Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 19
    Dün: 23
    Toplam: 90348

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 767
    Üye: 1
    Toplam: 768

Şu An Bağlı:
    01 : markedgesture29

FrpWorld.Com :: View topic - Diyarın Ustaları
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Diyarın Ustaları View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Oren_Dautry
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri May 07, 2004 8:17 am Reply with quoteBack to top

Arkadaşlar biliyorsunuz ki sitemizi bir diyar olarak düşünüyoruz ve bu diyar üzerinde belli bir rolü var herkesin..

Ama diyarlar üzerinde daha yüzde doksanınızın ulaşamadığı kısımlar var..

Diyarın Ustaları
    Bu bölgelerin kapıları açılmayalı öyle uzun zaman oldu ki artık örümcek ağları sarkıyor...

Birçoğunuzun da içinde olduğu gibi forumlarda ilerleyen bir rp miz var..

Size kötü bir haber herkes her istediğini yapamayacak artık...

her isteyen ateş söndürmek için water elemental çağıramayacak...

RP sini böyle üst seviyede tutmak isteyen bir kişi diyarın ustalarına girmeli....

Kazananlar kazandığı bölümün giriş hakkı dışında bir de girdiği bölüme uygun yeni özel bir ünvan alacaktır....

giriş şartları ise
    üyeliğinizin 1 ayı doldurmuş olması ve mesaj sayınızın 100 ü aşmış olmasıdır...

(RP den sorumlu devlet bakanı )

Last edited by Oren_Dautry on Fri May 07, 2004 11:56 am; edited 1 time in total
    Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    galadlirim
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Fri May 07, 2004 9:10 am Reply with quoteBack to top

ee ben adaylığımı koyuyorum Smile

Å?arkılara konu olmuÅ? zaferlerim,hatıralarım
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mail
    Oren_Dautry
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri May 07, 2004 9:31 am Reply with quoteBack to top

adaylığı koymak için uygun bir --RP-- ile Agora nın üstüne bulunan diyarın ustaları bölümüne
    (savaşcı rahip büyücü hırsız) sınavlarından hangisini alıcağınızı belirterek bir başvuru yapmanız gerekmektedir...

SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Fri May 07, 2004 1:59 pm Reply with quoteBack to top

Gerçekten önemli bir konu...
    Tam 10 aydir Komuta Odasinin tek ve yenilmez savascisi benim. Hani nerde diğer yiğit kahramanlar. Karşıma çıkıp mırın kırın etmeyi biliyosunuz Drizzt olup...

Buyrun meydan okuyorum size bre Mr.Green
    şaka bir yana komuta odasında gerçek savaşçılarla muhabbet etmeyi çok isterim. Seçilmiş elitleri sabırsızlıkla bekliyorum Wink

burock
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri May 07, 2004 2:16 pm Reply with quoteBack to top

Raistlin wrote:
    Gerçekten önemli bir konu...
    Tam 10 aydir Komuta Odasinin tek ve yenilmez savascisi benim. Hani nerde diğer yiğit kahramanlar. Karşıma çıkıp mırın kırın etmeyi biliyosunuz Drizzt olup...

Buyrun meydan okuyorum size bre Mr.Green
    şaka bir yana komuta odasında gerçek savaşçılarla muhabbet etmeyi çok isterim. Seçilmiş elitleri sabırsızlıkla bekliyorum Wink

mrk etme raist. yakında USTA bi savaş rahibi olduumda, seninle beraber rutin antrenmanlarımızı yapabiliriz. Wink hadi ama okuyunartık şu sınavımı Crying or Very sad

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat May 08, 2004 5:51 pm Reply with quoteBack to top

Ama şaşılacak bir şey de değil, diyarın ustalarına girişin hiç kolay olmadığını duymuştum, çok ince bir elemeleri geçebilen sadece en iyiler alınıyormuş galiba.
    Ancak gene de bence sınava girerek ilginç şeyler öğreniyorsundur. Hem eğlenceli de olsa gerek (birden fazla defa girdiğine göre Very Happy).
    Sınavlarda rp de yapılıyormuş diye bazı dedikodular duymuştum doğru mu? Çyleyse çok zevkli olsa gerek, sadece bilgi ölçmüyor mantık da ölçüyor olmalı.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat May 08, 2004 6:23 pm Reply with quoteBack to top

Quote:
    Ancak gene de bence sınava girerek ilginç şeyler öğreniyorsundur. Hem eğlenceli de olsa gerek (birden fazla defa girdiğine göre Very Happy ).

Çğrendiğin bilgi gerçekten de çok oluyor.

Ammmma eğlenceye gelince.... yüzümde bi iki sivilce daha oluştu.Saç tellerimden bikaç tane daha eksildi, buram buram terliyorum.......

Mr.Green

Ama herkes girsin. Sizde girin ,o da girsin, bu da girsin...(sınav yüzünden akli dengesi bozuldu dikkate almıyın :p )

BaÅ?büyücü

PostPosted: Sat May 08, 2004 10:11 pm Reply with quoteBack to top

valla ben başvurmuştum,sorularıda bir göndersenizde büyücü sayısı artsa ortamlarda,bekliyoruz hala gelmedi.
    Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    Dilbao
    BaÅ?büyücü

PostPosted: Sun May 09, 2004 12:42 am Reply with quoteBack to top

Sitenin her yanında RP yapma çabaları sürdüğünden açıkcası benim pek hoşuma gimeyen bir ortam oluşuyor. Bu nedenle ilgilendiğim ve okumaya değer bulduğum "Soru-Cevap" bölümü haricinde geri kalan kısımlarda yazılan yazılar -kimine göre- düzeyli RP yapma ve karakter canladırma olduğu düşünülen bana göre ise kişilerin birbirleri ile karakter yarıştırdığı basit bir iddia ortamından öteye gidemiyor.

Unutmayın ki bi FRP bir oyundur ve hiçbir gerçekliliği yoktur. Burda yapılanlar ile adeta yaşamın kendisi haline gitiriliyor bu oyun. Oysaki oyun olarak kalmalı. Eğer oyun oynamaya, karakter cnladırmaya merakli ise kişiler bunu belli kurallar dahilinde ve belli sınırlar içinde yapar ve olay karakter yarıştırmaktan karakter canlandırmaya terfi etmiş olur.

Diyarın Ustaları ise hem başvurma, hem de içerik açısından orjinallerinden pek de farklı değil gördüğüm kadarıyla. Ayrıca -yapacağınız tartışma ne olursa olsun- konuyu neden iki ayrı bölüme ayırıyorsunuz?? Kimisi iyi RP yapar, kimisi yapamaz, bu durumda yapanlarla biz ayrı takılalım, yapamayanlar da kendilerince yaşasınlar mı demek oluyor bu??
    Bence bu olayın doğurduğu tek sonuç daha fazla yazılabilir alan yaratması ve bu sayede her şeye yazı yazma hastalığı olan ve adete mesaj yazma konusunda birbirleri ile yarışan kişilere boş mesaj yazmaya devam edebilecekleri yeni yerler açmak oluyor.
    Bir yan fikir de asıl forumların çöplük seviyesinde mesaj ile doluğu ve daha temiz bölümler açmak olabilir mesela. Ama sonuçta bu da mesaj atma yarışının bir yan etkisi.

Çzetle FRP böyle olmaz. Eğer sitenin adını hak etmesi isteniyorsa daha düzeyli hale gelmeli bu olaylar...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun May 09, 2004 8:13 am Reply with quoteBack to top

Site Frp nin gelişmesini amaçlayan bir site Dilbao
    bu da Rp nin gelişmesi ile olur o yüzden sitenin her yanında Rp yapma çabalarının olması gayet normal

Ayrıca her olayda ,kurumda, kuruluşta saviyeler vardır..
    Biz kimseyi bu sınawı almaktan mahrum etmiyoruz ve sadece bir kere alabilirsin de demiyoruz..

Bu insanları Rp sini Bİlgisini geliştirmek için bir çeşit ilham verme dürteleme yöntemi.. Eğer beyenmiyosan sınava girmek zorunda değilsin hatta ro yapmak da zorunda değilsin

Frp nin ne olup ne olmadığına karar vermek de bir kişiden çok coğunluğun işidir.. Bir şeyin ne olduğunu ya da nasıl yürüyeceğini tek kişiden çok çoğul kesim belirler..

İnsanlar bu siteye girip Rp yapmaya ya da ( küçümsemeye aldığın gibi) rp yapma çabasına girmeleri bu işten zevk aldıklarını gösterir. Buna katılması ya da katılmaması için hiçkimseyi zorlamıyoruz..

TEşEKKÇRLER..

BaÅ?büyücü

PostPosted: Sun May 09, 2004 11:13 am Reply with quoteBack to top

Site bu hali ile FRP yi geliştirmekten çok yanlış tanıtıyor. En büyük sorun da bu zaten. Oyunun temeli role yapma üzerine kurulu olsa da bununla ibaret olmadığının farkında olmalı herkes.

Bu şekilde bilgisel seviyelendirmelere gitmek ilk olarak yeni başayan kullanıcıları dışlamak olacaktır. Hani geliştirmekti amaç? En başta yeni başlayanlar dışlanmış bile. Bu mu geliştirmek??

Ayrıca RP bilgisi diye birşey olmaz daha çok RP yeteneği yada RP deneyimi denilebilir. Sitede yapılanların deneyim kazandırdığı bir gerçek, bu konuda bir itirazdım yok ama bu deneyimin tek yönlü olduğu da bir gerçek. Bir nokta gösterilmeye çalışılıyor ama ne olduğu yada yan noktaları belirsiz.

Mesela sitedeki frp kursuna bakın. Birçok yazı yazılmış, ama düzensiz. Neyin ne olduğu çok büyük karmaşa içinde. Nerdeyse herşey açıklanmış ama kesinlikle yeni başlaya hitap etmiyor. Ayrıca yazılan verilerin hangi kaynaktan olduğu da belirsiz. İsimler ve terimlere göre 3rd Ed. gibi duruyor ama okuyunca yazıların 2nd Ed. olduğunu gördüm. şu an bulunabilecek olan yegane kaynağın "Oyuncunun El Kitabı" olduğu düşünülürse bu yazılar yeni başlayanların kafasın karıştıkmaktan öteye gitmiyor.

Aynı şekilde sitede yapılan RP ortamının da sonucu benzer. Kişilerin çoğu oyunun kendine uygun yada olmak istediğin asıl karakteri arama işi olduğunu düşünüyor gördüğüm kadarıyla. Bunu bir şekilde yapıyorlar. Bilinçli yada bilinçsizce, doğru yada yanlış olarak. Yapıyorlar çünkü oyunun tadını almak istiyor. Alıyorlarda. Ama bu aldıkları aslında soğumuş sütün üzerindeki yağ tabakasından öte değil. Derinlere inmek gerek.

Son olarak FRP nin ne olduğu bellidir. Tam olarak belirgin bir tanımı olmasa da çok geniş olsa da bellidir. Yeni bir tarz yaratmak istiyorsanız o ayrı ama adı FRP olmaz bu durumda.

Çzetle, başlangıçta temel zayıf olursa kurulan binadan performan beklemek saçma olur.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun May 09, 2004 11:39 am Reply with quoteBack to top

!- RP bilgisi diye birşey vardır o da kimin nasıl davranacağını bilmektir..
    ne kadar yetenekli ya da deneyimli olursan ol ırkların ve sınıfların nasıl konuşacağı davranacağı bellidir bunları bilmek ise RP BİLGİSİ dir.

2- sitedeki mini frp kursunu geliştirmeye ve düzenlemeye zaten çalışıyoruz..sadece beğenmemek yerine beğenmediğin şeyin tavsiyesini vermeni tercih ederim ( bu 2. kez oluyor bilmem farkındamısın.)

3- bu tür şeyler için forumları germek yerine bana icq dan ulaşabilirsin orda konuşuruz şu anda icq listende online ım ayrıca özel msj denen birsey var..ç

BaÅ?büyücü

PostPosted: Sun May 09, 2004 12:55 pm Reply with quoteBack to top

Senin bahsettiğin de deneyim ile alakalı. Bilgi değil deneyim. Kuralın bilgisi olur, oyunun deneyimi olur.

Herşeyi bildiğimi yada en mükemmelini yaptığımı iddia etmiyorum. Ama yardımım olacaksa elimden geleni yaparım. Zamanında site hakkında bişiler istediler. Yazdım yolladım. Mesela başlıktaki yazının küçük harfle yazılması -yani şu an olduğu- gibi önerilerdi bunlar. Demekki dikkate alınmış bir kısmı...

Ne tür şeyler?? Gizli, saklı, özel birşey konuşmuyorum ki. Bilinmesinde sakınca olmayan olaylar bunlar. Ayrıca mesajlarımı forumlarda yazıyorum çünkü bir kişiye değil, sitenin geneline hitap ediyor. Onaylayan yada itirazı olan herkes özgürce yorumunu yapabilir...

SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Sun May 09, 2004 3:17 pm Reply with quoteBack to top

Dilbao amma abartıyosun FRP'yi ya... FRP'de ana amaç "eğlenmektir". FRP'yi yanlış oynayarak da eğlenebilirsin ne farkeder? Senin yargılamaya hakkın yokki kimseyi... FRP yalnızca senin belirlediğin değerlerden değil, herkesin belirlediği değerlerden oluşuyor.

İnsanlara burada FRP oynatıyoruz demiyoruz biz. İnsanlar burada eğleniyorlar ve fantastik kurguya ait karakterleri canlandırarak rol yapıyorlar diyoruz. Ayrıca bu forumun Fantastik Rol Yapma oyunlarına da özendirdiği sen her ne kadar kabul etmesen de aşikar. Yalnızca kural kitabına bakıp kuralları ezberleyerek FRP öğrenilmez, asıl deneyerek ve gözlemleyerek öğrenilir ve bence site nasıl rol yapılması gerektiğini hem doğru hem yanlış örnekleri sergileyerek gayet iyi açıklıyor.

A buradaki rol yapma geyikleri senin tarzına uymuyorsa ne ala... Ama bütün siteyi ya da insanları sadece senin mantığına uymuyorlar diye yargılamanın yanlış olduğu kanaatindeyim.

Saygılar...
    Raistlin

Dilbao
    BaÅ?büyücü

PostPosted: Sun May 09, 2004 7:42 pm Reply with quoteBack to top

Çncelikle yargılamıyorum. Yorum yapıyorum. Kimseyi yargılamaya hakkım yok sonuçta.
    Çyle bir hakkımda olsa durum farklı olurdu zaten.

Güzel türkçemizdeki kelimelerin anlamlarına dikkate edelim lütfen...

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum