Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 21
    Dün: 23
    Toplam: 90350

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1784
    Üye: 0
    Toplam: 1784

FrpWorld.Com :: View topic - "Evil" Karakter Canlandırma.
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

"Evil" Karakter Canlandırma. View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Raistlin
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Mon Oct 15, 2007 4:22 pm Reply with quoteBack to top

Ben genelde CN-CE oynattim, daha dogrusu BAYA cok Chaotic karakter oynattim ve neredeyse hepsi sonunda evil oldu.
    Chaotic Evil genelde dengesiz psikopata denk geldigi icin eger boyle bir karakter oynatacaksaniz kendinize bazi limitler veya kurallar koymak zorundasiniz. Ben grubumu hic bir zaman satmadim ve anlamsiz yere satanlardan da haz etmem

Kimse dungeon'in ortasinda grubu satip dusmana katilmak icin undead olan bir oyuncuyu sevmez. Diger oyuncularin ve DM'in oyununun icine etmekten baska bir zevki de yoktur.

Bazi Evil oyuncular diger oyunculari "nedensiz yere" oldurmenin super bir sey oldugunu filan zannediyor. Bence Evil oynadiginizda eger DM gizli bir sekilde sizin grubunuzun canina kastedmenizi istemedigi surece oyunun icine etmemelisiniz.

Bakiniz ornekler:
    Gruptaki evil buyucu ezik kaldigini dusunup dungeonda ilerlerken dusmana teslim olup ghast olarak diriltilmek icin anlasma yapar, sonra kendi grubuna dalar (Bakiniz kendinin ustun oldugunu kanitlama ihtiyaci hissetme ezikligi)

Gruptaki bela yaratan psikopat halfling gittigi her yerde cinayetler isler. Artik seri katil olarak arandigindan gizlenerek bile insan icine cikamaz ve gruptan ayri takilmak zorunda kalir. Yuksek teknolojili bir yerde kendini klonlayarak butun kopyalarini grubu oldurmek icin yollar (Ben kendi oyunumun icine ettim, o zaman neden digerlerininkine de etmiyorum, hatta en iyisi oyunu mahvedeyim de sonunda ben "yenmis" olayim ezizkligi)

Ben, ben ve yine ben diyen evil templar, dungeonda rogue'un tuzaklari aramasini beklemek yerine gruptaki kolesi olan half-giant'i butun tuzaklara sokarak yaralar. Bir sonraki dovuste butun grup geberir (Anladik evil'sin ve patron sensin ama o half-giant hitpointi olsaydi sana dovuste zafer kazandiracakti. Evillar icin liderlik esit degildir gozu donmus sadist salakligi)

Ayni templar butun grubun kati lideri, elinde 5 tane magical item var ve buyulu sozu bilen herkes kullanabiliyor. Hic bir magical itemi gruba vermez, dungeon'da bulunan butun itemlari da kendine alir. Dovuste kendisi roundda bir item kullanabildigi icin diger itemlar bos yere cebinde bekler ve grubun hepsi heberir (Madem evil'im o zaman neden acgozlulugumle buldugum herseyi kendime almiyorum? ezikligi. Eger o itemlardan bazilari grubun kilit adamlarinda olsaydi butun grup olmeyebilirdi)

Kisacasi evil olsaniz bile grubunuza karsi biraz sorumluluk hissi tasimazsaniz bu is yurumuyor. Oyundaki en basit dovus bile guvensizlik veya umursamazlik nedeniyle rezaletle sonuclaniyor ve oyun yarida kaliyor. Bence Evil oynadiginizda grubunuzla aranizda eksi bir rekabet olmasi hos fakat sadistlik, sapikliklarinizi NPC'ler uzerinde uygulamalisiniz ve grubunuzdakilerin canini da kollamalisiniz. Grup icinde biraz entrika olmasi oyuna tad katsa da en ufak hirlasmada birbirinin bogazini kesecek bir grupta oynamak ne zevk veriyor ne de oyunda bir seyler basarmaniza olanak sagliyor.

Edmond
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Oct 15, 2007 7:09 pm Reply with quoteBack to top

Yok ya, ben o kadar sevmem kötü oynamayı, her daim Chaotic Good'umdur Very Happy

Daha doğrusu oynayamam, insan sadece kendisinde az biraz olan karakterleri oynayabilir
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    DragonForce
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Oct 16, 2007 9:50 am Reply with quoteBack to top

Evil olunmaz Evil doğulur. Cool
    Back to top View user's profileSend private message
    Anchorite
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Oct 16, 2007 10:18 am Reply with quoteBack to top

Raistlin'in yazısını bir yere koydum. Muazzam, derin, etkileyici bir yaklaşım ve kelimelere döküm. Eyvallah üstat.

/Konudan uzaklaşırken/

FRP için; Evil olmanın kuul bir şey olduğu bir kültürel .... saçmalık döneminden geçiyoruz. Eskiden de insanlar -en az- şimdiki kadar pislikmiş ancak hani en azından toplum tarafından bunlar övünülmez veya imrenilmezlermiş. Yani hani hiç bir sümer yazıtında Gılgamış'ın halka eziyeti ballandırılarak anlatılmaz, Yeşil şovalye 15 yaşındaki çocuk askerlerle savaşsa da buna üzülür, onbinlerce kölesi olan faroahlar onlara zulüm yaptıklarını vurgulamazlar veya bu yüzden saygı duyulmazlar.

Popüler kültürün -evil- 'a hoş bakması, bana çok ironik ve .. biraz da acınası geliyor doğrusu.

Yaşasın işkence eden, karşılarındakinin acı çekmesinden mest olan drowlar!!!
    Tüm insanları inek gibi gören, onları parmaklarında oynatan kuul vampirler!

Heh..

Back to top View user's profileSend private messageSend e-mail
    RedDawn
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Dec 02, 2007 7:21 pm Reply with quoteBack to top

Evil oynayabilen herkese saygım sonsuzdur... Gerçekten çok zor birşeymiş, oynamaya çalıştığımda anladım... Neutral Good bir Dm olarak, arkadaşım benden bir lawful evil wizard olmamı istediğinde onu kıramadım... Asıl amacının, rp sine daha fazla saygı duymam gerektiğini bana anlatmak olduğunu fark etmem çok uzun sürmedi. Çldürdüğüm ilk masumla dünyam başıma yıkıldı. Çnce arkadaşın elini öptüm, sonra karakter kağıdımı çöpe attım...
    Evil dostlarım, sizi çok, ama çok kıskanıyorum...
    WeS_DeX
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Dec 02, 2007 8:05 pm Reply with quoteBack to top

Evil kullanmak gercekten zordur.Ben denemeye calıstım olmadı.

Genelde sadece neutral kullanırım.

Evil kullanabilenlere sonsuz saygı.
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mail
    Edmond
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Dec 02, 2007 8:35 pm Reply with quoteBack to top

Bana o kadar zor gelmiyor, sanırım biraz da o anlık halinle alakalı bir şey ama ben sevmediğimden oynamıyorum.Sanırım ağlamak kanıma işlemiş.Her daim Good olmuşumdur, ancak Evil oynayabiliyorum Smile

Her zaman dediğim gibi FOREVER SADİZM

SADİST OZAN!FRP'DE DEVRİM!

The reason we're successful, darling? My overall charisma, of course.

I never thought of myself as the leader. The most important person, perhaps.

-Freddie Mercury
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    aransayes
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Dec 03, 2007 1:07 am Reply with quoteBack to top

evil oynatmak birazda dm e bağlı. oyuncuyu seçimlerde ne ustalıkta zorlayacağı. Evil olmak başkadır, anarşist olmak başka.

Kötü olmak seni geri getirir mi acaba...
    SacoKhan
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Mon Dec 03, 2007 10:29 am Reply with quoteBack to top

Evet evil olabilmek zordur, hele arkadaşlarınız good ise daha bir zordur. Tamamen çekilmez olmak ve aynı zamanda hala göz önünde olmak...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Dec 03, 2007 3:22 pm Reply with quoteBack to top

uzun vadeli oyunlarda evil oynamak, oyunu tekdüzeliğe sürükler. evil oyuncu(lar) içeren partileri birarada tutmak için onlara ortak bir amaç vermek gerekir; çünkü böyle bir amaç kalmadığı anda, o karakterlerin de birarada bulunmasına gerek kalmayacaktır. Bu durumda DM de tüm enerjisini partiyi birarada tutmaya harcayacak ve birtakım zorlayıcı durumlar ortaya çıkacaktır. Bu da serbestlik hissiyatının azalmasına, yani tekdüzeliğe yol açar.

Kısa vadeli oyunlarda ise canavarla carla curtla uğraşmadan, grup içi sürtüşme yolu ile challenge yaratmayı seven Dmler, evil oyuncuları hain emellerine her türlü alet edebilirler.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Dec 05, 2007 9:37 am Reply with quoteBack to top

Kötü karakter oynatmanın zor olduğunu düşünmüyorum, daha çok tercih ve alışkanlık meselesi. İyi ya da kötü karakterleri canlandırmakta sorun çekmiyorum ancak iyi karakterleri canlandırırken canım sıkıldığı için pek tercih etmedim.

Kötü bir karakteri bir gurupta tutmanın en kolay yöntemi ise macera açlığıdır. Ayrıca iyilerin arasında yaşamak da oldukça konforludur. Biraz nefret edilip, sevilmeyebilirsiniz ama içsel dürtülerinizi saklamayı ve kendi planlarınızı gurubunuza uydurmayı başarırsanız gurupla yola devam etmek çok zor bir durum olmayacaktır. Ayrıca genel eğilim iyilikten yana olduğu için iyi guruplarla hareket etmek oldukça faydalı bir alışkanlıktır, toplumdaki konumuzu güçlendirip amaçlarınıza erişmenizde size yardımcı olur. Kötüleri öldürürken de fanatikçe bir acı da duymadığınıza göre sorun yok demektir. Bunun yanında bunun sadece bir oyun olduğu ve eğlenceye devam etmek için bazen standartların dışına çıkabilmek gerektiği de unutulmamalıdır. Tamam kötü bir karakterin kendini iyiliğe adamış bir gurupta oyuna devam etmesi biraz temelsiz olup karakteri gerçekçilikten biraz uzaklaştırabilir ancak daha iyisi elimizden gelmiyorsa, senaryodan daha iyi nedenler çıkarılamıyorsa bu eksiği göz ardı edip eğlenebilmek de kabul edilebilir bir durumdur. Daha iyi nedenler elimize verilene kadar biraz idare etmek kabul edilebilir bir feragattir. Ancak oyun yöneticisi varlığınıza bir amaç katmakta zorlanırsa ve bu durum uzun sürerse siz de varlığınızı ve yerinizi sorgulamaya başlayabilirsiniz. Ancak bunun zevk almak için yapılan bir etkinlik olduğu unutulmamalı ve bazı şeyler için zaman ve sabır gerektiği göz önünde bulundurulmalıdır. Oyun yöneticisi bu konuda teşvik edilemeli ama sıkboğaz edilmemelidir.

Sonuçta kötünün en beter hali olan kaos taraftarı bir karakter bile illa her sadistlik ve kötülük yapmak zorunda değildir. O da işine geldiği sürece onurlu, anlayışlı ve gururlu olabilir. Kötülük işine gelmediğinde bu durumun değişmesinden kaynaklanır. Kötü = psikopat anlayışının yanlış olduğunu düşünüyorum.

Kötü olarak oynamanın zevkli yanı oyuna fazladan bir veya birden çok derinlik katmış olmasıdır. Yoksa bir paladin olarak zor durumda kalan bir kadına yardım etmek de babasına gıcık olduğum masum bir çocuğu öldürmek kadar tatmin edici bir roldür. (Ya da babasını tanımadığım bir çocuğu)

Sanırım düşüncelerim budur. Bu mudur? Evet evet, budur!

Phantom
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Dec 06, 2007 10:54 am Reply with quoteBack to top

Evil karakter canlandırmak, Good karakter canlandırmaktan çok daha kolaydır. Çünkü Good karakterlerde rp'yi sınırlayan öğeler daha fazladır. Bunlar nelerdir herşeyden önce ahlak, ahlak kuralları ve belli düsturlar takip etmek zorundasınızdır. İyiliği yolları çok daha zordur, fedakarlık, merhamet, yardımseverlik acıma duyguları her zaman karşınıza çıkar ve sizi kısıtlar. Fakat evil karakterde ahlak ortadan kalkar ve size hemen hemen sonsuz rp alternatifleri çıkar. Bu yüzden evil karakterlerle oynamanın çok daha kolay olduğunu düşünüyorum.

UNOFFÄ°CÄ°AL SÄ°TE PSÄ°KOPATI.
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteMSN Messenger
    Possessed
    Site Ã?izeri

PostPosted: Mon Jan 07, 2008 11:01 am Reply with quoteBack to top

Ben de belirtmek isterim; kötülük, çıkarları doğrultusunda hareket etmektir ve gerekirse de karşısına çıkanı planları gereği acımamaktır. Gerçek kötü adam zeki adamdır. Zevk olsun diye kafa kesen, akli dengesi bozuk bir zavallıdır.
    İki yüzlülük, arkadan vurma, insanları kullanma, para veya güç için herkesi satma kötü adamın özellikleri arasındadır. Tek isteği para ve güçtür. Gerisi isteğine ulaşmak için kullandığı araçtır.

Kötülükten falan bahsedince aklıma şu anım geldi: Ben paladinleri severim, ama hiç oynatmamıştım. Bir gün denemek istedim. Ama bir saldırının ardından masumların cesetlerinin, yaralılarının üstüne basıp geçtiğim ve yardım çığlıklarına kulak asmadığım için DM beni oyundan atmıştı Very Happy Ama DMin suçuydu! Korsanlar bir köye saldırıyorlar, ama sadece gemiden ok atıp gidiyorlar. Ben de aksiyona girecem diye ne heveslenmiştim. Adamlar caddelere oklar yağdırdıktan sonra çekip gidince çok sinirlendim. DM kötü oynattı Very Happy

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Jan 07, 2008 2:44 pm Reply with quoteBack to top

Phantom wrote:
    Evil karakter canlandırmak, Good karakter canlandırmaktan çok daha kolaydır. Çünkü Good karakterlerde rp'yi sınırlayan öğeler daha fazladır. Bunlar nelerdir herşeyden önce ahlak, ahlak kuralları ve belli düsturlar takip etmek zorundasınızdır. İyiliği yolları çok daha zordur, fedakarlık, merhamet, yardımseverlik acıma duyguları her zaman karşınıza çıkar ve sizi kısıtlar. Fakat evil karakterde ahlak ortadan kalkar ve size hemen hemen sonsuz rp alternatifleri çıkar. Bu yüzden evil karakterlerle oynamanın çok daha kolay olduğunu düşünüyorum.

Çok isabetli bir yorum. Aynı şekilde düşünüyoruz. AlkıÅ?
    zalhonan
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Aug 31, 2008 8:09 pm Reply with quoteBack to top

evil karakter oynatamayacağımı düşünürdüm,tek bir kez oynattım hayatımda ama o da gerçekten senin bahsettiğin normlara uygun bir evil konseptine dönüştü diyebilirim..
    hakikaten özümsemişti evil'liği,sarım keserim ayaklarında da değildi üstelik..ama tabii parti üyelerinin nefretini üzerime çekmekte gecikmedim pislik bir şerefsiz olduğum için..ve ne acıdır ki kendi kardeşim tarafımdan öldürüldüm..

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum