Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 21
    Dün: 23
    Toplam: 90350

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1727
    Üye: 0
    Toplam: 1727

FrpWorld.Com :: View topic - Eberron
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Eberron View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Efla
    Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Sun Sep 16, 2007 12:49 am Reply with quoteBack to top

D&D beni kendinden biraz soğutmuş olsa da şu aralar epeyce ilgimi çeken bir campaign setting var: Eberron... Wizards of the coast tarafından bir yarışmanın neticesinde birsürü başvururun arasından seçilmiş. 3.5 kurallarına göre çıkan ilk Campaign setting aynı zamanda.

Ama asıl ilgimi çeken noktalar bunlar olmadı. Diğer evrenlere göre orjinal sayılabilecek birçok fikirle donatılmış.

Büyü endüstürial düzeyde kullanılıyor ve günlük hayatın resmen bir parçası. Teknoloji çok gelişmiş ve tamamen büyüyle destekleniyor. Çrneğin uçan gemiler şehirlerarası giden trenler, Havada yüzen kuleler...

Zamanında büyüle savaşmak için yaratılmış yapılar olan Warforged denilen yapılar (constuct) daha sonra kendi bilinçlerini kazanmışar ve oynanabilir bir ırk oalrak ortaya çıkıyorlar.

Aslında başlığı açma amacım henüz bilgilendirme yapmak değil. Oynamış ya da araştırmış olanlar varsa fikirlerini almak istiyorum. Bilmeyenler için de bir öne tanıtım olması için birkaç noktayı yazdım.

Katkılarınızı, görüşlerinizi vesaire bekliyorum...

Lupus Nigra
    Kullanıcı
    Kullanıcı

Location: Four Corner Square No:4 Old City/Silvermoon-SILVER MARCHES

PostPosted: Sun Sep 16, 2007 3:43 am Reply with quoteBack to top

Doğrusu Eberron olayına WotC'un parasal kaynak ihtiyacına hizmet eden bir ürün gözüyle baktığım için araştırmadım. Ne yapayım ön yargılıyım Smile

Ama bu anlattıkların doğrusu ilginç geldi ben de bi araştırayım CSetting'ini falan bulayım sonra buradan tartışırız.

Yener
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Sep 16, 2007 8:33 am Reply with quoteBack to top

Eberronnnn ! Efla süpersin valla bu mevzu harika oldu AlkıÅ? . Bende yakın bir tarihte kapsamlı bir Eberron yazısı hazırlamayı düşünüyorum.

[quote="Lupus Nigra"]Doğrusu Eberron olayına WotC'un parasal kaynak ihtiyacına hizmet eden bir ürün gözüyle baktığım için araştırmadım. Ne yapayım ön yargılıyım Smile
    [/quote]

Lütfen Eberron' a ön yargı ile yaklaşmayınız hata edersiniz Smile , hiçte o saydığın amaçlarla çıkarılmış bir setting değil (yani sadece para değil en azından Very Happy ) adamlar gayet orjinal bir fikirle gelmenin yanı sıra oyunculara muhteşem bir esneklik sunmuşlar, bir çok diyarda unutulmuş hiç kullanılmayan hatta yeri olmayan ırklara bile yer vermişler, onlarada çok güzel epik bir hikayesellik katmışlar örneğin : Rakshasa lar bir zamanlar tüm Eberron 'u yönetmiş, Couatl lar bir zamanlar Eberron'a hükmeden demonları kovmuş. Bu saydığım monsterlara başka hiç bir yerde bu derece yer verilmemiştir. Ayrıca şuda var Eberron'un daha campaing setting in başlarında belirttiği bir numaralı altın kuralı şudur :

1. D&D de ne varsa Eberronda da vardır. Burada kasıt dnd adı altında çıkartılan tüm kitaplarda yer alanlar, bunlar class olsun ırk olsun, büyü olsun vs...

Class larada muhteşem esneklikler yenilikler getirmişler, örneğin druidler şehir varsa duruid 'in ne işi var druid şehirde ne gezer vs... druid dediğin ormanda takılır denir, Eberron duridleri ise öncelikli amaçları diyardaki portalları gözetmektir (tabi druidler için geçerli olan tüm vasıflar burada da mevcut).

Bunun dışında birde yeni ırklar eklenmiş bir tanesi Eflanın yazdığı warforged (cannit evinin yaratımı), changeling (half-doppelganger diyebiliriz), shifter, kalashtar diğer yeni ırklar arasında.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Sep 16, 2007 12:47 pm Reply with quoteBack to top

Saol Yener ben bu Eberro'nu biraz araştırayım. Gerçekten ilginç görünüyor. Bilgi için teşekkürler Smile

Possessed
    Site Ã?izeri

PostPosted: Sun Sep 16, 2007 4:18 pm Reply with quoteBack to top

Aaa, bu warforgedları biliyordum, Eberron'a mı aitmişler? Biri bahsetmişti, baya anlatıyordu, Efla soyleyince hatırladım. İlginc bir ırktı. Hatta resimlerini bilgisayara kaydettim, guzel cizimlerdi Very Happy

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Sep 18, 2007 2:59 pm Reply with quoteBack to top

Ayrıca eberron tüm zamanların en mantıklı ve manalı sınıfına sahip. Yani Artificier'lara. Eşyalar rahatlıkla geçici büyülemeler yapabilen, geçici büyülü silahlar yaratabilen ve büyülü aletlerin çalışmalrını dahi değiştirebilen harika bir sınıf. En güzel tarafı da tüm sınıfla içinde para kazanmaya en yatkın sınıf. Very Happy Çyle büyücüler gibi güçlü olmamaları da ayrıca ayrı bir hava katan bir olay. Keşke büyücüler hiç olmasaydı da Artificierlar sadece büyü yapabilenler olsaydı. O zaman oyunlar çok daha mistik ve güzel olabilirdi bence.

Ancak, velhasıl ve dahası bu dünya Magic the Gathering bozması bir dünyaya mı benziyor ne? Her şeyi içine sıkıştırmışlar falan.

Çstüne çizimlerine baktığında dahi insanın aklına anime dünyası geliyor. Yani Eberronda alınan özellikler ve birleştirmeler de sanki onu manga tarzına daha çok yaklaştırıyor. Belki de 4th eddition'ın ana dünyasının bu olacağı düşünceside bu sebeple aklımda yer etti.

Bu arada ben katılmıyorum D&D'da olabilecek herşeyi kapsayan düya Eberron olamaz. Adamlar demiş adam Forgotten realms'in red wizard'ını da mı koyacak? Herşeyin olduğu planescapedir bence. Ancak bazı özellerin çıkarılıp yerine daha güzellerinin eklendiğidir Eberron.

Daha kitabını ilk aldığım andan itibaren aslında harika şeylerin çıkartılabileceğini düşünüyorum bu dünyadan. Belki de kıvamı tutarsa Darksun'ın atmosferini ve Forgotten reamsin zenginliğini geçebilecek bir dünya üretebileceklerdir. İşleri zor ama.

Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    Bogus
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Tue Sep 18, 2007 3:24 pm Reply with quoteBack to top

D&D Online'da Eberon'un Stormreach şehrinde geçiyor. Bir ek bilgi olarak onu da burada belirteyim.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Sep 18, 2007 3:59 pm Reply with quoteBack to top

1. If it exists in D&D, then it has a place in Eberron.

Adamlar Dmlerin kullanabileceği on bilginin birincisi olarak yazmış bunu, evet Eberron un içerisnde her şey yer alabiliyor (dnd kitaplarındaki). Bunlara zaten DM's guide da Prestige class olarak verilen Red Wizard larda dahil. Birde o altın kuralı yanlış yorumlamamak lazım tabi Very Happy , adamlar tutupta size Forgotten Realms den Elminster' i getirin oyuna koyun demiyor veya thay red wizard larını getirin koyun demiyor. Mesela Shade leri kullanabilirsiniz ama bu shade ler city of shade' in shade leri olmaz. Zaten Eberron' un diğer diyarlarla hiç bir bağlantısı yok, plane mantığı çok daha farklı planescape 'ede hiç benzemiyor onlada bir bağlantısı yok zaten.

Eberron 'un biraz Manga vari çizgi roman vari bir havası var evet bunu campaing setting de de yazmışlar. Birde şu var Eberron; Forgotten Realms gibi, Dragon Lance gibi, Raven Loft gibi romanlar ve hikayeler yazılarak oluşturulmuş bir diyar değil, Eflada başta belirtmiş, WotC'un, 2002'de üstlendiği bir yarışmadan birinci olan bir settingdir.

şunuda belirtmek istiyorum Eberron; FR 'dan, DL 'den ve benzer settinglerden sıkılan oyuncular için birebir, hatta bir çok eski dnd oyuncusunu yeniden dnd ye döndürdüğünü bile defalarca duydum.

Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Tue Sep 18, 2007 5:19 pm Reply with quoteBack to top

Eberronda ilgimi çeken 3 şeyi sıralamam gerekirse:

I)GElişmiş hatta teknolojiyle iç içe girmiş bir büyü alayışı
    II)Warforged gibi bir construct ırkın olması. Baya orjinal bir fikir. Ama ben her şeyiyle insan gibi olmasından çok yapay zekalı robotlar gibi oynatılmasının daha iyi olacağını düşünüyorum bu ırkın. Contructlar için fazla insancıl ele alınmışlar. Hmm aslında tartışılabilir bir konu sanırım ruhları var. Bana full emtal alchemisti hatırlatıyor hep Smile
    II)Articier sınıfı... Darkgnome güzel değinmiş. Bence bütün D6dlerde büyülü eşşa yapmak bu sınıfın çalışma mantğıan taabi olmalı.

Sanırım WotC giderek bu dünyayı daha çok benimsiyor D&d online için de eberron seçmeleri bunu bir göstergesi.

Kitaplarını edinip göz gezdiriyorum. Bende bişeyler hazırlayabilirim bu dünyayla ilgili. Yener yapacaksa, onun yazdığınn ardından belki tamalayıcı nitelikte bişeyler yazabilrim. Kurallardan ziyade dünyayla alakalı olur. Kuralları katı şekilde uygulaa konusuna pek sıcak bakmadığımı biliyorsunuzdur zaten Smile

Yenerin dediği gibi bişey bende de olmak üzere d&D den ciddi şekilde soğumuştum aslında. Ama eberron oyun açan olsa katılmak isterim walla.

Ben WotC kitapları düşünda adamakıllı bir kaynak bulamadım bilgi edinmek için. Mesela planescapele ilgil bi dünya yazı ve site mevcut ama Eberronla ilgili yok. NEyse daha genç bir dünya. Belki biz başlatırız bişeyler.

Yener
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Sep 18, 2007 6:32 pm Reply with quoteBack to top

şimdi şöyle bir durum var efla warforged yapay zekalı olsaydı, o zaman oynanabilir ırklar arasında yer almazdı, golemden farksız olurdu. Herhangi bir class da seçilemezdi o zaman warforged lere, çünkü öğrenme yetileri kısıtlı ve sınırlı olacağından bu çok zor olurdu belkide mümkün bile olmazdı.

Neyse adı çok fazla geçti warforgedlerin ben geniş geniş aktarayım sizlere.

Warforged çok güzel ve gizemli bir ırk, Eberronda hala warforgedlerin aslında ne olduğu yoğun bir tartışma konusu (içlerinde bir ruh varmı ? Varsa nerden geldiler ? vs...)

ilk warforgedler Cannith evi tarafından yaratıldı, yaratımları creation forge larda gerçekleşiyor. Fakat yaratımları hala bir sır. Last War (Khorvaire kıtasında 5 ulus arasında 102 yıl süren tüm kıtayı etkileyen bir savaş) zamanında tarafların verdiği yoğun kayıplar nedeniyle Cannith evine verilen bir sipariş üzerine yaratıldılar. İlk warforged ler golemden farksızdılar sadece basit komutları yerine getiriyorlardı, "vur ! Saldır ! Koru !" gibi. Daha sonra savaşın sonlarına doğru warforged ler geliştirile geliştirile son hallerini aldılar ve oynanılabilir bir ırk olarakta eberron un yapımcıları önümüze sundu.

Savaşın bitimiyle warforgedlerin üretimide yapılan anlaşmalarla durduruldu üretimi yasaklandı, fakat bazı yerlerde hala gizliden gizliye üretiliyorlar (Sharn : City of Tower' ın altı gibi, Mournland daki lord of blades organizasyonuna ait creation forge gibi). Savaşın bitimiyle beraber, sadece savaşmaları için yaratılmış olan binevi köle olan warforgedler yapılan bir anlaşma ile özgürlüklerine kavuştu ve şuanda büyük şehirlerde tüm ırkların sahip olduğu haklara sahip onlarda.

Warforgedlerin aslında çok hüzünlü bir hikayesi var, adında bile savaş olan bir ırk. Düşünsenize yaratılıyorlar ve daha dünyayı tanımadan ellerine bir silah veriyorlar ve "savaş" diyorlar. Garibanlar kime karşı, neden savaştıklarını bile bilmeden savaşmaya zorlanmışlar. Neden savaşsınlar ki gökyüzüne bakıyor gökyüzü mavi, evler var, ağaçlar var bir sürü kendinden farklı ırk var araştıracak öğrenilecek, sorgulayacak pek çok şey varken neden savaşmak ? İşte bu bir çok warforged' in bakış açısıdır.

Pek çok yerde sevilmiyorlar ve sorumlusu olmadıkları şeyler için yargılanıyor ve şüpheyle yaklaşılıyorlar, hatta Sharn 'da kızı bir warforged tarafından kaçırılan bir adamın başı çektiği "No War no Warforged" sloganlı yürüyüşler düzenleniyor eylemler yapılıyor.

Warforgedler meraklıdır ve sürekli bir öğrenme açlığı içerisindedirler.

Construct lar ve nonlethal demage yemiyorlar, ama lethal demage lara açıklar. Çzerlerindeki plakaları tutan kabloları var (evet yanlış duymadınız kablo), plakalarının altında ise daha yumuşak bir doku mevcut. Normal ırkların giyebildiği zırhları giyemiyorlar, anca kendi üzerlerine monte ettirdikleri özel yapım zırhları kullanabiliyorlar. Bedenlerine yeni ekler yaptırabiliyorlar, kollarını bir silaha çevirebiliyor, hatta uçmalarını sağlayan kanatlar taktırabiliyorlar.

Birtanede prestige class var warforgedler için Reforged bu prestige class ile bir warforged i yavaş yavaş bir insana dönüştürebiliyorsunuz, tabi warforged özelliklerinizi yavaş yavaş kaybediyorsunuz, üzerinizdeki warforged plakalarını söküyorsunuz ve altından insan dokusuna benzer bir doku çıkıyor ve gayette bir insana benzeyebiliyorlar. Mesela bu warforged oynayan bir oyuncu için bir amaç olabilir, gayette güzel bir konsept olur.

Artificier çok güzel bir class, bu class ın çıkarılış amaçlarından biri oyuncuların magical item yaratırken neden xp kaybediyoruz bide üstüne bi dünya para saydırıyoruz gibi söylemlerini biraz hafifletmek esasında. Artificier larda item yaratırken xp harcamak yerine "Craft Reserve" ünüzü harcayarak item yaratıyorsunuz, bu her level da sürekli artıyor, xp nize bir zeval gelmiyor yani Smile. Bu class bol Artifact li Eberron diyarına inanılmaz uygun bir class.

Birde Eberron un kendi oyun mekaniğine uygun Dragonmark larda var, bunlar sadece player's hand book da yer alan 7 ırkta çıkan spell-like abilities kazandıran izler, bilinen 13 tane dragonmark var, fakat bir Elf ailesine ait olan Mark of Death kayıp (bu mark ı taşıyan ailenin trajik bir sonu var).

Neyse geri kalan her şeyide yakında hazırlayacağım Eberron yazısında anlatırım.

Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Tue Sep 18, 2007 6:47 pm Reply with quoteBack to top

Quote:
    İlk warforged ler golemden farksızdılar sadece basit komutları yerine getiriyorlardı, "vur ! Saldır ! Koru !" gibi. Daha sonra savaşın sonlarına doğru warforged ler geliştirile geliştirile son hallerini aldılar ve oynanılabilir bir ırk olarakta eberron un yapımcıları önümüze sundu.

işe görüldüğü gibi Warforgeların algılaması ve zekasının da bir gelişim süreci var ve ölümlü eller tarafından taratılarak onakra bir bilinç kazandırılmış. Bu bizim bilgisayarlara yaptığımıza çok benziyor.

Robotlar yaptığımızı düşünün. Zeki robotlar... Daha sonra bunların bir sebepten dolayı sadece komutları uygulamak yerine kendi iradeleriyle hareket ettiğini düşünün. Warforge senaryosuna benzemedi mi?

Fakat ölümlü ellerle yaratılmış bir bilincin tamamen o ölümlü zihinleri gibi çalışmaması gerektiğini düşünüyorum. Bence biraz daha mantığa dayalı daha materyalistik. Analiz ederek hareket eden bir bilinç.

Benrobotu izlediyseniz demek istediğimin göüzel bir örneğidir ordaki robot. İnsansı özellikler taşıdığı halde insan değildir.

Bu yüzden insanlar kadar duygsal, sanatçı kişilikleri olmasını zor olacağını düşünüyorum. Bu bilinci zamanla geliştiriyor olabilirler falakt bunn oluşmuş olması için yeteri kadar zaman geçmemiş eberronda. Bana fazla insansı geldi. Yani bazı durumlarda makina olduklarını hatırlatmaılar.

Yapay zekalı bir yaratığın oynananabilir olmayacağına katılmıyorum. Sadece insan rpsinden biraz daha zorlayıcı olacaktır. Yapacağımız şey robot rpsi. Duygularını yeni kazanmaya başlamış varlıklar... daha ilgi çekici geliyor bana. Sırf bununla ilgili güzel hikayeler de çıkabilir. Fakat bildiğim kadarıyla şu anda worforged ozan karakterler bile çok da abzird bi durum değil.

Çzetlersem insan/makine arası bir anlayışın şık durabileceğini düşünüyorum.

Sadece warforgedlar üzerine yapılan tartışma bile heyecan verici. Warforgedların doğasını araştıran bir bilim adamı oynayasım geldi bak şimdi Very Happy

Yener
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Sep 18, 2007 7:15 pm Reply with quoteBack to top

Çlümlü eller tarafından yaratıldığınıda kim söyledi Smile , anlatırken başta demedim mi ?

"Warforged çok güzel ve gizemli bir ırk, Eberronda hala warforgedlerin aslında ne olduğu yoğun bir tartışma konusu (içlerinde bir ruh varmı ? Varsa nerden geldiler ? vs...) "

İnsan hiç bir zaman bir ruh yaratma kabiliyetine sahip değildir mesela Smile . Neyse ben işin aslını biliyorum biraz ama daha fazla spoiler vermeyelim bakarsın bir Eberron açarız Wink .

Bide Warforged lerde şu var belli bir yaş ile yaratılıyor (başlangıç yaşları "1") ve belli bir yaşta hayatları sona eriyor (standart "100" hiç sapma oynama olmuyor bu sayıda).

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Sep 18, 2007 11:43 pm Reply with quoteBack to top

gittikçe daha çok seviyorum bu eberronu Smile

Efla
    Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Wed Sep 19, 2007 12:59 am Reply with quoteBack to top

Sanırım kitaplarda da warforgedların insanlar tarafından yapıldığı yazıyor sen de söylemişsin. Çlümlü elden kastettiğim buydu. Zaten onlar da yaratıcılarının insanoğlu olduğunu bilip o şekilde saygı duyuyorlar.

Biraz daha araştırdım da. Düşündüğüm kadar insancıl değillermiş en azından ilk warforgedların Belli duygular kazanması ciddi bir zaman alıyor.
    Kıskançlık, korku gibi duyguları önce öğrenmişler. Aslında uzman gözetimi altında dersek yanlış olmaz. Yapıldıktan sonra bir eğitim sürecine tabii tutuluyorlarmış.

Ruhları olup olmadığı konusu da tartışmalı hala sanırım. Ne derler bilmiyorum ama benim aklıma güzel kurgular geliyor bunlarla alakalı.

Dediğin gibi bazı şeyleri saklayalım bakarsın açarız...

Yener
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Sep 19, 2007 7:46 am Reply with quoteBack to top

[quote="Efla"]Sanırım kitaplarda da warforgedların insanlar tarafından yapıldığı yazıyor sen de söylemişsin. Çlümlü elden kastettiğim buydu. Zaten onlar da yaratıcılarının insanoğlu olduğunu bilip o şekilde saygı duyuyorlar.[/quote]

O şekilde değil Efla güven bana Very Happy . Bizim en son oynadığımız Eberron oyununda biz bu konuların üzerine baya eğildik, daha oyunun sonlarına gelemedik olaylar yavaş yavaş çözülüyor neler olacak bilemiyorum. DM imizde oldukça yetenekli ve tecrübeli bir isim, Dilbao (kendisi bayadır ortalarda yok gerçi Smile ).

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum