Frp World Ana Menü
 • Frp World
  » Anasayfa
  » Forum
  » Anketler
  » Akademi
  » Kitap Tanıtımları
  » Haber Arşivi
  » Haber Gönderin
  » Makale Gönderin

 • Üyelere Özel

 • Kişisel
  » Hesabınız
  » Özel Mesajlar
  » Üye Listesi
  » Üye Arama
  » Siteden Çıkış

 • Site Bilgileri
  » Top10
  » Site Hakkında Yorumlarınız
  » İstatistikler
  » Destekleyen Siteler

 • Kullanıcı Menüsü
  Hoşgeldin, Diyar Gezgini
  Üye Adı
  Şifre
  (Kayıt Ol)
  Üyelik:
  Son Üye: ubihy
  Bugün: 19
  Dün: 48
  Toplam: 85073

  Şu An Bağlı:
  Ziyaretçi: 1269
  Üye: 2
  Toplam: 1271

  Şu An Bağlı:
  01 : woodmak9782
  02 : ubihy

  FRP Nedir?
  FRP nedir?  FRP, fantastik rol yapma oyunu olarak Türkçeye çevrilir. Özü eğlenmeye dayanır. En az 2 iki oyuncuyla oynanır oynanma mantığı ise olasılığa dayanır. Frp de birçok sistem mevcuttur bu sistemler d6, d10, d20 ve d30 zar sistemleridir. Bazı oyun konseptleri, örneğin; vampire zar, olasılık sistemleriyle özdeşleşmiştir. Yukarda adı geçen iki ayrı konsept hernasıl d10 zar sistemiyle özdeşleşmişse zindanlar ve ejderhalar da d20 zar sistemiyle özdeşleşmiştir.  Fantastik rol yapma oyunları çok geniş ve çeşitli gruplara dallanmış bir oyundur ve üzerine sayısız kitap yazılan oyun diyarları ve sayısız oyun yazılan diyar parçalarına sahiptir. Yine bir örnekle açıklamak gerekirse yüzüklerin efendisi kitabındaki  macera aslında bir oyun olarak oynatılabilecek bir senaryodur. Ordaki birçok karakter (Frodo, Legolas, Aragorn gibi...) aslında oynanılabilir nitelikteki karakterlerdir.

  Oyun iki parçadır aslına bakıldığında. ilk parçası yönetici ikinci parçası ise oyuncu. Yukarda söylediğimiz gibi en az iki oyuncuyla oynanmasının asıl nedenide budur. Oyunlar önceden yada doğaçlama(doğaçlama yeterince deneyimli ve yeterince yatkın oyun yöneticileri için tavsiye edilir) yazılan senaryolar üzerinde önceden hazırlanmış kişilikler canlandırılarak oynanır.

  İlk adım olarak biz oyuın yöneticisine bir oyunun en azından başlangıç konseptini hazırlamasını tavsiye ederiz. İkinci adım ise oyunda oynamak isteyen oyuncuların ne tarz karakterler canlandıracaklarıdır. Bunu, karakterler oyun yöneticisinin yardımıyla oyunun oynanacağı konsepte uygun ve dengeli hazırlanmalıdır. Oyundaki karakter dengesizlikleri oyuncuları oyundan soğutabilir.

  Yine yukarda bahsettiğimiz oyun diyarlarından örnek vermek gerekirse, birçok kitaba sahip olan Ejderha Mızrağı serisi diyar romanlarına çok iyi bir örnek olacaktır. Kalimport adlı Unutulmuş Diyarlara ait hazır senaryo ise yine yukarıda bahsettiğimiz birçok diyar parçasından Kalimportta geçer ve burayı anlatır. Oyunculara Kalimportun havasını yansıtır ve etkiliyicidir.

  Fantastik rol yapma oyunu bir çok yönden insanlara farketmedikleri avantajlar sağlar. Örneğin belki hiçbir zaman gerçek hayatta karşılaşmayacağınız olaylarla karşılaştığınızı düşünüyor olabilirsiniz ama işin aslı böyle değildir. Oyun içinde birçok kez dostluklarla, hayal kırıklıklarıyla ve bir çok üzüntüyle karşılaşıp bunlara verdiğiniz tepkiler ışığında ne tarz şeylerle karşılaşabileceğinizi mukayese edebilmeyi sağlar. Birçok sevincin bölündüğü birçok iyi dostlukların kurulduğu birçok dostların yitip gittiği bir dünya. Gerçek dünyaya ne kadar da benziyor...
  Fantastik rol yapma oyunu oyunun daha keyifli olması için bir oyuncudan daha fazlasına ihtiyaç duyar. Bu da oyunun insanları bir araya getirip bir arada zaman geçirmelerini sağlaması demek oluyor. Oyun size yeni dostlar yeni arkadaşlar ve yeni fikirler katar. Lütfen oyunu denemeden ön yargıyla yaklaşmayınız.
  Ön yargılarınızı yıkacak olmak bile oyuna göz atmak için iyi bir sebeptir.

  Maniak

  Copyright © FRP World © Fantezi Edebiyat ve FRP sitesi T�m haklar� sakl�d�r.

  Yay�nlanma:: 2006-03-29 (4264 okuma)

  [ Geri Dön ]
   
  FRPWorld.Com ülkemizdeki fantezi edebiyatı ve frp sevenleri bir araya getirmeyi amaçlayan bir web sitesidir. 2003 yılında kurulmuş olan sitemiz kullanıcı ve yöneticilerimizin katkıları ile büyüyüp Türkiyenin en büyük frp sitelerinden birisi olmuştur. Galerisi, indirilecekler kısmı, akademisi, yazarları ile sitemiz tam bir frp hazinesidir. FRPWorld sizin de desteklerinizle böyle olmaya devam edecektir. FRP'nin doyumsuzca yaşandığı bu diyara hoş geldiniz.

  FRPWorld, yeni bir frp dünyası


  Sitede bulunan yazı, doküman ve diğer içerikler siteye ait olup başkaları tarafından kopyalanması, dağıtılması ya da ticari amaçla kullanılması yasaktır.
  Siteye yapmış olduğunuz katkılar frpworld.com'un olup bunları yayınlama ya da yayınlamama hakkı site yöneticilerine aittir.


  Sayfa Üretimi: 0.52 Saniye