Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 9
    Dün: 23
    Toplam: 90338

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1578
    Üye: 0
    Toplam: 1578

FrpWorld.Com :: View topic - Adam yapmış, siz yapabilecek misiniz?
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Adam yapmış, siz yapabilecek misiniz? View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    paul sernine
    Gölge Ustası

PostPosted: Wed Jan 17, 2007 7:32 pm Reply with quoteBack to top

Aşağıdaki metni "Kibar Hırsız" adlı kitaptan alıntılar yaparak yazdım. Başlığın içeriği kitabın sürprizinin bozulmasına neden olabilir. Okuyup okumamak size kalmış.

"Malaquis şatosu, Seine nehrinin ortasındaki kayalıklara inşaa edilmiştir. Etrafı sularla kaplıdır. Ulaşım köprüyle sağlankamtadır. şatoda zengin baron Cahorn yaşamaktadır.

Baron şatosunu antik mobilyalar ,yağlıboya tablolar, kıymetli tabak-çanak ve heykellerle donattı. En değerli eşyalarının bulunduğu odaya kendisinden başkası kesinlikle giremez. Kapılar sağlam ve alarm sistemi binayı korumakta."

Birgün baron aşağıdaki mektubu alır.

"Sayın Baron Cahorn!
    İki salonu birleştiren koridorda Philippes de Champaigne'in bir resmi asılı; kalitesi fevkalade ve benim çok hoşuma gidiyor. İki tane Rubens'iniz de tam benim zevkime göre; keza Watteau'nun ufak tablosu. Sağ taraftaki salonda Sekizinci Louis'nin yemek takımı masası, Beauvais'nin duvar halıları, imparatorluk devrinden kalma "Jacob" imzalı komodin ve Rönesans devrine ait bir sandık var.

Sol taraftaki salondaysa mücevherlerin ve minyatürlerin bulunduğu cam dolaba bayılıyorum.

Bu kez bu eşyalarla yetineceğim; sanırım onları satmak kolay olmayacak. Tüm bu eşyaları güzelce ambalajlayıp sekiz gün içinde benim adıma Batignolles Tren İstasyonu'na göndermenizi rica ederim (Taşıma ücreti ödetmeyin bana). Bu ricamı yerine getirmezseniz 28 eylül'de , çarşambayı perşembeye bağlayan gece onları kendim gelip yükleyeceğim.Tabii o zaman sadece bunlarla yetinmeyeceğimi bilin. Ne de olsa bunu hak ediyorum!

Rahatsız ettiğim için özür dilerim.saygılarımla.

Arsen Lüpen

Baron eşyaları göndermedi ve aldığı bütün önlemeri rağmen 28 eylül'de, çarşambayı perşembeye bağlayan gece evi soyuldu. Hatta olaydan bir kaç gün önce yerel gazeteleren biri Lüpen'i tutuklamayı başaran dedektifin olayın yaşadığı şehirde, gözden uzak kaçamak bir tatil yaptığını yazdı. Bu duruma rağmen soygun gerçekleştirildi! Bütün bu olaylar yaşanırken Lüpen hapishanedeydi fakat soygunu Lüpenin yaptığından kimsenin şüphesi yok. Çünkü bunu sadece Lüpen yapabilir.

Adam yapmış. Siz Lüpen'in yerinde olsaydınız bunu başarabilir miydiniz? Cevabınız evetse planınız ne olurdu?
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailMSN Messenger
    arres
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jan 17, 2007 9:09 pm Reply with quoteBack to top

eminim,bu soruya darkgnome güzel bir cevap vericektir.. Very Happy .ama ben düşünemiyorum...Sad

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Jan 18, 2007 10:08 am Reply with quoteBack to top

Yav, ciddi ayıpçı bir post bu (8-9 defa artarda okudum)... yada.. çok zor..

paul sernine tek sorum olacak;

Çözüm yazıdığım satırlar arasında mı gizli? Diğer bir değişle, yeterince "veri" var mı çözüm için yoksa uydurun bir şeyler eğlenelim mi diyorsun?

"It is a capital mistake to theorize before you have all the data." - En büyük fantastik süper kahramanlardan: Sherlock Holmes, Speckled Band (Dizi versiyonu)

Back to top View user's profileSend private messageSend e-mail
    SacoKhan
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Thu Jan 18, 2007 11:23 am Reply with quoteBack to top

iyi de alınacak önlemleri bilmiyorumki. Bir de hem adamla konuşmaya gidiyo hem de hapishanede o da güzelmiş. Hapishanedeyken bi malikanede konuşabilseydim daha aklınıza gelmeyecek bir çok şey yapardım

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Jan 18, 2007 11:30 am Reply with quoteBack to top

Beavo arres. Topu bana atıp çekilmişin. Çnce bari fikir felan yazsaydın. Birde ilk mesaj. Bu durum karşısında bende cevap vermek zorununda kalıyorum. Bu bir tür psikolojik tepki yada başka bir değişle br çeşit şartlı reflekstir ve sanırım Lüpen de bu olayı çokça kullanan biriymiş.

Lüpen anladığım kadarıyla ün ve şöhret düşkünü biriydi. Bu sebeple hırsızlığı sadece çok iyi olduğunu kanıtlamk için yapmış olabilir. Yani önceden çalıp, yerlerine taklitlerini koyup, tutuklandıktan sonra bunu açıklamış olabilir.

Baron'un belirtilen eşyalarını kopyalarını çıkartıp gerçeklerini başka bir yere naklettireceini düşünmüş ve nakledenler ile anlaşmış olabilir.

Her iki senaryoda da komiser en büyük engeldi. Çünkü Lüpen'in Baronun zaaflarından yararlanacağını biliyordu. Bu sebeple komiserin bir tatile çıkması gerekti. Ancak komiser onu yakalamadan tatilede çıkmayacaktı. Bu sebeple Lüpen kendisini yakalattı.

Benden bu kadar. Smile

Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    arres
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Jan 18, 2007 11:45 am Reply with quoteBack to top

cevaplarını beğenmedim darkgnome... Mad senden daha güzel ve mantıklı cevaplar bekliyorum... Very Happy beni haksız çıkarma lütfen... Evil Laugh

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Jan 18, 2007 3:29 pm Reply with quoteBack to top

Yakalanma olayı darkgnome'un da dediği gibi bir fake sanırım. Güvenlik önlemleri adam yakalandığı için pek bir azalmış olsa gerek. Her türlü Lüpen sırf bunu bile düşünmüş olarak ne kadar yetenekli olduğunu kanıtlıyor gibi (:

Gölge Ustası

PostPosted: Thu Jan 18, 2007 10:11 pm Reply with quoteBack to top

Uydurun birşeyler, eğlenelim demiyorum. Verdiğim bilgilerle sonuca ulaşılabilir. Ulaşılamasa bile plan yapılabilir. Bu arada adamla konuşmuyor, Lüpen imzalı mektup adama ulaştırılıyor.

Darkgnome yine iyi şeyler yazmış, planlar güzel. Hatta bu planlara benzer birşeyler okumuştum kitabın birinde. Yine Lüpen kitabı olabilir. Ama çözüm o şekilde değil. Bu arada baronun malikanesinin etrafı kayalarla çevrili, yürümek bile imkansız. Ulaşım köprüyle sağlanıyor. Yani köprüden geçmeden eşyaları taşımak, kayaların arasından geçirmek zor hatta imkansız olur. Çalınacak eşyaların arasında yemek takımı masası, komidin gibi büyük eşyalar var. Lüpen gibi biri bu değerli eşyaların kayalıklarda zarar görmesini istemez, kendinede yakıştırmaz zaten. Çnceden çalmış olsaydı bile acaba nasıl yapardı?

Yakalandığı için güvenlik önlemlerinin azalacğını düşünmek bencede çok akılıca.

İpucu

Hırsız yapacağı hırsızlığı ev sahibine neden söyler? Ya çok kibirlidir (kaldı ki Lüpende öyle Smile) yada haberi alan ev sahibinin alacağı önlemleri tahmin ediyordur. Baronun karakteri hakkında, hangi durumda ne tür tepkiler vereceğini tahmin edecek kadar bilgi sahibi olabilir.

Frp oynarken, hatta bazen günlük hayatta konuşurken insanlar beni yanlış anlıyorlar. Bunu bilerek yapıyorum. Sonrasında yanlış anladıkları için yalancı olduğumu söylüyorlar. Beni nasıl yanlış anladıklarını anlattığım zamanda birşey söyleyemiyorlar haliyle. Bu onların hatası, benim değil. Bu yüzden konuşurken yada yazarken seçtiğim kelimelere dikkat ediyorum. Bu olaydada buna benzer bir durum söz konusu. Sonra beni yalancılıkla suçlamayın Smile
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailMSN Messenger
    arres
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Jan 18, 2007 11:46 pm Reply with quoteBack to top

Quote:

İpucu

Hırsız yapacağı hırsızlığı ev sahibine neden söyler? Ya çok kibirlidir (kaldı ki Lüpende öyle ) yada haberi alan ev sahibinin alacağı önlemleri tahmin ediyordur. Baronun karakteri hakkında, hangi durumda ne tür tepkiler vereceğini tahmin edecek kadar bilgi sahibi olabilir.

hımm..şimdi bu ipucuna göre benim tahmin yürütmem daha kolay olucak... Very Happy ve sanırım darkgome a katılmak zorunda kalıcam.. Sad yani beğenmediğim cevaba...lüpen barona daha önceden haber verdi çünkü, eşyaları zarar vermeden ve yakalanmadan o şatodan çalamazdı...bu şekilde yerlerinin değişmesini sağladı...buraya kadar belki çözebiliyoruz(çözdük demiyorum)...daha sonra eşyaları çalmış...ama orasını bi başkası bulsun...mesela darkgome. Evil Laugh Evil Laugh Evil Laugh Melek görünümlü Å?eytan

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jan 19, 2007 7:36 am Reply with quoteBack to top

Evet işte şutumu atıyorum...

Arsen'den korkan baron eşyaları güvenli bir yere naklettirmek ister. Bunu bilen Lüpen o gece hapisten kaçar, kılık değiştirip eşyaları taşıyan aracın şöförünün yerine geçer. Hatta taşımaya yardım eder. Kamyona biner ve yüzünde bir gülümsemeyle uzaklaşır.Eşyaları saklar ve hücresine döner.
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteMSN MessengerICQ Number
    Anchorite
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jan 19, 2007 9:47 am Reply with quoteBack to top

Eldeki en önemli verilerden bir tanesi de; Mektupla Arsen Baron'un odasını çok iyi tarif etmiştir. Bunun iki tane sonucu olabilir. Birincisi Arsen en azından bir defa içeriyi görmüştür veya gören bir kişi tanımaktadır, ikincisi ise Baron'a içeriye daha önce girebildiğini mektupla belirtip oranın güvenli olmadığı izlenimini vermiştir.

Ayrıca Baron'nun elindeki eşyaları kimseye göstermediğini biliyoruz, ama kendi de taşımış olmaz eve ilk yerleştiğinde.

CaRNeDuR'un söylediği teori bence çok iyi, yukarıda yazdıklarım sonunda ufak bir ekleme yacağım. Lupen eşyaları orayı zaten ilk koyan kişi olabilir. Ayrıca Baron'nun güvenebileceği çok az sayıda kişi vardır. Birincisi eşyayı ilk taşıyanlar, ikincisi ise eşyalarını çalacak büyük hırsızı yakalayan -dedektif-. Bu kişilerden bir tanesi yerine geçen Lupen, "eşyaları kendim yüklemek zorunda kalacağım" kısmınıda tam olarak yerine getirebilir.

dfunk
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jan 19, 2007 10:32 am Reply with quoteBack to top

Beyler atlamış oldunuz birşey yokmu?Arsen Lüpeni yakalayan müfettiş hırsızlık yapılan yerin yakınında tatilde ve Arsen Lüpen çok iyi bir hırsız olduğu kadar iyi bir kılık değiştirme ustasıdır aynı zamanda Wink
    Efla
    Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Fri Jan 19, 2007 11:08 am Reply with quoteBack to top

Lüpenin peşinde olduğu şeyin eşşalardan ziyade şöhret olduğuna eminim. Peki şuna ne dersiniz. Aslında kendi evini soyulmuş gibi göstererek hırsız karakterine şöhret sağlayan bir Baron... Yani baronla lüpen eynı kişi olabilir.

Ya da belki de lüpen dedektiftir...

Aslıdna bir plan olmadı daha ziyade komplo teorisi.

CaRNeDuR
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jan 19, 2007 11:49 am Reply with quoteBack to top

Evet yorumlara dayanarak ikinci ve daha sağlam teorim.

Lüpen Baron'un doğruca gidip onu yakalayan dedektiften yardım isteyeceğini biliyor dolayısıyla soygun gecesi hapisten kaçar, dedektifi safdışı bırakıp onun kılığına girer. Baronun evine elini kolunu sallayarak girip, Baron'a eşyaları nakletmeyi teklif eder. Eşyalar yüklenirken Baron ile karşılıklı birer kadeh viski içip arabaya biner. İyi niyet dilekleri ile uğurlanır.
    Tam da Arsen Lupen tarzı gibi geldi bana ama durun bakalım.
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteMSN MessengerICQ Number
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jan 19, 2007 3:07 pm Reply with quoteBack to top

Hatta daha ileri gidelim. Arsen Lüpen müfettişi hipnotize etmiş ve bunu yapmasını sağlamıştır. Very Happy

Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum