Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 9
    Dün: 23
    Toplam: 90338

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1583
    Üye: 0
    Toplam: 1583

FrpWorld.Com :: View topic - Barbar zekası
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Barbar zekası View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Gorath
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jan 19, 2005 6:27 pm Reply with quoteBack to top

Ken wrote:
    Savaş her ne kadar güç unsuruna bağlı gibi görünsede background'da gücü fişekleyen zeka unsuru yatmaktadır.

İşte olayda burda ya zaten. Barbarlar zekayı kullanmadan Attack yaparlar. Ama senin oynattığın barbar karakterler nasıl bilmiyorum. Derin bir inceleme yapmam lazım. Sen "Ben zeki bir barbarım. Bozkırlardan kopma bir yiğitim ama şehirlilerle satranç dahi oynarım!" diyebilirsin bu sana kalmış.

Ken wrote:
    Demek barbarlar zekalarını kullanarak değil de kaslarını kullanarak savaşırlar öylemi...

Ah bak senin sölediğinin de doğruluk payı var. Unutulmuş diyarların barbarlarından birisi vardı. Bizim esas oğlan ölünce yerine geçmişti. İsmi Balthgar mıydı neydi. O Cattie_Brie ile savaşmadan önce bir parça zeka kullanmıştı ama gerçekten zeki birisi olsaydı Brouner'ı karşısına almazdı. Tamam belki Aegis_Fang'ı ellerinde tutarak Wulfgarın yerine daha rahat sahip olurdu ama bunu Brouner'ı karşısına alarak değil de onun huyuna giderek yapmalıydı bence.

Aslında kaslarını kullanarak savaşırlar. En fazla kullandıkları Zeka bir büyücü ile karşı karşıya kaldıklarında o büyücünün kendisine büyü yapacağını bilmeleridir. Bunun dışında bir orduya plansız dalan en büyük savaşçılardır bence. Ve kesinlikle kudretlidirler. Wink Very Happy

Hisset yaÅ?amak için olan savaÅ?ını, böylece elde edersin o sonsuz anlamı...
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailICQ Number
    FalcoN
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jan 19, 2005 7:02 pm Reply with quoteBack to top

Zeka kullanmadan atak yaparlar diye bişey yoktur. Eğer zeka kullanmadan atak yapsalardı rakiplerine değilde taşa, toprağa , havaya, suya falan atak yaparlardı.. Very Happy Bu konuda da şöyle dersek daha doğru olur; sadece rage featini kullanırken zeka unsuru ortadan kalkıyor ya da aşırı derecede sinirlendiğinde de diyebiliriz.. Ki zannadiyorum bu, Rage'i kullanan her savaşçı için geçerlidir.. (bknz Rage; köpürmek, kudurmak, kendini kaybetmek) Böyle bir durumda sadece barbarlarların değil, feat'i kullanan tüm savaşçı karakterlerin kendini kaybettiğine rastlarız. Zaten bu feat'in özelliğide bu.. Smile

Ayrıca ben zeki bir barbar olduğumu söylemedim. Sıradanım.. Düşünebiliyorum, elimdekinin bir kılıç olduğunu biliyorum, yediğim şeyin ekmek, içtiğim şeyin ise su olduğunun farkındayım Very Happy Tıpkı her barbar gibi... Velhasılkelam barbarlar süper zeka olmadıkları gibi kesinlikle bir aptalda değildirler.

Son olarak "barbarlar savaşırken kaslarını kullanırlar" dedin.. evet doğru fakat biraz eksik.. Sorarım sana; beyinsiz bir ejderha ne çeşit bir zarar verebilir? ya da Tanrı bize akıl vermeseydi hayvanlardan ne farkımız olurdu?... Tek başına kaslar hiçbir işe yaramaz dostum.. Gücün en büyük destekçisi akıldır Smile Kontrolsüz güç, güç değildir Dil

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jan 19, 2005 7:11 pm Reply with quoteBack to top

Ken wrote:
    Zeka kullanmadan atak yaparlar diye bişey yoktur. Eğer zeka kullanmadan atak yapsalardı rakiplerine değilde taşa, toprağa , havaya, suya falan atak yaparlardı..

Yapmadıklarını nereden biliyorsun. Bek kaç tane barbar gördüm taşa, toprağa havaya, suya saldıran. Bir büyücü ilizyon yarattığında neyin ne olduğunu dşünmeden bodozlama dalıyorlar ve içinden geçip taşa, toprağa kılıçlarını sallayabiliyorlar. Hatta zamvallı toprağa saplıyorlarda kılıçlarını. Hatta aç kaldıklarında da düşünmeden bir ayıyı bile alaşağı edebiliyorlar. Bak şimdi ne diycem susuz kaldıklarında da suya saldırıyorlar Very Happy Dur koptum. Bunu her insan yapıyor gerçi. Buda her insanın biraz zekadan kıt olduğunu mu gösteriyor. Bilmiyorum sanırım öyle değil. Very Happy

Bence barbarlar kalite ve kalite olduğu kadar da zekâdan yoksun ama işlerine geldiğinde gayet iyi düşünüyorlar. Çrneğin kışın bozkırların soğuğuna daha rahat dayanabilmek için sakallarını uzatmaları gerektiğini düşünebiliyorlar. Very Happy

Ah çok eğlenceli bir konu. Bu topiği açan arkadaşı bir tebrik ediyim. Ne zamandır böyle ilginç bir tartışmaya girmiyordum bende. Bu arada Ken unutma ki barbarlar kastan oluşan zekâ abideleri olsaydı büyücülere yada ne biliyim diğer sınıflara ne gerek kalırdı be abi Wink Very Happy

FalcoN
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jan 19, 2005 7:23 pm Reply with quoteBack to top

Gorath wrote:
    barbarlar kastan oluşan zekâ abideleri olsaydı büyücülere yada ne biliyim diğer sınıflara ne gerek kalırdı be abi Wink Very Happy

Daha önce bir kaç kez belirttim ama demek ki gözünden kaçmış. İstersen şimdi biraz daha büyük harflerle yazayım abi Very HappyVery Happy

Barbarlar zeka abidesi değildirler ama kesinlikle aptal da değiller. Smile

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jan 19, 2005 7:30 pm Reply with quoteBack to top

Ken wrote:
    Barbarlar zeka abidesi değildirler ama kesinlikle aptal da değiller.

Eh bazıları aptal gibi görür bazıları öyle görmez ama şu bir gerçek ki bu tarzın usta yazarları bazılarının sandığı gibi aptal olarak görmüyorlar onları. Ustalarımız onları aptal gibi gösteriyorlar ama sonra çok büyük canlar yakıyorlar. Barbarlarla ilgili her yazıyı dikkatli okumak lazım değil mi? Onların gerçek kişiliklerini ortaya çıkartmak için. Neyse seninle zıtlaşmak çok eğlenceli oluyormuş bi daha bunu hep yapıyım bari Dil

şaka bir yana gerçekten sormamız gereken soru şu aptallıktan kasıt ne? Gerçekten bildiğimiz anlamı ile aptal olmak ve şebek gibi ortalıkta dolaşmak mı? Yoksa aptal olmak ve herkese kendini öle sandırarak sonra hâla herkes seni aptal sanarken gerçek aptallığı ortaya koymak ve herkesin karşısına çıkmak mı? Çünkü o anda oradaki herkes bu aptallığın zekanın ta kendisi olduğunu anlar. İki çeşit aptallıktan hangisi tartıştığımız konu.

FalcoN
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Jan 20, 2005 12:06 am Reply with quoteBack to top

Gorath wrote:
    Gerçekten bildiğimiz anlamı ile aptal olmak

Bildiğimiz anlamı ile aptal olan ırklar; orclar, goblinler..

Gorath wrote:
    aptal olmak ve herkese kendini öle sandırarak sonra hâla herkes seni aptal sanarken gerçek aptallığı ortaya koymak ve herkesin karşısına çıkmak mı? Çünkü o anda oradaki herkes bu aptallığın zekanın ta kendisi olduğunu anlar.

aptal gibi görünen.. Kendilerini o şekilde göstermeyi tercih eden fakat gerçekte zeki olanlara ise kenderları örnek olarak gösterebiliriz.

------

Zira barbarlar aptallağın hiç bir kategorisine girmezler.. Smile

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Jan 20, 2005 7:41 am Reply with quoteBack to top

Aslında aptallığında güzel tarafları var be Kentaky. Aptalsan kimse sana bulaşmaz. Çzelliklede gel şu bulmacayı çöz demez. Ben aptalım çözemem diyeek kurtulabilirsin bulmacalardan.

Her şey bir yana Bir barbarın bir ozandan hiçbir farkı yoktur bence. Ozan sözleri ve şarkıları ile büyülerken bir barbar savaş cesareti ile büyüler. Bir ozan şarkısını dinlerken kendinizden geçersiniz ve aynı şekilde bir barbarın üzerinize hücum ettiğini görürsenizde kendinizden geçer bir köşeye sinersiniz. Kesinlikle ikiside benzer. Bilmiyorum nerden aklıma geldi ama söylemek gereği duydum. Very Happy

Par-Salian
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Jan 20, 2005 1:54 pm Reply with quoteBack to top

Abi barbarlara biz aptal demiyoruz sadece yavaş yorumluyor olayları anlama hızı düşük bu arada dediğiniz gibi bir savaşta yüzyüze bir barbarın yanına hayatta yanaşmam yanaşsam bile kaçmak için yol bulurum çünkü benle aynı seviyedeki bir barbar benim için hayli yıkıcı oluyor büyük bir ihtimalle sizede oluyordur yada benim gibi elf karakterlere diyim neyse baya uzadı bu konu yaw son söz benden
    barbar yavaş düşünür yıkıcı olur
    Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    Sylvos
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Thu Jan 20, 2005 5:32 pm Reply with quoteBack to top

Ehem Par-Salian 'a katılıyorum.Ben biraz yanlış bir cümle kurdum.Salak dediysek o kadarda demedik Smile Smile O birazda karakterin de salaklığı..
    Kentaky senin oyunlarına hayatta girmicem Smile
    Lv:20 adam artık ne kadar salak olsada bitirir beni Smile Very Happy

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Jan 20, 2005 5:57 pm Reply with quoteBack to top

abi bosuna tartısmayalm barbarlar aptal fakat super guclu karakterlerdir yani ama lvl 20 dedikten soora daha fazla konusmaa cesaret edebilirmiim bilmeom walla Very Happy
    Back to top View user's profileSend private message
    Logan
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Jan 20, 2005 9:53 pm Reply with quoteBack to top

scrotestical wrote:
    abi bosuna tartısmayalm barbarlar aptal fakat super guclu karakterlerdir yani ama lvl 20 dedikten soora daha fazla konusmaa cesaret edebilirmiim bilmeom walla Very Happy

hımmmmmm
    normal bir barbar salak degıldır....
    hata barbarlar salak degıldır...
    oynatan kişi salaksa onu bilmem..
    ama...
    bir barba sadecesalamaz...
    sadece bunun sonucu ne dir diye düşünmez...

Ã?LÃ?M NEREDEN VE NASÄ°L GELÄ°RSE GELSÄ°N!!! Savas NaÄ?ralarmız kulakdan kulaga yayilacaksa ve silahlarimiz elden ele gececekse ve baskalari silah sesleriyle,savas ve zafer narâlariyla cenazelerimize agit yakacaksa Ã?LÃ?M HOS GELDÄ° SEFFA
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailMSN Messenger
    wicked_one
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jan 21, 2005 10:44 am Reply with quoteBack to top

Gorath,bence örneğin yanlış...Bir ozan olarak hiçbir zaman kendimi bir barbarla aynı kefeye koyamam...Eğer gerçek büyüden bahsediyorsan,bu sadece ozanın müzik aletini kusursuz kullanışından kaynaklanır...Bir barbarın savaşta yaptığı 'critical hit' hiçbir zaman büyülü bir rage etkisi yaratmaz çevresinde (dm derse olur o ayrı)...Ozanın yapabildiği büyüleri biliyorsundur...Barbarlar aptal olmak zorunda değillerdir...BArbarların büyük bir çoğunluğu half-orc olarak oynandığı için aptalmış gibi düşünülür...Yoksa bunun insanı var cücesi var...Bütün barbarlar aptal olsaydı...işimiz vardı...Son birşey...Ben lvl 20 bir barbarın karşısına korkmadan geçerim...Eğer perform yeteneğimin gerçekten iyi olduğunu düşünüosam...Ve buna ek olarak blöfümün ve diplomasimin iyi olduğuna inanıyorsam...Eğer bu söylediklerim yeterince iyiyse,barbar bana dokunmaz,hatta benim dostum bile olabilir..Bu tür şeyler bir ozan için-hele bir de yüksek seviyeyse-çok kolaydır

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Jan 30, 2005 8:31 am Reply with quoteBack to top

wicked_one wrote:
    Eğer gerçek büyüden bahsediyorsan,bu sadece ozanın müzik aletini kusursuz kullanışından kaynaklanır...

Ama zaten bir barbarda silahını bir müzik aleti gibi büyük bir ahenkle kullanır. Çyle bir saldırı yapar ki karşısındaki adeta büyülenir. Böyle kalakalır ortada. Barbarlarında bir ahengi var Wick! Very Happy

VanwaElen
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Jan 30, 2005 10:58 am Reply with quoteBack to top

Bir Barbar aptal değildir.Zati int 10 olan biri aslında normaldir.İnt yüksek olan kişiler normalden daha hızlı kavrar ve öğrenirler.Çözüme daha çabuk varırlar.

Ayrıca melee dövüşü kas gücüne bağlayan arkaaş ise bu işten hiç anlamıyor.Eğer saldım çayıra şeklinde karşındakine dalarsan fazla yaşamazsın.

Silah kullanmak teknik ve kabileyet işidir.Bu ikisi içinde akıl lazımdır.(siz kuralkitaplarına bakmayın). Barbarın özelliği, çözümü ilk olarak bileğinde ve dövüş tekniğinde aramasıdır. Normaldir çünkü bu onun en büyük yeteniğidir.Bu onu aptal yapmaz.

Bir Paladininde int 10 dur ama orduları yönetir, savaşlar kazanır.Aptal olan biri bunu yapamaz.

En iyi örnek Conan'dır.Conan aptal değildir.Normal biri kadar zekidir.Ayrıca hekesin kendi alanında akıllıdır.Oyundaki int. ise yukarda dediğim gibi daha hızlı kavramayı sağlar.(tabii bunlar kural kitaplarında daha farklı çünkü oyunda denge kurmak gerekiyor.)
    Back to top View user's profileSend private message
    Sufferly
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Jan 30, 2005 9:30 pm Reply with quoteBack to top

Barbardır , ne yapsa yeridir Smile

To blind you and me
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteMSN MessengerICQ Number
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum