Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 9
    Dün: 23
    Toplam: 90338

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1582
    Üye: 0
    Toplam: 1582

FrpWorld.Com :: View topic - Çlüm Kapısı Serisi Çzerine...
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Çlüm Kapısı Serisi Çzerine... View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    sowtim
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Mar 11, 2004 4:03 pm Reply with quoteBack to top

Kitabın birazını okudum ve birşeyler paylaşmak istedim:

* Tüm dengelerin (Orta Alem'de) su üzerine kurulmuş olması bana biraz BK'yı anımsattı sanki...

*Weis&Hickman ikilisi toplumsal önemli bir soruna da değinmişler bu sefer. Geg diyarı olan Yıksı-Diksi de(Bu herhalde orjinalinden çeviri bir isim herhalde değil mi ) cahillik resmen bir erdem sayılıyor. Gegler sadece onlara denileni yapan robotlar gibiler. Ayıplanacak kadar okuma bilen(!) ve dahası "neden?" diye soru sormaya cüret edebilecek kadar ahlaksız(!!!) bir geg ortaya çıkıyor ve tahmin edin neler oluyor? Mahkum ediliyor...

Kitap gerçekten çok güzel yalnız kitabın başlarında pek fazla bulunmasa da ortalarına doğru okuma akışını ve zevkini bozan bazı kelime hataları mevcut. Bunların da çıkarılıcak ilerki baskılarda düzeltileceğini umuyorum.
    Back to top View user's profileSend private messageICQ Number
    Drizzt_Dourden
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Mar 11, 2004 7:53 pm Reply with quoteBack to top

walla ben bi türlü ısınamadım o seriye
    Back to top View user's profileSend private message
    erethan
    BaÅ?büyücü

PostPosted: Fri Mar 12, 2004 12:57 am Reply with quoteBack to top

serinin diğer kitaplarınıda okumaya başladığında göreceksin ki tüm dengeler su üzerine kurulu değil aslında bu yanlızca ilk kitapda bahsi geçen dünya için geçerli ve seri çok iyidir insanı içine çeker tek sorun zifnap sendromu ama weis bunu yapıyor napalım ustaya saygı duyuyoruz
    Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    Palin__Majere
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Mar 12, 2004 1:34 pm Reply with quoteBack to top

İlk 2 kitabı güzeldi, sonra sıkmaya başladı. Çzellikle ejder-yılanların entrikaları beni çok baymıştı. Ama sonu güzeldi Smile

BaÅ?büyücü

PostPosted: Fri Mar 12, 2004 2:26 pm Reply with quoteBack to top

şunu ilk üç kitap yapsak.
    Aslında bence serinin en iyi kitapları 2 ve 3'tü.
    squva
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Mar 12, 2004 3:40 pm Reply with quoteBack to top

bence kitap gayet guzeldi. oldukca kisa bir surede bitirdim ve cok zevk aldim

zifnap da tam yerindeydi bence.

ancak son kitabi hepsine tercih ederim. tek sorun yeterince iyi bitememesiydi bence. gerci bu USTA(???) nin bilindik bir sorunu. bitirmeyi beceremiyorlar. (fazla agir oldu sanirim)

<div>isin felsefesi felsefenin olmamasi yani dusunmek de olmayabilir. kisacasi anlasilmaz kisacasi anlamsiz kisacasi anlamazsiniz ve anlayamazsiniz. sacmalik gorunen sacma olmayabilir ya da sacmadir zaten ya da sacmalik da yoktur belki de yoksundur belki
    sowtim
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Mar 12, 2004 6:25 pm Reply with quoteBack to top

Ben şu ana kadar oldukça özgün ve doyurucu buldum; ama daha diğerlerini okumadım; sıkıcı oluyor demek ki Confused
    Aeron
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Mar 13, 2004 1:36 am Reply with quoteBack to top

Birinci kitabı okuduğumda vasat demiştim. Ancak ikinci kitabı okuyunca inanılmaz sardı, birinci kitabı tekrar okudum. Yani ilk kitabı okuyup sıkıldıysanız, hemen karar vermeyin derim.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Mar 13, 2004 1:31 pm Reply with quoteBack to top

sowtim wrote:
    Ben şu ana kadar oldukça özgün ve doyurucu buldum; ama daha diğerlerini okumadım; sıkıcı oluyor demek ki Confused

hic de oyle degil...
    sahsen ben cok rahat okudum ve okudugum icin mutluyum. bence nasil olacagini dusunmeden oku sadece ne kadar zevk alacagini dusunerek oku

<div>isin felsefesi felsefenin olmamasi yani dusunmek de olmayabilir. kisacasi anlasilmaz kisacasi anlamsiz kisacasi anlamazsiniz ve anlayamazsiniz. sacmalik gorunen sacma olmayabilir ya da sacmadir zaten ya da sacmalik da yoktur belki de yoksundur belki
    sowtim
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Mar 13, 2004 1:35 pm Reply with quoteBack to top

Bir de kitabı yayınlayan İTHAKİ'nin bir sürü yazım hatası var. Sırf bu yüzden dikkatim dağılıyor; okuduğum paragrafı en baştan almak zorunda kalıyorum. Mad Yayınevleri bunlara biraz daha önem vermeli bence... Mesela Metis; onlarda LoTR üçlemesinin Türkçe'sinde ben hiç -en azından yaızm- hatasına rastlamadım.
    erethan
    BaÅ?büyücü

PostPosted: Sun Mar 14, 2004 1:04 am Reply with quoteBack to top

şimdi bir veya birkaç kişi sıkıcı oluyor diye kitap sıkıcı olmaz.Ben ilk üç kitaptan gerçekten zevk aldım diğerleri kötü değildi hatta onlarda çok iyiydi.Ancak ilk üçünün havasına pek sahip değillerdi.Onun dışında yaratılan dünyadan tut karakterlerine kadar(nede olsa margereth yazıyor)
    herşey çok iyi ama zifnap benim tadımı kaçırmıştı.Ne diyelim o kadar kusur...
    sowtim
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Mar 14, 2004 5:43 am Reply with quoteBack to top

Dediğim gibi ben kitaptan hiç sıkılmadım; ancak diğer arkadalar ilerleyince sıktığını söylediler; ben de ona göre dedim "demek kiilerleyen bölümler de sıkıyor" diye...
    serinafairuza
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Mar 14, 2004 11:56 am Reply with quoteBack to top

Weis ve Hickman bence çok ustaca bir hamle ile dünyanın geçmişi ile ilgili ipuçlarını ilk dört kitaba fark ettirmeden saçıp sonraki kitaplarda toparlıyor. Böylece bütün kitapları okuyup diğer kitaplarda bulunan detayları dikkate almadığınızda öyküyü de algılayamıyorsunuz. Ben seriyi bitirditen sonra başa dönüp tekrar okudum. Böylece kaçırdığım veya önemsemediğim noktaları tekrar değerlendirip daha bi keyif aldım. Zifnab olayı biraz bayıcı da olsa Dlle ilişkiyi vurgulama amacı taşıyodu bence ama o ilişkiyi hala kuramadım ne yazık ki!

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Mar 19, 2004 10:12 am Reply with quoteBack to top

evet katılıyorum. birçok arkadaşım ilk iki kitabı okuyunca sıkılıp bıraktılar. benim üçüncüyü okumam tamamen piyasada okuyacak kitap kalmadığı içindi ama ondan sonra bırakamadım. gerfçekten bence kitap 3. ciltle heyecana kavuşuyor.

midnight_poet
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Mar 24, 2004 12:42 pm Reply with quoteBack to top

Son derece heyecanla okudum ve okuduğum dönemlerde bir sonraki kitabın çıkmasını heyecanla beklediğimi hatırlıyorum. Zifnab bence basit kaçmıştı ilk gördüğüm anda ancak Ejderha Mızrağı ile bağlantı kurmaya yarayan bir etmendi.

Onun haricinde ben en çok Kaos lordunun yani haplonun efendisine sinirlenmiştim. Kibiri yüzünden neler oldu neler. Dinlesene haployu Mad

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum