Frp World Ana Menü
 • Frp World
  » Anasayfa
  » Forum
  » Anketler
  » Akademi
  » Kitap Tanıtımları
  » Haber Arşivi
  » Haber Gönderin
  » Makale Gönderin

 • Üyelere Özel

 • Kişisel
  » Hesabınız
  » Özel Mesajlar
  » Üye Listesi
  » Üye Arama
  » Siteden Çıkış

 • Site Bilgileri
  » Top10
  » Site Hakkında Yorumlarınız
  » İstatistikler
  » Destekleyen Siteler

 • Kullanıcı Menüsü
  Hoşgeldin, Diyar Gezgini
  Üye Adı
  Şifre
  (Kayıt Ol)
  Üyelik:
  Son Üye: JaysonMoss
  Bugün: 123
  Dün: 267
  Toplam: 66457

  Şu An Bağlı:
  Ziyaretçi: 1311
  Üye: 0
  Toplam: 1311

  BÇYÇCÇ

  BÇYÇCÇ (MAGE)

  Olayları kılıcı yerine sözleri ile çözüme kavuşturmak isteyen kişiler büyücü olmak ister. Büyü büyücünün aleti, silahı ve zırhıdır. Göğüs göğüse çarpışmalarda zayıf rakiplerdir, fakat önceden hazırlıklılarsa uzak mesafelerden rakiplerini vurabilir, bir anda yok olabilir, tamamen farklı bir yaratığa dönüşebilirler veya düşmanın zihni üzerinde hakimiyet kurup hareketlerini kontrol edebilirler.

  Dışardan bakılınca büyü yapmak kolay görünse de, basit bir ışık yaratma büyüsünü bile yapabilmek için yıllarca eğitim görmek gerekir (telaşlanmayın büyücü olunca oyuna başlamadan önce bu eğitimi görmüş varsayılacaksınız). Büyüler büyücüler için daima en ön planda olmuştur. Diğer her şey ise ikinci planda kalır.

  Büyücüler hayatlarını büyüye adadığından silah kullanmayı iyi bilmezler. Ayrıca herhangi bir zırh giymeleri onların komplike hareketler ve şekilden şekle girmeyi gerektiren büyüleri yapmasına engel olur. Büyücü gençliğini kadim diller öğrenerek, kitapların içine düşerek ve büyü pratiği yaparak geçirmiştir, eğer vaktini zırhın nasıl giyileceği ve onun savaşta nasıl etkili bir şekilde kullanılacağını öğrenmekle harcasaydı başlangıçta sahip olduğu o güçlerin ufak bir parçasına dahi sahip olamazdı. Hatta kaynaksız başka teoriler de çoğu zırhın enerji toplarken büyünün kumaşını zedelediğini söyler. Bu düşünce halk arasında rağbet görüyor olsa da tüm gerçek büyücüler bilir ki bu basit bir şekilde yanlıştır, eğer doğru olsaydı nasıl demir mangallar ve metal tencereler gerektiren büyüleri kullanabiliyor olurlardı?

  FRPÂ?de iki tür büyü vardır. Bunlar Mistik (Arcane) ve İlahi (Divine) büyüdür. Tanrılardan bağımsız yapılan büyülere (örneğin büyücü büyüleri) Mistik Büyü, tanrı tarafından sağlanan büyülere de İlahi Büyü denir. Ruhbanlar (Cleric) İlahi büyünün efendileri iken büyücüler de mistik büyünün efendileridir.

  Büyüleri kullanabilecek kadar öğrenmek uzun çalışma, sabır ve araştırma gerektirir. Bir kere maceracılık kariyeri başladı mı bir büyücü büyük oranda kendi eğitiminden sorumludur. Artık peşinde sırada hangi kitabın hangi kısmını okuyacağını söyleyen bir hocası kalmamıştır. Çzgürlüğün de kendince bir bedeli vardır, büyücü artık büyüsel bilgiyi bulabileceği kaynakları devamlı aramak zorundadır.

  Bir büyü kitabı büyünün nasıl kullanılacağını belirten komplike tarifleri içerir, bir nevi yemek tarifi gibi. Fakat yalnızca tarifi kitaptan okumak ya da orada yazanları taklit etmeye uğraşmak büyünün yapılmasını sağlamaz. Büyüler mistik enerjileri toplayıp şekillendirirler, bunun için gereken prosedürler ilgi ister, garip ve karışıktır. Bir büyücü büyüyü yapmadan önce onun kadim formülünü ezberlemek zorundadır Bu o özel büyü için gereken enerji gidişatını büyücünün zihnine kilitleyecektir. Bir kere büyüyü ezberledi mi büyü doğru hareketler, kelimeler ve maddeler doğru koordinasyonda kullanılana kadar büyücünün zihninde kalır. Bunların yapılması enerjiyi bir nevi serbest bırakır, büyü için gereken enerji harcanmıştır ve büyücünün aklından silinir. Büyücü o büyüyü büyü kitabına yeniden bakıp ezberleyinceye kadar yeniden yapamaz. Başlangıçta büyücü aklında yalnız birkaç tane büyüyü aklında tutabilir ve ayrıca bazı büyüler diğerlerinden daha kompleks hareket ve sözler ister bunları çaylak bir büyücünün yapması imkansızdır. Tecrübe ile birlikte büyücünün yapabildikleri de artar.

  Bir büyücünün en önemli güçlerinden birisi de yeni büyüler araştırma ve büyülü eşyalar yaratmadır. Bunların ikisi de zor, bol zaman gerektiren, masraflı ve bazen tehlikelidir. Kale inşa etmek büyücülere de takipçi kazandırmaz. Kale sahibi olabilir ve normal kazançlara sahip olabilirler, çevre topraklardan toplanabilecek koruma parası gibi. Fakat büyücülerin şöhreti insanların onların kapılarında yığınlar oluşturmaktan caydırır. En iyi ihtimalle bir büyücü, bir iki arkadaş ve işine yardım etmeleri için birkaç da çırak bulabilir.

  Copyright © FRP World © Fantezi Edebiyat ve FRP sitesi T�m haklar� sakl�d�r.

  Yay�nlanma:: 2004-09-20 (2466 okuma)

  [ Geri Dön ]
   
  FRPWorld.Com ülkemizdeki fantezi edebiyatı ve frp sevenleri bir araya getirmeyi amaçlayan bir web sitesidir. 2003 yılında kurulmuş olan sitemiz kullanıcı ve yöneticilerimizin katkıları ile büyüyüp Türkiyenin en büyük frp sitelerinden birisi olmuştur. Galerisi, indirilecekler kısmı, akademisi, yazarları ile sitemiz tam bir frp hazinesidir. FRPWorld sizin de desteklerinizle böyle olmaya devam edecektir. FRP'nin doyumsuzca yaşandığı bu diyara hoş geldiniz.

  FRPWorld, yeni bir frp dünyası


  Sitede bulunan yazı, doküman ve diğer içerikler siteye ait olup başkaları tarafından kopyalanması, dağıtılması ya da ticari amaçla kullanılması yasaktır.
  Siteye yapmış olduğunuz katkılar frpworld.com'un olup bunları yayınlama ya da yayınlamama hakkı site yöneticilerine aittir.


  Sayfa Üretimi: 0.41 Saniye