Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber ArÅŸivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• KiÅŸisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » Ä°statistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    HoÅŸgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Åžifre
    (Kayıt Ol)
    Ãœyelik:
    Son Ãœye: yqiqufa
    Bugün: 16
    Dün: 23
    Toplam: 90345

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1410
    Ãœye: 2
    Toplam: 1412

Şu An Bağlı:
    01 : ofine
    02 : yqiqufa

FrpWorld.Com :: View topic - Oldukten sonra
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Oldukten sonra View next topic
    View previous topic
    Post new topicThis topic is locked: you cannot edit posts or make replies.
    Author Message
    FrontsideAir
    Gölge Ustası

PostPosted: Wed Feb 22, 2006 12:47 pm Reply with quoteBack to top

Daeya wrote:
    Bu dünyada çok acı çekenlerin sonu cennet olmalı.

Bence herkesin sonu cennettir, sadece yaptıklarının yanlış olduğunu anlaması, o bilgeliğe ulaşması gerekmektedir. Az acı çektirenler daha az acı çekerek bunu anlayacaklardır.

Her soylunun leÃ…?inde,
    Hançeri saplı Erober'in.

GeçmiÅ?in sayfalarına gömülü kullanıcı..
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's websiteMSN Messenger
    Logan
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Feb 22, 2006 6:55 pm Reply with quoteBack to top

bence.. asli suç işlemeyenler...
    cezasını cektikten sonra cennete gitmeli...

Ama apo gibi bebek aktilerinin ve onlar gibi olan .... .... kişileri öldüktne osnra benim elime versinler....

Ã?LÃ?M NEREDEN VE NASÄ°L GELÄ°RSE GELSÄ°N!!! Savas NaÄ?ralarmız kulakdan kulaga yayilacaksa ve silahlarimiz elden ele gececekse ve baskalari silah sesleriyle,savas ve zafer narâlariyla cenazelerimize agit yakacaksa Ã?LÃ?M HOS GELDÄ° SEFFA
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailMSN Messenger
    barabus
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Feb 23, 2006 12:03 am Reply with quoteBack to top

ben yine de bu mevzu hakkında fazla zaman kaybettiğiniz kanısındayım

bunu da şurdan çıkardım mesela herkesin cennete gitmesi gerektiğini söyleyenler var veya ölümün nasıl anlayacağımızı söyleyenler var , yalnız kaçırdığınız da bi nokta var ki bunlar fazla öznel yaklaşımlar dolayıaıylada bence şöyle olacak demek bana fazla cüretkar geliyo

bence yaşamın sorgulanması bunları ortaya çıkarmamalı
    sonuçta hepimizin toplum içinde bi rolü ve yeri var dolayısıylada ölümden sonraki sonsuzluktada bi yerimiz olacak ama 10 dakka sonra ne olacağını bilmiyen bir öngörü nasıl olurda ölümden sonraki yaşamla ilgili savlar bulabilir ki

ben yine aynısını söyleyeceğim ... kafanızı bu konularla yormayın daha önemli mezular var ve bunlar yaşamınızı etkileyeceği gibi ölümünüzden sonrasını da etkileyecek

yine de bu benim naçiz fikrim zamanı boşa harcamak doludolu geçirdiğini sanmaktan iyidir Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailMSN Messenger
    Demian
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Feb 23, 2006 1:01 pm Reply with quoteBack to top

Bence öldükten sonra herseyi anliyacagiz ve bunlarin basindada neden yasadigimizi ve yasamanin ne kadar gereksiz oldugunu anladigimiz icin daha fazla yasamak istemiyecegiz. Bense daha ölmedim ve yasamanin ne kadar gereksiz oldugunu daha anlamadim. O yüzden hala yasiyorum.

Herkesin cenneti ve cehennemi ayridir ve bu inanctan inanca degisir. Çrnegin Mogollara göre cehennem sonsuz buzdur ve Misirlilar-ve muslumanlar - icin sonsuz ates. Tantolos icin sonsuz aclikti cünkü yunan tanrilarina kendi oglunu yedirmisti. Bazi irklarda sonsuz rahatsitliktir ve sonsuz hayalkirikligi. Cennete ayni sekilde degisir. Belki bizim gibi pek dogadan hoslanmayan ve bilgisayari seven insanlar icin sürekli yeni oyunlarin geldigi bir ortamdir belki. Yada bir homoseksuel icin huriler yerine nuriler vardir.

Benim icin icinde yasayabilecegim bir fantezi dünyasidir. Düsünsenize hayal ettiginiz herseyi yasayabileceginiz bir yer. Cevrenizde akan sürekli maceralar ve bas kahraman olarak siz. Tahmini olarak bir elf hatunuyla sonsuz ask.

Bundan ala cennet mi olur?
    Back to top View user's profileSend private message
    FrontsideAir
    Gölge Ustası

PostPosted: Thu Feb 23, 2006 3:00 pm Reply with quoteBack to top

barabus wrote:
    ben yine de bu mevzu hakkında fazla zaman kaybettiğiniz kanısındayım

bunu da şurdan çıkardım mesela herkesin cennete gitmesi gerektiğini söyleyenler var veya ölümün nasıl anlayacağımızı söyleyenler var , yalnız kaçırdığınız da bi nokta var ki bunlar fazla öznel yaklaşımlar dolayıaıylada bence şöyle olacak demek bana fazla cüretkar geliyo

bence yaşamın sorgulanması bunları ortaya çıkarmamalı
    sonuçta hepimizin toplum içinde bi rolü ve yeri var dolayısıylada ölümden sonraki sonsuzluktada bi yerimiz olacak ama 10 dakka sonra ne olacağını bilmiyen bir öngörü nasıl olurda ölümden sonraki yaşamla ilgili savlar bulabilir ki

ben yine aynısını söyleyeceğim ... kafanızı bu konularla yormayın daha önemli mezular var ve bunlar yaşamınızı etkileyeceği gibi ölümünüzden sonrasını da etkileyecek

yine de bu benim naçiz fikrim zamanı boşa harcamak doludolu geçirdiğini sanmaktan iyidir Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Yapacak daha iyi bir iş bulamadığım için ve bu beni diğer her şeyden daha çok ilgilendirdiği için bunları sorguluyorum. Bunlar sadece kişisel fikirler, tahminler. Hiçbir dayanakları yok ve son derece değişkenler. Herhangi bir etki fikrimi değiştirmeme sebep olabilir. Bağnaz bir tutum içinde de değilim yani. Aslında bunları düşünmemin bir nedeni de üzerinde uğraştığım büyü sistemine kaynak bulmak. Felsefe ile büyü birleşince güzel şeyler çıkıyor.

Her soylunun leÃ…?inde,
    Hançeri saplı Erober'in.

Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's websiteMSN Messenger
    Shevarash
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Fri Feb 24, 2006 11:22 am Reply with quoteBack to top

Neticede burası geyik başlığı, boş yada dolu tartışma olmasının pek önemli olacağını sanmam
    Back to top View user's profileSend private message
    irikedi
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Feb 27, 2006 1:10 am Reply with quoteBack to top

Bu konuları bende düşündüm ve FrontsideAir aile aynı fikirdeyim. Yazdığı bütün kelimeler dahil buna, tabi büyü sistemi hariç Smile

İşin içine reankarnosyonuda eklemek istiyorum. İnsanın yargılanması tek hayata bağlı değilde birçok hayta bağlı olursa sonucu almak daha rahat olur. gözlem sayısı ne kadar fazla olursa hata o kadar az olur ( dersin adı: DENGELEME HESABI Cool )

Karakterimizi ikiye ayıralım, doğuştan gelenler ve sonradan eklenenler. Doğuştan gelenler derken genlerimizden bahsetmiyorum. Tamamen tanrıdan gelenler. Sonradan eklenenlerse gerek genlerimiz gerekse ailemizin ve yaşadığımız toplumun etkileri. Diyelimki cehennemlik biriyim. Bunun suçu kime ait. Doğuştan gelenlere mi yoksa sonradan eklenenlere mi? Benim ikisiylede alakam yok. Niye cehennemde yanıyorum o zaman?

Cehennemde yanıyorum çünkü bana akıl verildi, iyiyle kötüyü ayırt etme yeteneği verildi.Akılı eğitimle alakalı olarak düşünürsek; akıl ve eğitim çevresel faktörlerdir. Kimisi iyi ailenin ve toplumun yanında iyi aile çocuğu olabilir, kimisi içinse tam tersi. İstisnalar tabi olabilir ama genel böyle. Bu yüzden reankarnasyonun olması gerektiğini düşünüyorum. Farklı şekillerde, farklı ortamlarda yaşamalıyız ki ne olduğumuzu ve gitmemiz gereken yeri tam olarak anlayalım.

Anlayalım diyorum çünkü yaratıcının bunu zaten bildiğini düşünüyorum. Amaç bizim anlamamız. Matrix'de geçen diyalog (hatırladığım kadarıyla)

Kahin şeker uzatır

ister misin?

Neo şekeri alır

Alıcağımı yada almayacağımı biliyordun, neden sordun

Kahin cevap verir

Biliyordum ama sen bilmiyordun. Sordum, ÅŸimdi sende biliyorsun

Hayatta bu şekilde. Tanrı kişiliğimizle ilgili herşeyi biliyor ve bizimde bilmemizi istiyor. O yüzden yaşıyoruz ve sonunda FrontsideAir'ın anlattığı gibi olacak. Ben böyle düşünüyorum
    Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    FrontsideAir
    Gölge Ustası

PostPosted: Mon Feb 27, 2006 1:25 pm Reply with quoteBack to top

Aslında reenkarnasyonu pek düşünmemiştim ama bu da bir ihtimal. Tanrı'nın yöntemlerini bilmiyoruz belki de öyledir. Ama eninde sonunda insan her şeyi anlayıp bütüne dönüyor bence. Belki de Tanrı bize doğrudan öğretmek yerine bir örnek üzerinde gösteriyor.

Hmm, Matrix'teki muhabbet çok karışık. şu an kafam basmıyor, lütfen daha sonra tekrar deneyin :lol:

Her soylunun leÃ…?inde,
    Hançeri saplı Erober'in.

Lord_Feanor
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Jan 07, 2010 5:54 pm Reply with quoteBack to top

%99 hiçbişey
    %1 ihtimalle de aklınıza gelen-gelmeyen(cennet cehennem dışında) herşey olabilir. bilinmesi imkansız..

Ne kanun, ne sevgi, ne de çatılmış kılıçlar<br>DehÅŸet, yaralar, felaketin kendisi bile olsa<br><div>Koruyamayacaktır Fëanor ve Fëanor'un soyundan<br>Saklayan, kendine alan, ellerinde tutan</div><div>Bulan ya da kaçıran kiÅŸiy
    Edmond
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jan 08, 2010 3:58 pm Reply with quoteBack to top

Bana kalırsa bir Cennet ve Cehennem var. Ama içleri pek tahmin ettiğimiz gibi değil. Cehennemin içi tahmin ettiğimizden daha kötü olabilir. Cennet ise, farklı, ama tam olarak nasıl bilmiyorum.

Geçen yıllarda şeyden bahsetmişler bu başlıkta. Reenkarnasyon'dan. Diğer dinler için bilemem ama islamiyet'te bunun yerine İrikedi'nin söylediğini de destekleyecek şekilde bir şeyler var. Yani Reenkarnasyon yok. Fakat Tanrı bize, verdiği kadar istiyor.yani şöyle ki, hayatı aşırı zorluklar içinde geçmiş birisi, İslamiyet içinde doğmamış birisi, ve onu önyargıyla yetişdirdilerse İslamiyet ondan çok şey istemiyor. Ama Mevlana'nın yanında zenginlik içinde (mevlana'nın zenginlik içinde yaşadığını söylemedim tartışma ortamı yaratmayın Very Happy ) büyümüş birisinden biraz daha fazla şey isteniyor.

İslamiyet'e göre bu şekilde olay Smile (Bence de Very Happy )

The reason we're successful, darling? My overall charisma, of course.

I never thought of myself as the leader. The most important person, perhaps.

-Freddie Mercury
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    Alenthas
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Fri Jan 08, 2010 5:30 pm Reply with quoteBack to top

Cenneti bilmem ama bence Cehennem dünyada olacak. Hatta bununla ilgili aklımda çok güzel bir hikaye var.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jan 08, 2010 5:50 pm Reply with quoteBack to top

"Belki de bu dünya başka bir gezegenin cehennemidir." Aldous Huxley

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jan 08, 2010 6:01 pm Reply with quoteBack to top

Çldükten sonra hiç bir şey olacağını sanmam. Cennet ve cehennem kavramı benim kafama yatmıyor nedense. Din ve inançlar benim gözümde bir teoriden ibaret hatta. Ne olacağını hiç bir zaman bilemeyeceğiz, en azından ölene kadar bilmemiz mümkün değil. Yeni bir bedene sahip olursak, o bedenimizle yaşamaya devam edeceğiz ve tabii ki nasıl şu an bu tür konularda kesin bir fikre sahip olamıyorsak, öldükten sonra eğer yaşarsak tekrar, yine bu tür konular üzerinde bir fikre sahip olamayacağımızı düşünüyorum.

Çldükten sonra cennete giden insanın çok mutlu yaşayacağını, cehenneme giden insanın ise acılar içinde kıvranacağından bir çok din ve inançta bahsedilmiş. Zaten tanrı her şeyi biliyor. Yarın ne yapacağımı da eminim biliyordur. Sonsuz güçleri olan bir varlıktan bahsediyoruz, her şeyi bilen, her şeyi gören ve her şeyin doğrusunu yapan. Peki bizi dünyaya göndererek sınıyorsa, öldükten sonra ikinci bir sınamanın amacı neden? Biz zaten yaptığımız yanlışı içinde yaşadığımız dünyanın adaletsizliği yada adaletiyle bir şekilde ödemiyor muyuz?

Umarım ki öldükten sonra bir yaşam olur. Kimimiz yanarız, kimimiz ise mutlu mesut yaşarız. fakat eğer ki yine istemediğimiz belirli bir kural çerçevesinde yaşayacaksak, ben yaşamak istemiyorum. Neredeyse herkes yada bir çok kişi demek daha doğru olur; din ve inanç konularının karmaşık ve içinden çıkılmadığını düşünüyor. Bence ise o kadar da karmaşık ve içinden çıkılmaz bir konu değil. İnsan neye inanmak istiyorsa ona inanmalıdır. Ha eğer ki kafalar o kadar çok karışıyor ve işin içinden çıkılamıyorsa, bu hastalığın çaresi yok, ölene kadar o karışıklıkla yaşamaktansa, bırakın kalbiniz neye inanmak istiyorsa ona inansın.

Forum Yöneticisi

PostPosted: Fri Jan 08, 2010 6:54 pm Reply with quoteBack to top

Bir konuda yanlışsın Wes_Dex, ölümden sonra sınanmıyoruz, ölümden sonra ya mükafatlandırılıyoruz, ya da cezalandırılıyoruz. İşin güzel kısmı bu. Ben şahsen bu dünyada cezasını çekmemiş dolandırıcı, katil, düzenbaz şerefsizlerin cehennemde yanacaklarını düşünerek biraz da olsa rahatlıyorum mesela.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jan 08, 2010 6:57 pm Reply with quoteBack to top

bu inançların ortaya çıkış nedeni de insanların kendini güvende hissetme arzusu zaten. en ilkel totemizmden şimdiki dinlere kadar tüm inançlarda aynı öğeler mevcut.

Ne kanun, ne sevgi, ne de çatılmış kılıçlar<br>DehÅŸet, yaralar, felaketin kendisi bile olsa<br><div>Koruyamayacaktır Fëanor ve Fëanor'un soyundan<br>Saklayan, kendine alan, ellerinde tutan</div><div>Bulan ya da kaçıran kiÅŸiy
    Post new topicThis topic is locked: you cannot edit posts or make replies.

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum