Frp World Ana Menü
 • Frp World
  » Anasayfa
  » Forum
  » Anketler
  » Akademi
  » Kitap Tanıtımları
  » Haber Arşivi
  » Haber Gönderin
  » Makale Gönderin

 • Üyelere Özel

 • Kişisel
  » Hesabınız
  » Özel Mesajlar
  » Üye Listesi
  » Üye Arama
  » Siteden Çıkış

 • Site Bilgileri
  » Top10
  » Site Hakkında Yorumlarınız
  » İstatistikler
  » Destekleyen Siteler

 • Kullanıcı Menüsü
  Hoşgeldin, Diyar Gezgini
  Üye Adı
  Şifre
  (Kayıt Ol)
  Üyelik:
  Son Üye: usyduzopo
  Bugün: 39
  Dün: 43
  Toplam: 88907

  Şu An Bağlı:
  Ziyaretçi: 1068
  Üye: 1
  Toplam: 1069

  Şu An Bağlı:
  01 : usyduzopo

  Magic Hakkında
  Bilgiler  *** Magic the Gathering nedir:


  1. BÖLÜM

  *** Magic the Gathering nedir: Magic, iki kişinin karşılıklı olarak oynadıkları bir kart oyunudur. Oyun sıra tabanlıdır. Bu oyunda oyuncuların her ikisi de büyücü sıfatı alır ve oyuna sabit bir can puanıyla (20) başlar. Oyuncular oyuna kendi kurdukları özel desteleriyle katılır. Oyunun amacı rakibin canını çeşitli büyüler ve stratejiler kullanarak 0 veya 0'ın altına indirmektir. Rakip de bu sırada kendi yöntemleriyle kendini savunabilir veya karşı saldırılar yapabilir.


  *** Deste nedir: Deste oyuncuların kütüphaneleridir. Oyuncular büyülerini (kartlarını) oyun sırasında bu kütüphaneden alırlar. Magic oyununda şimdilik 12000 küsür farklı kart vardır. Oyuncular destelerini bu 12000 kartı istediği gibi kombine ederek kurarlar. Bunun yanı sıra klasikleşmiş desteler de vardır ve deste kurmakla uğraşmak istemeyen biri bu hazır kurulmuş desteleri kullanabilir. Örneğin; goblin destesi, wizard destesi, elf destesi, damage destesi, life destesi gibi. Benim tavsiyem kendi destenizi oluşturmanızdır çünkü oyundan maksimum zevki sadece kendi destelerinizle savaşırken alırsınız.
  - Bir destede kart sayısı minimum 60 olmalıdır ve hemen hemen herkes bu sayıyı tercih eder.
  - Bir desteye aynı isimli karttan en fazla 4 tane konulabilir.


  *** Kartlar: Kartlar, oyundaki büyülerinizi ve büyüleri yapmak için gereken enerji (mana) kaynaklarını temsil eder. Bir kartı açmak için o kartın mana bedeli ödenmelidir. Kart ne kadar güçlüyse, bedeli o kadar büyüktür. Oyunda 6 farklı kart türü vardır. Bunlar; land (arazi), creature (yaratık), instant (anlık), sorcery (sihir), enchantment (tılsım) ve artifact (antika)'dır. Her kart türünün özellikleri farklıdır.

  * Land (non-spell): Oyunda en çok kullanılan kartlardır. Landler büyüleri yapmanız için gereken manayı sağlar. Her 60'lık desteye genelde 18-24 arası land konulur. Oyunda 5 farklı basic land vardır. Bunlar; mountain (dağ), swamp (bataklık), island (ada), plains (düzlük) ve forest (orman)'dir.
  - Bir land oynandıktan sonra yokedilene kadar oyunda kalır.
  - Bir destede spell'lerin aksine aynı isimli landlerden istenildiği kadar konulabilinir.
  - Her tur sadece bir land oynayabilirsiniz. Yani her turunuzda 1 kademe ilerlersiniz ve başta zayıf büyüler yaparken büyüleriniz git gide güçlenir.

  * Creature (spell): Creature kartları ordunuzu temsil eder. Her creature kartı yeni bir yaratık summon eder. Yaratıklarınızla saldırabilir, savunma yapabilir, kendi büyülerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz.
  - Bir yaratık oynandıktan sonra yokedilene kadar oyunda kalır.
  - Her yaratığın bir miktar gücü ve defansı vardır. Güç puanı vurmaya, defans ise oyunda kalmalarına yarar. Eğer yaratığa yaratığın defans puanına eşit veya üstün bir güçle vurulursa yaratık yokolur.

  * Instant (spell): Instantlar oyunun akışını sahibinin yararına olacak şekilde değiştiren büyülerdir. Etkileri küçük, hızlı ve anlıktır. Genelde çok güçlü değillerdir ancak doğru zamanda kullanılınca rakibin planlarını bozup oyunukaybetmesine bile nede olabilirler. Örneğin; bir yaratığınıza tur sonuna kadar bonus güç vermek, rakibin bir yaratığını yoketmek vs..
  - Bir instant oynandıktan sonra oyundan çıkar.
  - Bir instant diğer kartların aksine istenildiği zaman oynanabilir (rakibin turunda, bir saldırının ortasında, rakip bir büyü yaparken vs.)

  * Sorcery (spell): Sorceryler oyuna büyük etkiler yapan büyülerdir, ama instantlara göre yavaştırlar. Örneğin; oyundaki bütün yaratıkları yoketmek, rakibin kütüphanesinden on kart attırmak vs.
  - Bir sorcery oynandıktan sonra oyundan çıkar.

  * Enchantment (spell): Enchantmentlar oyunun kurallarını bozan büyülerdir. Oyuncu bu tılsımları kendine veya bir canavara takabilir. Oyunu sahibi için daha rahat, rakip için daha stresli bir hale getirirler. Örneğin; her tur başlangıcında 2 can almak, rakibin yaratıklarının saldırmamasını sağlamak, oyuncuların ellerinde maksimum 1 kartla oynamalarını sağlamak, takılan yaratığa bonus güç veya eksi güç vermek vs..
  - Bir enchantment oynandıktan sonra yokedilene kadar oyunda kalır.

  * Artifact (spell): Artifactler çeşitli işlere yararlar. Enchantmentlar gibi bir yaratığı güçlendirmek için takılabilir veya oyunun kurallarını değiştirebilirler. Hatta artifactler creature bile olabilir (örnek; golemler). En büyük özellikleri renksiz oldukları için herhangi bir rengin oyuncusu tarafından kullanılabilinirler (bunu birazdan açıklayacağım).
  - Bir artifact oynandıktan sonra yokedilene kadar oyunda kalır.
  - Artifactler renksizdir.


  *** Renkler: Her büyü kartının bir rengi vardır. Oyunda 5 farklı renki bulunur. Bunlar; kırmızı, siyah, mavi, beyaz ve yeşil'dir.  Bir büyüyü oynamak büyünün bedelini kartın rengindeki manalarla ödemelisiniz. Bu manalar şu landlerden temin edilir; mountain (kırmızı), swamp (siyah), island (mavi), plains (beyaz), forest (yeşil). Deste kurarken isteğe göre tek bir renge bağlı kalıp o rengin en güçlü büyülerini yapabilir veya birçok rengi karıştırıp her rengin kendi avantajlarını toplayabilirsiniz.
  - Beyaz (Yaşam): Beyazlar savunma konusunda uzman olan renktir. Beyaz büyüler can verir, rakip canavarları etkisiz kılar, kendi yaratıklarının defansını arttırır ve benzeri işler yapar. Beyaz yaratıkların defansı genelde gücünden daha yüksektir ve özellikleri genelde başka yaratıkları veya sahiplerini korumaya yöneliktir. Clericler, knightlar, angellar beyaz yaratıklara örnek olarak verilebilir.
  - Yeşil (Doğa): Yeşiller yaratık konusunda uzman olan renktir. Yeşil büyüler yaratıkları güçlendirir, kütüphaneden land çağırır, yaratıklarının sayısını arttırır ve benzeri işler yapar. Yeşil yaratıklar oyunda en az manaya en güçlü olan yaratıklardır ve özellikleri genelde varolan yaratıklarını güçlendirmeye ve daha güçlü yaratıklar açabilmek için aynı bir land gibi mana vermeye yöneliktir. Elfler, insectler, beastler yeşil yaratıklara örnek olarak verilebilir.
  - Mavi (Bilgelik): Maviler büyü konusunda uzman olan renktir. Mavi büyüler rakip büyüleri etkisiz kılar, rakibin açtığı kartları eline geri gönderir, elde daha fazla kart olmasını sağlar ve benzeri işler yapar. Mavi yaratıklar oyundaki en zayıf yaratıklardır ve özellikleri rakip yaratıklara yakalanmadan rakibe saldırmaya yöneliktir. Wizardlar, birdler, ninjalar, mavi yaratıklara örnek olarak verilebilir.
  - Kırmızı (Kaos): Kırmızılar saldırı konusunda uzman olan renktir. Kırmızı büyüler herşeye hasar verir, kendi yaratıklarına ekstra güç verir, rakip yaratıkları birbirine düşürür ve benzeri işler yapar. Kırmızı yaratıklar oyundaki en hızlı yaratıklardır ve özellikleri rakibe ve yaratıklarına daha fazla hasar vermeye yöeliktir. Goblinler, minotaurlar, dragonlar kırmızı yaratıklara örnek olarak verilebilir.
  - Siyah (Ölüm): Siyahlar yoketme konusunda uzman olan renktir. Siyah büyüler yaratıkları yokeder, rakibin elindeki kartları yokeder, ölen yaratıklarını canlandırır ve benzeri işler yapar. Siyah yaratıklar genelde çok güçlüdür  ve çok iyi özellikleri vardır ancak çoğu lanetlidir ve sahipleri bu lanetlerin bedellerini ödemelidir. Zombieler, ratler, demonlar siyah yaratıklara örnek olarak verilebilir.


  *** Kartların anatomisi:

  * İsim: Her kartın sol üst köşesinde o kartın ismi bulunur. Bu isim kesinlikle başka bir kartta daha bulunmaz, sadece o karta özeldir.

  * Mana bedeli: Landler hariç bütün kartların sağ üst köşesinde o kartın mana bedeli bulunur.

  * Resim: Her kartın ortasında o kartın resmi bulunur. Oyuna herhangi bir etkisi yoktur. Sadece göz zevkine hitap eder.

  * Tür: Her kartın resminin sol alt köşesinde o kartın türü bulunur (Land, creature, enchantment, instant, sorcery, artifact).
  - Özel durum: Bazı ender kartların türünün yanında "Legendary" yazısı vardır. Bu, o kartın efsanevi bir kart olduğunu gösterir. Efsanevi kartları daha sonra detaylı olarak açıklayacağım.

  * Yan tür: Bazı landlerin, bütün creatureların, bazı enchantmentların, bazı instantların, bazı sorcerylerin ve çoğu artifactin türünün yanında yan türü de bulunur (Goblin, elemental, arcane, equipment vs.).

  * Basım sembolü: Her kartın resminin sağ alt köşesinde o kartın basım sembolü bulunur. Bu sembolün oyuna herhangi bir etkisi yoktur.

  * Açıklama metni: Her kartın resminin altındaki boşlukta o kartın (eğer varsa) özellikleri yazar. Örneğin bir dragon kartının altında "flying" yazar. Bu, onun uçtuğunu gösterir. Bir beyaz büyünün altında "4 can kazanırsınız" yazıyorsa o büyüyü oynadığınızda can puanınıza 4 ekleyeceksiniz demektir vs..
  - Özel durum: Bütün basic landlerin (Mountain, swamp, island, plains, forest) altında açıklama metni yerine kendi büyü türünün simgesi bulunur.

  * Eğlence metni: Çoğu kartın açıklama metninin altında italikle yazı tipiyle yazılmış olan eğlence metinleri vardır. Bu metinlerin oyuna herhangi bir etkisi yoktur. Sadece okartın hikayesiyle ilgili bir ipucu verir, o kartı ilgilendiren bir olayın kısa kesitini sunar veya komedi için yazılmışlardır. Örneğin "Michiko Konda, Truth Seeker" kartının altında sarayından kaçmış Michiko Konda isimli prensesin babasının ordularının kumandanına yazdığı bir mektup vardır: "Watch over my father. Tell him I'm safe, but I won't come home until I find out how to bring him back to his senses, and Kamigawa is again at peace.". Başka bir kart olan "Goblin Raider" isimli kartın altında ise şöyle yazmaktadır: "He's smart for a goblin. He can do two things; hit and run.".

  * Kart hakkında bilgiler: Her kartın sol alt köşesinde o karta ait bilgiler bulunur (Resminin çizeri, kart numarası vs.). Bu bilgilerin oyuna herhangi bir etkisi yoktur.

  * Güç ve Dayanıklılık: Sadece creature kartlarının sağ alt köşesinde o creatureın gücü ve dayanıklılığı rakamsal olarak bulunur. "/" işaretiyle ayrılmış parçanın solundaki sayı güç, sağındaki sayı dayanıklılıktır. 

  2. BÖLÜM

  *** Oyun sahası: Oyunda library (kütüphane), graveyard (mezarlık) ve oyun alanı olarak 3 alan bulunur.

  * Library: destenizi temsil eder. Kartlarınızı burdan çekersiniz.

  * Graveyard: Yokedilen creaturelarınızın, enchantmentlarınızın, landlerinizin ve artifactlerinizin gittiği yerdir. Ayrıca oynadığınız instant ve sorceryler de kullanıldıktan hemen sonra buraya gider. Graveyarda giden kartlar ve/veya kartların özellikleri bir daha kullanılamaz ve oyuna dahil olmaz.

  * oyun Alanı: Oynadığınız creaturelar, enchantmentlar, landlar ve artifactler buraya gelir ve yokedilene kadar burada durur. Oyundaki kartların özelliklerini kullanabilir, yaratıklarınızla saldırı veya savunma yapabilirsiniz.


  *** Oyuna başlamak: Kimin oyuna ilk başlayacağına yazı-tura gibi bir yöntemle karar verilir. Oyuna başlamadan önce iki oyuncu da destelerini karıştırır. Daha sonra her oyuncu rakibinin destesini ikiye bölüp kestiği yarının üstüne diğer parçayı koyar (bu gelenek gibi birşeydir, olmasa da olur.). Bu işlemlerden sonra her iki oyuncu da destenin en üstünden 7 kart çeker. Eğer başlangıç elinizi beğenmediyseniz elinizdeki kartları destenize karıştırıp 1 kart eksik çekmek şartıyla tekrar başlayabilirsiniz (Buna mulligan denir ve istenildiği kadar yapılabilir). Her iki oyuncu da elini beğendiği zaman oyun başlar.
  - Desteler kapalı bir şekilde durur.
  - Elinizi rakibinize göstermeyeceksiniz.
  - İlk tur kart çekilmez. Yani ilk başlayan kişi oyuna daha hızlı bir giriş yapar ama kart bakımından dezavantajlı başlar.


  *** Fazlar: Magic turn based bir oyundur. Yani ilk başlayan oyuncu yapacağı herşeyi bitirip sırayı rakibe verene kadar rakip beklemek ve izlemekle yetinir. Sonra turu alan oyuncu yapacaklarını yapar ve turu rakibe verir. Bu sistem oyun bitene kadar devam eder. Bir turun içinde sırasıyla untap step, upkeep, draw step, main phase 1, combat phase, main phase 2, end phase olmak üzere 7 faz bulunur.

  * Untap step: Tur size geçtiğinde yapacağınız ilk şey bütün kartlarınızı untap etmektir (untapin ne olduğundan daha sonra bahsedeceğim)

  * Upkeep step: Bu fazda hiçbir şey olmaz. Ama çoğu kart bu kuralı bozar. Örneğin bir enchantment der ki "Her upkeepinizde 3 can alırsınız.". Böyle bir durumda upkeeplerinizi boş geçirmek yerine her seferinde 3 can kazanırsınız.

  * Draw step: Bu faza her geldiğinizde kütüphanenizin en üstündeki kartı çekersiniz.

  * Main phase 1: Bu fazda elinizdeki kartları oynayabilirsiniz veya hiç kart oynamamayı seçip bu fazı atlayabilirsiniz. Örneğin oyuna bir land koyabilir, oyundaki landlerinizden aldığınız manaları harcayarak creature, enchantment, artifact, sorcery ya da instant oynayabilirsiniz.
  - Her tur sadece bir land koyma hakkınız vardır.
  - Bir turun içinde manalarınız yettiği müddetçe istediğiniz kadar kart oynayabilirsiniz. Yani Aynı turda 2 creature inebilir, ardından 1 instant kullanabilirsiniz.

  * Combat phase: Bu fazda yaratıklarınızla saldırabilirsiniz veya hiç saldırmak istemeyip bu fazı atlayabilirsiniz. Eğer saldırırsanız rakip de size karşı bir block step kazanır ve savunma yapabilir (Saldırıyı ve savunmayı daha sonra ayrıntılı bir şekilde açıklayacağım).

  * Main phase 2: Main phase 1'dan hiçbir farkı yoktur. Tek özelliği combat phaseden sonra gelmesidir. Bu fazı da atlayabilirsiniz.

  * End phase: yapacağınız herşeyi yaptıktan sonra turu rakibe verirsiniz.  3. BÖLÜM

  *** Tap ve Untap: Oyunlarda en sık başvuracağınız işlemdir. Bu oyunda, tap çevirmek, untap düzeltmek demektir. Bir kartı tap etmek demek, o kartı yan yatırmak demektir. Yan yatırılmış kart kendi gücünü tüketmiştir ve bir sonraki turunuzun untap stepine kadar kullanılamaz.
  - Bütün kartlar oyuna untapli, yani düz bir şekilde gelir.
  - Bir kartı kullanmak için istediğiniz zaman tap edebilirsiniz. Bu, rakibin turunda herhangi bir anda bile olabilir.


  *** Mana: Manalar landlerden alınır. Bir landden mana alabilmek için o landi tap etmeniz gerekir. Her basic land (Mountain, swamp, island, plains, fores) her seferinde sadece 1 tane kendi renginden mana verir. Eğer bir kartın üstünde mana bedeli renksiz (gri) olarak yazılmışsa veya renkli manaların yanında renksiz manalar da istiyorsa, bu renksiz manaları istediğiniz bir renkten manayla ödeyebilirsiniz.

  * Mana havuzu: Bir landi tap ettiğinizde mana havuzunuza bir mana eklersiniz. Mana havuzundaki manaların istediğiniz kadarını istediğiniz zaman harcayabilirsiniz.
  - Bir mana harcandığı zaman mana havuzundan silinir.

  * Mana burn: Manalar sonsuza dek mana havuzunuzda durmaz. Her turun sonunda mana havuzundaki kullanmamış olduğunuz manalar yokolur ve bununla yetinmeyip giden her mana 1 canınızı siler. Bu yüzden sadece o an yapacağınız büyüye yetecek kadar mana alın.


  *** Kart oynamak:

  * Land:
  - Landleri elinizden sadece kendi main fazınızda ve stack boşken (o sırada başka bir büyü oynanmazken) oynayabilirsiniz.
  - Oynamak için herhangi bir bedel talep etmezler.
  - Yokedilene kadar oyunda dururlar.
  - Diğer kartların aksine her turda oyuna sadece 1 land koyabilirsiniz.

  * Creature, enchantment, artifact:
  - Bu kartları elinizden sadece kendi main fazınızda ve stack boşken (o sırada başka bir büyü oynanmazken) oynayabilirsiniz.
  - Oynamak için mana costlarını ödemeniz gerekir.
  - Yokedilene kadar oyunda dururlar.
  - Summoning Sickness: Yaratıklar oyuna geldikleri turda tap edilemezler, buna summoning sickness denir. Bir yaratığın üstündeki summoning sickness bir sonraki turunuzun başında kalkar.

  * Sorcery:
  - Sorceryleri elinizden sadece kendi main fazınızda ve stack boşken (o sırada başka bir büyü oynanmazken) oynayabilirsiniz.
  - Oynamak için mana costlarını ödemeniz gerekir.
  - Oynandıktan sonra kendi graveyardınıza giderler.

  * Instant:
  - Instantları elinizden istediğiniz zaman oynayabilirsiniz. Bu, rakibin turunda herhangi bir anda bile olabilir.
  - Oynamak için mana costlarını ödemeniz gerekir.
  - Oynandıktan sonra kendi graveyardınıza giderler.


  4. BÖLÜM

  *** Saldırmak ve Savunmak: Saldırı ve savunmayı sadece creaturelar yapabilir.

  * Saldırmak: Combat fazınızda istediğiniz sayıda istediğiniz creaturelarınızla saldırabilirsiniz. Burda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta şudur; sadece rakibe saldırabilirsiniz. Kesinlikle hiçbir şekilde rakibin hiçbir creatureına veya başka herhangi bir kartına veya başka bir yere saldıramazsınız, sadece ve sadece rakibe saldırabilirsiniz (Bu kural yeni başlayanların hazmetmekte en çok zorlandığı kurallardan biri olduğu için üstüne basa basa söyledim.).
  - Bir creaturela saldırdığınız zaman onu tap etmek zorundasınız. Eğer o creature zaten tapli haldeyse saldıramaz.
  - Oyuna yeni gelen creaturelar tap edilemedikleri için saldıramazlar.

  * Savunmak: Rakibiniz size saldırdığında istediğiniz sayıda istediğiniz creaturelarınızla rakibin istediğiniz creaturelarını istediğiniz şekilde bloklayabilirsiniz.
  - Sadece untapli creaturelar savunma yapabilir, tapli creaturelarınızla savunma yapamazsınız. Bu yüzden saldırırken hangi creaturelarınızı tap edip hangilerini defansta tutacağınıza iyi karar vermelisiniz.
  - Creaturelar oyuna untapli geldikleri için ilk turda bile blok yapabilirler.


  *** Damage: Damage, hasar demektir. Örnekle anlatacak olursak; bir büyü veya creature bir oyuncuya 3 damage vurursa o oyuncu 3 canını siler. Aynı şekilde bir büyü veya creature başka bir creature'a 3 damage vurursa o creatureın dayanıklılığından 3 puan silinir.
  - Bir creaturea vurulan damage, o creatureı öldüremezse, o tur bittiği anda temizlenir ve creature eski dayanıklılık puanını geri alır.


  *** Savaş Mekaniği: Combat fazı şu sırayla işler; saldıranların belirlenmesi adımı, bloklayanlarınların belirlenmesi adımı, damagelerin yollanması.

  * Bloklanmamış creaturelar: rakibe kendi güçleri kadar damage vururlar. Karşılık olarak hiçbir hasar almazlar.

  * Bloklanmış creaturelar: kendilerini bloklayan creaturela birbirlerine aynı anda kendi güçleri kadar damage vururlar. Savaşın sonunda creatureların güç ve dayanıklılığına bağlı olarak iki creature da ölebilir, biri ayakta kalırken diğeri ölebilir veya ikisi de ölmeyebilir.
  - Hatırlatma: Bir creatureın canı 0 veya 0'ın altına düşerse o creature graveyarda gider.
  - Özel durum; bir creatureı birden fazla creature aynı anda bloklayabilir. Bu durumda bloklayan creaturelar toplam güçlerini bloklanan creaturea vurur ve bloklanan creature da sahibinin isteğine göre kendi gücünü bloklayan creaturelardan istenilen sayıda istenilen creaturelara dağıtır.
  - Örnek Combat:
  Saldıran oyuncu 1/1'lik, 2/2'lik, 3/3'lük ve 5/6'lık dört creaturela saldırıyor.
  Savunan oyuncunun 2/2'lik, 1/7'lik, 3/2'lik ve 4/4'lük creatureı var. Bu creaturelardan;
  1. 2/2'lik olanla 2/2'liği,
  2. 1/7'lik olanla 3/3'lüğü,
  3. 3/2'lik ve 4/4'lük olanlarla 5/6'lığı blokluyor.
  4. 1/1'liği bloklamıyor.

  Sonuç
  1. İki creature da birbirine 2 damage vurur ve ölür.
  2. Savunan saldırana 1 damage vurup canını 2 bırakır. Saldıran savunana 3 damage vurup canını 4 bırakır. İki canavar da ölmezç
  3. Savunan saldırana 3+4 toplam 7 damage vurarak -1 canını bırakır. Saldıran oyuncu damageleri dağıtır ve saldıran savunanın 4/4'lük canavarına 4 damage vurup 0 canını bırakır, 3/2'liğe ise kalan 1 damageini vurup canını 1 bırakır. Geriye sadece 3/2'lik olan creature sağ kalır.
  4. 1/1'lik creature savunan oyuncuya 1 damage vurur.


  *** Stack: Stack, yığın anlamına gelir. Herhangi bir büyü yapıldığı zaman o büyü bir stack açar ve stacke giren ilk kart o olur. Eğer bir oyuncunun elinde instant varsa (instantların en büyük özelliği istenildiği anda oynanabilmeleri olduğundan.) bu instantı stack açıldığında oynayabilir. Böylece o instant ilk büyünün üstüne gelir, yani stackteki alttan ikinci kart olur. Bu olaya response (cevap vermek) denir. Stackte kartlar en üstten en alta doğru birer birer çözülür. Bu sayede cevap veren kart ilk hamleyi yapar. Stackteki bütün kartlar çözüldükten sonra stack kapanır.
  - Örnek Stack:
  Oyuncu kendi 2/2'lik yaratığına +3/+3 boost verecek olan bir büyü yapar.
  Stack açılır ve büyü stacke gider.
  Rakip cevap verir ve 2/2'lik yaratığa 2 damage vuracak olan bir büyü yapar.
  Bu büyü de açılmış olan stackte ilk büyünün üstüne gelir.
  İlk oyuncu verecek cevabının olmadığı söyler ve stack çözülmeye başlar.
  İlk başta en üstteki kart çözülür ve yaratık 2 damage yiyerek ölür.
  Sonra bir altındaki büyü çözülür ama +3/+3 vereceği yaratık mezara gitmiş olduğu için işe yaramaz.

  Yukarıdaki örnekte rakip tek bir instant kartıyla hem ilk oyuncunun yaratığını yok etti, hem de bir büyüsünü boşa çıkardı.


  *** Ability (Yetenek): Ability, bütün landlerde ve enchantmentlarda, çoğu creatureda ve artifactte vardır. Activated (aktiflenmiş) ve triggered (tetiklenmiş) ability olarak ikiye ayrılır.
  - Abilityler de stack açar.

  * Activited ability: Bu abilityler kartın sahibi tarafından istenildiği ve bedeli ödenildiği zamanlarda kullanılabilinirler.
  - Örnek olarak; "Bu yaratığı tap ettiğinizde istediğiniz bir yaratık bu tur blok yapamaz" veya "Bir siyah ve iki renksiz mana ödediğinizde bu enchantment tur sonuna takılan yaratığa -5/-5 verir." gibi.
  - Activited abilityleri response için de kullanabilirsiniz.

  * Triggered ability: Bu abilityler bir tetikleyici sayesinde çalışır.
  - Örnek olarak; "Ne zaman oyuna bir elf gelirse bu kart bütün yaratıklara 2 damage vurur." veya " Ne zaman bir yaratığınız mezara giderse bir kart çekersiniz." gibi.

  Necati Yasin Sezgin tarafından frpworld.com için yazılmıştır.

  Copyright © FRP World © Fantezi Edebiyat ve FRP sitesi T�m haklar� sakl�d�r.

  Yay�nlanma:: 2006-07-13 (10558 okuma)

  [ Geri Dön ]
   
  FRPWorld.Com ülkemizdeki fantezi edebiyatı ve frp sevenleri bir araya getirmeyi amaçlayan bir web sitesidir. 2003 yılında kurulmuş olan sitemiz kullanıcı ve yöneticilerimizin katkıları ile büyüyüp Türkiyenin en büyük frp sitelerinden birisi olmuştur. Galerisi, indirilecekler kısmı, akademisi, yazarları ile sitemiz tam bir frp hazinesidir. FRPWorld sizin de desteklerinizle böyle olmaya devam edecektir. FRP'nin doyumsuzca yaşandığı bu diyara hoş geldiniz.

  FRPWorld, yeni bir frp dünyası


  Sitede bulunan yazı, doküman ve diğer içerikler siteye ait olup başkaları tarafından kopyalanması, dağıtılması ya da ticari amaçla kullanılması yasaktır.
  Siteye yapmış olduğunuz katkılar frpworld.com'un olup bunları yayınlama ya da yayınlamama hakkı site yöneticilerine aittir.


  Sayfa Üretimi: 0.64 Saniye