Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 8
    Dün: 23
    Toplam: 90337

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1514
    Üye: 0
    Toplam: 1514

FrpWorld.Com :: View topic - Paladin VS Black Knight
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Paladin VS Black Knight View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Poll :: Siz Black Knight'ı mı yoksa Paladin'i mi seçerdiniz?

Black Knight...
    24%
     24%  [ 12 ]
    Paladin...
    59%
     59%  [ 29 ]
    Bence diÄ?er Sınıflar daha avantajlıdır...
    16%
     16%  [ 8 ]
    Total Votes : 49

Author Message
    vendetta
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Apr 06, 2007 6:19 pm Reply with quoteBack to top

Blackguard bana göre saldırıya daha yatkın bi karakter,Paladin ise daha savunma bazlı büyülere sahip..Blackguard'ın Paladinden gelen büyüleri disease,curse gibi büyülerle değişiyor.Saldırı bana göre savunmadan daha iyi olduğu için de Blackguard diyorum ben Kral
    Back to top View user's profileSend private message
    Gabriell-The-Sorcerer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Apr 06, 2007 9:07 pm Reply with quoteBack to top

başlığı açan arkadaş bu karakterleri oyun kuralları dahilinde düşünmememiz gerektiğini söylemiş.Yani bir hikaye içindeki hallerini düşünmemiz lazım.Bu ise çok daha zor hatta imkansız bir karşılaştırma.Çünkü hangi hikayeyi ele aldığımıza göre değişir.
    Kurallar dahilinde düşünmezsek karakterlerin özelliklerini nasıl belirlicez ve karşılaştırmayı nasıl yapıcaz?Bazı hikayelerde çok üstün yetenekleri olan black knight'lar olur.Başka hikayelerde çok üstün paladinler olur.
    Ben bir hikaye yazarım,orada kötü tanrılardan birisi için bizzat göreve çıkmış bir black knight vardır.Adamı inanılmaz özelliklerle donatırım.Ya da tam tersi paladin'i çok tecrübeli ve yenilmez bir savaşçı olarak tanımlarım.
    Yani oyun kuralları dahilinde düşünmezsek bu soruya net bir cevap verilemez diye düşünüyorum.

Bogus
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Fri Apr 06, 2007 11:05 pm Reply with quoteBack to top

SacoKhan wrote:
    Açıkçası Bogus'un yazdıklarını pek beğenmedim. Sakın alınmasın ama yeni bir şey öğrenip öğrenmemesi onu paladin karşısında avantajlı ya da dezavantajlı hale getirmiyor. Hangi class yeni bir şey öğreniyorki. İstediği kadar undead olsun hiç önemli değil. Bir şey öğrenmek için araştırma geliştirme gerekir. O yüzden biz bu duruma başka class alma ya da multiclassing diyoruz. Yani bunun bu başlıkla alakası yok. Çlümsüz olan başka paladin de olsa o da yeni bir şey öğrenmeyecektir merak etme.

Eğer konuya dönecek olursak, şahsen Paladin'i daha dezavantajlı düşünüyorum. Çünkü benim gözümde Paladin kuralları olan bir şahsiyettir, bu savaşta da geçerldiri benim kanımca. Black Knight bu durumda daha avantajlıymış gibi geliyor. Gerçi Black Knight nasıl bir sınıftır bilmiyorum, Black Guard'a mı benzer yoksa Fallen bir Paladin midir, yoksa Soth'u örnek verdiğinize göre Death Knight'a benzer bir şey midir bilemiyorum. Ama tahmini bir yorum yapmaya çalıştım.

Saygılarımla...

Not: Yazıda Death Knight ve Black Guard'ın seçme tanımları vardır...

Sacokhan yazdıklarımı ben de beğenmedim çünkü bunlar TSR'dan WoC'a miras kalmış şeylerin dejanere edilmesinden oluşuyor... Yani bu konu o kadar zorlanmış ki artık çivisi çıkmış... Dark night, black night, paladin, fallen paladin, death night ıvır zıvır cart curt...

şimdi öncelikle Death Knight'a gelelim. Bir kere Death Knight D&D'nin en eski, tabiri caizse, canavarlarından biri... Lord Soth'un bir canavar klası haline getirilmiş versiyonudur. 1993 basımı Monstrous Manual kitabından aynen aktarıyorum...

"A death knight is the horrifying corruption of a paladin or lawful good warrior cursed by the gods to its terrible form as punishment for betraying the code of honor it held in life.
    ...
    Death knights are former good warriors who were judged by the gods to be guilty of unforgivable crimes, such as murder or treason. Death Knights are cursed to remain in their former domains, usually castles or other strongholds. They are further condemned to remember their crime in song on any night when the moon is full; few sounds are as terrifying asa a death knight's chilling melody echoing through the moonlit countryside. "

Çncelikle yukarıdaki açıklamaya göre Death Knight sadece Tanrıların en korkunç gazabına uğramış insanların başına gelebiliyor ve aslında bu rütbe ve form onların cezası. Yaptıkları günahı sürekli olarak hatırlamalarını sağlayacak şekilde yaşadıkları yere hapsediliyorlar... Kısacası onlara tanrıları tarafından verilen bir güç ve bir ceza var. Bunu kendileri öğrenmiyorlar.

Death Knight'ların korkunç güçlü, hayattayken sahip olmadıkları boyutta büyü güçlerine sahip oldukları doğru. Ama yeni bir şey öğrenemiyorlar. Araştırsalar ve çok isteseler bile...Çünkü zaten cezaları bu... Tıpkı bir insan gibi yeni bir şey öğrenebilseler o zaman sahip oldukları sonsuzlukta sürekli olarak kendilerini geliştirir, kendilerine yeni meydan okumalar bulur ve daha güçlü birisi olabilirler.. Ama cezanın da temeli buradadır zaten. Death Knight neyse o dur. Tanrıların ona bahşettiği ile yetinir, daha fazlasını öğrenemez. Sonsuzlukta hiç bir ilerleme kaydedemeden yaptığı günahı tekrar tekrar hatırlamak ve yaşamaktır onun cezası... Kafası çalışan bir Paladin düşmanı olan bir Death Knight'ın önüne çıkmadan önce onun bu boyutunu öğrenirse eninde sonunda onu alt edebilecek hatta ruhunu huzura kavuşturabilecek bir yol bulabilir.

Demek istediğim bunları bir arenanın içine atıp kapıştıracaksak, işin içine zekayı, öğrenmenin gücünü ve uzun vadeli taktikleri katmayacaksak o zaman bir tane simülasyon modeli yaparız, uzun vadede death knight'ın paladin'in hangi seviyesine denk geldiğini buluruz. Çünkü Death Knight çevresindeki ortamı daha iyi tanımak dışında (ki bu da bir güçtür) yeni bir şey öğrenemiyor.

Kastım sadece buydu.

Ancak Black Guard (Prestij) ve Paladin birer klastır en nihayetinde... Bu yüzden level atlayabilirler. Daha önce bilmedikleri büyüleri ve güçleri öğrenebilirler...

Bir de şövalyeler var... Başlık o kadar karışık açılmış bir başlık ki burada içinde Knight, good, evil, black, dark, Paladin olan her şeyi karşılaştırıyoruz. Biraz daha daraltılsa konu daha verimli bir şeyler söyleyebilirim.

şimdi işin bütün sistem ve sıfat kısmını bir kenara atıyorum... Olayı tamamen Paladin ve onun Archvillain'i Black Guard'a getiriyorum. Kim kazanır?

Kısa vadede zara bakar.

Ancak uzun vadede, yani olasılığın istatistiğe dönüştüğü sınırlarda kim kazanır? Blackguard'ın tanımına bakalım... Bakın burada Black Knight tanımı da geçiyor...

"The blackguard epitomizes evil. He is nothing short of a mortal fiend. The quintessential black knight, this villain carries a reputation of the foulest sort that is very well deserved. Consorting with demons and devils and serving dark deities, the blackguard is hated and feared by all. Some people call these villains antipaladins due to their complete evil nature.
    ...
    Fighters, ex-paladins, rangers, monks, druids, and barbarians make for indomitable combat oriented blackguards, while rogues and bardic blackguards are likely to stress the subtle aspects of their abilities and spells... "

Blackguard bir prestij klas. Ayrıca alignment olarak Any evil yazıyor. Chaotic Evil bir varlığa işine gelmediği sürece oyun sistemindeki bütün yönelimler düşmandır. Kime ne yapacağı belirli olmaz çünkü...

Dragonlance sürekli olarak kötülük mutlak kendisine döner diyip durur. Yüzüklerin Efendisi de bunu söyler. Hitler iyi miydi kötü müydü bilmiyorum ama bütün dünyayı karşısına alınca yenildi... Kısacası Black Guard'ların biraz keskin sirke kendi küpüne zarar verir havası var. Bu yüzden belki tek bir combatte güçleri ile paladinleri zarın da yardımı ile yenebilirler ama uzun soluklu bir durumda yüksek level bir paladin'in gelişme ihtimalini yüksek level bir Black Guard'ın gelişme ihtimalinden çok daha fazla görüyorum.

Dragonlance'den çıkma, ne kadar WoC olduğu tartışılır bütün kavramları bir kenara bırakarak işi sadece Black Guard (a.k.a Black Knight) vs Paladin karşılaştırmam bu yönde olacaktır.

Forum Yöneticisi

PostPosted: Sat Apr 07, 2007 12:07 am Reply with quoteBack to top

Bu dediklerinde sonuna kadar haklısın. Ben konuyu tam olarak anlayamadığım daha doğrusu Black Knight'ın ne olduğunu anlayamadığım için böyle bir yazı yazdım. Gerçi death knight durumu ayrı, o lafı sırf Soth örnek verildi diye dedim. Ama emin ol ki geliştirir kendini, sadece yapmıyo, öyle bir kibir varki Soth'ta...

Diğer classlar için bir şey diyemeyeceğim yine ama yine Paladin harici düşmanı olan diğer class'ları daha avantajlı buluyorum, önceki mesajımda demiştim savaş konusunu. Her türlü pisliği yaparlar. Bu avantaja bir de o black, death ve fallen tabirli sınıfların Paladin sınıfını iyi bilmelerini ekleyeceğim. Ki bu bence çok büyük bir avantajdır. Paladin sınıfı belirli bir leveldan sonra yenilikçi bir sınıf değildir. Yepyeni bir görünüm sağlayacak özellikler kazanmaz yüksek levellarda. Bu yüzden eğer yüksek levelli bir çarpışma olacaksa, paladinin karşısındaki düşmanı yeteri kadar da şaşırtabileceğini düşünmüyorum açıkçası.

Yeni fikirler geldikçe aktarmaya devam edeceğim...

Saygılarımla...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jun 12, 2007 4:08 pm Reply with quoteBack to top

Paladin kayberderse ölür..

şöyle düşünün,Paladinler onur timasilidr..
    Ve ölmeyi göze alır..
    Çlürse nolur
    şereflenir

blacvk knight çizer bence..

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jul 10, 2007 4:39 pm Reply with quoteBack to top

İkisi de birbirinin antisi. Zarların gidişatına göre değişir.
    Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    kargas9999
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jul 10, 2007 6:25 pm Reply with quoteBack to top

yaa hiç kasmayalım iyi olan kazansın tecrube var zar var kalem var buyrun masaya
    ben Black Knight ı seçerım şimdiden sorprizlere açık ol derım geçerım ufak bir çizik bile paladının isini gorur cure var aga bu birazda pislik işi daha dogrusu olum ve yenılme korkusu olan bir Black Knight bu işi vs yee kadar goturmez suikast duzenler yoluna tas koyanı harcar ama ben dark negromanser seçer keyfime bakardim ikisinide harcar
    Yener
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jul 10, 2007 6:42 pm Reply with quoteBack to top

kargas9999 wrote:
    ama ben dark negromanser seçer keyfime bakardim ikisinide harcar

Dark negromanser nedir kargas9999 ? Böyle bir class veya prestige class varda bizmi bilmiyoruz acep ? Hangi kitapta yer alıyor bu ?

Forum Yöneticisi

PostPosted: Tue Jul 10, 2007 11:08 pm Reply with quoteBack to top

Negro dediğine göre zencilere ait bir sanat... Dil

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jul 11, 2007 3:45 am Reply with quoteBack to top

Shar wrote:
    İkisi de birbirinin antisi. Zarların gidişatına göre değişir.

doğru bi yaklaşım , ama güzel değil , bence bi oyuncu , hele de paladinse bi fighter gibi dövüşmez , dolayısıyla avantaj ve dez avantajlarının farkındadır ,

sonuçta paladinlerin silahları , atları , zırhları hatta büyülü eşyaları ,en az karakterleri kadar özeldir , ve bunlar bi savaşta çok büyük önem arzeder,

tabii ki oyun sırasında dm her oyuncuya eşit uzaklıkta kalmalıdır , ama aklından da çıkarmamalıdır ki paladinler tanrılarının kutsanmış kullarıdır , ve imtiyazları diğer class lara göre farklı olmalıdır , çünkü onların bile bazen sırtlarının sıvanması gerekir

burdan hareketle, atını kılıcını ve ruhunu doğru kullanan bi paladin ,zarları oralama bile gelse , hertürlü harcar black guard death knight yada herneyse,,

haa paladin oynayacaksanız ,evil yönelimi olan bi dm bulmayın , yağmurlu havada su düşmez kafanıza o ayrı...
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailMSN Messenger
    DalamarTheDark
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jul 11, 2007 11:09 am Reply with quoteBack to top

ayrica good necromancer gormedim ben hic Very Happy dark necro diye bir sey sacma bence.

ve bencede paladin'ler harcar death knight lari

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jul 11, 2007 1:07 pm Reply with quoteBack to top

Dostum, yanlışın var. Burada Black Knight tan kasıt Black Guard. Black Guard sınıfını incelersen (gerçi prestij bir sınıf ama Smile ) paladinin tamamen zıttıdır. Hatta ne eksiği ne fazlası var bile denilebilir.

Paladin vs Black Guard. Ayrıntısı bu linklerde yatıyor. Paladin usta bir savaşsıysa Black Guard da bir Assassin kadar sinsi ve kurnazdır Wink
    sonique
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jul 13, 2007 6:02 pm Reply with quoteBack to top

DalamarTheDark wrote:
    ayrica good necromancer gormedim ben hic Very Happy dark necro diye bir sey sacma bence.

ve bencede paladin'ler harcar death knight lari

Birçok çeşit necromancer vardır ve renklerle ayrılır siyah,gri,beyaz...

şimdi buna cevap vermeye kalkışacaksınız ama Demon'dan Paladin olabilen bir sistemde bana necromancer'in başka çeşitleri yoktur diyemezsiniz.
    kargas9999
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jul 13, 2007 6:12 pm Reply with quoteBack to top

"ilk olarak tolkien'in hobbit'inde kullanilmi$ olan frp terimi ."
    demi$im yanli$ olarak ancak kudd uyardigi icin $oyle ufak capli bir duzeltmeye gidiyorum:

middle english'ten nigromancie, middle latin'den nigromantia ya da antik grek'ten nekromanteia'dan turemi$ oldugu soyleniyor bu kelimenin.

entry'nin duzetlemedigim kismi ise aynen ve hala boyle efendim: orada* bir tane oldugundan the necromancer olarak gecer ..

necromancy ile ilgilenen büyücü. bu büyü okuluna iyileştirme yönü dolayısıyla yaklaşabileceği gibi , ölü , ölüm ve ölülerin kontrolunu benimseyebilen (ki bunlar daha populerdir) bir magic user.

olu manasına gelen necro kokunden turemistir.

diablo 2'deki oynaması en ballı karakter.

rpg türevlerinde,ölüm ve ölülere yönelik büyüler üzerine yoğunlaşmış büyücüdür.büyüleri genelde direk öldürme,hastalık vererek zayıflatma,ölmüş olanları dirilterek emri altına alma veya diğer undeadleri kontrol etme üzerinedir.karizması dorukta olan karakterler olurlar genelde.

bu arada türkçesi ölü çağırıcıdır.
    soranlara bilgi olsun
    Lord Necros
    BaÅ?büyücü

PostPosted: Fri Jul 13, 2007 7:07 pm Reply with quoteBack to top

Necromancer sözcüğü necromancy ile uğraşan büyücüdür arkadaşlar. "mancy" sözcüğü büyü demektir ve pek çok yerde karşımıza çıkar. Mesela pyromancy, ateş büyücülüğüdür. Necro sözcüğü de antik Yunan dilinde ölüm demektir ve halen de tıp literatüründe kullanılmaktadır. Necromancy de haliyle ölümbüyücülüğü anlamına gelmektedir.

Dark Necromancer denilen şeyi ben bilmiyorum. Hangi kitapta yazıyor? Kaynağını verirseniz ben de bir incelemek isterim açıkçası. Merak ettim. Smile

Her ölümbüyücüsünün kötü olmasının gerekmediği fikrine ben de katılıyorum. Bir şehir muhafızına, bir seri cinayetin arkasındaki sır perdesini kaldırmak için her kurbanla konuşarak bilgi veren bir ölümbüyücüsü ne kadar kötü olabilir? Veya ölümbüyücülüğünün lanetlerini kullanarak masumlara zarar verebilecek kötüleri, onların da canlarını almadan engelleyen bir ölümbüyücüsü ne kadar kalpsizdir?

Hiçbir şey önyargıyla yaklaşmamak lazım. Wink

Power demands sacrifice.
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum