Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 20
    Dün: 23
    Toplam: 90349

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1748
    Üye: 0
    Toplam: 1748

FrpWorld.Com :: View topic - metal vs rap
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

metal vs rap View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Poll :: Metalmi Rapmi

Metal!!
    81%
     81%  [ 31 ]
    rap
    18%
     18%  [ 7 ]
    Total Votes : 38

Author Message
    Rosa
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Feb 03, 2006 11:40 am Reply with quoteBack to top

Çok metal dinliyorum denilemez ama,metal olsun hardcore olsun rap e tercih ederim.Tabi bu benim kişisel görüşürüm.
    Back to top View user's profileSend private message
    _Nightfall_
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Feb 05, 2006 6:58 pm Reply with quoteBack to top

BENCE TARTISMANIZ BILE YANLIS RAP DENEN SEY AMERIKAN ZENCİ OZENTİLERİN YAPTII GEREKSZ SACMA SAPAN MUZIKLE UZAKTAN YAKINDAN ALAKASI OLMAYAN BIRSEYDR... RAP YAPILIRKEN SADECE HERIFIN TEKI CIKAR KONUSUR ARKADA HERIFIN TEKI DE 2 PARMAGIYLA ***DIM-ÇIS*** RİTMİNİ VERİR ALETLE... METALDE EN AAZINDAN SAYGI DUYULMASI GEREKEN Bİ ****EMEK**** VAR.... KI ANLATTIGI DUYGULARI ISIN ICINE KATMIORM KENDIMI BU GEREKSZ MUABBETTE BULDUUM ICIN KINIYOR SAYGILARIMLA ÇEKILIORM......

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Feb 05, 2006 11:51 pm Reply with quoteBack to top

chosen wrote:
    Arkadaşlar herkes kendi tercihini söylesin ve sebebini açıklasın, lütfen ikili dialoglara girip tartışma çıkarmayalım, başlığın yönü o tarafa gidecek gibi geliyor çünkü... (sözüm son mesajlara değil, yanlış anlaşılmasın...)

uyarı ve saygılarımla...

yukardaki yazımı tekrarlıyorum +
    arkadaşlar son yazılan mesajı da silmek zorunda kaldım, (helluin adlı kullanıcı atmıştı,) LÇTFEN eğer konu size uymuyorsa yazmayın gitsin, yada adam akıllı fikirlerinizi belirtin ve karşılık vermeyin, ufacık bir olay daha olursa başlığı kilitlemek zorunda kalacağım , lütfen daha dikkatli olalım..

son uyarı ve saygılarımla...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Feb 06, 2006 12:05 am Reply with quoteBack to top

her müziği dinleyen ve beğenmediklerine bile saygı duyan ve o müziği seven birilerinin olduğunu bilen biri olarak; felsefesi olan her müzik ( bişeyler anlatmaya çalışılan, bi mesajı olan, eleştiren, sistemi kabul etmeyen, hatta değişmesi gerektiğini savunan ) bence dinlenmeyi hak eder, en azından bi sefer .

ben bu özellikleri hem metalde hem de rap te görebiliyorum . bu yüzden ben ikisini de kulağımı okşadığı sürece dinlerim ..

konuyu çok mu genelledim bilmiyorum belki fazla anarşik bi yorum oldu ama benim fikrim bu
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailMSN Messenger
    Chade_Fallstar
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Feb 16, 2006 11:20 am Reply with quoteBack to top

metal dinlerim ama kesinlikle rap tabikii
    bi aralar türkçe rap die bi başlığım bile vardı sonra cıvıdı tabii biraz silindi heralde
    rap ten sagopa dinlerim ceza nın biyeri kalktı da Very Happy

bazılarınız rap anlamsız demiş metal müziklerdeki anlamlar nedir söylermisiniz bana

chosen: mesajlar birleştirilmiştir...
    Artex_Croma
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Feb 17, 2006 8:46 am Reply with quoteBack to top

Metal müziğin anlamı sorgulanacak bir şey değil, dile getirmesi imkansız. Sadece basitleştirebilirsin.

Metal, klasik müzikte olduğu gibi notaları hissetmektir...
    Metal, gitar sololarının ortasında eriyip gitmek, kemiklerini titreten dawulu hissetmektir...
    Metal, otobüste birinin sizi dürtüp "pardon kısarmısınız?" demesine gülmektir...
    Metal, konser günü sınavını ekip, en ön sıradan efsaneyi görmek demektir...
    Metal, "I am the man who walks alone..." dendiğinde tüylerinin diken diken olmasıdır.

CHANGES
    BaÅ?büyücü

PostPosted: Fri Feb 17, 2006 12:12 pm Reply with quoteBack to top

"kökeni 1970'lerin başlarına dayanan, siyah'ların funk ve r&b ritm ve melodilerinden esinlendikleri , sözleri rhyming'e dayalı müzik türüdür. dj kool herc tarafından 1970'lerin ortalarında yaratılan rap, 1979'da fatback band'in 'king tim iii' ve sugarhill gang'in 'rappers delight' adlı parçalarıyla müzik endüstrisi tarafından tanınmıştır. 80'lerin başı ile birlikte kool moe dee, grandmaster flash, whodini, sugarhill gang, treacherous three, west street mob, funky 4+1, fat boys, disco dream, utfo, kurtis blow, rockmaster scott, mantronix, dr jeykll&mr. hyde, crash crew, ll cool j(sadece ilk albümü için), run dmc, beastie boys, cold crush brothers, disco dream, freddy fresh, busy bee gibi efsanevi gruplar eğlenceli , pozitif, daha fazla funk ve sample ağırlıklı old-school rap yapıyorlardı. bu dönemde breakdance deliliği de hiphop ile birlikte ön plana çıkmıştı zaten, ikisi ayrılmaz ikiliydi zaten, breakdance'siz bir block party düşünülemezdi o dönemlerde. herneyse, bu akım 1987'e kadar sürdü.bu tarihten sonra rap müziğini bir felaket bekliyordu. akılları fikirleri şiddetten ve küfürden başka birşey düşünmeyen ice cube, nwa, ice t, gang starr gibi rapper'lar 80'lerin sonları ile piyasaya girmiş ve gangsta rap'i ortaya çıkarmışlardır. anıları mahveden, doğu los angeles zenci ingilizcesi die gereksiz bi dilleri olan, rap müziğini iğrenç ve sert bir şekle sokmuş olan bu arkadaşlarımızın üstüne üstlük eskilere hiç saygıları olmaması da başka bir problemdir.90'larda rap daha feci bir boyut aldı ve sözlerin tamamına yakını küfür ve şiddet ile ilgiliydi. neredeyse her rap albümünün üzerinde 'parental advisory' etiketi vardı. hala da var. ice cube, 2pac, bone thugz, westside connection, dr dre, snoop doggy, b.i.g., mystikal gibi sayısız gangstaların lüks arabaların içinde, milyarlık mücevherler takıp kötü yaşam koşullarından bahsetme gibi salak huyları vardır. bu yaratıklardan ja rule denen şempanze bu olayda bir profesyoneldir ki para harcayacak yer bulamayıp artık arabasının koltuklarından tutun da jantlarına kadar kendi ismini yazdırmayı ihmal etmemiştir melun yaratık. hiç gülmezler, devamlı asık bir surat ifadesi takınırlar, hareketleri yapmacıktır, fubu diye pantolon ve ceketleri insanı deniz anası gibi gösteren garip bi giyim markaları vardır ki sahibi buz kübü denen yağ tulumudur. çocuklara kötü örnek olup onların silaha ve uyuşturucuya alışmalarını sağlayan önemli bi etkendir gangsta-rap."

Eksisözlükten aldığım yukarıdaki paragraf benim neden rap'i sevmediğimi açıklamada az bile kalır.Heavy metal ise bir başkadır hayatımda.

Gece karanlıkta tek başına yürürken "Fear of the dark" söylemektir,Kış vakti denize karşı "Beloveds Cry" dinleyip şarap içmektir,bir yandan vampire the masquerade oynayıp bir yandan "Black goddess rises" dinlemektir."Brothers i am calling from the valley of the kings" dediğinde manowar eline aldığın gibi savaş çekicini FRP'ye dalmaktır.Blind guardian dinlerken hikayeyi gözünde canlandırmaktır.Orphaned land'in kıvrak melodilerinde göbek atabilmektir...

bu liste uzar gider benim heavy metal aşkım bitmez.

Herkese sevgiler

Long live heavy metal.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Feb 17, 2006 2:44 pm Reply with quoteBack to top

bence biraz haksızlık ediyorsunuz bence metal dinleyenler rapi bir müzik türü olarak görmüyorlar ama dinleyici kitlesi emin olun metal dinleyenlerle aynıdır... Wink eh ben her ikisinide dinliyorum sanırım o an ne dinlemek istediğimle bağlantılı bir şey bu o yüzden secim yapmak zorunda kalmıyorum Very Happy
    zzzeeeggg
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Mar 14, 2006 9:49 am Reply with quoteBack to top

yaw ben erzurumda ataürk üniv okuyom. Mp3 doldurmak istedigimde önceligi metale veririm fakat piyasada 5-6 albümden başka hiçbirşey bulamam. Rapa gelince onlardan sürüne bereket var, piyasada bu kadar fazla olmasi insani kusma noktasina bile getiriyor... Very Happy kim ne derse desin ebediyen_metal
    Shevarash
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Tue Mar 14, 2006 10:01 am Reply with quoteBack to top

Artex_Croma wrote:
    Metal müziğin anlamı sorgulanacak bir şey değil, dile getirmesi imkansız. Sadece basitleştirebilirsin.

Metal, gitar sololarının ortasında eriyip gitmek, kemiklerini titreten dawulu hissetmektir...
    Metal, otobüste birinin sizi dürtüp "pardon kısarmısınız?" demesine gülmektir...
    Metal, "I am the man who walks alone..." dendiğinde tüylerinin diken diken olmasıdır.

Artex biraz daha abart ta metal müzik yapanlar divine rank alsınlar inananları sayesinde :lol:

CHANGES wrote:

"kökeni 1970'lerin başlarına dayanan, siyah'ların funk ve r&b ritm ve melodilerinden esinlendikleri , sözleri rhyming'e dayalı müzik türüdür. dj kool herc tarafından 1970'lerin ortalarında yaratılan rap, 1979'da fatback band'in 'king tim iii' ve sugarhill gang'in 'rappers delight' adlı parçalarıyla müzik endüstrisi tarafından tanınmıştır. 80'lerin başı ile birlikte kool moe dee, grandmaster flash, whodini, sugarhill gang, treacherous three, west street mob, funky 4+1, fat boys, disco dream, utfo, kurtis blow, rockmaster scott, mantronix, dr jeykll&mr. hyde, crash crew, ll cool j(sadece ilk albümü için), run dmc, beastie boys, cold crush brothers, disco dream, freddy fresh, busy bee gibi efsanevi gruplar eğlenceli , pozitif, daha fazla funk ve sample ağırlıklı old-school rap yapıyorlardı. bu dönemde breakdance deliliği de hiphop ile birlikte ön plana çıkmıştı zaten, ikisi ayrılmaz ikiliydi zaten, breakdance'siz bir block party düşünülemezdi o dönemlerde. herneyse, bu akım 1987'e kadar sürdü.bu tarihten sonra rap müziğini bir felaket bekliyordu. akılları fikirleri şiddetten ve küfürden başka birşey düşünmeyen ice cube, nwa, ice t, gang starr gibi rapper'lar 80'lerin sonları ile piyasaya girmiş ve gangsta rap'i ortaya çıkarmışlardır. anıları mahveden, doğu los angeles zenci ingilizcesi die gereksiz bi dilleri olan, rap müziğini iğrenç ve sert bir şekle sokmuş olan bu arkadaşlarımızın üstüne üstlük eskilere hiç saygıları olmaması da başka bir problemdir.90'larda rap daha feci bir boyut aldı ve sözlerin tamamına yakını küfür ve şiddet ile ilgiliydi. neredeyse her rap albümünün üzerinde 'parental advisory' etiketi vardı. hala da var. ice cube, 2pac, bone thugz, westside connection, dr dre, snoop doggy, b.i.g., mystikal gibi sayısız gangstaların lüks arabaların içinde, milyarlık mücevherler takıp kötü yaşam koşullarından bahsetme gibi salak huyları vardır. bu yaratıklardan ja rule denen şempanze bu olayda bir profesyoneldir ki para harcayacak yer bulamayıp artık arabasının koltuklarından tutun da jantlarına kadar kendi ismini yazdırmayı ihmal etmemiştir melun yaratık. hiç gülmezler, devamlı asık bir surat ifadesi takınırlar, hareketleri yapmacıktır, fubu diye pantolon ve ceketleri insanı deniz anası gibi gösteren garip bi giyim markaları vardır ki sahibi buz kübü denen yağ tulumudur. çocuklara kötü örnek olup onların silaha ve uyuşturucuya alışmalarını sağlayan önemli bi etkendir gangsta-rap."

Eksisözlükten aldığım yukarıdaki paragraf benim neden rap'i sevmediğimi açıklamada az bile kalır.Heavy metal ise bir başkadır hayatımda.

Aman be changes ne zamandan beri eksisözlüğü kaale alıyorsunuz ki? Bakın frp ile ilgili yorumlara, bunlar gibi binlerce saçma sapan yorum var her konuda (olay frp değil ortamın saçmalığı ve dengesizliği) :

Quote:
    odada kadın, erkek & dm vardır...
    erkek: o zaman ben acaip yakışıklı süper suratlı bi herifim...
    kadın: bende top modellerin en top'ıyım...
    dm: başka
    kadın: bakireyim
    erkek: altı tane zenci şeyim var
    dm: (ohaa, küçük bununki demekki) tamam.
    dm: (erkeğe) kadın bacaklarını açıyor, ne yaparsın?
    erkek: hemen şeyimi sokarım
    dm: hangisini?
    erkek: eooo, soldan dördüncüyü
    dm: kalkmamış...
    erkek: nasıl olur? öbürünü denerim
    dm: o da kalkmamış
    erkek: oynamıyorum ben
    mefistofeles
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Mar 14, 2006 5:36 pm Reply with quoteBack to top

CHANGES wrote:

Gece karanlıkta tek başına yürürken "Fear of the dark" söylemektir,Kış vakti denize karşı "Beloveds Cry" dinleyip şarap içmektir,bir yandan vampire the masquerade oynayıp bir yandan "Black goddess rises" dinlemektir."Brothers i am calling from the valley of the kings" dediğinde manowar eline aldığın gibi savaş çekicini FRP'ye dalmaktır.Blind guardian dinlerken hikayeyi gözünde canlandırmaktır.Orphaned land'in kıvrak melodilerinde göbek atabilmektir...

bu liste uzar gider benim heavy metal aşkım bitmez.

Herkese sevgiler

Long live heavy metal.

Benden bir kaç şey eklemek istiyorum o zaman ekşi sözlükten aldığın bilgilerin özellikle 70 ler tarafındaki bilgilerin doğruluğu hakkında bilgim yok ama doğru gibi geliyor.Müzik tarihi ile biraz ilgilendiğim için bu gün güzelliğini tartıştığımız iki müzik türününde aynı kökten geldiğini belirtmek isterim bu iki müziğin yapılış kökeni amerikanın varoluş öyküsüyle blues müziğine kadar gider.Kültür ihrtacıyla ve dünyayı saran akımlarla amerikan müziği bütün dünyaya yayıldı bu müziğin etkisinden malesef hiç bir müzik türü etkilenmeden kurtulamadı.Bunun getirisinin doğru yada yalnış olduğu tartışılır ama belirtmek istediğim şu bu gün beğenmediğimiz pop müzik bile aynı kökenden gelir.Biz bu müzikleri dinliyoruz ama kültür ihracı amerika dışında tam anlamıyla gerçekleşmedi bu müzikler dışarıya ihrac edildi doğru ama dünya bu müziklerle geldiği yeri eleştirmeye başladılar aynı silahla.Bu gün amerika dışında yapılan rock rap müziği çoğunlukla eleştirsel ağırlıklıdır.Bu kültür ihracı sonucuna farklı yerde insanlar aynı tepkileri vermeye başladılar ve eleştirsel müzik amerikaya başka bir tarz olarak geri döndü.

Bu bilgileri biraz farklı düşünmeniz sevip sevmemekten başka anlamları da anlatmak için yazdım bu bölümün moderatörü olarak yazdığım forum kurallarını gereksiz olsada hatırlatıyorum ve sizlere tartışmayı hangisi en iyisi olarak devam etmesini gereksiz bulduğumu söylüyorum.
    mefistofeles
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Mar 14, 2006 5:38 pm Reply with quoteBack to top

Artex_Croma wrote:

konudan ayrı eklektik bir dinleyici olsamda kendi görüşüm "köküne kadar katılıyorum artex croma daha iy nasıl anlatılırdı bilmiyorum."
    sphnx
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon May 01, 2006 7:45 pm Reply with quoteBack to top

Rap bana göre müzikten daha çok liriksel bir olaydır.arkadan tempo verilerek söylenen bir şiir gibidir.tabii bu şiirler şu ara argo,küfür,cinsellik dolu.Bu yüzden rap i ben müzik olarak görmem.Ceza'nın bir rock müzik ortamına çıkması bile ne kadar değişmeye müsait,kimliğini bulamamış bir müzik(!) olduğunu göstermiştir.O sahneden bir şarkıcıya yaptığı hakarette müziğinin karakterini yansıtır gibiydi.Metal ise herşeyiyle müziktir.Hissiyatı tek yönlü değildir.Rap genellikle başkaldırı ve muhalefettir.fakat metalde çok farklı duygular ve konular bulmak mümkündür.Rap müzikal olarak insan ağzıyla çıkarılabilecek nağmelerle sınırlıyken metal müzik ruhunuzu tamamen enstrümanlarına aktarabileceğiniz öncesi taa klasik müziğe dayanan bir müziktir.Ben metal dinlerken müziğe olan açlığımı yatıştırırım.Death'den destiny,philosopher,spirit crusher dinlerken gözlerimin dolduğunu,manowarla gaza geldiğimi,blind guardianla bu dünyadan kopup uzaklara gittiğimi bilirim.Benim için önemli olan budur.Uyaklı olarak küfür etmek ise hayatımın her anında yapabileceğim bir harekettir.bunu başkasından dinlesemde bana bi faydası olmaz,müziksel açlığımı kesinlikle yatıştırmaz.İşte bunun içindir ki ben metal dinlerim....
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailMSN MessengerICQ Number
    mefistofeles
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue May 02, 2006 10:14 am Reply with quoteBack to top

SEvgili arkadaşım maalesef rock müziğin kökeni klasik müzik değil en başta bir ilgi kurulabilir o da ragtime piyanistlerinin etkilendiği avrupa bando müziğyle ilişki kurulabilir o da klasik batı müziğnin armoni kuralları sadece.
    cHa0s
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed May 03, 2006 10:26 am Reply with quoteBack to top

Metal daha iyi tabii her açıdan ama rapde de iyi adamlar çıkmıyor degil
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum