Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 24
    Dün: 23
    Toplam: 90353

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1271
    Üye: 1
    Toplam: 1272

Şu An Bağlı:
    01 : yxeqivyb

FrpWorld.Com :: View topic - Fallout Serisi!
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Fallout Serisi! View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    diverapo
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Feb 19, 2007 9:32 pm Reply with quoteBack to top

Başlık biraz emir cümlesi oldu ama böylesi daha dikkat çekici oluyor. Arkadaşlar bu günlerde beni öyle bir eski oyunları oynama havası sardıki sormayın. Sonunda kendimi burada buldum. Tabi bu, buradaki arkadaşların sürekli eski oyunlar oynadağını değil, Fallout gibi bir klasiğin, eski fakat hala oynanabilir bir oyun olmasından kaynaklanıyor. Aslına bakarsanız kurduğum cümlemin doğruluğuna ancak sorularıma vereceğiniz cevaplarla inanmam mümkün olacak gibi.

Aradan yaklaşık on yıl geçmiş oyun çıkalı. Aslında tam o sıralarda oyun elime geçmişti fakat pek bir şey anlamayıp rafa kaldırmıştım. Kısmet bugüneymiş. Sormak istediğim oldukça fazla konu var oyun hakkında. O yüzden nereden başlayacağımı tam olarak bilmiyorum ama daha önce turn based dövüş sistemine dayalı bir oyun bitirmediğimi söylerek iyi bir giriş yapmış olurum sanırım. Yani durumum oldukça vahim. Ama eğer sağda solda bahsettiğiniz kadar manyak bir oyunsa, önce Fallout'u sonra Fallout 2'yi bitirmeye kararlıyım.

En iyisi sorularımı oyuna nasıl başladığımı anlatarak sıralamaya çalışayım. Zaten oyunun en başındayımda diyebilirim. Karakter oluşturma konusunda az çok RPG oynamışlığım olduğundan şimdilik fazla sorun çekmedim ama yeri gelmişken;

Soru 1: Oyunda level atladıkça ve karakter geliştikçe Strenght, Endurance vs. ana özelliklerimizi arttıra biliyormuyuz yoksa sadece yan özelliklerimi geliştirebiliyoruz?

Water Chip görevini aldım ve kıçıma yediğim tekmeyle kendimi Vault'ın kapısının önünde farelerle yakın temas içerisinde buldum. Başladık dövüşmeye. Belkide oyun hakkında sormam gereken en önemli konuya geldik. Turn Based Sistemi.

Soru 2: Nedir bu Turn Based sistemi? Aslında sormak istediğim zaten fazla bir seçeneğimin olmaması. Fare yanıma geliyor. Sıra bana geliyor. Zaten ya üç kere bıçak darbesi sallıyorum yada iki kez ateş etme şansım var. Konu sadece fareler değil. Eminim ileride zorlu düşmanlarlada karşılaşacağım fakat sanki çok bir strateji gerektirecek yada plan yapıp "Nasıl indirdim ama dürzüyü? Gerçekten çok zekiceydi" gibi bir cümle kullanamayacakmıyım oyunda? Yani ortada sıra ile kapışacağımız biz sistem duruyorsa, bunun mantıklı hareket edenin karlı çıkacağı, aynı zamanda şans faktörününde etkili olmasını beklerim. Anlayacağınız üzere bu konuda bilgim neredeyse sıfır olduğu için oldukça yardıma ihtiyacım var. Uzun bir soruydu. Devam ediyorum.

Soru 3 biraz karışık. Tamamen soru değil ama format bozulmasın.

Soru 3: Overseer Water Chip'i aramak için Vault 15'in başlangıç olarak uygun bir yer olduğunu söylemişti. Oraya gittim. Asansörden inmek için ipe ihtiyacım olduğunu anladım. Shady Sands'e gittim. İpi buldum. Vault 15'e döndüm. Aşağı indim. Yine indim. Farelerle seviştim. Fakat bir türlü chip'in izine rastlayamadım. Sadece Level 2'de (Living Quarters) asansörün yanında Water bilmemne odası var fakat oradada kapı namına birşey olmadığını görünce oldukça üzüldüm. Tamam, oraya gidince hooppp!! chip kucağıma düşüversin, oyunda bitsin, ne güzelmiş demeyi beklemiyordum ama küçük bir ipucu beklerdim. Belki konu hakkında yardımcı olan çıkar diye vault 13'e dönerken yol üstündeki Shady Sands'e tekrar uğradım. Oradan aldığım bir görevi yaptım. Bu arada barter ile ilgili çok kötü bir şey öğrendim. Kiminle ticaret yaparsam yapayım, benim ona 10'a verdiğim şeyi o bana 5'e veriyor. Bende onun elinde neredeyse hiç bir şeyi kalmayıncaya kadar neyi var neyi yok devamlı alıp satarak her şeyini alabiliyorum. Yani normalde tam tersi olması gerekirdi. Ben ona ucuza, o bana pahalıya satmalıydıki ben onu tamamen tavuğa çeviremeyim. Bu durum hoşuma gitmedi. Düşünsenize daha oyunun başında kimseden parasıyla alamayacağım bir eşya olmadığı anlamına geliyor bu.

Soru 4: Shady Sands'ten Vault 13'e geri dönüp Overseer'e uğradım. Belki yardımcı olur, bir ipucu verir diye yanına gittiğim Overseer bana "Ne geziyonlan? Sana görev vermedikmi biz? Vakit daralıyor oğlum çıldırtma adamı!!!" diye beni fırçalayınca gerçekten çok bozuldum. Fırlatacaktım kafasına takvimide, saatide. Sonra bir baktım Chip'i bulacağım 150 günden kalmış bana 120 küsür gün. şimdi arkadaşlar kalan günler boyunca ben chip'i bulamaz veya konunun devamını sağlayacak bir iş yapamazsam GAME OVER'mı olacak? Süreye bağlı işler yapmayı hiç sevmem. Çünkü ayrıntıyı severim ve oldukça vakit ayrırım. Herşeyi sindiririm. Bu oyunda acelemi etmeliyim. "150 gün azmı lan"!! diyebilirsiniz ama dünya haritasındaki yolculuklar oldukça vakit alıyor.

soru 5: Çldürdüğümüz yaratıklar belli bir süre sonra tekrar geri geliyormu? Lütfen ama lütfen bu soruma hayır diye cevap verin. Çünkü bir oyunda daha nefret ettiğim hiç bir özellik yoktur. Direk olarak oyundan soğumama ve ebediyen o oyuna bakmama ma neden olabilecek bir durumdur. Tüm güzelliklerine rağmen Oblivion'ı bırakmama ve Gothic'e başlamama neden olmuştur bu durum.

Başlangıç için sorularım bunlar. Böyle bir oyun için bu siteden daha iyi bir seçenek olmadığını düşünüyorum ve yardımlarınızı bekliyorum.

şimdi biraz gaz zamanı. Fallout'u seven, ondan vazgeçemeyen, gerçek oyuncu kitlesi diye tabir edilen, nadir ama nadide olan kesim, eminimki benim gibi çoook aşağılardan gelen sesimi işitebilecek tek gruptur. Çff bee!!! Ben bile olsam az çok cevap verirdim böyle bir serzenişe...

Arkadaşlar umuyorumki yazdığım bunca boş satırı başka bir sitenin forumlarına kopyala yapıştır yapmak zorunda kalmayacağım sayenizde. Hepinize şimdiden tek tek teşekkür ediyorum.

Edit: Bu bölüm altında tüm başlıkların kısaca oyun ismi olarak geçmesinin daha hoş olacağı düşünülüp başlığın ismi buna uygun olarak değiştirilmiştir...
    Back to top View user's profileSend private message
    Ao
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Feb 19, 2007 10:23 pm Reply with quoteBack to top

Cevap 1:Onlar gelişmiyor seviye atladıkça ama Brotherhood Of Steel di galiba örgütün adı onların basede ameliyatla yükseltiyorsun

Cevap 2:Turn based sistem ama Agility Action Pointini etkiliyo 10 ise 10 action puanın oluyor ve her silahın ve hareketin belli bir action point götürdüğünü görürsün ona göre taktikler yapsan iyi olur.

Cevap 3:Chipin nerede olduğunu söylesem olmaz kusura bakma büyü bozulur ama yakında ipuçları gelir merak etme.Herşeyini alıyorsun ama bazen kabul etmiyor emin ol bartera bile yanaşmıyorlar

Cevao 4:Eğer 20 gün kalana kadar bulamazsan beni bul söylerim sana yerini Smile ama bence oyna o zamana kadar ve çalış denemeden olurmu

Cevap 5:Yok merak etme gelmiyor sadece bir yerde geliyor oradada mantıklı bir olayla geliyor zaten aynı yaratıklar değil farklı.

<div>I am the Alpha and the Omega, the first and the last, the beginning and the end, the A and the Z, the one who is, the one who was, and the one who is coming, the Almighty, the Ruler of All.</div><br>
    SacoKhan
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Mon Feb 19, 2007 11:31 pm Reply with quoteBack to top

Action Point denen olay bi turnde yapabilmeniçin verilen puan. Sana kaç puan veriyosa o puana göre takılıyosun. Ayrıca yapamazsan oyun bitmiyo sadece ana görevi yapamamış oluyosun...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Feb 20, 2007 5:58 am Reply with quoteBack to top

fallout oyununda kullanılan S.P.E.C.I.A.L. sistemi hakkında bilgi edinmek için, masaüstü kurallarını içeren kaynağı indirmeni öneririm. O zaman işin mekanik kısmını daha iyi anlarsın.

Ama şunu söyliyim, burda folaut süfer diyen kimse, oyunu sisteminden, turn-based olmasından sevmiş değil. önemli olan konunun akışı, anlık diyaloglar, atmosfer, vs... yani aslında bi oyunu oyun yapan esas şeyler.

yoksa sistem dediin nedir, atılan 3-5 zar.

BaÅ?büyücü

PostPosted: Tue Feb 20, 2007 8:59 am Reply with quoteBack to top

4.Aslında farkettiysen insanlardan diğer bölgelerin yerlerini öğrenebiliyorsun.O bölgelere yönel sor soruştur. Çalışan bilgisayarlar bulursun kimi yerlerde onlarıda incelemeye dikkat et.Genellikle Science skill'i isterler ama faydalı şeyler öğrenebilirsin.

Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Feb 20, 2007 10:48 am Reply with quoteBack to top

1. Hayır gelişmiyor. Ancak Brotherhood of steel taraflarında bir yerde hepsine +1 ekleyebiliyorsun. Oyunun başında yarattığın karakter bu yüzden çok önemli. Bu arada 10'un üstünde özellikler bir işe yaramıyor. Yani 10 olan özelliğin varsa geçmiş olsun. Fakat üzülme 1. oyun çokta zor değil.

2. Yakın silahlarından ziyade, menzilli küçük silahlara yönelirsen taktikler daha zevkli oluyor. Bir kaç örnek vereyim.
    - Yakın dövüş karakterin varsa psyco alıpta dalman senin psikopat gibi karşındakini dövmeni sağlıyor.
    - Oyunun başında seçtiğin (yetenek)traits'e göre taktiğin değişecektir. Mesela night person isen karanlığı beklersin, heavy handed aldıysan yakın dövüşe yönelirsin, finess aldıysan nişancı tüfekleri ile uzaktan uzaktan indirirsin yada fast shot ile birlikte büyük silahlar yada taramalılar çok can yakar. Hatta good natured olayları sadece konuşarak çözen karakter yarattıysan sana bir nebze artı verebileceği gibi sadece saklanrakta oyunu bazı yerler hariç götürebilirsin. Karizmatik karakter ile kalabalık bir gruptaki bir lider yada karizmayı boş vererek tek başına takılan süper güçte olabilirsin. Bütün bu özelliklere ve senin skillerdeki ilerleyişine göre, yeni özelliklerin açıldığınıda düşünecek olursak, karakterine yönelik taktik dahi bol bol var.
    - Nişan alma taktikleri ile karşındakinin zayıflıklarına saldırı vardır mesela. Bacağa ateş etme sonrası critical ile adamı yavaşlatır hatta yerine mıhlarsın. Gözde bir critikal ile adamı kör edersin. çift elle kullanılan bir silah kullananın koluna ateş edince silahını kullanmasını engeleyebilir yada daha kötü kullanmasını sağlayabilirsin. Kafaya yapacağın saldırı ise onun yeri öpmesini sağlayabilir.

3. Falloutta bazı özellikler var. Mesela Science. O özellik orada boşuna durmuyor. Eğer etrafta bir bilgisayar var ise ondan bilgi almanı sağlıyor. Ayrıca her gittiğin şehirde diğer insanlara çevre şehirler hakkında soru sormanı tavsiye ederim. Fallout oldukça çok hayal kırıklığı yaşayacağın bir oyun. Icewind dale gibi hikayenin seni yönlendirdiği bir oyun değil.

Hadi ya bak ben oyunu bitirdim barter'ı fark etmemiştim. Bu oyunda ne kadar çok süpriz var aslında. Barterdaki gibi tip hataları (Tabi hataysa) oyun için çıkartılmış düzeltme paketleri ile giderebilirsin.

4. Olay süreye bakıyor ama zamanı uzatmak yada haritada daha hızlı hareket edebilmen için yollar var.

Fallout 2, Fallout 1 den daha güzel aslında. Ancak daha zor ve zahmetli. Bazı takıldığın konularda ise tam çözümlere bakabilirsin. Tam çözümsüz 10 vakte kadar bitireceğine tam çözümle 2 vakte bitirebilirsin. Tabi görceğin şey daha az ama tıkandığın yerde bırakmaktan çok daha iyi.

Ao
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Feb 20, 2007 11:03 am Reply with quoteBack to top

Ayrıca Fallout 2 de davranışların (iyi olarak kötü olarak) ve cinsiyetindeki farklılık değişik şeyler görmeni sağlıyor hepside birbirinden güzel ama tavsiyem Fallout 2 oynarım diyorsan Fallout 1 den sonra Patch siz oynama o kadar salak salak hatalar varki patchli oynayınca fark ettiğin hikayeyi etkileyen hatalar bile çıkıyor Mad

<div>I am the Alpha and the Omega, the first and the last, the beginning and the end, the A and the Z, the one who is, the one who was, and the one who is coming, the Almighty, the Ruler of All.</div><br>
    diverapo
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Feb 20, 2007 10:37 pm Reply with quoteBack to top

Arkadaşlar verdiğiniz uzun uzun cevaplar için gerçekten teşekkür ederim. O zaman ben kaldığım yerden devam edeyim. Shady Sands'de şehrin güneyinde bulunan bir yerleşim biriminden bahsetmişlerdi. Sanırım yolculuğun devamı için uygun bir yer. Bilgisayar olayına gelince şunu merak ettim. Çzellikle vault'larda oldukça fazla bilgisayar var. Aslına bakarsanız bir çoğunda Science skill'imi kullanmayı denedim ama bir sonuç elde edemedim. Bozuk olanlardada tabiki repair skill'imi kullanmaya çalıştım. Hiç biri çalışmadı. Tabi oyunun başında olduğum için çalışmamalarını yadırgamadım. Yani bilgi almaya elverişli PC'lerin görünümünde diğerlerine göre bir farklılık varmı acaba? Yoksa da çok önemli değil. Tek tek denerim karşıma çıkan tüm PC'leri. Oyun oynarken her taşın altını incelemeyi severim.

Bu arada aslında yukarıda belirtmeyi unutmuştum ama siz hassaslığı elinizden düşürmemişsiniz. Yani cevapları okurken güm diye "Water Chip şu şehirde büyük kayanın altındaki gizli dolapta. Anahtarıda sakat adamın bastonunun kır. Onun içinde. Hadi bakalım iyisin, sayemde oyunuda hemencik bitirebileceksin." gibi bir şeyle karşılaşsam ister istemez okuyabilirdim ve dediklerinizi yapmadan oyunu tekrar örümcek ağlı raflara fırlatabilirdim. Gerçi şimdiye kadar yazdıklarınızdan oyunun chip'i bulmakla bitmeyeceği ve epey bir dallanıp budaklanacağı anlaşılıyor. Zaten zevkli olması içinde böyle olmalı. Bu konudada hepinize özellikle teşekkür ediyorum.

Birde sormak istediğim şu. Daha öncede söylediğim gibi süreye bağlı görev yapmayı sevmiyorum. Chip görevini hallettikten sonra beni yine süreli görevlermi bekliyor, yoksa rahat rahat görevler yapabilecekmiyim?

Son olarak şunu merak ediyorum. Siz bu oyunları yıllar önce oynadınız. Hala seviyor ve belkide hala haklı olarak arada bir Fallout takılıyor olabilirsiniz. Hiç bir oyunun bunların tadını vermediğini söylediğinizi duyar gibiyim. Peki şimdi neler oynuyorsunuz? En azından o tada yaklaşabilmek için.
    chosen
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Feb 20, 2007 10:40 pm Reply with quoteBack to top

Çoğu Fallout oyuncusu hala Fallout oynuyor ve yenisini bekliyor. Yani tadı yakalayamadık derken ciddi çoğu kişi...

görüş ve saygılarımla...

Forum Yöneticisi

PostPosted: Wed Feb 21, 2007 12:40 am Reply with quoteBack to top

önerim Baldur's Gate'i denemen...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Feb 21, 2007 5:55 am Reply with quoteBack to top

fallout, yeniden oynanabilirliği çok yüksek bir oyun. statların dağılımı, aldığın perkler ve kendine biçtiğin rol neticesinde her oynayışında farklı tatlar yakalıyosun. şu anda hala fallout oynamıyorum tabi; ama şunu söyliyim ki falloutun verdiği tadı belki biraz planescape torment'te yakalayabilirsin, ondan aldığın zewk, karakteri nasıl yarattığına göre değişir ama.

fallout ise öyle bir oyun ki her tür karaktere yer var.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Feb 21, 2007 9:00 am Reply with quoteBack to top

Gerçi son zamanalarda pek oyun oynamıyorum ama arada açtığım oyunu söyleyecek olursam biraz geç kaldım ama Fallout tactics. Fallout 3 gelecek diye bir duyum aldım. Bekliyorum bakalım ne olacak.

Ao
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Feb 21, 2007 9:27 am Reply with quoteBack to top

Fallout 3 2008 gibi gelecek ama maalesef eski tadı verirmi şüpheli tarzı tamamiyle değiştirmişler zaten yapan firma Bethesda First Person görüntüler olacağını söylemişti.Fallouta en çok benzeyen oyun ''Arcanum'' dur zaten yapan adamların çoğuda Falloutun yapımcıları kesinlikle oyna derim. Smile

erethan
    BaÅ?büyücü

PostPosted: Wed Feb 21, 2007 9:04 pm Reply with quoteBack to top

Çok oyun oynarımda.Fallout başka birşeydir,onun gibisini oynamadım bir daha,kendisinide defalarca bitirdim elbette bu arada.Ama blackisle rpg'lerinden devam et derim bende.Birde Fallout Tactics vardır tavsiye etmem,Fallout değildir kendisi.

Bashall
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Feb 28, 2007 1:32 pm Reply with quoteBack to top

Soruyu burda sormak doğrumu bilmiyorum ama ben Fallout yüzü görnüş birisi değilim.Hayırlısıyla bu yazı çokta iyi olmayan bi bilgisayarın yanında geçireceğim için Fallout, Diablo gibi oyunları oynamak istiyorum orda.
    Sorum şu, tabi bilenler için,
    Dofus diye bir online oyunu çoğunuz duymuş ve ucundan tatmışsınızdır heralde.Onun sistemiyle Fallout ın sistemi aynımı?Kendimi şimdiden hazırlamak istiyorum Fallout a.Sonra hayal kırıklığı olmasın diye =)

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum