Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 24
    Dün: 23
    Toplam: 90353

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1216
    Üye: 1
    Toplam: 1217

Şu An Bağlı:
    01 : yxeqivyb

FrpWorld.Com :: View topic - Changeling:The Dreaming hakkında yardım
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Changeling:The Dreaming hakkında yardım View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    full_metal_alchemist
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Nov 27, 2006 2:31 pm Reply with quoteBack to top

Arkadaşlar changeling settinginde gerçekilk nasıl işliyor.(Gerçeklik derken diyelim yolun ortasından geçen arabalar,bir tabancadan atılan kurşun gibi..)Yani bunu bir türlü anlayamadım bilgilendirirseniz çok sevinirim.şimdiden teşekkürler
    Back to top View user's profileSend private message
    Eldarin_

PostPosted: Mon Nov 27, 2006 6:14 pm Reply with quoteBack to top

Açıklamamdan önce sana büyük bir hoşgeldin demek istiyorum Emre kardeşim Smile .

Soru ise hakkaten sağlam soru. Changeling üzerine fazla gidemedim fakat sana elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım.

-şimdi gerçeklik nasıl işliyor demişsin.

+Changeling oynarken gerçeklik(banality) ile sanrıları(dreaming) birarada düşünmek lazımdır.
    Evet sen bir perisin fakat insan vücudun gerçeklik düzlemi üzerinde bulunuyor ve bu bedende rahatça yaşayabilmen için banality ye bağlı kalmalısın. Peri ruhuna bağlılığını yitirmemen içinde glamour a bağlı kalmalısın. Yani iki ucu boklu... Neyse Smile ...

Gerçekliği ise bu dünyadaki herşey olarak düşün. Sahip olduğun beden, soluduğun hava, önünde akan su, yerçekimi, elektrik enerjisi, silahtan çıkan kurşun, arabalar, bilgisayar klavyesi... Herşey ama bu dünyaya ait herşey gerçekliğin bir parçasıdır.

Sanrılar ise senin bu dünyayı görüşünü biçimlendirir. Sen bir perisin ve dreaminge bağlı olduğun sürece bu dünyada glamour dan nasibini almış bölgeler veya nesneler ile karşılaşabilirsin(yıkık bir ortaçağ şatosu, tamponlarını etekmişçesine kapılarıyla kaldırmış tekerlek uçlarıyla sessiz olmaya çalışırmışçasına peşinden gezen araba vs). Fakat özellikle belirteyim glamour alanlarını fazla abartmayın, glamour alanları dışında belirttiğim parantez içindeki araba örneği ve Emre, senin verdiğin yoldan geçen arabalar ve tabancadan atılan kurşun vs bunlar sadece oyunu süslemek amacı taşımaktadır, sanrılar öyle her tarafta görülebilecek şeyler değildir.

İşte banality ve dreaming bu noktada kendilerini belli ediyor. Glamour banality ayarını tutturamadığın noktada onun tutsağı haline gelirsin. Glamour un yeterince yüksekse dreaminge ait bir şatoyu görebilirsin. Fakat dreaming, banality izin verdiği sürece vardır, işte bu çok ince bir ayrıntı. Banality ise senin dünyayı görüşünü temsil eder. Sen bir olayı dreaming ile yorumlarsan bunun sonucunda bir sanrı gerçekleşir ve banalitynin bir tutsağı olan insanlar bunu sadece bir 'mucize' olarak adlandırır(mage:the ascension daki paradox mevzuunu hatırla!). Ama olay senin için buram buram banallık tüten bir olaysa o zaman zaten dreaminge hiç bulaşılmaz, gerçekte neyse o olur. Basit bir örnek;

Troll su içinde kalıyor. İnsan kozasından daha uzun olan troll kafası suyun üstünde olduğu halde insanın kafası suyun altında kaldığı için troll nefes alıyor fakat insan nefes alamıyor. İnsan suyun üstünde kalmak için ayaklarını çırparken, troll ayaklarının üstüne basıyor belki de. Yada chimerical su, dünyevi sudan daha yüksek olabilir. O zaman peride insanda suyun üstünde kalmak için aynı çabayı sarfederler.

Kafa karıştırmış olabilirim, ama gerçeklik sanrı ilşkisini başka türlü anlatabilmem sözkonusu değil. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Son olarak şu iki noktayı vurguluyorum;

-Dreaming, banality izin verdiği sürece vardır

-Sen bir kimseyi, bir nesneyi veya bir olayı gerçeklik yahut sanrı, nasıl görüyorsan o onunla yorumlanır(tabanca kurşunundan kaçmak mesela. Tabanca kurşunundan kaçamamki lan! diyorsan zaten kaçamasın. Abi kenara sıçrıyorum dersen +1 temporary glamour alırsın zarını atarsın, zıplarsın ya da zıplamazsın. Bu tamamen senaryonun gidişatına bağlıdır.). Tabi bunu avantaj sayıp devamlı glamourdan faydalanmak aptallık olur. Çünkü %50 peri %50 insansın ve aslında bir melezsin. Bir peri olduğun kadar bir insansın ve fazla mucize insan bedenine iyi gelmediği gibi fazla gerçekliktre peri ruhuna gelmiyor.

Eksik birçok nokta var ama sorular yöneltildikçe bu açıkları da birer birer kapatabiliriz.

Herkese iyi eğlenceler Smile .

Bu kullanıcı siteden ayrılan fakat forum düzeni açısından mesajlarının durması gereken kullanıcılar için ayrılmıÅ?tır. Kullanıcı kesinlikle yoktur. Sorumluluk ve yükümlülükleri site yönetimindedir
    full_metal_alchemist
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Dec 04, 2006 3:15 pm Reply with quoteBack to top

çok teşekkürler biraz geç cevap yazdım kusura bakma çok aydınlatıcı bir yazı olmuş tekrar saol.Sana başka sorular sormadan önce bu yazıyı irdeleyip anlamam lazım Dil tekrar teşekkrüler sorularımla her an karşınıza çıkabilirim

I Believe
    full_metal_alchemist
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Dec 04, 2006 4:43 pm Reply with quoteBack to top

yok düşündümde bu böyle olmıaycak arkadaşlar " changeling romanı "arıyorum isim önerebilirseniz açılayıcı olanlarla olayın mantığını verenlerle başlamak isterim.hatta hattasatılık varsa alabilirimde Plotting
    Eldarin_

PostPosted: Tue Dec 05, 2006 10:17 am Reply with quoteBack to top

şimdi Full Metal Alchemist...

İnternetten şöyle bir araştırdım. Changeling için yazılmış bir üçleme var. İsmi "Immortal Eyes Trilogy"(The Toybox, Shadow on the Hill, Court of all Kings isimli üç kitap). Yanısıra "Pomegranates Full and Fine"(Changeling-Sabbat bazlı bir öykü) ve "Splendor Falls"(Changeling üzerine çeşitli öykülerin toplandığı bir antoloji) kitapları dikkatimi çekti.

Fakat bu romanları da diğer tüm Changeling kaynakları gibi haddinden fazla pahalıya bulabilirsin. En son ebay'de Changeling Kithbook Pooka'nın 168 küsür dolara satıldığına şahit olduğumda Changeling'lere ancak hard cover olarak sahip olabileceğimi anlamıştım. Zamanında limited edition olarak basılan bu kitaplar şimdilerde antika değerine sahip ve oldukça pahalı. Türkiye'den birilerinden bulunabilir mi onu hiç bilmiyorum.

İnternetten indirmeyi bir dene sen abi. Sonra da hardcoverlarını al oku bence.

Soruların olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım zaten ben.

FRPWorld'de sorduğun soruya bir gün içersinde mutlaka cevap gelir, sen dert etme Smile .

Herkese iyi eğlenceler, kolay gelsin Smile ...

Bu kullanıcı siteden ayrılan fakat forum düzeni açısından mesajlarının durması gereken kullanıcılar için ayrılmıÅ?tır. Kullanıcı kesinlikle yoktur. Sorumluluk ve yükümlülükleri site yönetimindedir
    full_metal_alchemist
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Dec 06, 2006 8:20 pm Reply with quoteBack to top

(sana özel msj lada belirttiğim gibi) kitapların sadece senaryolaştırılmış hallerini buldum tabiki indirdim kaynak konusunda tüm pdf kitaplar-kural kitaplar ve senaryolar- var ama işte elimde birde öykü şeklinde yazılmış bir belge olsa aklımda daha iyi oturtabilirim gbi gelio.

çok saolun

I believe
    utkuy
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Dec 15, 2006 8:35 am Reply with quoteBack to top

changeling ile ilgilenen 3 kişi tanımış oldum sizinle beraber, şaşırdım uzun zamandır hakkında duymuyordum bişiyler. hatta oynamak hiç nasip olmamıştı : ((

bir de içindeki periye uygun davranmayıp banality damage mıydı neydi onu yeme muhabbeti var o konuda da bir hikaye vardır:
    bir troll kapıdan uzun olduğu için kapıdan geçerken eğilmek zorunda ama player bunu yapmazsa eğer içindeki perinin ölmesine ve banal lığa doğru emin adımlar atıp depresyona giriyor.
    bu tarz bişiydi.

changeling konusunda bişeyler bulursam burdan haber veririm siz de bulursanız paylaşırsınız heralde umarım arzularım.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Dec 15, 2006 9:49 am Reply with quoteBack to top

Biraz alakasız olacak ama, Changeling hiç oynamamış ve oynatmamış bir insan olarak Changeling RPG'sinin oynanabilirliğini merak ediyorum. Yani teorik olarak çok güzel görünüyor ama oyunculara zor gelen ve oyun başladığında karışan bir oyun mu yoksa diğer Whitewolf oyunları gibi bir süre sonra alışılıyor mu?

Benzer bir sorun ile Wraith'de karşılaşmıştım. Herkezin ilgisini çekmeyen Vampire, Werewolf'dan bir hayli farklı bir oyun Wraith ve oyuncudan da çok katılım bekliyor. Mesela oyuncular shadow'larının dediklerine inat etmeye başlarsalar oyunun hiç bir eğlencesi kalmıyor. Changeling'de benzer sorunlar oluyor mu acaba ?

PostPosted: Fri Dec 15, 2006 11:27 pm Reply with quoteBack to top

Changeling'e uyum sorunu diğer Whitewolf oyunlarına göre daha zor tabiiki fakat oynamayı bildikten sonra muazzam zevk alınacağından şüphem yok. Oyun özünde storytelling teması yatırdığından bu amaca uygun oyuncularda oyuna mutlaka ki alışacaklardır. Ama bu Vampire kadar kısa olmaz tabi, Changeling oynamanın zor yönleri oldkça belirgin hatlarla çizilmiş durumda çünkü...

Wraith'te ise shadowları oyuncular iyi oynayamıyolarsa ST nin bu shadowları kendisinin oynamasında fayda var. Shadowu yeterince iyi oynayamamanın altında yatan sebep ise taktiksizlik ve tutarsızlıkta yatıyor olabilir. Shadow Players Handbook u okuduktan sonra shadowu karakterden çok benimsemeye başlayabiliyorsun.

Changeling de de durum benzer aslında. Oyun içersinde periyi de insanı da benimseyebilmekte yatıyor alınan tat. Bunun için hakkaten tiyatral yeteneği güçlü, kaliteli roleplayer lara ihtiyaç var tabi. Aynı anda birbirinin zıttı iki olguyu tek bir vücutta başarılı bir şekilde koruyabilmek her babayiğidin harcı değildir.

Gerçi oyunlarda esasen bu ikilemler eğlence kaynağı oluyor ama zaten konumuz bu değil.

Changeling, Wraith gibi oyunlara saran arkadaşlara önerilerim, sağlam drama yeteneği olan oyuncularla oynamaları ve sistemdeki olası aksaklıkları kendilerine daha mantıklı gelen çözümlemelerle gidermeleridir...

Rhonin
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Sat Dec 16, 2006 12:11 pm Reply with quoteBack to top

Changeling RPG'sinin oynanabilirliği yüksek yani biraz zor da olsa oynaması zevkli bir yapıya sahip.Eldarin açıklamış gerçi ama zor olmasına karşın yapabilindiğinde çok güzel bir oynanışa sahip oluyor.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Dec 17, 2006 11:52 pm Reply with quoteBack to top

Sistem hiç kasan bir sistem değil. Oyuncular iki dünyayı üst üste görmeyi anlayıp, konsepti kavradıkları anda, oyun gayet yumuşak şekilde yürüyor.
    Karışıp karışmama durumu da aslen sanırım ST'nin aklının ne kadar karışık olduğuna bağlı Very Happy

full_metal_alchemist
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Dec 18, 2006 2:14 pm Reply with quoteBack to top

haha hakikaten şu anda iki dünya kafamda öyle bir karıştı ve çakıştıki herşey birbirine girdi hangi gerçekliğe inanıcağımı şaşırdım Dil bu arada bu childling lere bakan elemanlar bildiğimiz insan olursa neler oluyor arkadaşlar yada böyle aile boyu changeling olan bir sülale var mı?Bu peri ruhlerı insan bedenlerine yerleşirken yerleşecekleri bebekleri rastgele mi seçiyolar bu konuda neler söyliyebilirsiniz?
    Oqlanth
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Oct 25, 2009 7:57 pm Reply with quoteBack to top

gerçeklikle hayal diye birşey yok!... Herşey gerçe zaten periler tılsımlar... Sana bunlar yoktur diyenler soğuk demir gibi hasta ve sıkıcı tipler sadece! Ve onların kafasıyla yaşarsan kör olursun!

İmdi ürek ırtılır

Alp Er Tunga Sagusu Divan-ı Lügant-ı Türk
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum