Frp World Ana Menü
 • Frp World
  » Anasayfa
  » Forum
  » Anketler
  » Akademi
  » Kitap Tanıtımları
  » Haber Arşivi
  » Haber Gönderin
  » Makale Gönderin

 • Üyelere Özel

 • Kişisel
  » Hesabınız
  » Özel Mesajlar
  » Üye Listesi
  » Üye Arama
  » Siteden Çıkış

 • Site Bilgileri
  » Top10
  » Site Hakkında Yorumlarınız
  » İstatistikler
  » Destekleyen Siteler

 • Kullanıcı Menüsü
  Hoşgeldin, Diyar Gezgini
  Üye Adı
  Şifre
  (Kayıt Ol)
  Üyelik:
  Son Üye: iwotisul
  Bugün: 38
  Dün: 50
  Toplam: 88956

  Şu An Bağlı:
  Ziyaretçi: 711
  Üye: 1
  Toplam: 712

  Şu An Bağlı:
  01 : iwotisul

  Onur Çağlıer ile MetuCON Çzerine Söyleşi
  FRPWorld Çzel ©
  FRPWorld Adminlerinden Eldarin'in MetuCON grubundan Konaklama ve Oyun Kayıtları Sorumlusu Onur Çağlıer ile MetuCON ve 10. yıl şenlikleri üzerine yaptığı röportajı sizlere sunuyoruz.

  **********

  Hakan Arslan:
  Merhaba Onur. Çncelikle röportaj isteğimizi kabul ettiğin için sana FRPWorld Grubu adına özel teşekkürlerimi sunmak istiyorum.
  Ve MetuCON nedir diyerek başlayalım hemen.

  Onur Çağlıer:
  Merhaba Hakan oncelikle bize bu fırsatı sundugunuz için teşekkürler
  MetuCON; bu sene onuncusu yapılacak olan Türkiye’nin en büyük bilim kurgu, fantezi ve rol yapma oyunları şenliğidir. 1997 yılından beri ODTÇ Bilim Kurgu ve Fantezi Topluluğu tarafından organize edilmekte olan MetuCON, her sene Orta Doğu Teknik Çniversitesi Yerleşkesi’nde gerçekleştirilmektedir. Konusunda pek çok ilkin gerçekleştirilmesine olanak sağlayan MetuCON’un temel amacı Türkiye’de yaşayan bilim kurgu, fantezi ve rol yapma oyunlarını sevenleri bir araya getirmek ve bu konulara dair faaliyet gösteren öğrenci toplulukları, kişiler ve kurumlar arasında bir iletişim zemini sağlamaktır.

  Hakan Arslan:
  Ve bilindiği üzere 29 30 Nisan 2006 tarihleri arasında MetuCON'un 10.su düzenlenecek. Peki bize 10 yıl öncesinden şimdiye değin MetuCON'un mazisi hakkında bilgi verebilir misin? Başlangıçtan şimdiye değin ulaşılan nokta hakkında yorumlarını alabilir miyiz?

  Onur Çağlıer:
  Az öncede dediğim gibi 1997 yılında ilk MetuCon'un düzenlenmesiyle başladık bu işe(tabi o zamanlar su anda aramızda olan kişilerin cogu yoktu)
  1997 de sadece masaustu oyunlardan olusan MetuCon 1998 de ilk live ini yapmış 1999 da fantasy art workshop ilk defa duzenlendi. 2000 yılındaysa gelen yuksek talep yuzunden mekan değişikliği yaparak Odtü kafeteryasına geçtik.2002 de de ilk kostümlü partimizi Newcastle de düzenledik2004 yılında da panayır diye adlandırdıgımız etrafın dekore edilmesi ve konuklarımız bos zamanlarında sıkılmasın diye cesitli aktiviteler konuldu.2005 yılında ilk defa resmi Magic: the Gathering turnuvası düzenledik.Ve işte şimdi 10. yılımızda burdayız

  Hakan Arslan:
  Gördüğüm kadarıyla ODTÇ bkft her sene farklı yeniliklerle karşımıza çıkmış. Peki MetuCON 2006'da bizleri neler bekliyor olacak? 10. yıl şenliklerinde nasıl bir program ve işleyiş sözkonusudur? Daha önceki yıllara nazaran herhangi bir yenilik olacak mı?

  Onur Çağlıer:
  Su anda ilk aklıma gelen sey Warhammerla ilgili birseyler duzenlemek.Eger bir aksılık olmazsa bu yıl en az 2 adet ordu getirip ogretici seyler duzenlemeye calısacagız.Tabi ogretici derken sıkıcı olmasın diye 40 dakikalık kısa oyunlar oynatmayı dusunuyoruz.Metuconda kendi içimizden cıkacak oyunlar denenecek(oyun kalitesini artirmak için).Ayrıca gecmiş yıllarda yaptıgımız bilgi yarısması bu yıl daha bir kaynaşma ortamı olsun diye masa masa gruplar halinde yapılması düşünülmektedir.

  Onur Çağlıer:
  Resim sergisi icin gelecek çizer arkadaslara daha kaliteli bir ortam oluşturmaya calısılacak.
  Wustenfuchs:
  hacettepe ve bilkent in güzel sanatlar fakültesi ögrencilerini -tahta işlemecigli, resim ve heykel dallarında - toplarlamaya çalışıyorz

  Hakan Arslan:
  Warhammer masaları düzenleme fikri gerçekten güzel. Kendi içimizden çıkacak oyunlar derken, kendi bünyenizde oluşturulmuş oyun sistemleri mi oynatılacak yoksa farklı sistemler hibritleştirilecek mi?
  Resim sergisi ve workshop için geçen yıllarda katılmış olan arkadaşlar bu senede katılırlarsa gayet güzel bir sergi ortaya çıkarılabilir? Peki bu sergi daha sonra nereye olacak? Çniversite bünyesine mi aktarılacak? Yoksa arkadaşlarımızda mı kalacak?

  Onur Çağlıer:
  Kendi bünyemizden cıkacak oyunlar derken ODTÇ BKFT üyelerinin actıgı oyunların tamamından bahsediyoruz.arada değisik denemelerde olsa bunların sayısını minimumda tutmaya calışıyoruz.Çunku farklı beklentilerle gelen insanların hayal kırıklıgına ugramasına sebep olabilecek birşey.Yinede çeşitlilik olması için tamamen kaldırmıyoruz.
  Geçen yıl katılmış olan arkadaşlardan Murat Cengiz(balet ejderha desem gecen yıl gelen arkadasların cogu hatırlar sanırısam) 2 arkadaşıyla beraber katılacak bu yıl.Ayrıca duvarlardaki Dune ile ilgili resimlerin çizeri olan Korkutu da bu yıl getırmek için calısmalarımız sürmekte.
  Resimlere ne olduguna gelince o değişen birsey.Mesela korkutun o resimleri bir projesinin parcalarıydı ve internette yayınlanması istenmedigi için bir arkadasımızın evinde kapalı kapılar ardında bir sonraki MetuConu bekilyor.
  Muratın balet ejderhasını ise bu yıl kostumlu parti için afiş olarak kullanmayı dusunuyoruz.Yanı gordugun gibi biraz karışık.


  Hakan Arslan:
  Anladım, işler meşakkatli bir şekilde sürüyor anlaşılan. Afişleriniz ne zaman basılacak? Tasarımları tamamlandı mı? Ya da en azından konsept belirlendi mi?

  Onur Çağlıer:
  Tasarım olarak Kaan Günay ın yolladığı bazı taslaklar var su an elimizde.Alışılmış metuCon afişlerinden baya farklı.Benim görüşüm olarak baya sirin olmuslar.(isterseniz forward edeyım hemen)Basım için bu hafta içinde matbaaya vermeyi planlıyoruz.bir aksılık olmazsa en geç bir haftaya hazır olur dagıtıma baslanır. Afiş taslaklarını gmail adresine yolladım

  Hakan Arslan:
  Afiş için teşekkürler, şimdi daha derin bir noktaya değinelim istersen. FRP ye olan ilgi geçtiğimiz yıllarla beraber gitgide daha da ivmelenerek gelişme göstermekte. Bu elbetteki bizleri memnun ediyor. Ve burdan doğru bakacak olursak MetuCON'un şu an Türkiye'de sahip olduğu misyon ve pozisyon sizce nedir?

  Onur Çağlıer:
  Son yıllarda bir ivmelenme olsa bile bu ivmelenme dah cok populer kulturden kaynaklandıgı için belirli sapmalar oluyor.Mesela bundan 5 yıl kadar once Rpg yadaFrp nedir diye sorsanız sokakta nedir anlatırmısınız diye bir tepki gelebilirdi.(tabi susun satanistler diyede gelebilirdi)Su an ise edindigim izlenimler evet bilgisayar oyunu gibi birşey cevabını alıyoruz.Burda bize dusen gorev bu yanlış anlaşılmayı ortadan kaldırmak daha duzenli bir buyume için altyapı olusturmak.
  Mesela geçen yıl bunun için Ankarada bulunan liselerin bazılarında konferans vermistik.Bu yıl bos bir zamanımızda tekrarlamayı dusunuyoruz.

  Hakan Arslan:
  Bu konferanslar faydalı oldumu peki? Çğrenciler konferans sonrasında da sizlerle iletişime geçmeyi denediler mi?
  Ve bir önemli soru daha, bu tip konferanslarda akademisyenlerin yanınızda olup sizlerle beraber açıklamalarda bulunması mümkün olabilir mi?

  Onur Çağlıer:
  Faydalı oldugu gorusundeyiz.En azından işin bir köşesinden tuttuk diyebiliyorum.Belki okyanusta bir damla yada koskoca kara parcasında bir kum tanesi olabilir yaptıklarımız ama eğer birseyleri azıcık bile degistirebildiysek ne mutlu bize.İletişimden ötesi ertesi yıl topluluğumuza gelenler,okul dısından kütüphanemizi kullananlar mevcut.Akademisyenleri denemedik aslında.Belkide işin içine akademisyenler katılınca dinleyici kitlesi sıkılabilir korkusuyla.bunu engellemek için daha samimi bir tavırla surdurmeyı denıyoruz konferansları.Ama merak etmeyın fikrinizi degerlendirmek için birseyler dusuneceğiz.

  Hakan Arslan:
  Akademisyenler( psikiyatristler, yazarlar, edebiyatçılar vs), FRP duayenleri beraber daha iyi işler çıkarabilirler kanaatindeyim. Fikir üzerinde düşünmenizi incelikle karşılıyorum. Teşekkürü borç bilirim.
  MetuCON grubu olarak frp camiasından elbette bazı beklentileriniz vardır. Bunlardan bahsedebilir misiniz?

  Onur Çağlıer:
  Genel olarak beklentimiz yurtdışındaki orneklerle rekabet edebilecek hale gelmesi,Daha fazla yazılı eser cıkarabilmesi

  Onur Çağlıer:
  yazılı belkı bıraz yanlıs bır tabir oldu. Kalıcı desek daha dogru olur. Yani masa ustunde oynanan bir oyun,arkadas arası muhabbetler olarak kalmaması daha ileri gidebilmesi için gerekli birsey.

  Hakan Arslan:
  Türk yazarların sayısının artması önemli bir değer olur elbette. Sözü geçmişken ona da değinelim. MetuCON'u yurtdışında organiza edilen FRP Convention'ları ile karşılaştırdığımızda nasıl bir noktada görebiliriz?

  Onur Çağlıer:
  Aktivite olarak cok fazla eksikliğimiz olmadığını düşünmekteyiz.Misyon farkı buyuk bir etken.Yurt dısında genellikle bu işi para kazanma amacıyla yapıyorlar.Bu işlerde gönüllü calısan insanlarda var yurt dısında onların hakkını yememek lazım.Mesela convention yapılması icin satosunu 2-3 gunluk odunc veren aileler var.
  yada Gencon gibi buyuk sponsorları(hatta ortak diyelim) olan conventionlar.mesela bız Magic:the Gatehring için turkiye bunyesınde buyuk sayılabılecek bir prerelease turnuvası yaparken adamlar hadi dünya turnuvasınıda bu conventiona denk getirelim diyebiliyor.Yada 5 yıldızlı otellerde yapabiliyorlar.cunku katılımcılarına fazla dokunmuyor ucretler ama turkiyede durum sızınde bıldıgınız gıbı...

  Hakan Arslan:
  Evet Türkiye'de daha çok fırınlar ekmek yenilmesi gerek söyledikleriniz düşünüldükçe. Maddi anlamda ciddi bir bağımlılık sözkonusu.

  Hakan Arslan:
  Odtü bkft Türkiye'de gerçekleşen FRP organizasyonlarını desteklemek adına ne gibi çalışmalar yürütüyor? Biraz bilgilendirir misiniz?

  Onur Çağlıer:
  Bu aktivitelere elimizden geldiği kadar katılmaya calışıyoruz.Bunun dışında aktivitelere elimizden gelen her alanda yardıma acığız.Sadece organizatörlerin yardım istemeleri yeterli.

  Hakan Arslan:
  Bunu bildirmeniz oldukça iyi oldu,
  Son olarak Odtü bkft adına eklemek istediğiniz herhangi birşey var mı?

  Onur Çağlıer:
  Turkiyede FRPnin ve ilgili etkinliklerin gelismesi adına calısmalarımıza devam edicez ve ayrıca turkiyede bu alanda calısma yapan herkesi 29 30 nisanda metuconda gormeyi umuyoruz.Teşekkürler.

  Hakan Arslan:
  MetuCON üzerine çalışmalarınızı sitemizde duyurmaya devam edeceğiz. Çalışmalarınızda sizlere başarılar diliyorum. MetuCON'da görüşebilmek dileğiyle Onur. Teşekkür ederim...

  "Arbitrium Vincit Omnia"
  Eldarin

  Copyright © FRP World © Fantezi Edebiyat ve FRP sitesi T�m haklar� sakl�d�r.

  Yay�nlanma:: 2006-03-04 (3194 okuma)

  [ Geri Dön ]
   
  FRPWorld.Com ülkemizdeki fantezi edebiyatı ve frp sevenleri bir araya getirmeyi amaçlayan bir web sitesidir. 2003 yılında kurulmuş olan sitemiz kullanıcı ve yöneticilerimizin katkıları ile büyüyüp Türkiyenin en büyük frp sitelerinden birisi olmuştur. Galerisi, indirilecekler kısmı, akademisi, yazarları ile sitemiz tam bir frp hazinesidir. FRPWorld sizin de desteklerinizle böyle olmaya devam edecektir. FRP'nin doyumsuzca yaşandığı bu diyara hoş geldiniz.

  FRPWorld, yeni bir frp dünyası


  Sitede bulunan yazı, doküman ve diğer içerikler siteye ait olup başkaları tarafından kopyalanması, dağıtılması ya da ticari amaçla kullanılması yasaktır.
  Siteye yapmış olduğunuz katkılar frpworld.com'un olup bunları yayınlama ya da yayınlamama hakkı site yöneticilerine aittir.


  Sayfa Üretimi: 0.54 Saniye