Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber ArÅŸivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• KiÅŸisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » Ä°statistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    HoÅŸgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Åžifre
    (Kayıt Ol)
    Ãœyelik:
    Son Ãœye: MauraIngle
    Bugün: 9
    Dün: 23
    Toplam: 90338

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1602
    Ãœye: 0
    Toplam: 1602

FrpWorld.Com :: View topic - DnD Ne Yapmak istiyor?
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

DnD Ne Yapmak istiyor? View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Sun Mar 12, 2006 8:06 pm Reply with quoteBack to top

Bu tartışmayı açıp açmamayı oldukça uzun zamandır düşünüyorum. Ama daha bilgili arkadaşlardan kuralları öğrendikçe gittikçe FRP oyununu belki de ilk kuran sistem olan DND nin artık bu oyuna zarar verdiğini düşünüyorum... Bunu düşünmeme neden olan şeyleri kısaca yazmayı ve sonra daha ayrıntılı bir şeyler yazmadan sizlerin de fikirlerini almak istiyorum.

Çncelikle DnD oldukça benim öğrendiğim kadarıyla katı kurallarla FRP sistemini tanımlayıp hayal gücüne çok az yer bırakıyor. FRP sisteminin en güçlü yanı hayal gücü olduğu için bunun öldürülmesi bence son derece sakıncalı.

İyi ırk kötü ırk kavramının bizim ülkemizde olmasa da bazı ülkelerde bilinçli yapıldığını düşünüyorum. Sanki bazı milletler doğuştan kötüdür mantığını farklı bir sistemin yardımıyla yerleştirmek istiyorlar. Nasıl bir ork görüldüğünde tereddütsüz kesen kahramanlarımız var ise ve bundan ne onlar ne okuyucular rahatsız olmuyorsa aynısı başka bir millete savaş açıldığında da olabilir.

Çldürmeyi savaşı oyuna çeviriyor. Zevk için adam öldüren karakterler var. Bundan da öte neredeyse sokakta yürürken insanın önüne yaratık çıkıyor ve kahraman da yaratığı öldürüyor.

Sistemin sayıları ilk başta belli bir mantıkla işliyordu. Normal dünyaya hayal güçlerimizle kattıklarımızı sayısallaştırıyordu. şimdi artık mantığın yerini sayılar aldı. Bir süper kahraman adam normal bir insansa boğazı kesildiğinde ölür. Bildiğim kadarıyla böyle bir şey DnD de mümkün değil. HP muazzam düzeylere çıkan insanlar gerçekten uzak karakterlere dönüşüyor. Bu belki karakter hemen ölmesin diye yapılıyor ama bu yapılacağına DM dövüşü uzatsa daha zevkli ve gerçekçi bir oyun olur gibi geliyor bana...

FR DL gibi sistemlerin hepsinde kahramanlığın sanki özel bir şekilde insana geldiği imajı var gibi...Drizzt mesela eflatun gözlerle doğuyordu. DL i tam okumasam da oradaki karakterleri dinlediğimde de sanki benzer bir şey var gibi geliyor.

Bunlar ilk aklıma gelenler daha da vardı onları zamanla yazarım.. Çzellikle ilk üç özellik beni DnD den çok soğuttu. Neredeyse birkaç tanesi hariç DnD sisteminin sayılarını duymak bile istemiyorum bazen...

Ben mi çok tepkiliyim... Sizlerin fikirlerini merak ediyorum.

Back to top View user's profileSend private message
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Mar 12, 2006 8:46 pm Reply with quoteBack to top

Sistem 10 yaş çocuklarınında oynayabilmesi içi çok basitleştirildi ve bizim gibi kompleks düşünmeden yoksun bu çocuklar fazla HP ile yaptıkları saçma sapan hareketlerden kurtulabiliyorlar ancak.

Tecrübe puanı sisteminde yaratıkların alt edilmesinin bu kadar öne çıkması da aslında dediğin savaşın normal bir şeymiş gibi gözükmesine sebep oluyor. Bu gerçek. Her şeyin sınıfın seviyesine bağlı olması ve seviyeninde tecrübeye bakması oyuncuları daha fazla yaratıkbulup bunlarıda biçmeye yönlendiriyor.

Eskiden kitaplara göre çıkan sistem yerine, sisteme göre çıkartılan kitaplar uygulmasının çıkmasından beride kitapların içerinde özellikle çarpışma ve savaş sahnelerinde bir değişim olduğu kesin. Yaratık çıkar ve sonrada parçalara ayrılır tarzı bir yaklaşım mevcut. Tabi aslında bu WotC ile ilglli bir olay.

D&D gerçektende olmadık ve gereksiz kısıtlamalara gidiyor. Ancak şimdi bu oldukça tartışılmış bir konu olduğundan artık bunu tartışmaktan sıkıldığımı belirtmeliyim. Benim asıl söylemek istediğim şey D&D sisteminden başka sistemlerinde olduğu ve hatta FRP oynamak için sisteme dahi ihtiyaç olmadığı. Bazı yerlerde gerekiyor ama asıl olarak çok gelişmiş kurallar FRPnin hayal gücü ve gerçekçiliği bir arada yaşatan ruhunu öldürüyor.

Sonundaki "Ben mi çok tepkiliyim..." soruna ise bir cevap verecek olursam, sanırm sen çok tepkilisin. D&D sistemi aslında çocukların bu tip şeyleri istemesi yüzünden çıkıyor. Yozlaşmış beyinleri daha da fazla yozlaştırıyor olabilir ama FRP sistemlerinden ve kitaplarından önce daha büyük bir kitleye hitap eden filmler, müzikler ve hatta reklamlar sayesinde daha düz mantık bir nesil ile karşı karşıya olabiliriz. D&D ise sadece bu neslin isteklerine cevap vererek ayakta kalmaya kalan WotC'un çıkarttığı bir sistem olduğundan ben çokta bir suçlayamıyorum onları.

Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    Türklider
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Sun Mar 12, 2006 8:57 pm Reply with quoteBack to top

Gereksiz gaza gelmeye gerek yok. Her zaman dediğim gibi; bu bir oyun. Bulunduğumuz dünyanın gerçeklikleriyle değil, o sistemin gerçeklikleri ile değerlendirin, o zaman sorun olmaz... OYUN dediğiniz şeyin mantığını kavradığınız gün, bu sizin için bir kafa kurcalayıcı olmaktan çıkar...

Saygılarımla...

SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Sun Mar 12, 2006 10:29 pm Reply with quoteBack to top

Söylediklerinize katılmakla beraber ekleyeceğim ufak bir nokta var.

Madem ki DnDnin basitleştirildiğinin ve rp`in bir nebze olsun geriye atıldığının farkındasınız, o halde siz oyunlarınızı yine rp üzerine kurun. Zaten onlarca supplement kitabı var. Yani "drowlar kötüdür" deniyor ancak daha sonra çıkan inanılmaz ayrıntılı bir kitapta olabilecek farklı farklı drow tiplerini çok iyi bir biçimde anlatıyor.

Burada iki önemli husus var :
    1- bu ek kitapları kullanmak
    2- oyunun basitleştirilmesini avantajınıza kullanmak.

Ek kitapları kullanmak basit iş. Basitleştirme olayına gelince , kurallardan şikayetçimisiniz? O halde kuralları bilimsel gerçekler çerçevesinde esnetin. (bilimsel gerçek dememin sebebi şu : bir olayı değiştirdiğinizde oyuncunuz gelip "abi saçmaladık bu böyle olmazdı" demesin)

Rp in az oldugunu düşünüyorsanız, oyun kurgusunu rp üzerine kurun.

Dediğim gibi sistem sadece oyuncuya yö vermek için var. İyi oyuncu ve dmler zaten sistemin katı gerçeklerinin civarındaki sularda yüzenler demek oluyor. Umarım yeterince anlaşılır ve kısa olmuştur.
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Mar 13, 2006 11:45 am Reply with quoteBack to top

Firbleyle benim asıl endişelendiğimiz kesim biz değil daha frp hakkında çok bilgili olmayan yaşça daha küçük ve zihinleri bu oyundan etkilenebilecek kesim. En azından benimki öyle. Yokda D&D sisteminde kitaplara bile gerke olmadan değişimler yapılabileceğini biliyoruz.

şimdi WotC hedef kitlesini daha küçük yaşlara çekti ise, biraz daha dikkat etmesi gerekiyor. Türklere pek çok kişi tarafından benzetildiğini bildiğimiz orkların her daim kötü olduğu ve oyuncuların bunları öldürürken içte rahatsız olmadığını düşünürsek bu çocukların ileride ön yargınında ötesinden daha kötü duygularla hatta duygusuzluklarla karşı karşıya olabileceğini söylüyoruz.

Ork isimlerinin ne kadar da türk isimlerine benzediğiniz sizde biliyorsunuz. ork liderleri hakan yada kaan olurken din adamlarıda şaman oluyor. Burada daha başından bir etkienme mevcut. Paladinler tam plaka zırh giyip iyileri koruyan insanlar olarak geçiyor ve şövalyeler herkesin iyiliği için çalışan onurlu insanlar olarak gösteriliyor. Bu şövalyeler ise ork gördüklerinde kötü olduklarından kesin emin oluyor ve onları öldürüyorlar.

Bunun bir oyun olduğunu bende biliyorum ve oynayan o yaştaki çocukta bilecektir ama birde kötü iyi ayrımı isimler, ırklar ve görüntüler ile kesin olarak ayrıldığında çocuklarda biraz kafayı yemeye başlayacaktır. Sizin kadar araştırmazı olmadığına göre 10-15 yaş arası çocuklar elbetteki etkileneceklerdir.

Hatta size şunu söyleyeyim bazı çocuklar bu olayı o kadar ciddiye alıyorlarki oyundaki karakterini rezil eden başka bir oyuncuya "Ayağını denk al, gerçekte de karşılaşacağız senlen!" gibi tehditler savurabiliyorlar.

Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Mon Mar 13, 2006 4:19 pm Reply with quoteBack to top

Darkgnome a kesinlikle katılıyorum. Küçük yaştaki... ortaokul ve lise çağındaki pek çok çocuğu etkileyeblilecek bir sisteme sahip bence DnD.. Biz ABD ve Avrupa tarih anlayışını çok fazla bilmediğimiz için bazı parçaları oturtamıyoruz. Ama Amerikan filmlerinde izlenenler bile DnD deki ırkların neler olabileceği konusunda bazı şeyleri yerine oturtuyor...

Açıkçası kötü olduğuna emin olduğu orkları gayet rahat kesen paladinler kesinlikle hoşuma gitmiyor. İlginçtir çoğu hikayede çocuk ork yok. Muhtemelen çocuk ork kesen iyi kalpli paladinler çok daha fazla tepki toplar diye çekinilinmiş. Büyük orklar da nasıl olsa kötü diye düşünülüyor ve hep de doğru düşünülmüş oluyor.

10-15 hatta bazı olgunlaşamamış daha büyük çocukların da frp sistemi tarafından etkileneceğini düşünüyorum. Bu yaşlar insanların kişiliklerinin oturduğu yıllar. Bu yıllarda her ne kadar oyun da olsa bu oyunun doğru mesajları vermesinin daha doğru olacağını düşünüyorum. Ya da en azından insanı bir konu üzerine düşünmeye sevketmeli.. O güne kadar düşündüklerini sorgulatmalı...

Açıkçası ben bugün çocuğum olsa DnD temelli kitapları okumasından çok da hoşlanmazdım bunu itiraf edeyim...

Realde de karşıma çıkacaksın diyenler çok uç bir durum... Ama sanırım oluyor... FRP oyununu gerçek hayatta yapmak istediklerini yapıp bir çeşit sahte tatmin yaşamak için kullananlar var.

Elbette site olarak bu konuda çok az şey yapabiliriz. Ama en azından bu durumdaki arkadaşlarımızı uyarabiliriz. Oyun karakteri rezil olup da gerçekte de görüşürüz diyenleri....

FrontsideAir
    Gölge Ustası

PostPosted: Mon Mar 13, 2006 7:32 pm Reply with quoteBack to top

Çocukların psikolojisi etkileme konusunda söylediklerinize virgülü virgülüne katılıyorum. Daha ne diyebilirim ki? Hiç çocuk ork olmadığını nasıl fark edememişim? Ben de kendi çocukalrım olsa okutmazdım gerçekten. Ama başka bir konuya dikkati çekeceğim bir örnekle:

Gülşen'in Of of şarkısı var. Bu şarkıyı ben hiç sevmem ama sevenler var. Kimi insanlar bu şarkıyı olduğu gibi severler, kimileri severler ama bazı eksik yanlarını görmezden gelirler, kimileri remix yapıp eksiklerini giderirler, kimileri şarkıyı hiç dinlemezler, kimileri sadece sevdikleri bölümünü veya nakaratını dinlerler, kimileri başka şarkılar aramaya koyulur, kimileri de kendi şarkısını kendisi söyler. Ben kendi şarkımı söylemeyi seçtim. Ama eğer şarkının içinde zararlı unsurlar varsa iki seçeneğimiz var: ya herkese bunun kötü olduğunu söyleyip topluluk oluştururuz, ya da sadece kendimiz dinlemeyiz.

Saygılar..

Her soylunun leÃ…?inde,
    Hançeri saplı Erober'in.

GeçmiÅ?in sayfalarına gömülü kullanıcı..
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's websiteMSN Messenger
    Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Mon Mar 13, 2006 8:10 pm Reply with quoteBack to top

Haklı olabilirsin Frontside Air... Ancak öncelikle benim karşı olduğumun FRP ya da fantastik edebiyat olmadığını DnD temelli kurulan sistem... Ve daha da beteri bu sistemin yarattığı kitaplar olduğunu düşünüyorum...

Çrneğin bugüne kadar okuduğum en muhteşem fantastik eserlerden Peter Pan ı bu sitede de birkaç defa övmüştüm. Okuma çağına gelmiş her çocuğunda belli düzeyde basitleştirilmiş türlerini okumasını isterim. Bu kitap benim aklıma ilk gelen... Çok yeni çıkmış bir kitap... Bartimeus üçlemesi tam anlamıyla muhteşem bir kitap.. Hem bakış açısı hem de öyküsü ile... Kuşkusuz bunlar daha da arttırılabilir.

Ama sorun Fr ve Dl temelli kitaplar bunları gölgeliyor. Çünkü kitapçıya gidiip FR temelli kitap gördü mü direk alan insanlar var ya da Drizzt öyküsü görünce alanlar...

Bu da kitapçıların fantastik kurgu ve bilim kurgu bölümünün bu kitaplarla dolmasına neden oluyor.

Açıkçası zamanında FR temelli çıkan her kitabı okuyan birisiydim. Bugün artık FR DL grubu kitaplarından tamamen bıktım. Ve senin müzik örneğinde olduğu gibi artık bunları okumuyorum.

Sisteme gelince... Masa üstü oynadığım az sayıda oyunu saymazsak bu site benim FRP ile tanıştığım ve oynadığım tek yer...

DnD nin çok kötü bir sistem olduğunu düşünsem de yine de bu siteyi sevdiğimden burada DnD ye rağmen kalıyorum. Ama özellikle bir buçuk yıldır inatla klasikleşmiş tarzı delmeye çalıştığımı çoğu arkadaş bilir. Bunu liçleri insanlara yardım etmeye davet etmek de dahildi. : )

Ancak öncelikle bu oyunun içinde olan arkadaşlara çevrelerini kaplayan ve arkada kalanların görünmesini engelleyen DnD dünyasının ötesinde başka bir fantastik edebiyat ve FRP dünyası olduğunu göstermeye çalışıyorum. Çünkü bu sitenin ve benim FRP yaşamımım ilk zamanlarında bunun ben de farkında değildim ve keşke olsaydım diyorum.

Tabii şimdiki arkadaşlar bunun farkındaysa ve bu dünyayı da keşfediyorlarsa ne mutlu onlara....

Bunun dışında ırkların dünyanın büyü sınırlamalarının level gibi çok abartılınca oyunu rol yapma yanını yok edip klavye üstü dövüş oyunlarına benzeten ögelerin sınırlamalarından kurtulununca zaten DnD de kötü bir sistem değil.

Ama resmin geneline bakılırsa fantastik kurgu ve fantastik rol yapma oyununa yöneltilen suçlamalarda DnD nin ciddi bir sorumluluk payı olduğu da sanırım görülebiliyor.

uLtior
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Mar 13, 2006 8:44 pm Reply with quoteBack to top

Çncelikle bu konunun açılması gerçekten mutluluk verici. Yorum yapan tüm arkadaşlarada teşekkür ediyorum.

şuana kadar hepsi değil ama bir çok oyun grubunda yada frp oyuncularından şu soru geliyordu bana: hangi sistemler oynadın?ne biliyorsun şunu okudunmu?

Ben fazla sistem bilmem çok fazla kitap okumadım. ravenloft ve dl kitaplarını okudum sadece ve daha fazlasını da okumak istemedim. Bundan geçen haftasonu frontsideair e de bahsetmiştim. Biyerden sonra okuduğunuz kitaplar kuralcı sistemler hayalgücünüzü sınırlandırmaya başlıyorlar ve ben bunu üzüntüyle seyretmek zorunda kalıyorum. Evet okunacak ama hayalgücünü bir yere taşıyana kadar daha fazlas sınırlanmadan öte değil.

Kendi yönettiğim oyunlar olsun, oynadığım oyunlar olsun belli bir sisteme bağlı değildi çoğu ve şükür oyun yöneticilerimde bağımsız ve gerçekten iyi yöneticilerdi. Sürekli hesaplamalarla sen şunu *yapabilirsin lerle geçen bir oyun oyun değildir.

Senaryoyu eğer yapabiliyorsan sağlam yaparsın ve ya kabataslak oluşturursun ve gerisini oyuncular ile geliştirirsin. 2 debir bu dnd de olmaz şu kitapda yok bu sisteme aykırı demek abeslik olarak açıklanabilir.

Nihayetinde bizler bunun farkında isek çevremize bunu anlatabiliyor kardeşlerimize çocuklarımıza bunları aktarabiliyor isek birşey yapıyoruz demektir. Çzellikle ben kardeşime (5.5 yaşında) bunu yavaş yavaş aşılamaya başladım. Ufak oyunlar oynatıyorum ve sınırlandırmıyorum gelişebileceği yönde onu yönlendirmeye çalışıyorum

Saygılarımla.
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's websiteMSN Messenger
    Türklider
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Tue Mar 14, 2006 2:34 pm Reply with quoteBack to top

Firble wrote:
    Bunun dışında ırkların dünyanın büyü sınırlamalarının level gibi çok abartılınca oyunu rol yapma yanını yok edip klavye üstü dövüş oyunlarına benzeten ögelerin sınırlamalarından kurtulununca zaten DnD de kötü bir sistem değil.

Zaten böyle bir durumda DnD sistemi kalmadığından dolayı olabilir mi o dediğin Förbıl amca? Wink

Sistemi dışlamak konusundaki görüşleriniz dışında haklı olduğunuzu kabul ediyorum. Ben de oyunun temelini oluşturan 10 temel sınıfın arasından paladinin çıkartılması gerektiğini düşünüyorum. Zira 8+ sayılabilecek bu oyunun konsepti açısından fazla şiddete ve hazırlıksız kafalar için soru işaretlerine yönelik bir sınıf. En basidinden, senelerce "her gördüğün kötüyü yok et" şeklinde oynayıp, paladinin ikna gücü + şiddete son çare olarak etkili ve çabucak başvurma özelliği + merhamet vs. vs. olaylarını oturtmayı beceremeyebiliyorsunuz.

Core kitaplar olarak adlandırdığımız ana 3 kitapta soru işaretlerine yer olmamalı. 2nd Edition'ın da en eleştirdiğim yanlarından biri budur. Çok fazla variant (oyunun dışındakiler) sistemi öldürür. Masaüstünde ne kadar çok kullanırsanız fark etmez fakat ana kitaplardaki variant sayısını (dolayısı ile oturması gereken oyun mantığını zedeleyecek soru işareti sayısını) az tutmak her zaman o sistemin anlaşılması açısından artıdır.

Yukarıda açıkladığım gibi; soru işareti açabilecek paladin sınıfının kaldırılıp iyi kalpli korucu, ruhban veya savaşçılar için bir prestij sınıf olarak yer alması benim görüşüm açısından daha uygundur. Hatta Unearthed Arcana'da (Complete Warrior muydu yoksa) prestij sınıf olarak paladin ve rangerı kullanabilme özgürlüğü sağlamışlar. İsterseniz kendi oyunlarınızdan paladin ve ranger gibi nefret unsuru taşıyan sınıfları kaldırıp daha muhabbetsel ortama dönük oyunlar üretebilirsiniz.

Bunun haricinde, sistem uygulamayı abesle iştigal olarak değerlendiren arkadaşları da tüm kalbimle kınıyorum. 4 yaşında oynadığın saklambacın, evciliğin bile kuralları varken bu kadar kompleks ve topluca oynanan bir oyunun kurallarını kullanmama gibi bir düşüncesizliği yapmamanızı umuyorum. Kendi oyun masanızda değişiklikler, eklemeler yapabilirsiniz, bu değişiklikleri de belirli çerçevelerde getirip bu forumda tartışabiliriz de, fakat tümden kuralları kaldıralım mantığını bir kere şu foruma yazı yazıyorsanız ve biz yıllardır sistem sistem diye yırtınıyorsak bir kere kafanızdan SİLİN... İnsan gibi oynamayı becerin istiyoruz, diğer insanların karşısına çıkınca "ben kural kullanmıyordum" deyip muhabbetlerden geride kalmayın istiyoruz... Siz de herhangi bir platforma gittiğinizde insanlara bilginizi gösterebilecek seviyede olun istiyoruz... Bu nedenle de sistemi genel hatlarıyla bilmek (kullanmak değil) şarttır. Gerektiğinde de kullanmak şarttır. Bu kadar basit. Kullanmamak asıl, abesle iştigaldir. Bana bunu sekiz yüzüncü kez söyletmeyin artık.

Saygılarımla...

SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Tue Mar 14, 2006 2:51 pm Reply with quoteBack to top

+0.85 agresif kısımları dşında katılıyorum işten gelince vakit olursa yazarım bende Smile
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Mar 14, 2006 3:20 pm Reply with quoteBack to top

Kurallara her durumda gerek vardır. Ancak sistemlere gerek yoktur. Yani bazı şeyleri yapamazsın ve bu bir kuraldır. Ama kalkıpta onun olup olmayacağını belirlemek için zar veya başka tarz şeyler ile belirlemek için matematiksel hesaplar getirirsen bu sistemdir.

Kurallara zaten karşı çıkan olduğunu sanmıyorum. Sisteme gerek yoktur oyun için deniyor. Mesla oyuna 6'lık zar ile başlarsın ve zar olmadığında yazı tura ile devam edersin. Hatta bu yazı tura ve zarı o kadar az kullanırsın ki, artık oyundakilerde bu duruma alışmış ve olgunlaşmış olurlar. FRPnin kyrallarıoda yerine göre değişebilir, temel kuralları yoktur. (Burada adap kuralları, insanlık dışı hareketlerin olmaması gibi kuralları filan eklemiyorum.)

sphnx
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue May 02, 2006 8:27 am Reply with quoteBack to top

Ben kurallara karşıyım kim ne derse desin....
    Bence kural dm dir bir oyunda.Hiç bir sistemi kullanmayabilir.Çnemli olan rp dir.Bazen öyle durumlar olur ki kurallar görmezden gelinmelidir.Böylece insanlar oynadıkları oyundan max zevk alırlar.Açıkçası çok fazla dm lik tecrübem yok fakat dm liğimin ilk zamanlarında kurallara sıkı sıkıya bağlıydım ve oyun oynadığımız insanlar bundan sıkılıyordu.daha sonraları kuralların bir kısmını boş verdim.bu şekilde hem ufkumuz genişledi hem zar atarak geçirdiğimiz uzun zamanlar sebebiyle hikayenin bölünmesi engellendi.Bence de dnd artık tamamen çocuklara yönelik olmuştur.Zaten geçenlerde çıkan reklamı hepimiz gördük.İçinde bir kroki birkaç minyatür ve hazır karakterlerle satılan zindan ve ejderha oyunu...İşte buna karşıyım ben...
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailMSN MessengerICQ Number
    Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Tue May 02, 2006 5:11 pm Reply with quoteBack to top

İlk başlarda kurallar belki yararlı olabiliyor bunu desteklerim. Ama sonuç olarak grup kaynaştıkça veya oyunu öğrendikçe kuralların da önemi azalabilir....

Ama kurallar bir yana bırakılsa bile ben DnD ye tepki duyuyorum. Bunun mesela bir nedeni de DnD temelli kitaplarda adeta karakterlere deneyim kazandırmak için hikaye ile hiç alakası olmayan korsanların kuşların böceklerin yeti gibi garip hayvanların karakterlerin önüne çıkması.

Kahramanlar bu durumlarda da zaten her gün yapılan bir işi yapıyormuş rahatlığı ile hareket ediyorlar.

Aslında aklıma gelen daha bir çok konu var. DnD temelli sistemin ya da daha doğrusu DnD endüstrisinin FRP nin ya da RYO nun takip edenlere kazandırdığı en önemli duyguya hayal gücüne zarar verdiğini düşünüyorum.

Belki bu Darkgnome un dediği gibi başka alanları da etkisi altına alan modanın bir sonucu ama RYO bence bu modaya direnmeli...

sphnx
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue May 02, 2006 6:30 pm Reply with quoteBack to top

Zaten biz ve bizim gibi düşünenler olduğu sürece direneceğiz.(çok fantastik oldu bea..)
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailMSN MessengerICQ Number
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum