana, 3 geçiş, 1 ara ve 7 çentik rünü bulunuyor. Bunların dizilişlerinin yanlış yapımı asayı mahvedebilir.
  O zaman asayı bırakalım ve artık Karas’ın yanına gidelim. İstediğinden daha çok zamanı oldu gibi gözüküyor. Evet, taşımız hemen hemen hazır gibi. Sen al şu parayı akşama kadar buraya uğrama çok dikkat gerektiren bir iş bu ve asadaki gibi rahatsız edilmeye gelmiyor. ...
  Evet, gözlerimin altının nasıl torbalandığını biliyorum ama taşın neredeyse her kenarına başka bir rün koyacağım diye canım çıktı. Birde yanlış yapmışım ki hiç sorma. A3E kenarı yerine B3E kenarına koyduğum bir rünü düzeltene kadar canım çıktı. Karşı rünleri işleyeyim derken köşelerin sayısı arttı, kenarların alanı küçüldü, yani hem yapacak rünler attı hem de işler daha zor hale geldi. Neyse ama sonunda taşımızı da bitirmeyi başardık. şimdi işin kaba kısmını bitirmek üzereyiz. Asanın son rötuşlarını da yaptığımızda bitecek.
  Asanın bu tutulacak kısmını işte ağaçtan yapmıştık. Harold da daha önceden ayarladığımız bakır asayı bunun içinden geçirmiş. Bu işlem sadece bakır asa ile yapılabilirdi ama o zaman attığın elektrikten birazda sen yerdin ki inan hiç iyi bir tecrübe olmazdı. Sadece demiri yere dikip de yıldırım çarpmasını bekleyen büyücüler vardı bir ara onlar sonrasında çok pişman oldular. Bakır asada neler olduğunu sana açıklamayacağım. Yine anlamayan boş gözlerle bakacaksın çünkü.
  şimdi üçüncü işimize gelelim. Bir hava elementi ile anlaşma yapma. Hava elementeli ile anlaşma yapmak. Bu elementeller oldukça aç gözlü olabiliyorlar anacak hepsinin de iknası için çeşitli yollar vardır. Mesela Hava elementelleri bir büyücü nefesi isterler. Bu sana değerli gibi gelmeyebilir ama burada büyücü nefesi dediğimiz nefesin içinde bazı anılarda vardır. Bazı önemli bilgiler ve anılarını bunun içine koyarsın ve tekrar öğreninceye kadar kaybedersin. Paranoyak bir arkadaşım kitabını sakladığı boyutsusunun girişinin hangi sözle yapıldığını unutmuştu da tekrar o boyutu açana kadar neler yaşamıştık.
  Hava elementellerinin bu havalar ile ne yaptıklarını anlatmaya gerek yok herhalde ama karşılığında ne verdikleri önemli işte. Elementeller dahi bir miktar zekâya sahiptirler. Ancak ilk başında bu zekâya da sahip değillerdir. Bu ilk hallerine elementelcik denir. Elementelcikler hep bulutsu halinde dolaşırlar ve bu elementelcik bulutunun içine girip de bir tanesini almak imkânsız gibidir. Ancak bunu bir elementel yapabilir. Yapışı çok karmaşık bir sebepten etrafta biz varken olmuyor. Neyse Elementel, bir elementel ile bu bulutun içinden bir elementelcik alır ve bu elementelcik senin istediğin yönde bir güce sahip olur. Biz bu elementelciğin yaşaması veya büyümesini değil bize sürekli bir batarya görevi görmesini istiyoruz o yüzden onu üstene bakır çubuk geçirilmiş bu cam kap içine tutacağız. Tabii üstüne yıldırım düşsün diye. Bu elementelciğin iyi yağışlı bir zamanda 7 güne yakın bir sürede bir Sabityıldırım’a dönüştüğünü göreceksin.
  Hava elementelleri ile konuşurken olabildiğince toprak ile ilgili sözlerin edilmemesi gerekir. Hava elementi ile anlaşabilen elementeller toprak elementlerine karşı pek hoş duygular beslemez. Ayrıca Hava Elementi Boyutunun dilinde bazı sözcükler hiç bulunmamaktadır ve bazı sözcükler birkaç anlamlıdır. Bu sebeple tavsiyem dile tam hâkim değilsen yanında iyi bir tercüman ile birlikte gelmen olacaktır. Bu tercümanlar çok pahalı olsa da yapacağın bir yanlışı anında önleyebilir ve seni pazarlıkta başına gelebilecek bir fiyat artışından koruyabilirler. Hava elementelleri için bir önemli uyarı ise sizin nefes alış verişlerinize göre huylarının değişkenlik gösterebilmeleridir. Sinirlenip hızlı nefes almanız onlarında sinirlenmesine sebep olabilir.
  Bu elementelciğin asaya bağlanmasından önce birde toprak elementeli ile anlaşma yapmamız gerekecek. Burada dikkat edilecekler nokta ise toprak elementlerinin aç gözlülüğüdür. Üstünüzde değerli taşlar veya benzeri eşyaları taşımayın.
  Elementeller ile yapacağınız anlaşmalarda sizin kendinizin konuşmanız size oldukça para kazandırabilir ancak aynı şekilde yapacağınız bir yanlış ise anlaşmayı mahvedebilir. Daha da kötüsü bir elementelin sizinle yapmadığı anlaşma sizin başınızda bir bela olarak kalır ve ondan sonraki tüm anlaşmalarınızın daha pahalıya mal olacağını söylemeliyim. Ayrıca elementeller ile olan anlaşmalarınızı yapıma başlamadan önce yapmanız daha iyi olacaktır çünkü daha sonrasında zamanın fazla geçmesi elementelcikten oluşan Sabityıldırım veya Yalıtan Kilciği’nin gücünün düşmesine yada yok olmasına sebep olur. Buda sizin asanızın güçten düşmesi ya da hiç oluşamaması demektir. Daha ileri düzeylerde lanetli olarak adlandırılabilecek değişimler bile görülmektedir.
  Bütün büyüsel enerji bağlama işlemlerinden sonra asanın bağlanması başlar. Kilcik asıl gövde parçası olan yıldırım yemiş kavak ağacıdır ve bakır alaşımı demir çubuk ile arasında yalıtıcı kilciği bulunmalı ve bağlama rünü üstüne sıvanması gerekir. Dünya elementelinden gelen kristal top ise Sabityıldırım’ın enerjisini emer ondan güç almaya başlar. Ancak bu sadece bir atımlık bir güçtür. Bunun harcanması bütün asanının yok olması anlamına gelecektir. Asanın gitmemesi için büyücülerin yapması gereken son bir büyü vardır ki bu da sadece Sabityıldırımın bir süre daha yaşamasını enerjisini azar azar harcamasını sağlayacaktır. Bahsettiği büyü ise Elektrikatımı büyüsüdür.
  Tamamen yapılmış olan asanın kristal topuna Elektrikatımı büyüsü yapılır ve büyücü burada gücünü sonuna kadar kullanmak zorunda kalır. Olabildiğince uzun süre boyunca bu Elektirikatımı büyüsünü devam ettirir ve sonunda da bırakırsanız sizin gücünüze eş değer güçte Elektrikatımı yapan bir asaya sahip olursunuz. Bir ara birkaç büyücü seri üretim denemeleri yapmışlar ancak gerek malzemelerin kalitesizleşmesi gerekse de bu son işlem için yeterli güç harcayacak halleri kalmadığından bu konuda başarısız olmuşlardır.
  Unutmayın ki her büyücünün kendine has bazı değişik yöntemleri vardır. Örneğin bir büyücünün elementelcikler yerine kademeli olarak büyülü eşyalar ürete ürete sonunda asıl büyülü eşyaya ulaştığını duymuştum ancak bunun benim yöntemimden daha uzun süreceği kesin. Onunda asalarının foyasının yakında çıkacağına inanıyorum. Benim yapımım asalar en iyi yapımlardır başkalarına uğramayın.
  şimdi buraya kadar okuduysan bir büyülü aletin neden bu kadar değerli olduğunu anlamış olmalısın DM Efendi. Öyle her gördüğüne büyülü aletler verirsen sonrasında ise biri kalkıp ta bir büyülü alete burun kıvırırsa sonra külahları değişiriz. Büyülü aletleri o kadar kolay dağıtmayın, birisine büyülü alet çıkarttığınızda da onun nasıl bir sanat eseri olduğunu oyuncunuza anlatın, iyi tasvir yapın.
  ... Slach: Bende yayımı bırakıyorum ve adamın üstünde neler var ona bir bakacağım. DM: Cesedin üstündeki zırh paramparça olmuş ve gisileri de kana bulanmış. Kemerine asılmış küçük bir kese görüyorsun ve elinde de metalinin rengi diğer kılıçların metallerinde farklı parlayan ağız kısımları rünlerle bezenmiş bir kılıç var. Kılıcın kabzasında bulunan kabza içine gömülmüş bir yakut içinde sürekli olarak süzülen bir dalgalanma dikkatini çekiyor ve kabzanın en altındaki dengeleyen kısımda ise kabarık tüylü bir baykuş var. Işığa tuttuğunda ise kılcın üstünde hafifçe parlayan davula vuran bir çekiç resmi görüyorsun. Kesinlikle harika bir sanat eseri. Biraz daha dikkatli araştırınca birde giysisi içinde saklanmış bir uyutma büyüsü parşömeni buluyorsun.
  Hooop ne oluyor orda! Parşömenleri yapmak o kadar kolay mı sanıyorsun sen? Gel bak sana neler gösterceğim...

  Çağrıalp "Darkgnome" Kaplan

  Copyright © FRP World © Fantezi Edebiyat ve FRP sitesi T�m haklar� sakl�d�r.

  Yay�nlanma:: 2006-03-22 (2253 okuma)

  [ Geri Dön ]
   
  FRPWorld.Com ülkemizdeki fantezi edebiyatı ve frp sevenleri bir araya getirmeyi amaçlayan bir web sitesidir. 2003 yılında kurulmuş olan sitemiz kullanıcı ve yöneticilerimizin katkıları ile büyüyüp Türkiyenin en büyük frp sitelerinden birisi olmuştur. Galerisi, indirilecekler kısmı, akademisi, yazarları ile sitemiz tam bir frp hazinesidir. FRPWorld sizin de desteklerinizle böyle olmaya devam edecektir. FRP'nin doyumsuzca yaşandığı bu diyara hoş geldiniz.

  FRPWorld, yeni bir frp dünyası


  Sitede bulunan yazı, doküman ve diğer içerikler siteye ait olup başkaları tarafından kopyalanması, dağıtılması ya da ticari amaçla kullanılması yasaktır.
  Siteye yapmış olduğunuz katkılar frpworld.com'un olup bunları yayınlama ya da yayınlamama hakkı site yöneticilerine aittir.


  Sayfa Üretimi: 0.58 Saniye