Frp World Ana Menü
 • Frp World
  » Anasayfa
  » Forum
  » Anketler
  » Akademi
  » Kitap Tanıtımları
  » Haber Arşivi
  » Haber Gönderin
  » Makale Gönderin

 • Üyelere Özel

 • Kişisel
  » Hesabınız
  » Özel Mesajlar
  » Üye Listesi
  » Üye Arama
  » Siteden Çıkış

 • Site Bilgileri
  » Top10
  » Site Hakkında Yorumlarınız
  » İstatistikler
  » Destekleyen Siteler

 • Kullanıcı Menüsü
  Hoşgeldin, Diyar Gezgini
  Üye Adı
  Şifre
  (Kayıt Ol)
  Üyelik:
  Son Üye: JaimieGott
  Bugün: 159
  Dün: 129
  Toplam: 66870

  Şu An Bağlı:
  Ziyaretçi: 938
  Üye: 0
  Toplam: 938

  KARAKTER GEÇMİşİNİN HAZIRLANIşI ÇZERİNE

  İster oyuncu olun ister DM, eğer detaylı ve uzun süreli bir karakter yaratıyorsanız pek çok sorunla karşılaşmanız muhtemeldir. Genellikle “küçük detaylar” önemsenmez oyun içinde. Hazırladığınız karakterin büyükannesinin adı kimsenin umurunda değildir (Not: Bu yazıyı karakterlerin büyük annelerine önem veren oyunculara ithaf ediyorum :)). Ama öyle bir an gelir –ve gelecektir – ki, karakterinizin geçmişi, göz rengi ya da solak oluşu pek çok şeyi değiştirebilir. Bir diğer nokta da, detayların oyuna rol yapma açısından pek çok zenginlik katmasıdır. Oyuna yeni başlayanlar genellikle karakter kağıdında bir yığın yüksek skor bulunan, her konuda başarılı “Süpermenler” yaratma eğilimindedirler. Ancak bir süre sonra bunun ötesinde daha derin, daha eğlenceli bir yön olduğunu fark edebilenler rol yapmanın ruhunu yakalamaya başlarlar. Burada devreye karakterin geçmiş yaşantısı, anıları, korkuları, takıntıları, heyecan ve mutlulukları vb girmeye başlar. Artık hayali karakterimiz Süpermen değildir. Ya da en azından ayakları yere basan bir süpermendir. (Süpermen’e hiçbir gıcığım yoktur, kendisini çok severim, karakter geçmişi de oldukça detaylıdır. Buradan kendisine saygılar….)
  - Canlandırdığımız karakter nereden geldi?
  - Neden bu mesleği seçti?
  - Bu yetenekleri nasıl kazandı?
  - Belirgin özellikleri, ön plana çıkardığı yönleri neler?
  - Dışarıdan nasıl görünüyor, nasıl davranıyor?
  - Sırları, gizemleri, korku, utanç ya da hayalleri neler?
  - Geçmişinden ne gibi izler getirdi?
  - Bağlı olduğu kişiler, yerler ve değerler neler?
  - ve hepsinden önemlisi, karakterimizi diğer insanlar gibi “sıradan” bir hayat yaşamaktan alıkoyan, bir maceraya, bir arayışa yönelten nedir?
  Bu ve bunun gibi sorular, canlandırdığınız karaktere hayat veren “detaylar”dır. Ancak artık karakterini daha iyi tanıyor ve davranışlarına, hareketlerine ve seçimlerine sebep bulabiliyorsunuzdur. Zaten Rol Yapma Oyunlarının bu derece yaygınlaşmasının ve bu derece sevilmesinin altında bu tür ince detaylar yatar.
  Karakter yaratımı konusunda pek çok kitap, öneri, vb bulabilirsiniz. Bunların bir bölümü “hangi kuralları bükerek nasıl daha güçlü olursunuz” türünde tavsiyeler verirken diğerleri, belirli bir sınıfın akla gelebilecek tüm özelliklerini (ve akla gelmeyecek bazılarını!) tablolar halinde sıralayıp kullanıcıların sayfalar dolusu formülle cebelleştikten sonra tablo 127-a’daki zarla belirlene geçmişe göre kahramanımızın babasının aynı zamanda kuzeni olduğunu belirleyen bilgi yığınlarıdır.
  Bu işin kolay bir yolu, bir püf noktası yok. Biraz hayal gücü, biraz da yaratacağınız karakteri tanımak yeterli (örneğin ben pek çok hancı tiplemesini gittiğim Caferlerde gördüklerimden arakladım). Kolaya kaçanlar genellikle soylu bir lordun varisi olup haksızlığa uğramayı, yetenekli bir büyücü olup kıskanılmayı, ya da kokuşmuş bir tarikattan kaçan inançlı genç rahipler tercih ederler. Genellikle Hollywood – ve biraz da Yeşilçam – tadındaki bu klasik stereotipler – basmakalıp karakterler - her ne kadar hoş olsa da oyuncunun kendinden bir şeyler eklemesi mümkün olmadığından bir süre sonra kabak tadı vermeye başlayabilir. Neden babanız olan soylu lord aslında kötü olmasın? (Not: iyi – kötü yönelim / alignment hakkındaki yazımız yakında yayınlanacak) Ya da aslında karakteriniz çok beceriksiz bir büyücü çırağıydı, kapının önüne konuldu ve bu masalı anlatıyor. Parlak zırhlar içindeki bir şövalyenin yükseklik korkusu olamaz mı? (Biliyorum, paladinlerin korkuya bağışıklığı var) Belki de bir doğa rahibesi farelerden gizli gizli tiksinemez mi? İşte bunlar karakterimize can veren, onu sıradanlıktan kurtarıp özgün bir kişiye çeviren detaylardır.
  Her karakterin (kendileri bilmese de) yaşamını devam ettirebilmek için tutunduğu bir amacı vardır. Bunu bariz olarak göstermek zorunda olmasa da karakterinizi motive eden, harekete geçiren bir hedefi olması, hayat hikayesinin çatısını oluşturmada güzel bir başlangıçtır. Bunun üzerine detay ve sebepler geliştirilebilir. Ayrıca hayat hikayesinde, karakterin belirgin özelliklerinin de bir açıklaması olması tercih edilir. Örneğin çölde yaşayan bir bedevinin yetenekleri arasında yüzme varsa bunun mantıklı bir açıklaması olmalıdır. Yüksek karizmalı bir karakterin başına hem iyi, hem kötü birçok şey gelmiş olabilir... Unutmayın, 15’in üzerindeki herhangi bir stat normal ötesidir.
  Bütün bu özelliklerin belirlenmesi hem karakterinizin davranışlarına, aldığı kararlara ve yönelimine açıklama getirmede, hem de oyuncu olarak size çok daha detaylı roller oluşturmada yardımcı olacaktır. (Statlarınız paladin sınıfına yetmiyorsa, hayatı boyunca paladin olmak isteyen bir savaşçı oynamak da şirin olabilir..)
  Karakter geçmişini hazırlarken
  Karakterin Statlarına Uygun Olması: Örneğin bu iri kaslara sahip karakter muhtemelen çiftçi ya da asker kökenli olmalı gibi..
  Karakterin Yeteneklerini ve Özelliklerini Açıklaması:

  Kimse sebepsiz yere işaret dili ya da iz sürme teknikleri öğrenmeye çalışmaz.
  Karakterin Bildiği Dillere ve Bulunduğu Ortama Göre Hazırlanması:

  İnsan olan karakterimiz elfçeyi nereden ve neden öğrenmiş.
  Karakterin yönelimini oluşturan geçmiş yaşantısı.
  Sıkça bulunduğu yerler ve bağlantılı olduğu kişiler, gruplar vb..
  Belirlemeye dikkat edilmelidir.
  Kişisel Not 16471: Bir adet çok düşük statınızın olması mucizeler yaratmanızı sağlayabilir.

  Copyright © FRP World © Fantezi Edebiyat ve FRP sitesi T�m haklar� sakl�d�r.

  Yay�nlanma:: 2004-09-20 (2516 okuma)

  [ Geri Dön ]
   
  FRPWorld.Com ülkemizdeki fantezi edebiyatı ve frp sevenleri bir araya getirmeyi amaçlayan bir web sitesidir. 2003 yılında kurulmuş olan sitemiz kullanıcı ve yöneticilerimizin katkıları ile büyüyüp Türkiyenin en büyük frp sitelerinden birisi olmuştur. Galerisi, indirilecekler kısmı, akademisi, yazarları ile sitemiz tam bir frp hazinesidir. FRPWorld sizin de desteklerinizle böyle olmaya devam edecektir. FRP'nin doyumsuzca yaşandığı bu diyara hoş geldiniz.

  FRPWorld, yeni bir frp dünyası


  Sitede bulunan yazı, doküman ve diğer içerikler siteye ait olup başkaları tarafından kopyalanması, dağıtılması ya da ticari amaçla kullanılması yasaktır.
  Siteye yapmış olduğunuz katkılar frpworld.com'un olup bunları yayınlama ya da yayınlamama hakkı site yöneticilerine aittir.


  Sayfa Üretimi: 0.55 Saniye