Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber ArÅŸivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• KiÅŸisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » Ä°statistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    HoÅŸgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Åžifre
    (Kayıt Ol)
    Ãœyelik:
    Son Ãœye: Graciela49
    Bugün: 25
    Dün: 23
    Toplam: 90354

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1217
    Ãœye: 0
    Toplam: 1217

FrpWorld.Com :: View topic - Harry Potter ve büyü
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Harry Potter ve büyü View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    mikael
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jun 28, 2006 5:50 pm Reply with quoteBack to top

Evet, demek istediğini anladım sanırım. Bu kitaptaki büyü sanatında usta olmak çok çalışmaya değil, kişiye doğuştan bahşedilen büyü gücüne bağlı diyorsun. Sanırım yazar bu sistemi kurarken büyüyü ressamlık, şairlik, heykelcilik gibi yeteneğe bağlı bir sanat olarak görmüş olmalı.
    Mekanın hep aynı olması bu kitabın türü için iyi bir seçim. Dediğin gibi kitap aşk, arkadaşlık gibi duygusal konuları daha baskın olarak işliyor. Her kitap büyücülük okulunun içinde geçtiğinden, bir süre sonra okuyucu da o mekana karşı bir sıcaklık hissediyor ve mekana adapte olabilmek için kendini sıkmıyor. Böylece olayların geçtiği yer yabancı ve soğuk olmaktan uzaklaşıyor.
    Kitabın büyü değil, sır ve entrika konularında başarılı olduğu görüşüne katılıyor ve buna duygusal konuları da eklemek istiyorum. Kitabı okurken büyü kısmına takılmadan buralar dikkate alınırsa kitaptan zevk alınabilinir.
    Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    valhalla
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Jun 29, 2006 7:16 pm Reply with quoteBack to top

hödö hödö diyolar büyü oluyo okadar kolaymı yav!!
    mikael
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jun 30, 2006 10:53 pm Reply with quoteBack to top

Çnceden dediğim gibi, büyü sistemi daha iyi yapılabilinirdi. Ama olmadı, olamadı.
    Dreamscape
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Jul 01, 2006 8:01 am Reply with quoteBack to top

Acayip derecede saçma büyüler var.Ve o kadar kolay büyü yapılıyorki oturduğu yerden kirpikleriyle bile yapar herhalde.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jul 18, 2006 9:31 am Reply with quoteBack to top

raistlin o evrende olucakti offffff Smile
    ayrica ordaki buyuler fizik kurallarina aykiri adamlar yoktan enerji var ediyo dl de filan boyle degil adamlar hem kendi iclerindeki enerjiyi hem ayin hem de dunyanin enerjisini kullaniyolar
    Back to top View user's profileSend private message
    FrontsideAir
    Gölge Ustası

PostPosted: Thu Jul 20, 2006 8:36 pm Reply with quoteBack to top

Arkadaşlar, bunun kaç kez söylenmesi gerek bilmiyorum. Her sistem kendi içinde değerlendirilmelidir. Yok Raistlin orada olacaktı, yok Harry FR'da olacaktı. Eğer fanteziyle ilgileniyorsanız biraz da hayalgücünüz var demektir ve o hayalgücünüzü kullanarak büyünün değişik şekilleri de olabileceğini düşünebilirsiniz, değil mi?

Harry Potter'da diğer fantastik kitaplardan daha farklı bir büyü sistemi var ve onu diğer sistemlerle kıyaslamak elimize hiçbir şey geçirmez. Sonuçta daha mantıklı dediğiniz sistemlerin de gerçek olmdığını biliyorsunuz. Bilmiyorsanız burada devreye psikologlar girer tabii.

şimdi atılan mesajlara tekrar bir bakıyorum da şaşırıyorum. Büyü yapmak çok kolay denmiş, zor olması gerektiğini kim söyledi? Fizik kurallarına aykırı denmiş, buna çok güldüm. Büyünün fizik kurallarına uyduğu bir sistem var mı acaba? Büyü zaten başlı başına fizik kurallarına karşı koyuştur.

Her soylunun leÃ…?inde,
    Hançeri saplı Erober'in.

GeçmiÅ?in sayfalarına gömülü kullanıcı..
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's websiteMSN Messenger
    Illius
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Jul 20, 2006 8:59 pm Reply with quoteBack to top

frontsideair abi ii sölemişin arkandayım Evil or Very Mad
    FrontsideAir
    Gölge Ustası

PostPosted: Thu Jul 20, 2006 9:10 pm Reply with quoteBack to top

Biraz da empati yapmak gerek arkadaşlar, sonuçta insanın bir sabır sınırı var. 2 üstteki mesajımda biraz agresif konuşmuşum, biliyorum, ama 1 değil 2 değil.

Büyüyü sadece FR'dan DL'den ibaret görmek hayalgücüne sahip olması gereken FRP'ciler için ne kısıtlayıcıdır, değil mi? Biraz ufkunuzu açıp diğer sistemleri de inceleyin. Başka büyü sistemleri olduğunu da görün. HP ile ilgili RP sitelerini biraz inceleyip sığ sandığınız dünyanın ne kadar derin olduğunu görün. İncelemeleri okuyup ne kadar derin karakter analizleri olduğunu görün. Komplo teorilerini okuyup birkaç kitap önce saçma gibi görünen şeyin aslında ne büyük bir öneme sahip olduğunu görün.
    Ya da hepsini bırakıp sadece seriyi okuyun ve bir şeyler bilerek yorum yapın.

Her soylunun leÃ…?inde,
    Hançeri saplı Erober'in.

GeçmiÅ?in sayfalarına gömülü kullanıcı..
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's websiteMSN Messenger
    Illius
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Jul 20, 2006 9:40 pm Reply with quoteBack to top

ben seriyi okudum,zaten hp sitelerininde bazılarına takılıorum öle kolay diolar saçma diolar ama seride büyüleri öle kolay kolay ögrenmiolar.ve dedigin gibi teoriler de gayet güzel ne kadar deişik büyülerde var aslında ama anlayana yani Melek
    mulgear
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jul 21, 2006 10:27 am Reply with quoteBack to top

frostside bence biraz agir konusmusun resmen 2 mesaj boyunca bana hakaret etmisin ve buna hakkin yok sonucta ben sadece kendi yorumumu soyledim ayrica bende tum hp kitaplarini okudum bence guzel kitaplar ama gercekten buyu sistemleri cok sacma olmus
    yani illa asa mi gerekiyo buyu yapmak icin asan gucluyse iyi buyu mu yaparsin ayrica 2 kelime soyle buyu yap bu da cok sacma geliyo bana ben dl okumadan once hp okumustum ve dl yi okudugumda hp deki buyu sisteminin ne kdar sacma oldugunu farkettim ilk okudugum fantastik kitap olmasina ragmen ona alisamadim
    mikael
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jul 21, 2006 1:30 pm Reply with quoteBack to top

Quote:

yani illa asa mi gerekiyo buyu yapmak icin

O zaman Dragonlance'de de ateştopu yapmak için illa yarasa pisliği mi gerekiyor da diyebiliriz, değil mi Smile
    Quote:

asan gucluyse iyi buyu mu yaparsin

böyle birşey yok ki? Büyünün gücü, büyüyü yapana bağlı.
    Quote:

2 kelime soyle buyu yap bu da cok sacma geliyo

Ama DL'de de iki kelimelik büyüler var. Çrneğin dosen filinda (Renk serpintisi) veya bes schedal (Işık)
    Edmond
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jul 21, 2006 2:17 pm Reply with quoteBack to top

Ayrıca Sorcerer açısından da düşünülmeli.Onlarda doğuştan büyücü.Ayrıca büyü kolay öğrenilmiyorki, öyle diyenler iyi okumamışlar.Çzellikle de Ron açısından bakılmalı.Değiştirdiğinde çaydanlığından kuyruk çıkmıştı.Yani habalahubala diyip büyü yapılmıyor.Ayrıca Dumby parmağıyla büyü yapabiliyor asa şart değil.Ve de Hagrid'in asası 1 metre boyunda idi

The reason we're successful, darling? My overall charisma, of course.

I never thought of myself as the leader. The most important person, perhaps.

-Freddie Mercury
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    mulgear
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jul 21, 2006 3:59 pm Reply with quoteBack to top

Quote:

Alıntı:

yani illa asa mi gerekiyo buyu yapmak icin

O zaman Dragonlance'de de ateştopu yapmak için illa yarasa pisliği mi gerekiyor da diyebiliriz, değil mi

illa yarasa pisligi gerekmiyo ki (silah kardesliginde hoorkin in ve raistlin in yildirimlari kurksuz gondermesi gibi)

Quote:

Alıntı:

2 kelime soyle buyu yap bu da cok sacma geliyo

Ama DL'de de iki kelimelik büyüler var. Çrneğin dosen filinda (Renk serpintisi) veya bes schedal (Işık)

anladin sen bnm 2 kelimelik buyuden kastimi ates topu gibi 4-5, seviye buyulerinden bahsediyorum
    --------------------------------------------------------------------------------------
    mikael
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jul 21, 2006 5:29 pm Reply with quoteBack to top

Quote:

illa yarasa pisligi gerekmiyo ki (silah kardesliginde hoorkin in ve raistlin in yildirimlari kurksuz gondermesi gibi)

Orda Horkin sadece o büyü için konuşuyor. Maddesel bileşenine ihtiyaç duyulmadan yapılan başka bir büyü yok.
    Quote:

anladin sen bnm 2 kelimelik buyuden kastimi ates topu gibi 4-5, seviye buyulerinden bahsediyorum

Orda biraz kelime oyunu yapmış olabilirim Evil or Very Mad . şöyle diyelim; DL'de de asa ve benzeri büyülü eşyaları harekete geçirmek için bir veya birkaç kelime yetiyor (Shirak, Dulak...)
    Lord Necros
    BaÅ?büyücü

PostPosted: Fri Jul 21, 2006 9:01 pm Reply with quoteBack to top

Setsuna wrote:
    Orda Horkin sadece o büyü için konuşuyor. Maddesel bileşenine ihtiyaç duyulmadan yapılan başka bir büyü yok.

ve

Setsuna wrote:
    DL'de de asa ve benzeri büyülü eşyaları harekete geçirmek için bir veya birkaç kelime yetiyor

şimdi efendiler, Harry Potter'ın büyü sistemi ile ilgili polemiğe girmeye hiç niyetim yok. Lâkin olay burada başka bir noktaya kaymış. Burada devreye girme ihtiyacı hissettim.

Tam aksine, pek çok büyünün maddesel bileşeni yoktur. Dokuzuncu seviye büyüsü olan Tie Stop-ki bilmeyenler için söyleyeyim, zamanı donduran bir büyüdür bu adından anlaşılacağı gibi-sadece ve sadece sözle yapılır. Bırakın maddesel bileşeni, hareketsel bileşeni bile yoktur. Bunun gibi, daha pek çok büyü mevcuttur. Büyücüler, ayaklı aktar gibi gezinmiyorlar. Sıklıkla kullandıkları bazı büyülerin birkaç malzemesini yanlarında taşıyorlar o kadar.

Bunun yanında akıllı olan bir büyücü, Eschew Materials feat'ini almadan dolanmaz. Bu nedir, neye yarar? Malzeme tutarı bir altından az tutan büyüleri, malzemelerine ihtiyaç duymadan yapılmasını sağlar.

Dragonlance'e gelince, Dragonlance D&D tabanlı bir oyundur ve oradaki büyülerin yapımı da çeşit çeşittir. Size altı saniyede yapılan büyü örneği verebileceğim gibi, süresi 65 gün olan büyü de söyleyebilirim. D&D'nin dayattığı büyülerin çoğu öyle yada böyle savaşlarda ve acil durumlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu amacı gütmeyen büyülerin ise süresi çok daha uzundur. Bahsi geçen "Shirak" ve "Dulak" kelimeleri ise büyü sözü değil, emir sözcüğüdür. Bunlar, büyülü eşyaların içlerindeki büyüyü harekete geçirmek için sarf edilen sözcüklerdir. Yani Raistlin, Magius'un asası yokken "Shirak! Shirak! Shirak!" diye kendini de paralasa ışık yakamaz.

Harry Potter'da ise büyü süreleri hep böyle kısa süreli oluyor. İki sözcükle iş bitiriyorlar. Evet, savaş büyülerinin gerçekten de böyle olması gerekir. Yoksa Muggle'ların ciddi bir üstünlüğü olur çatışmada. Sen orada yarım saat büyü sözü mırıldanana kadar adam iki karşının ortasından mıhlar seni. Smile Ama bunun dışında, ayinsel büyülerin ve günlük hayatta kullanılan büyülerin daha uzun sürede yapılması gerektiğini düşünüyorum ben. Zira D&D'nin pek çok büyüsüne ilham olan şey, insanoğlunun kadim büyü ayinleridir. Yani ayinsel büyüdür. Bu yüzden uzun sürede geçmiştir. Ve J.K. Rowling de bu dünyada geçen bir şeyi konu alıyorsa, bu kadim, ayinsel büyüleri gözardı etmemeliydi diye düşünüyorum.

Yin de bu konuda polemiğe girmeyi istemediğimden konunun kalanı üzerinde durmak istemiyorum.

Saygılarımla.. Smile

Power demands sacrifice.
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum