Frp World Ana Menü
 • Frp World
  » Anasayfa
  » Forum
  » Anketler
  » Akademi
  » Kitap Tanıtımları
  » Haber Arşivi
  » Haber Gönderin
  » Makale Gönderin

 • Üyelere Özel

 • Kişisel
  » Hesabınız
  » Özel Mesajlar
  » Üye Listesi
  » Üye Arama
  » Siteden Çıkış

 • Site Bilgileri
  » Top10
  » Site Hakkında Yorumlarınız
  » İstatistikler
  » Destekleyen Siteler

 • Kullanıcı Menüsü
  Hoşgeldin, Diyar Gezgini
  Üye Adı
  Şifre
  (Kayıt Ol)
  Üyelik:
  Son Üye: edymityl
  Bugün: 50
  Dün: 112
  Toplam: 84879

  Şu An Bağlı:
  Ziyaretçi: 843
  Üye: 1
  Toplam: 844

  Şu An Bağlı:
  01 : edymityl

  FrpWorld.Com :: View topic - Aktiflik-Yönetim Meseleri
  Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

   Aktiflik-Yönetim Meseleri View next topic
  View previous topic
  Post new topicReply to topic
  Author Message
  Firble
  Forum Yöneticisi

  Joined: Mar 12, 2004
  Posts: 6496

  PostPosted: Thu Oct 12, 2006 7:41 pm Reply with quoteBack to top

  -insanlar yapmak istedikleri site içi eklentileri hızla gündeme taşıyıp sonra hayata geçirebilsinler
  -yöneticiler , tüm modlarıyla, adminleriyle vs. siteye yakışır olsun ,değillerse hemen görevden alınsınlar
  -yönetim organlarının hepsi olaylara hızlı tepki versin
  -öneri ve isteklerin sonuçu haftalar sonra yavan bir cevabla geri çevrilmesin ( özellikle bu kısım çok , önemli. özelden sorunca belki adminler soruları yanıtlıyor ama, konu sonuçta gündemden düşmüş oluyor ve siz yanlız başınıza masada olduğnuz için kazanıcak olan taraf belli oluyor)
  -gerçekten insanlara doğrular söylensin
  -yönetimi ve tüm üyelerini aktif ve çalışkan olmak zorunda tutacak olan bir denetim sistemi olsun ( şu an yeminer bile siteye çok fazla zaman ayırabileceğini idda edemiz)

  Yukarıdaki bölüm Truliasın mesajından aldım. Sorunların bazılarına örneğin belli zamanlarda tüm yönetim sınavlarla boğuşurken bir yavaşlama olduğuna katılıyorum. Yalnız masa ve taraf bölümüne katılmıyorum. Çünkü yönetim bir taraf değildir. Biz grup kararları ile hareket etmiyoruz. İçimizde çoğu zaman tartışma oluyor. Bazen şiddetli de oluyor. Yani bir öneri getirildiğinde yönetim illa bir ya da öbür tarafta demek değil.

  Ama bunun dışında yönetimle ilgili bahsedilen endişeleri gidermek için çözüm önerisi olan arkadaşlar var mı?

  Bu konuda kıdemli Çye önerisi getirildi ama sanırım neredeyse kimsenin içine bu öneriye sıcak bakmadığı için sanırım bu öneri yerine başka fikirler düşünmek daha doğru gibi.

  Fikirleri bekliyorum. : ) Bu gece artık aklıma fikir gelmediği için benim yazacak pek bir şeyim yok.

  _________________
  HARBE GÄ°DEN
  Harbe giden sarı saçlı çocuk! <br>Gene böyle güzel dön; <br>Dudaklarında deniz kokusu, <br>Kirpiklerinde tuz; <br>Harbe giden sarı saçlı çocuk! <br>
  Orhan Veliden
  Back to top View user's profileSend private message
  Efla
  Site Admin
  Site Admin

  Joined: Apr 10, 2004
  Posts: 3916
  Location: Ankara

  PostPosted: Thu Oct 12, 2006 8:48 pm Reply with quoteBack to top

  Dediğim gibi maddeler ortaya atıldıysa incelememiz gerek. Buyrun ben görüşlerimi sunayım:

  Quote:
  -insanlar yapmak istedikleri site içi eklentileri hızla gündeme taşıyıp sonra hayata geçirebilsinler


  Tabii yapsınlar. Dilek kuyusu zaten gündeme getirme işlemi için vardır. Uygulamak için büyük bir izin gerekiyorsa sarayda oylanması gerek ufak şeyler içinse dahahızlı olmasını istiyorsanız bir adminle temasa geçebilirsiniz. Bu süreçler insanı bıktıracak kadar da uzun zaman almaz çoğu zaman sadece nadiren karar verilmesi zor ve kritik konular oluyor.

  Quote:
  -yöneticiler , tüm modlarıyla, adminleriyle vs. siteye yakışır olsun ,değillerse hemen görevden alınsınlar


  Buna da katılıyorum. Zaten yakıştığı düşünülmeyen kişi öncelikle yönetime alınmıyor bir bozulma görüldüğünde de gerekli uyarılar verilecek gerekirse gereken yapılacaktır. Neticede kimseyi de kestirip atarak kovmak ahlaki olmaz herkesin kişisel sorunları olabileceğini kabul etmek gerekir.Burada kimse parayla da çalışmıyor olduğundan herkesten ancak gösterebildiği kadar ilgiyi bekleyebiliriz. Gönül işi bu unutmamalıyız. Gösterebildikleri ilgi sorumluluklarını karşıladığı sürece kişiler mevkilerinde durabilir.

  Quote:
  -yönetim organlarının hepsi olaylara hızlı tepki versin

  Keşke diyelim. Bu biraz da Keşke dünyada hiç savaş olmasa tarzı bir istek. Karar veren kişi sayısının arttıkça hızın azalması doğal karşılanmalı. Hızlandırmak için atılabilecek somut adım saraydaki kişi sayısını azaltmak ya da sarayı kaldırmak olabilir ki buna şiddetle karşıyım. Çoğu sistemde ne yazıkki demokratiklikle hız ters orantılı bnece frpworldde uygun bir dengesi var. Bu noktada başka bir önlem belirtilen zaman içerisinde görüşünü bildirmeyen yönetim üyelerinin gerektiğinde uyarılması olabilir.

  Quote:
  -öneri ve isteklerin sonuçu haftalar sonra yavan bir cevabla geri çevrilmesin ( özellikle bu kısım çok , önemli. özelden sorunca belki adminler soruları yanıtlıyor ama, konu sonuçta gündemden düşmüş oluyor ve siz yanlız başınıza masada olduğnuz için kazanıcak olan taraf belli oluyor)

  Süre konusu yukarıda dile getirildi. Yavan bir cevap olmamasına dikkat edilmesi mümkün olabilir. Sebepleri belki de biraz ihmal ediyoruzdur. Bu konuya şahsen daha çok dikka etmeye çalışırım. Ama tabi reddedilmesi konusunda birşey söyleyemem Smile neticede mümkün olduğunca demokratik oylanıyor. Dediğin gibi yöneticilere sormak da çoğu zaman kafadaki soru işaretlerini giderecektir. Kimse "uğraşamam ben" demez zannetmiyorum.

  Quote:
  -gerçekten insanlara doğrular söylensin

  Açıkcası bunu tam anlayamadım. Bunu yalan söylendiğine dair bir idda oalrak mı almalı acaba? Açıkcası ilk kez duyuyorum. Yalan söylendiğine dair birşey varsa ortada bir yanlış anlaşılmadır ve dğzelmesini temnni ederim.

  Quote:
  -yönetimi ve tüm üyelerini aktif ve çalışkan olmak zorunda tutacak olan bir denetim sistemi olsun ( şu an yeminer bile siteye çok fazla zaman ayırabileceğini idda edemiz)

  Belki çok söyledim ama herkes gönüllü sitede. Yani ayıracağı vakti bizim belirlememiz özel hayatına müdahale olur sadece ayırabildiği vakit ve yetenekleri ölçüsünde sorumluluk verilmesi doğru olacaktır. İhtiyaçlar da önemlidir tabii.

  Eğer ortada bahsi geçen ve genel olarak çok içlere sinmeyen yöntemler dışında yeni bir fikir gelirse değerlendirilebilir tabii ki.

  Dediğim gibi kimsenin mesleği frpworld değil. Çğrenci olabiliriz çalışıyor olabiliriz. Frpworldde saatlerimizi harcasak da burası bir hobi ve eğlence sitesidir. Bu durumda insanları zorlamayla yaptırımla ya da tehditle çalıştıramayız. Sadece sorumluluğunu yerine getirmeyene gereken yapılabilir.

  Herkesin aktifliğinin artmasının iyi olacağı da bunlarn yanında bir gerçek ama bunu bir denetim mekanizmasının kolay sağlayacağını düşünmüyorum. Bunun yerine teşvik etme ve ödüllendirilme kullanılmasından yanayım ben. Zaten sitede çalışanların aldığı tek ödül teşekkür ve saygıdır. O zaman iş yapanı takdir eder ve saygı gösterirsek insanları cesaretlendirmiş oluruz. Ama yaptıklarından ziyade yapmadıklarına odaklanırsak da bu sefer yıldırmış ve küstürmüş olabiliriz.

  Çrneğin yeminere siteye çok fazla vakit ayıramıyor diye sitem etmektese yaptığı hangi iş için eline sağlık deyip teşekkür ediyoruz. Yeminer sitede tekniş işleri halleden tek adamdır. Teşvik etmeye çalışırsak daha çok severek yapacaktır ama siteye ayıramadığı zamanı ortaya çıkarmaya çalışırsak bu onu da yorabilir. Neticede yaptırım mı uygulamalıyız. DAha çok vakit ayırmazsan yollarımızı ayırmalıyız demek de çok saçma olmaz mı.

  Unutmayalım ki bu insanlar birşeyler yapıyor.

  Bir de size mevcut bir sıkıntıdan daha bahsedeyim. Sitemizde çalışmak için gönüllü frp konusunda Türkiyenin önde gelenlerinden yüzlerce insan bizle çalışmak için sıraya girmiş değil. Elimizdekikeri en iyi şekilde kullanmaya çalışarak biryerlere geliyoruz. Zten bir insan kaynağı sıkıntısı varsa cezalandırıcı yaklaşım pek işlemez. Birdaha vurgulamak isterim teşvik ve takdir.

  Saygılarımla...

  _________________
  Chaos is the law of nature,
  Order is the dream of man.
  Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's website
  Firble
  Forum Yöneticisi

  Joined: Mar 12, 2004
  Posts: 6496

  PostPosted: Fri Oct 13, 2006 11:03 am Reply with quoteBack to top

  Ben de sitenin önündeki en önemli meselenin insan kaynağı olduğunu düşünüyorum. İşler belirli insanların üzerine yığılıyor. Ve adminlik yaptığım için biliyorum sitenin görünmeyen birçok işi var.

  Gününün 10 saatini site için ayıran ( ki bu bir işte çalıştığınız zaman mesaide geçen süredir) sitede çok gözükmüyorsun diye sitem ettiklerini görmüştüm.

  Çrneğin akademi ile ilgilenecek, buranın sorumluluğunu alacak birisine ciddi ihtiyaç var. Ama bunu kimseye öneremiyoruz. Çünkü kimsenin kerhen üstleneceği bir görev değil bu. Gerçekten isteniliyorsa üstlenilecek bir görev.

  Aslında Trulias ın bununla ilgilenebileceğini ummuştum ben.

  İkinci mesele denetim mekanizması sanırım. Site yönetimini denetleyen yönetimden bağımsız bir denetim mekanizmasının olması gerektiğinden bahsediyoruz. Böyle bir mekanizma nasıl olabilir.

  Bir kıdemli üye meclisi gibi bir mekandan çok acaba her yıl sohbet bölümünde böyle bir toplantı düzenlesek sitede neyin yanlış gittiğini neyin daha iyi gidebileceğini konuşsak acaba bu işe yarayabilir mi?

  Toplantı her ay da olabilir ama o zaman biraz daha klasikleşeceğinden amacından sapabileceğinden çekiniyorum. Bu tarz toplantılar belli şehir buluşmalarında da yapılabilir ama o şehirlerde yani en iyi ihtimalle İstanbul Ankara Bursa İzmir Eskişehirde olmayanlara haksızlık olur gibi.

  Benim aklıma ilk düşünüşle gelen denetim mekanizması bu. Bunun dışında yönetim bir iç denetim mekanizması kurabilir mi bilmiyorum. Bunu da düşünmek lazım.

  Bahsetiğin diğer sorunlara gelince sanırım onları böyle bir denetim mekanizmasının çözeceğini düşünüyorsun. Ama bunun dışında özellikle bir adminden siteye ayırması istenebilecek günlük mantıklı süre en en fazla üç saat bir mod için bir saatken hızın nasıl artabileceği de ayrı bir konu... Ben yine belki insan kaynağının artması işe yarar diye düşünüyorum.

  İnsanlar site için bir şeyler yapmak istediklerinde bunu hızla yapabilmeleri gerçekten güzel olur. Bunun için de isteyen insanlara sorumluluk verilmelidir. Buna katılıyorum. Bu konuda öncülük etmek istersen de beni çok sevindirirsin.

  Yöneticilerin siteye yakışması yakışmıyorsa görevden alınması gerektiğine kesinlikle katılıyorum. Siteye yakışmadığını düşündüğüm bir modun kendini değiştirmesi gerektiğini ben de düşünüyorum. Bahsettiğim yıllık ya da aylık ya da belli sürelerle tekrarlanan toplantılarda şikayetler dile getirilebilir.

  Ama önce sanırım bir siteye yakışan mod ve adminin tanımı yapılmalı. Site kurallarında bunun bir tanımı var. Bu tanımın değişmesi konusundaki fikirler varsa bekliyorum.

  Benim fikirlerim bunlar. Çbür başlıkta fikirlerinin aşağılandığını yazmışsın. Ben farklı düşünüyorum. Gerçekten çok yararlı bulduğun bir fikrin kabul edilmesine içerleyebilir. Benim de reddedilen çok fikrim var. Ama yine de kalmak ve tartışmaya devam etmek daha doğru geliyor. Dediğim gibi site ile ilgili herkesi bu tartışmalara bekliyorum.

  _________________
  HARBE GÄ°DEN
  Harbe giden sarı saçlı çocuk! <br>Gene böyle güzel dön; <br>Dudaklarında deniz kokusu, <br>Kirpiklerinde tuz; <br>Harbe giden sarı saçlı çocuk! <br>
  Orhan Veliden
  Back to top View user's profileSend private message
  trulias
  Kullanıcı
  Kullanıcı

  Joined: Dec 21, 2005
  Posts: 603

  PostPosted: Fri Oct 13, 2006 1:07 pm Reply with quoteBack to top

  web tabanlı oyun pojesi insan sorununu büyük oranda çözecektir.

  ben yeminere yardım teklifinde en başından beri bulunuyorum.

  şu anda hazır bir mıtıru editlemekle meşgul. sayet programkamadan anlıyan arkadaşlar buraya adlarını yazabilirler.

  bende zaten yeminere karakter ve senaryo çalışmaları il haritaların oluştutrulması için yardım edebileceğimi bildirdim
  Back to top View user's profileSend private message
  DefenderOfCorpsE
  Kullanıcı
  Kullanıcı

  Joined: Aug 28, 2006
  Posts: 74

  PostPosted: Fri Oct 13, 2006 2:47 pm Reply with quoteBack to top

  hımmm bak böYle bır calısma ıcın bende elımDeN geleN YaRdımı esırgemem OK
  Back to top View user's profileSend private message
  Firble
  Forum Yöneticisi

  Joined: Mar 12, 2004
  Posts: 6496

  PostPosted: Sat Oct 14, 2006 7:26 am Reply with quoteBack to top

  Web tabanlı oyun için ayrı bir başlık açmadım Trulias... Bu konuda yapılması gerekenleri netleştirdiğiniz gibi bir izlenim edindim.

  Eğer tartışıp bazı konuları daha açık hale getirebileceksek o konuda da bir başlık açabilirsin.

  _________________
  HARBE GÄ°DEN
  Harbe giden sarı saçlı çocuk! <br>Gene böyle güzel dön; <br>Dudaklarında deniz kokusu, <br>Kirpiklerinde tuz; <br>Harbe giden sarı saçlı çocuk! <br>
  Orhan Veliden
  Back to top View user's profileSend private message
  yeminer
  Kullanıcı
  Kullanıcı

  Joined: Oct 01, 2003
  Posts: 4320
  Location: istanbul

  PostPosted: Sat Oct 14, 2006 7:54 pm Reply with quoteBack to top

  O konuda çalışmaya başladık, bir proje gurubu kuruyorum. php programcıları özellikle davetlidir projemize. Ve tabiki grafikerler Smile

  _________________
  her zaman yalan söyle ki, kimse yalan söylediÄ?ini anlayamasın
  güç amacın, karanlık aracın olsun.
  Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's website
  ElvenBard
  Kullanıcı
  Kullanıcı

  Joined: Jun 30, 2004
  Posts: 360
  Location: Forgotten Realms

  PostPosted: Sat Oct 14, 2006 10:18 pm Reply with quoteBack to top

  Grafikerim ben ; )

  _________________
  <em>Grave digger, when you dig my grave.. could you make it shallow? So that i can feel the rain..</em>
  Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteMSN Messenger
  Sylvos
  SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

  Joined: Nov 21, 2004
  Posts: 1073
  Location: Darkon

  PostPosted: Sun Oct 15, 2006 12:07 pm Reply with quoteBack to top

  Birinci sorun;

  Programı C++ plus plus ile yazacağınızdan dolayı siteye konulamayabilir. Eğer php ile birşeyler yapacaksanız (ki php nin dili biraz daha zordur ve programcıların bulunması da) işten anlayan bir eleman bulmalısınız.

  İkinci sorun;

  Bu iş haftanın her günü yapılması gereken birşeydir, sürekli olarak aktif dm ler bulunmalı.

  _________________
  -I grow tired of shouting battle cries when fighting this mage. Boo will finish his eyeballs once and for all, so he does not rise again! Evil, meet my sword! SWORD, MEET EVÄ°L!!
  Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailMSN Messenger
  Firble
  Forum Yöneticisi

  Joined: Mar 12, 2004
  Posts: 6496

  PostPosted: Sun Oct 15, 2006 4:04 pm Reply with quoteBack to top

  Ben bilgisayardan hiç anlamasam da ya sürekli aktif Dm gerektirmeyecek bir oyun bulunduğu şeklinde bir anlam çıkadım. Sürekli aktif Dmin bulunması her halde mümkün olması hayli zor bir şey.

  _________________
  HARBE GÄ°DEN
  Harbe giden sarı saçlı çocuk! <br>Gene böyle güzel dön; <br>Dudaklarında deniz kokusu, <br>Kirpiklerinde tuz; <br>Harbe giden sarı saçlı çocuk! <br>
  Orhan Veliden
  Back to top View user's profileSend private message
  Efla
  Site Admin
  Site Admin

  Joined: Apr 10, 2004
  Posts: 3916
  Location: Ankara

  PostPosted: Sun Oct 15, 2006 6:33 pm Reply with quoteBack to top

  C++ ile mi yazılacak? Aslında teknik olarak imkansız değil ama pek de mümkün değil bu şartlar altında. Tamamen php ile yazılır diye tahmin ediyorum. Php dilinin o kadar zor olduğuna da katılmıyorum. Tabi düzeyleri olabilir. YEminer görevleri ehr düzeye göre dağıtacaktır.

  Php'ye vakit bulursam bakıcam. Çğrenince de birşeyler projeye yardım edebilirim. Elimdeki okul projesi bitsin bir hele...

  _________________
  Chaos is the law of nature,
  Order is the dream of man.
  Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's website
  Sylvos
  SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

  Joined: Nov 21, 2004
  Posts: 1073
  Location: Darkon

  PostPosted: Mon Oct 16, 2006 12:36 pm Reply with quoteBack to top

  Eğer karakter yaratımı gibi bir aşama bu bölümde yer alacaksa C++ bunun için idealdır. Çünkü zaten sırf bu hsap kitap işleri için uygulanan birşeydir.

  Php de bilene kolaydır Smile (ben pek anlamam, vakit olmadı ona). Neyse sitenin iki tane bilgisayar mühendisi yöneticisi var, pek zor olmayacağını umuyorum Surprised

  _________________
  -I grow tired of shouting battle cries when fighting this mage. Boo will finish his eyeballs once and for all, so he does not rise again! Evil, meet my sword! SWORD, MEET EVÄ°L!!
  Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailMSN Messenger
  Efla
  Site Admin
  Site Admin

  Joined: Apr 10, 2004
  Posts: 3916
  Location: Ankara

  PostPosted: Tue Oct 17, 2006 2:02 pm Reply with quoteBack to top

  şimdi tartışmayı programlama dili tartışmasına çevirmek istemem ama bir web siteesindeki oyun için karakter yaratılacaksa webde yaratılmalıdır. c++ ile bunu sağlayamayız sanırım. Php nin neyi eksik ki. Hesap kitap işlerinin hepsini karşılayabilirsiniz. Hatta son versiyonlarıyla bilgiğim kadayırla nesneye yönelik programlama bile kullanılıyor.

  C++ java gibi diller belki sitedeki oyun için yardımcı bir araç yazılması gerekirse kullanılabilir ki buna daha çoook var sanırım Smile

  Ciddi ciddi düşünülmeye başlanıyorsa yardımcı olabilecekler bu başlık altında dğil başka bir yerde akrarlaştırılıp bir proje grubu kurulabilir.

  _________________
  Chaos is the law of nature,
  Order is the dream of man.
  Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's website
  Display posts from previous:      
  Post new topicReply to topic


   Jump to:     View next topic
  View previous topic
  You cannot post new topics in this forum
  You cannot reply to topics in this forum
  You cannot edit your posts in this forum
  You cannot delete your posts in this forum
  You cannot vote in polls in this forum


  Powered by phpBB © 2001 phpBB Group

  :: HalloweenV2 phpBB Theme Exclusive ::
   
  FRPWorld.Com ülkemizdeki fantezi edebiyatı ve frp sevenleri bir araya getirmeyi amaçlayan bir web sitesidir. 2003 yılında kurulmuş olan sitemiz kullanıcı ve yöneticilerimizin katkıları ile büyüyüp Türkiyenin en büyük frp sitelerinden birisi olmuştur. Galerisi, indirilecekler kısmı, akademisi, yazarları ile sitemiz tam bir frp hazinesidir. FRPWorld sizin de desteklerinizle böyle olmaya devam edecektir. FRP'nin doyumsuzca yaşandığı bu diyara hoş geldiniz.

  FRPWorld, yeni bir frp dünyası


  Sitede bulunan yazı, doküman ve diğer içerikler siteye ait olup başkaları tarafından kopyalanması, dağıtılması ya da ticari amaçla kullanılması yasaktır.
  Siteye yapmış olduğunuz katkılar frpworld.com'un olup bunları yayınlama ya da yayınlamama hakkı site yöneticilerine aittir.


  Sayfa Üretimi: 0.57 Saniye