Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 13
    Dün: 35
    Toplam: 90377

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1803
    Üye: 1
    Toplam: 1804

Şu An Bağlı:
    01 : afabut

FrpWorld.Com :: View topic - gondor vekilharcı ile ilgili bir soru(lutfen bakıverin)
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

gondor vekilharcı ile ilgili bir soru(lutfen bakıverin) View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    BriAnA_LonGboW
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Jul 09, 2006 7:28 pm Reply with quoteBack to top

arkdaşlar ben de faramir,eowyn ve oğullarına yüzük savaşlarının sonrasında ne olduğunu bilen var mı merak ediyorum tolkien in herhangi bir kitabında ya da ekinde buna seğinip değinmediğini öğrenemedim ama çok merak ediyorum,benim okuduğum eklerde onun hakkında sadec3 ithilien prensi olup emyn arnen e yerleştiği yazıyordu ve onun dışında bütün kahramanların sonları mevcuttu,bir bilgisi olan varsa ltfen yazsın.ayrıca ona filmde haksızlık edildiğini ve aşağılandığını düşünüyorum,sizin fikirleriniz? Rolling Eyes

Yıllar sonra engin mavilige baktıgınızda
    Giden ruhların sonsuzlugunu hissedersiniz
    Cünkü gök denizde renk bulur
    �lü ruhların rengini alır,
    Gözyaslarına ka
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mail
    Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Sun Jul 09, 2006 9:28 pm Reply with quoteBack to top

Yav üzgünüm ama ne olduğunu bilmiyorum...

Filme gelince bence aşağılanmadı. Tamam en kahraman adam değildi belki ama en önemli mücadeleyi kendi içindeki mücadeleyi kazanıyordu Faramir. Aragon böyle bir mücadeleye hiç girmemişti. Gandalf bile cesaret edemedi.

Faramir yüzüğün etkisine kapıldıktan sonra onu reddedebilen tek insan filmde... O ormandaki cadı elf ve hobbit Samwise dışında da tek canlı... Frodo da hatırlarsanız yüzüğü reddetmeyi başaramamıştı.

Back to top View user's profileSend private message
    fingolfin
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Sun Jul 09, 2006 9:53 pm Reply with quoteBack to top

Senin de belirttiğin gibi Ithilien'e yerleştikten sonra Eowyn ve Faramir'in çocukları oldu. Hatta hafızam beni yanıltmıyorsa birine Peregrin adını vermişlerdi. Daha sonrası hakkında bir bilgim yok, yazılı bir kaynak olduğunu da açıkçası duymadım.

Film konusunda sana katılıyorum, Faramir'e yeteri kadar önem verilmediğini düşünmekteyim.

Kristallerle donanmıÅ?tı mavi kalkanı.
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's websiteMSN MessengerICQ Number
    Dreamscape
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Jul 10, 2006 6:34 am Reply with quoteBack to top

Legolas ve Gimli İthilliende yaptırdıkları gemiyle Anduini aşarak nereye gidiyor???

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Jul 10, 2006 11:55 am Reply with quoteBack to top

legolas ve gimli bence eressea ya gittiler,legolas zaten gidebilirdi ama gimli de belki kardeşlikte olduğu için bir istisna olmuştur-bir de aşağılanmaktan kastettiğim kitapta yüzüğü yerde görsem almam falan diyor-atlara nasıl hükmettiğini anlatıyor oysa filmde deli gibi yüzük ü almaya çalışıyor falan,iyice ezik,iradesiz gibi olmuş

Yıllar sonra engin mavilige baktıgınızda
    Giden ruhların sonsuzlugunu hissedersiniz
    Cünkü gök denizde renk bulur
    �lü ruhların rengini alır,
    Gözyaslarına ka
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mail
    Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Mon Jul 10, 2006 3:00 pm Reply with quoteBack to top

Ama sonunda iradesine karşı koymayı başarıyor. Bence büsbütün iradali kaya gibi olmasındansa adamın her insan gibi zayıflıklarının olması ama bunları yenmeyi başarması daha güzel olmuş.

FaRaSTu
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jul 11, 2006 8:19 am Reply with quoteBack to top

Filmde hiçbir zaman yüzüğü kendisi için almaya çalışmadı. Yüzüğü "Frodo ile beraber" Mnas Tirith e yollamayı düşündü. O an için yüzük hakkında yeterli bilgi sahibi olmayan her insan aynı şeyi yapardı. Ayrıca zaten yüzüğün doğasını ve Frodo nun orda olma amacını anladığında oları salıverdi zaten. Buna iradesizlik diyorsan bişey diyemem ama bence gayet etkileyici bir davranişti.Çünkü o ana kadar İsildür'ün son varisi haricinde yüzüğe karşı koyabilecek iradeyi gösterebilecek insanoğlu yok. Zaten Geçmişin kehanetlerinde de Isıldur'un varisinin ortaya çıkıp yüzüğün iradesine karşı duracağı ve kral olacağı vardır.

Dah bir sürü ayrıntı var burada anlatılabilecek ama Faramir hakkında tüm ayrıntıları isteyenler (ingilizce bilenler için ama)
    ---- www.wikipedia.org ---- adresinden faramir diye aratırsanız faramir hakkında herşeyi (ciddi olarak herşeyi) bulabilirsiniz. Ayrıca bu sitede hakkında merak ettiğiniz her türlü konu üzerine yorum bulabilirsiniz. (Her türlü fantastik konudan edebi eserlere kadar tabii ingilizce)
    Bunu dedikten sonra bi şey eklemiyorum zaten bakarsanız siteye benim anlatacak birşeyim kalmaz.

Teşekkürler....

Forum Yöneticisi

PostPosted: Tue Jul 11, 2006 8:32 am Reply with quoteBack to top

Bilmiyorum ama filmdeki sahneyi aklıma getirdiğim zaman o sahnede Faramir de bir çeşit iradesizlik gösteriyor diye düşündüm. O sahnede Faramir tıpkı Boramir e benziyordu. Sonra bundan kurtulmayı başarıyor. Ve açıkçası bunu daha başarılı buldum hikaye olarak..

Ansiklopedilerde ya da kitaplarda neler yazdığını pek bir önemi yok filmler kitapları yeniden yorumlarlar sonuçta... Tolkeinin Faramirinin filmdeki Faramirle aynı olması beklenemezdi.

Başka bir örnek verirsek Peregrin hem filmin başında kitabın başında olduğundan hem de filmin sonunda kitabın sonunda olduğundan daha az olgundu. Ama fazladan bir olgun insanın daha olmaması da bence iyi olmuş.

FaRaSTu
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jul 11, 2006 8:36 am Reply with quoteBack to top

fingolfin wrote:
    Hatta hafızam beni yanıltmıyorsa birine Peregrin adını vermişlerdi.

hocam senin dediğinin tam tersi olucak. Peregrin Took oğluun adını Faramir koyuyor. Faramir'in Eowyn'den bir oğlu oluyor. Adı Elboron... Sonra babasının ölümü ile hem İthilien Prensliğini ve Gondor Vekilharçlığını (aynı babası gibi) devralıyor.

Saygılar...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jul 11, 2006 9:19 am Reply with quoteBack to top

Çncelikle Firble nickli arkadaşımızın hatasını düzeltmek istiyorum. Bilbo, Aragorn, Galadriel, Gandalf (Maia olmasına rağmen) yüzüğün etkisine kapılıyor. Fakat yüzük testini başarıyla geçiyorlar. Bir tek Boromir testi geçemiyor.

Bilbo: Ayrıkvadi'de Frodo'nun üzerine canavar gibi görünüp saldırırken
    Aragorn: Boromir'in ölümünden hemen önce Frodo'nun elindeki yüzüğe uzanıyor, testi geçiyor ve Frodo'ya yüzüğü tek başına götürmelisin diyor.
    Galadriel: Lotlorien'de Frodo ile konuşurken yüzük testini geçiyor.
    Gandalf: Shire'da Bilbo'nun evinde yerdeki yüzüğe uzanırken testi veriyor.

Bu flashback gibi görünen Sauron görüntüleri aslında yüzük testleri ve bir çoğu iradesiyle testi geçiyor. Boromir kendine engel olamıyor ve onu almaya çalışıyor. O da ölümünden önce hatasını farkediyor. (Biraz geç oluyor.)

Yani Faramir yüzüğün etkisine kapıldıktan sonra onu reddedebilen tek insan değil.
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's website
    Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Tue Jul 11, 2006 10:00 am Reply with quoteBack to top

Aragon bildiğim kadarıyla hiç etkisine kapılmıyor yüzüğün en azından öyle bir görünüş filmde yoktu. Aragon belki sadece bir teredüt geçirdi.

Bilbo yüzüğe saldırıyor ama Frodo onu engelliyor. Yüzüğü alamayacağını anlayınca o hevesi Gollum bile bastırmayı başarıyordu.

Gandalf yüzükle yüzleşmekten korkuyordu. Faramir gibi uzun süreli bir sınavı yaşamadı sanırım.

Çbür Galadlirinel zaten bence sınav yaşayanlardan biriydi zaten. Gerçi onunki de Faramir kadar etkili değildi.

Bu arada sınavı geçemeyenlerden biri de Frodo dur. Frodo yüzüğün iradesine karşı koymayı başaramıyordu. Ve yüzük bir tesadüfler zinciri sonunda yok oluyordu. Gerçi yüzüğün iradesinin onu tam dağın başında yenmesi belki de bir şanstı.

Keri
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jul 11, 2006 10:06 am Reply with quoteBack to top

Bahsettiğin kısa süreleri test saymaman yanlış. Orada yaşanan süre kişinin iradesi ve bilgeliğiyle alakalı bir durum. Gandalf Bilbo'nun evinde yaşadığı durumdan sonra bi daha yüzüğe bakmıyor bile. Aragorn kapılmıyor diyorsan filmin bahsettiğim sahnesini bir daha izle.

Kitabı tekrar okumanı öneririm. Gandalf'ın Maia olmasına rağmen yüzüğün etkisine kapılması da Sauron'un da bir Maia olmasından kaynaklanır. Yüzük Sauron'dan daha güçlüdür. Artık siz düşünün gücünü. Daha fazla polemik yaratmak istemiyorum. Sözlerime inanmayanlar 12 saat boyunca 3 filmi ardarda izleyebilir veya 3 kitabı da baştan okuyup üzerine bir de "Güç Yüzüklerine Dair" ve "Silmarillion" kitaplarını okusunlar.

Forum Yöneticisi

PostPosted: Tue Jul 11, 2006 12:17 pm Reply with quoteBack to top

Eğer bulabilirsem filmdeki o sahneyi tekrar izlerim. şu aralar pek satın alacak durumda değilim.

Bir de tabii ki kitaplar Silmarilyon da dahil bazı şeyler söylüyorlardır. Ama ben sonuçta filmdeki sahnelerden edindiğim izlenimi söylüyordum. Ve bütün film boyunca bana sanki Gandalf yüzüğe bakmaktan bile korkuyormuş gibi geldi.

İlk sahnede de yüzüğün daha o meşhur yüzük olduğunu bilmiyorken eline almayı denedi. Ve o sahnede de sanki bir şey yüzüne çarpmış da çekinmiş gibi bir hava vardı.

Bana sanki almamak için kendisi ile savaşıyormuş gibi gelmemişti. Daha çok bu savaşı kaybedeceğinden korktuğu için almayı aklına bile getirmiyormuş gibi gelmişti.

zzzeeeggg
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jul 11, 2006 12:31 pm Reply with quoteBack to top

Faramir, Gondor'un Dunedain lordudur. Ççüncü Çağın 2983. yılında doğan Faramir, Gondor'un son Kral Vekili Denethor II'nin küçük oğluydu. Ithilien Gezgin Bekçilerinin Komutanı olan Faramir, Gondor Kuşatmasından önce Osgiliath'dan Minas Tirith'e geri çekilişe önderlik etmiştir. Ağabeyi Boromir'in öldürülmesinin ardından Faramir de, Cadı Kral tarafından yaralanmıştı. Bunun üzerine Denethor delirerek komadaki Faramir'i kendisi ile birlikte yakmaya çalıştıysa da, Gandalf Faramir'i kurtarmayı başardı. Aragorn'un sığayıcı elleri ise, Faramir'i Cadı Kralın "Kara Nefesi"nin neden olduğu ölüm benzeri uykudan uyandırdı. İyileşen Faramir, Rohanın Kalkan Kızı Çowyn'e aşık oldu. Çift, Yüzük Savaşından sonra evlendi ve Faramir Dördüncü Çağın 82. yılına dek Gondor Kral Vekili ve Ithilien Prensi ünvanlarını taşıdı.

Vikipedi...
    yuzuklerde unutalan birsey varsa eger o da karakuledir onun ihtisami unutuldu hep...

Arma:Yok
    Dogum tarihi:2983
    Irk:Gondor insani
    Boy:6 feet
    Çlüm Tarihi:FO 82
    Tarafi:İyi
    Ebeven:Denethor, Finduilas
    Eşi:Eowyn
    Evlilik Tarihi:TA 3019
    Cocuk:Elboron
    Fiziksel Eşkali:Gondor insani gibi uzun boylu, açik tenli
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailMSN Messenger
    butti
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jul 11, 2006 3:55 pm Reply with quoteBack to top

Okuduğunu söylediğin Tolkien'in notlarından öte bir bilgi yok sorduğun konuyla ilgili.(Tabi benim bildiğim kadarıyla yok. Uzun süredir takip etmedim. Belki oğlu daha önce yayınlanmamış notlarını derlemiş ve yeni bir kitap yayınlamıştır.)

Filmin duygu aktarımları bence romanından zaten biraz farklıydı ama bunun yanısıra Faramir'in filmde aşağılandığını düşünmüyorum. Gayet onurlu, güçlü ve dirayetli bir tablo çizmişler aynen romanda olduğu gibi. Çlkesinin ve babasının ölüm cezası biçtiği bir davranışı yani yüzüğü almayıp yoluna göndermeyi gayet cesur ve bilgece yaptı. Bunun yanısıra kuşatılmış Osgiliath'ı geri almak için at sürmesi ve bunu yapma sebebi de gayet onurlu ve güçlü bir duruştu. Yalnız filmde oynayan aktörün fiziksel duruş ve yüz ifadeleri Faramir'i canlandıracak biri için fazla silik ve pasif olabilir. Aktör rolüne gitmemiş denilebilir ama karakter olarak Faramir'e bir eziklik yüklenmemiş. Bence oynayan aktör David Wenham rol için fazla ezik duran bir aktör. Çrneğin aynı aktör Van Helsing'de esas oğlanın uyanık yardımcısını oynuyordu çokta başarılı bir rol yapmıştı. Tipi ile rolü gayet uyumluydu. Faramir biraz ağır olmuş sanki.

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum