Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 14
    Dün: 23
    Toplam: 90343

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1428
    Üye: 2
    Toplam: 1430

Şu An Bağlı:
    01 : ywyquki
    02 : ibocaju

FrpWorld.Com :: View topic - FRPWORLD`de Saygı ve Seviye Tartışmaları !
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

FRPWORLD`de Saygı ve Seviye Tartışmaları ! View next topic
    View previous topic
    Post new topicThis topic is locked: you cannot edit posts or make replies.
    Author Message
    Lixer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Apr 16, 2007 10:09 pm Reply with quoteBack to top

Konuyu dağıtmamak için yeni başlık açmayı uygun buldum. Zaten uzun süredir konuşmak istediğim bir konuydu. Sıkılmadan okursunuz umarım.

Gabriell-The-Sorcerer wrote:
    Marveloth wrote:

Ben sanal ortamda, forumlarda ve msnde tartıştığım insanları npc den başka birşey yerine koymam. Buna gün gelip de realde tanışana kadar herkez dahildir. Ciddiye almam yani benim için dday de kestiğim dreanei dan farkınız yok.

Bundan daha saygısız ve seviyesiz bir mesaj yazılabilir mi merak ediyorum açıkçası.Sanırım bunun cevabını bir sonraki mesajında hep birlikte görücez.

Buranın da şu "seviye, saygı" olaylarına bitiyorum. Marveloth haksız mı? Hepimiz sanal karakter değilmiyiz ki? Ben sanal bir karakterim, siz de öylesiniz. Dışarıdan tanışan insanlar da var elbet aramızda ancak arkadaş ta onu belirtmiş, dışarıdan tanışana kadar birini sanal karakter olarak görecekmiş. Haklı da... Bunda alınacak birşey var mı? Sadece önceki mesajlarındaki aşağılarcasına tavrı yüzünden saygı ve seviyeyi belirlemek doğru değil gibime geliyor.

Neyse ki konum Marveloth yada Gabriell-The-Sorcerer değil. Zaten ikisini de tanımam, bilmem. Konuşmak istediğim konu saygı ve seviye...

- Kim belirliyor bu seviyeyi?

- Saygı ile samimiyetin sınırı nedir?

- Bir frp forumunda saygılı olmak zorundamıdır herkes?

- Birisi saygısızlık etmediğini düşünüyor, bir başkası da ettiğini düşünüyor olabilir. Nasıl ki biriniz babasının önünde ayaklarını uzatabiliyor ve birşey olmuyorsa, bir diğerinin babasının "napıyosun lan eşşek sıpası indir bacaklarını" diyebileceği gibi. Hakikaten nedir saygı?

- Bu saygı nedirden başka, saygı kişiye mi olmalıdır yoksa onun fikirlerine mi? Sürekli saygıdan bahsedecek kadar medeni isek saygı olayının fikirlere olduğunu bilemiyormuyuz? Sadece birey olduğu için herkes saygıyı hak eder mi?

- Forum ve gerçek dünyayı bir mi tutuyoruz? Bir tutmak sağlıklı birşey mi sizce? Sanal ortamdan sınırsız yalanlar yayılırken hem de... Çyleyse gerçek dünyannı kurallarını uygulama çabası neden? Sadece takılsak olmaz mı?

- Bir şeylere yanlış yada bilmeden konuştuktan sonra başkasına saygılı ol deme hakkımız var mı?

-----------------------------------

Bu konularda fikirlerinizi merak ediyorum.

Benim frpworld hakkındaki analizim gayet kesindir. Burada sürekli olarak beklenen saygının ve sevginin açıklaması sanırım şu olabilir :

- Evet FRP konusunda yetersizim, ancak kendimi geliştirecek sabra da sahip değilim. Doğrudur, bu siteye FRP`yi daha iyi öğrenmeye geldim ancak öğrenmek te zor iş be hacı. Bu yüzden efendice takılalım ki namımız yürüsün! FRP bilmek önemli değil zaten maksat muhabbet.

Evet sanırım büyük çoğunluğunuzun düşüncesi budur. Elbetteki reddedenler olacaktır. Büyük ihtimalle bunu ilk reddedenler bu düşünceye en yakın olanlar olacaktır ve dediğim gibi düşünmeyenler zaten bu mesajı kaale alıp cevap dahi vermeyeceklerdir o ayrı konu.

Ancak bu kadar büyük bir FRP potansiyeline sahip bir sitenin böylesi "liseli aşıklar" triplerinde kendi kendini defalarca bitirmesini de yüreğim kaldırmıyor.

Birisi samimiyetle ve eğlenerek neşeli bir başlık açar tepki şudur :

- Biraz daha seviyeni takınmanı öneririm!

Ancak bu başlığı açan kişi tanıdıkları birisi ise şöyle olur :

- Puhahaha abi süpersin!

--------------------------------

Bir başkası sert bir cevap verir. Tepki şöyledir :

-Saygısız!

Gerçekten saygısız olabilir bunu kabul edebilirim. Ancak benzer cevabı sitenin admini, moderatörü yada kalifiye bir elemanı verdiğinde ise :

- XXX haklı, böyle konuşamazsın!

Cidden bu biraz yanlılık olmuyor mu? Elbette ki insanların arkadaşları, sevdikleri yada başkalarından daha önem verdikleri insanlar olabilir. Bunlara karşı tepkileri de yanlı olabilir. Ancak bunun foruma yansıtıldığında fark edilmediğini mi sanıyorsunuz? Eğer öyleyse fena halde yanıldığınızı MAALESEF söylemek zorundayım.

Frpworld`de bu anlattıklarım doğrultusunda bariz bir "taraf tutuculuk" mevcut ve bu, bu siteden çok şey götürüyor. Sırf bu ve benzeri durumlardan ötürü siteden ayrılan kişi sayısı kaç? 10-20-50?

Sayı önemli değildir, belirli prensipler vardır elbette ve bu prensiplere göre gerekirse siteden 1123213412 kişi gider.. Bu prensiplere sırt dayamak ta güzel ve gerekli birşeydir. Ancak bu prensipler MAALESEF sabit olmayan bir temel üzerinde duruyyor. Ve verdiğim örneklerde gösterdiğim gibi herkese karşı aynı netlikte ve süratte işlemiyor.

Ve bu işleyişin iki tarafında da bulunduğum için bu kadar kesin konuşabiliyorum. Her kim ki "bu dediğin doğru değildir arkadaş" derse bir sonraki mesajımda çok net bir biçimde bu işleyişi size ispatlayabilirim.

---------------------------------------

Hepsini bir kenara bırakırsak kendi adıma defalarca kez Frpworld yönetiminin tarafını tutmuşumdur. Zaten aşırı lawful bir insan olarak var olan sistemlerden yanayımdır (yobazlığa varan derecede). Bu yüzden daima yöneticilerin kurallarında haklı olduklarını düşünür ve savunurum. Çzellikle de adminlerin. Çünkü admin demek o site demektir ve sanal ortamda üyelerin yaptırım gücü yoktur. Yani bir başkanı gerekirse sopa ile döve döve kürsüden indirirsiniz ancak siteyi adminin elinden alma şansınız yoktur. Bu yüzden bas bas bağırmak ta en iyi ihtimalle zaman kaybıdır.

O halde "niye yazıyosun len ukela herif" diyenler olabilir.

Cevabım da şu olacaktır :

Ne istediğinize ve neyi, ne yöntemle yaptığınıza karar verip daha stabil bir ortam hazırlayabilirseniz Frpworld daha iyi bir yer olabilir. Eş dost ilişkileri ile yürüdüğü sürece ülkemizin, günümüzde içinde bulunduğu dengesiz durumdan kurtulmak mümkün olmayacaktır.

Bunu bir düşünün derim. Dost acı söylermiş...

Idea

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Apr 16, 2007 11:20 pm Reply with quoteBack to top

Sanal alemde bana yapılanları fazla kafama takmam. Bunu sana da defalarca yüzyüzeyken demişimdir lixer, sanal alemde bana yapılan hakaretlere, davranışları takmam, umursamam. Forumlarda olan şeylerden dolayı ne diye kafamı takayım, üzülüyüm ya da hırs yapıp karşı saldıraya geçeyim.Bunu yapanlarıda hiç anlayamadım.

Saygılı olmak derken, herkes saygılı olmak zorunda değil midir? Olmalıdır bence. Fikirlere, şakalara, yazılanlara karşı belli bir tolerans gösterilmeli ancak kişiyi utandıracak, yerden yere vuracak kadarda saygısızlık yapılmamalı. Sen bana o kadar samimi olmadığımız zamanlarda bile o kadar laf ettin ben kızdım mı yada sözle saldırdım mı? hayır. neden? eziklikten yada yalakalıktan değil. Umursamadım. Gerçek hayatta zaten yeteri kadar stres yaşıyorum, bunalıyorum. Birde sanal ortamda mı kendimi kasacam.

Bende sınavlar bittikten sonra Frpworld sitesi size neyi ifade ediyor gibi bir başlık açacaktım ama gerek kalmadı sanırım.

- Evet FRP konusunda yetersizim, ancak kendimi geliştirecek sabra da sahip değilim. Doğrudur, bu siteye FRP`yi daha iyi öğrenmeye geldim ancak öğrenmek te zor iş be hacı. Bu yüzden efendice takılalım ki namımız yürüsün! FRP bilmek önemli değil zaten maksat muhabbet.

dediğin bu cümleye gelince. Kendi açımdan söylemem gerekirse bu zamana kadar frp yi sadece kitaplardan tanıdım, öğrendim. çünkü geldiğim yerde masaüstü oyunları diye birşey duyulmuş değildi zaten. kendimizi geliştirecek materyal bulmak imkansızdı. kitaplarıda internetten sipariş ediyorduk. Çzet olarak; yorum yazmasamda okuyorum başlıkları. O başlıklara işin ustaları yorum yaptıktan sonra benim yorum yapmam saçma olur.
    Benim bu siteye giriş amacım öyle genelin zannettiği gibi geyik değil. Çğrenmek. Çğrenirkende niye eğlenmeyim. Frp ile ilgilenen insanlarla ortak bir eğlenceyi paylaşmak daha çok hoşuma gidiyor. Ve farketmesekte aslında hepmizin bir seviyesi, birbirimize karşı bir saygısı var.

Taraf tutuculuk konusunda senin yazdıklarına ekleyecek birşeyim yok. Farkında olmak yeter benim için.

Asla lawful bir insan değilim. Olmakta istemem.

Kötü olmak seni geri getirir mi acaba...

Last edited by aransayes on Mon Apr 16, 2007 11:32 pm; edited 1 time in total
    Back to top View user's profileSend private message
    SacoKhan
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Mon Apr 16, 2007 11:23 pm Reply with quoteBack to top

O zaman ben cevaplandırabildiğim kadar başlayayım...

- Kim belirliyor sorusunu cidden soruyorsan bunu ben cevaplandıramam. O yüzden cevap verecek bir durumum yok. İllaki birisi belirlerse mi uyacaksın?

-Saygının sınırı karşıdakini kıracak kadar olan tavrın bir aşağısıdır. Yani bir insanı kırmadan yaptığın her hareket saygı klasmanına girer. Samimiyeti kendiniz ve ilişkide olduğunuz kişiyle belirlersiniz, orası size kalmış.

-Bir frp ortamında değil her ortamda saygılı olmak zorundadır insan. Sonuçta burada ortak bir hobi sayesinde birlikteyiz ve geri kalan herşey normal. Yani ortak hobi yüzünden saygısızlık yapma hakkını kazanmıyor kimse.

-Birisi saygısızlık etmediğini düşünüp diğeri düşünmüyorsa ortada iyi niyet söz konusudur. Karşıdaki alınmışsa gayet konuşarak anlaşabilirler. Bu her türlü durumda mevcuttur; insanlar konuşa konuşa...

-Saygı hem kişiye hem fikirlerine olmalıdır. Bunlar zaten ayrı ayrı konular. Mesela büyüklere saygı, farklı düşüncesi olanlara saygı falan gibi vs. gider bu. Ve sadece birey olduğu için bir kişi saygıyı hak eder. Yani vasıfsız bir insanı aşağılamak, ezmek görüp görebileceğim en aşağılık, en pislik tavırlardan biridir.

-Sen foruma girdiğin zaman gerçek dünyadan kopuyor musun? Bu sitede yazdıkların boyunca ben öyle bir izlenim göremedim, o yüzden bu soruyu senin sormana şaşırdım. Sanal ortam yalanlarına bir şey demek istemiyorum cidden. Sadece takılsak olmaz mı? Olur, gayet olur ama o zaman niye frp sitesine geliyoruz? Madem sadece takılmak istiyoruz o zaman öylesine bir site açalım. Senin bu siteye gelme amacın nedir? Ayrıca frp konusunda takılmak istiyorum diyorsan da burada senin gibi daha bir çok insan var ve onlara saygılı davrandığın sürece istediğini yap. Saygı bir bakıma özgürlüğün bir parçası oluyor, hani başkalarının özgürlüğüne tecavüz etmeden yapılan her şey hesabı...

-Bu sorunu anlamadım, biz mi yanlış ya da bilmeden konuşuyoruz yoksa karşıdaki mi? O yüzden ben bu soruyu pas geçeyim.

------------------------------

Fikirlere gelecek olursak, açıkçası herhangi bir sosyal ortamda saygılı olmak zorundayız. Başkasını rahatsız etmediğin, sebepsiz yere aşağılamadığın sürece istediğimiz kadar takılabiliriz. FRP bilgisi falan önemli değil, zaten bilmeyip konuşsak da birisi bizi düzgün bir biçimde düzelltiği sürece sorun yok. Çğrenmiş oluyoruz böylece. Zaten frp sitelerine girme sebeplerimizden biri de budur, herkesin geçmişi gözüküyor zaten eski başlıklarda nerden nereye gelmişiz onu da görebiliriz böylece.

----------------------------------------------------------

FRPWorld'ün çalışmaları zaten her zaman sürmektedir, stabil olmak için. Stabillik anlayışı farklı ama, zaten unutulan bir şey vardır ki; "değişmeyen bir şey varsa o da değişimin kendisidir". Bu yüzden devamlı yeni düzenlere, yeni kişilere ayak uydurmaya çalışır herkes. FRPWorld de bunu yapıyor zaten. Çizgide kalmaya çalışmak denen bir şey yalan zaten, kimse, hiçbirşey çizgisinde kalamaz.

---------------------------------------------------

FRPWorld'ün eş dost ilişkileriyle yürüdüğünü düşünmüyorum zaten bunun böyle olmadığını çok yakın olayları göz önüne alarak söyleyebiliriz.

-----------------------------------

"Niye yazıyorsun len ukala herif" özeleştirisine diyecek bir şeyim yok açıkçası, eğer alınmazsan ben de açıkçası böyle bir başlığı açacak son kişilerden biri olarak gördüğümü söylemek isterim. Aynı zamanda dost acı söyler lafını sen zaten o lafından iki cümle önce çürütmüşsün. Wink

Umarım biraz açıklayıcı olabilmişimdir.

Saygılarımla...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Apr 17, 2007 12:02 am Reply with quoteBack to top

valla dostum çok uzun bir mesaj yazdığın için tek bir cevap yazmakta güçlük çektim.Ancak söyleyeceğim şeyler var,o yüzden söylediklerini bölümlere ayırarak cevaplıyorum;

Lixer wrote:

Buranın da şu "seviye, saygı" olaylarına bitiyorum. Marveloth haksız mı? Hepimiz sanal karakter değilmiyiz ki? Ben sanal bir karakterim, siz de öylesiniz. Dışarıdan tanışan insanlar da var elbet aramızda ancak arkadaş ta onu belirtmiş, dışarıdan tanışana kadar birini sanal karakter olarak görecekmiş. Haklı da... Bunda alınacak birşey var mı? Sadece önceki mesajlarındaki aşağılarcasına tavrı yüzünden saygı ve seviyeyi belirlemek doğru değil gibime geliyor.

Bunu izah etmenin yolları vardır dostum."gerçek hayatta tanışana kadar benim için sadece sanal karakterler gibisiniz" demek farklı, "Ciddiye almam yani benim için dday de kestiğim dreanei dan farkınız yok." demek farklı.Bir insana "kıyafetin yakışmamış" demekle "ömrü hayatımda bu kadar kötü giyinen bir insan görmedim" demek arasındaki fark gibi.

Quote:

TDK sözlüğünde saygı şöyle geçer;
    -Başkalarını rahatsız etmekten çekinme duygusu
    Bu tanımdan yola çıkarak saygı ve samimiyetin ayrımını yapabiliriz.Samimi olduğun bir insanın rahatsız olma sınırlarını bilirsin ve buna göre davranırsın.Samimiyetin olmayan insanlarda bundan emin olamayacağın için daha temkinli davranman gerekir.
    Saygının sınırını anlamayı şöyle düşünebilirsin; ne kadar yüksek sesle konuşursam bu normal sayılabilir?Hangi seviyeyi aşarsam bu artık bağırmaya girer?Saygının sınırını çizmek de böyle birşey.

Quote:

Bunu frp forumuna indirgemen baştan yanlış zaten.Hadi sadece forum desen yine bir yere kadar.Frp forumlarının diğer forumlardan farkı yoktur;teması dışında.Peki forumlarda saygılı olmak gerekir mi diye değiştirelim;yine evet.Çünkü konuyu forum,chat sayfası,kahve,gazino,sokak,disko diye ayırmak da yanlış olur.Bütün sosyal mekanlarda geçerlidir saygı kavramı."Olmak zorunda mıyız" diye soruyorsan,kimse hiç bir şeyi yapmak zorunda değildir.Dilediğin gibi davranabilirsin ancak ona göre karşılık alırsın."Ben saygı diye bir şey tanımam,höööyt ulan canımın istediğini yaparım" diyorsan,sert tepki gördüğünde şaşırmaman gerekir.

Quote:
    - Birisi saygısızlık etmediğini düşünüyor, bir başkası da ettiğini düşünüyor olabilir. Nasıl ki biriniz babasının önünde ayaklarını uzatabiliyor ve birşey olmuyorsa, bir diğerinin babasının "napıyosun lan eşşek sıpası indir bacaklarını" diyebileceği gibi. Hakikaten nedir saygı?

Saygı zaten bireylere duyulur.Yani her insana aynı tavrı sergileyemezsin,karşındaki bireye göre,tutumun da değişmelidir.Yine senin örneğinden devam edersek;ayak uzatılmasından rahatsız olan bir babanın karşısında ayağını uzatmazsın.Başka zaman canın ne yapmak istiyorsa onu yao.Başka bir baba da yemek esnasında sofradan kalkılmasından hoşlanmaz,sen de sıkar dişini yemeğin bitene kadar oturursun.Bu o adama saygı duymaktır.Aynı bazı bayan hristiyan turistlerin Sultan Ahmed Cami'sini gezerken başlarını kapatmaları gibi.Bu da saygıdır.

Quote:
    - Bu saygı nedirden başka, saygı kişiye mi olmalıdır yoksa onun fikirlerine mi? Sürekli saygıdan bahsedecek kadar medeni isek saygı olayının fikirlere olduğunu bilemiyormuyuz? Sadece birey olduğu için herkes saygıyı hak eder mi?

Saygının dereceleri vardır.Bu senin dünyaya bakış açına göre değişir.Bazıları sadece zeki insana saygı duyar.Bazıları bütün insanlara saygı duyar.Bazıları bütün canlılara saygı guyar.Bazıları bütün varlıklara saygı duyar.Bunun derecelendirmesini kendi içinde yaparsın.

Quote:
    - Forum ve gerçek dünyayı bir mi tutuyoruz? Bir tutmak sağlıklı birşey mi sizce? Sanal ortamdan sınırsız yalanlar yayılırken hem de... Çyleyse gerçek dünyannı kurallarını uygulama çabası neden? Sadece takılsak olmaz mı?

Aslında kendi cevabını kendin vermişsin.Normal dünyada saygısız bir insanı döver möver bi şekilde yola getirirsin,olayı bir şekilde halledersin.Ancak burası sanal dünya,bunların hiç birini yapamayacağın için,kontrolü baştan sağlamalısın,yoksa ipin ucu kaçar ve asla toplayamazsın.Saygıdan bahsederken bile sınırlarını nasıl çizeceğimizi soruyorsun.Saygı kurallarının dikkate alınmadığı bir yerde kontrolü nasıl sağlayabilirsin?Sınırları nasıl çizebilirsin?Saygı bile kişiden kişiye göre değişir diyosun,o zaman "sadece takılmak" tanımını nasıl ele alacağız.Diyelim ki ben çok küfür eden bir insanım,madem bu forumda sadece takılıyoruz,ağzıma geleni söylesem doğru olur mu?Benim sadece takılmaktan anladığım budur belki.Ya da başka birisi insanlarla dalga geçmekten zevk alıyordur.Adama bir bakarsın,100 mesajının 80 tanesi "len gözlüklü,şişşşşt dört göz" ,"ulan var ya senin kadar şişko adam görmedim,kaç kilosun olum sen" "sizin gibi boş kafalı salaklarla uğraşmaktan nefret ediyorum" "bana bak kızdırma beni,gelirsem oraya .......... ,beni sakarya'da herkes tanır,adım Hamdi" gibi abuk sabuk mesajlardır.Sınırları çizmezsek bunun önüne nasıl geçebilirsin?

Sanırım söylediğin şeylere kendi düşüncelerim doğrultusunda cevaplar vermeyi başardım.FRPWORLD sitesi hakkında yaptığın analize bir şey diyemem çünkü ben daha yeniyim biliyorsunuz.Zaman içinde bu konuda söyleyebileceğim daha çok şey olacaktır.Ama üyelerin geneli hakkında yaptığın analize dahil olmadığımı söyleyebilirim.Evet masaüstü henüz hiç oynamadım ama amacım öğrenmek.Konuşup durayım da namım yürüsün derdinde değilim.Sadece izlemek için bile olsa oyunlara katılmak için can atıyorum.
    İşte söyleyeceklerimin hepsi bu kadar.Bayaa konuştum sanırım Cool

Efla
    Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Tue Apr 17, 2007 12:41 am Reply with quoteBack to top

Başlık en azından yıkıcı bir başlık olmamış bunun için teşekkür ediyorum.

Çncelikle şu sanal kişilik meselesine biraz değineyim:
    Sanal bir ilişkinin gerçek alamdai yüzyüze bir ilişkiden farklı olduğu açık. Fakat benim gözümde farkeden iletişimin kendisi değil yöntemidir. Yani birinde ses görüntü ve temas vesaire gibi öğeler kullanılırken birinde daha dijital ve veriye yönelik bir iletişim söz konusudur. Fakat bu konuşulan şeyin ne olduğunu etkilemez nasıl konuşulduğunu etkiler. Kişilerin sanal olarak adlandırılması da yanlış anlaşılmamalı hatta sanal kişilik demek biraz yanlış olabilir. Belki de doğru sözcük "gerçek kişilerin sanal yansılmaları" olur. Ki bu da büsbütün sanal bir kişilikten çok farklıdır. Karşınızdaki hala insandır bir chat botu değil. En önemlisi deözellikle frpworld için o kişiler yüzyüze de görüşebileceğiniz gerçek anlamda da arkadaş olabileceğiniz kişilerdir.

Sorular her zaman sorulur. Bir soru sorulduğunda iki amacı olabilir. İlki öğrenmektir. Meraktan ya da öğrenme isteğinden sorulmuştur ki bu benim takdir ettiğim soru biçimidir. Diğeri ise birşeyleri ispatlamak için sorulur. Kimi zaman karşı arafın bildiğini/bilmediğini. ispatlamak için. Birşeyin yanlış ya da doğru olduğunu ispatlamak vesaire.

Sorularn ilk tip sorulardan olduğunu varsayarak cevap vermeye çalışayım:

Seviyeyi kim belirliyorun cevabı aslında kesin değil. Kep de kesin olamaz zira belki de "toplumdaki seviyeyi kim belirliyor?" sorusunun cevabıyla aynı. Her ne kadar sanal olsa da frpworld bir kişiler toplulğudur. Ve seviye zamanla kendini belli etmiştir. Yönetimin görevi ise bunu ayarlamaktır.

Saygı ile samimiyetin sınırını tartışmak ancak saygıyla samiiyetin birbiriyle çeliştiği durumlarda mümkündür. Zira insan hem son derece saygılı hem de samimi olabilir birisine karşı. Çeliştiği durumlarda ise sitedeki üyeler bir topluluk olduğundan topluluğun kurallarna göre hareket edilir. Yani saygı sınırının aşılmaması esastır. Samimiyet kişiler arasındandır ve bir çelişme sözkonusuysa zaten gösterilmesi de kişisel yoldan olamlıdır kanaatindeyim.

"Bir frp forumunda herkes saygılı olmak zorunda mıdır herkes?" bu sorunun cevabı benim için epeyce net. Evet! İnsanların birbiriyle iletişim kurduğu her yerde insanlar birbirine karşı saygılı olmalıdır.

Saygının tanımını yapmak birçok şeyin tanımını yapmak gibi zor. fakat basitçe "saygı göstermek" eylemini Karşındakini bir birey olarak kabul edip ona toplumun belirlediği genel kurallara uygun olarak davranmak, bunu yaparken karşıdakinin kişilik haklarını gözönünde bulundurmak diyebiliriz. Biliyorum çok iyi tanım yapan birisi değilim ama ne demek istediğimi anlamışsınızdır.

Herkes saygıyı hak eder mi biraz daha göreli olabilse de cevabı yine evettir. Sadece bazıları saygıyı daha fazla hakeder. Bunu göreliliğin nedeni de zaten budur. En azından saygı gösteren herkes bir düzeyde saygıyı hak eder.

"Sadece takılsak olmaz mıydı?"olurdu muhtemelen. Fakat Herşey böyle olmazdı. En azından frpworld insanların sadece takıldığı bir yer değil. Çyle olsaydı belki ne ben ne sizler burada olmazdınız.

Siteeyi froworld yapanın çok iyi kodlanmış olması her tarafında süper şeyler olması günlük yüzlerce ziyaretçisi olması falan olduğunu düşünen yoktur heralde. Bence temel sebep insanların güzel bir ortamı yakalamış olması kendilerini bunun içine hissetmeleridir ki. Sadece takılarak sadece gelip geçici bir heves elde etmiş oluruz gibime geliyor. Bu bir süreklilik sağlamaz.

Yanlış yapan bir insanın saygı duyulma hakkın kaybetmesi durumunda kimsede bu hak kalmayabilirdi. Kim h,ç hata yapmadığını idda edebilir burada?

Belki de saygıyla ilgili asıl sorun saygının da çeşitli olmasıdır. Birisi insanın içinde duyduğu saygıdır. Kimsenin içinde ne kadar sagı duyduğuna karışamayız tabii ki haklı olarak. FakatDüzenlenmeye çalışılan şey herkesin bir düzeyde uygulamak durumunda olduğu gösterilen saygıdır. Bunun da düzeyleri olduğu gibi bir alt sınırı da vardır diyebiliriz.

-----------------------------------------------------------

Frpworld konusundaki görüşler aslında insanların frpworld hakkındaki beklentilerine göre değişir. Doğru soru frpworldden ne bekledğinizdir. Eğer insanların ortak hobileriyle ilgili birşeyler paylaşabileceği, gerektiğinde sohbet etmek için yeni kişiler bulabileceği bir ortamsa beklntiniz bence frpworld bunları başarılı bir şekilde karşılamaktadır. Eğer forumlarda oyun oyayabileceğiniz bir yer ise bu konudaşu anda bir eksiklik olduğunu kabul edebilirim. Sebepleri forumda çok tartışıldı. Ve düzelecek bir konu bu.

Frp bilmek konusuna gelince:
    Frp herşeyden önce bir hobidir. Eğlenmek için güzel bir yoldur. Kimseyi bilmediği için ayıplayamaz ya da yargılayamayız. Sadece "biliyormuş gibi yapanlar" vardır ki bunlar da bence ne kadar biliyormuş gibi yaparlarsa kendilerini o kadar ele verirler. Gördüğüm kadarıyla insanlardan gerekli tepkiyi de alıyorlar.

Bir de frp bilmenin ne olduğu tartışılabilir birşeydir. Frp bilmek kural bilmek midir. Kural bilmekse hangisini.D&D ile alakası olmayan bir whitewolf storytellerına frp bilmiyor diyebilir misiniz? Ya da tersine. Ya da ikisini de bilmeden kendi oluştrduğu bir sistemle insalara oyun oynatan birisine. Bence oynayanlar eğleniyorsa hiç sorun yoktur. Eğer bilmekten kastedilen deneyimse. Kimseye deneyimli olmadığı için birşey diyemeyiz zira deneyim edinlmeye 0dan başlanmak zorundadırlar.

Sanırım ben de cevap verdiğim için bahsi geçen düşünceye yakış kişilerden biri oluyorum Lixerin gözünde Smile Ama sanırım frp bilen birisinin düşünceye katılmaması gibi bir ihtimal yok lixerin savında. Ben de zaten tamamen reddettiğimi idda edemem. Gerçekten bilmekten kasıt kuralları bilmekse bilmek ben,m gözümde sitede takılmak için çok da gerekli deildir.

Eh bilen ve bildiğini paylaşan insanlara da saygı duyarım ve destek olurum. Çğrenmek isteyen oldukça bir öğreten olmalıdır neticede.
    ----------------------------------

Yanlılık konusunda da bence atlanılan nokta verilen yargılardan ziyade ortaya atılan yanlılık söylemlerinin yanlı olabilceği şeklindedir. Netşcede bir düşünün bir fıtbol maçını kaybetmişsek hakem hep "şerefsiz hakem" değil midir Smile şimdi bir he kendinizi hakemin yerine koyun. şeresiz damgası yememek içinbirşeyler yaptığında asıl ayıbı o zaman yapmış olmaz mı?

Eğer bu şekilde bir yanlılık olduğunu düşünüyorsanız frpworld yönetimi eleştiriye açıktır. Kendi adıma şikayetleri dinleyebilirim. Çzel mesajdır msndir bunlar hep kullanabileceğiniz yöntemler.

------------------------------------------

şunu da söylemek isteim ki; Admin demek o site demek değildir. Eğer frpworlddeki işleyiş o şekilde olsaydı. Adminler gittiğide site de giderdi. Site bütün kullanıcıları temsilen yönetime aittir. Ve yöneticiler her daim değişebilir.

Son olarak da her zaman sçylediğim şeylerden bitanesi: birşeyden memnun değilseniz onu değiştirmek içi yapabileceğiniz çok şey var arkadaşlar. şikayet etmek de bunlardan birtanesi olarak görülebilir belki ama şimdiye kadar deneyimlerin çok işe yara bir yöntem olduğunu göstermedi. Bir kullanıcı kendini sitenin bir parçası olarak gçrüyorsa bu konuda kendi katkılarını da yapmalıdır bence. Yönetim işini gerçekleştirenler de devletin atatığı memmurlar değil. Gönüllü olarak çalışan insanlar. Eğer birşey yapılabileceğine inanıyorsanız ve somut bir projeniz varsa ya da şunu şöyle yapsak daha iyi olur diyorsanız lütfen paylaşın.

Genellikle insanların yaptığı gibi "Bunu böyle yapmayalım demeyin. Zita duvara bir taş koymadan mevcut taşları çekerseniz o duvar yıkılacaktır. Bu yüzden önerilerle gelmek her zaman için daha iyidir.

şimdilik bu kadar. İmla hatası vesaire yaptıysam şimdiden özür diliyorum yazıyı baştan sona tekrar kontrol edemeyeceğim. Geç oldu saat biraz yorgunum Smile

Saygılar...

Artemis Entreri
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Apr 17, 2007 7:42 am Reply with quoteBack to top

Başka bir frp sitesinde senin takındığın tavırla hareket ediyordum Lixer. Fantastik Edebiyat ile ilgili bir siteydi. Aslında sorun frpworlddekinden farklıydı. Oradaki yöneticiler birbirlerini çok iyi tanıyan insanlardı ve yeni gelen üyelere ne bir şans tanıyorlar, ne de onları umursuyorlardı. Keni aralarında mesajlar atıp eğleniyorlardı. Böylece toplamda 100 kullanıcıları ve 3 günde bir atılan mesajlar dışında bir şey kalmadı sitede. Bunun önüne geçmek için de yardım etmeye çalıştım. Yönetimi şikayet ettim. Yaptıkları işten memnun olmadığımı belirttim. Çyelere karşı olan tavırlarını düzeltmelerini rica ettim.

Sonuç olarak da siteden attılar beni.

Yine de suçu kendimde arıyorum. Çünkü ortada bozulmuş olduğunu düşündüğüm bir sistemi düzeltmek için en yanlış yolu seçmiştim. Güzel bir yapılanmanın çürük kısımlarını göz önüne sermek, onu saklamaktan daha iyidir belki. Çok daha iyi olanı ise o çürükleri onarmaya çalışmak. Bir üye, bin yöneticiye bedel olabilir.

Frpworld benim için bir mutluluk kaynağı. Ulfgarla da buluşmada konuştuğumuz gibi her gün siteyi açtığımda içime bir huzur doluyor. Okumadığım her bir başlık bana türlü bilgiler sunuyor. Pek çok arkadaş ediniyorum bu sanal ortamda ve sonra bu insanlarla da tanışıyorum, keyifli vakitler geçiriyorum. Bu yüzden saygılı olmalısın işte. Çünkü sitede kesip biçtiğimiz draneilerden farksız olan bu insanlar, bir gün birlikte nargile tüttürdüğümüz, muabbet ettiğimiz, veya masaüssü frp oynadığımız yoldaşlar oluyor. Bu bilinçle siteye giriyorum, bu yüzden de yapmacık olmaya çalışmıyorum. (ama bunu söyleyerek yapmacık oldum çoktan di mi? Dil )

Site hakkındaki suçlamaların içinse özel mesaj ya da msn kullanırsan daha hoş olur, öbür türlü yanlış anlaşılabilir.

SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Tue Apr 17, 2007 7:46 am Reply with quoteBack to top

Hayatimda duydugum en acinasi bakis acilarindan biri de herhalde tanismadigin herkesi NPC yerine koymaktir. Daha bencil daha kustah bir yaklasimla hayata bakmak mumkun degildir saniyorum.

Yukarida "ornek aldigin" cumlenin acilimi "BENIM TANISMADIGIM KIMSE INSAN DEGILDIR" demektir. Buna haberlerde izledigin aci ceken / olen insanlar da dahil. Nasil olsa senin tanidigin birisi degiller onlar olen NPCler sanallar degil mi? Kafa yormaya bile gerek yok bu konuda. Dunyada senin tanidigin insanlar disindakilere olan olaylar da aslinda "SENARYO". NPC'leri ilgilendiren konular seni baglamazlar.

Kafanizi biraz calistirin ve gozlerinizi acin artik, gercek hayat FRP degil. Iletisim kurdugunuz insanlar canli, birer hayal urunu degiller. Insanlar surekli sizle ayni fikirde olmak zorunda degiller ve onlarin da sizin gibi duygulari, istekleri, hayalleri var. Tanimadiklarini insandan saymamak, saygi gostermemek hatta haklarini umursamamak kadar aptalca bir seyi nasil mantiginiz aliyor anlamak mumkun degil.
    Buyuyun biraz, asin bu cocukca dusunceleri. Karizma filan oldugunu dusunmuyorsunuz umarim.

NOT: Sitenin saygili iletisim politikasini begenmeyen gider istedigin gibi "TAKILINAN" sayfalarca birbirine kufur yagdirilan forumlara gider, kimse burada zorla tutulmuyor. Begenmeyen o diger 10-20-50 kisi gibi ceker gider. Bu forumu digerlerinden ayiran da iste insanlarin birbirini "INSAN" olarak gordugu icin saygili oldugu bir platform olmasidir.

Burada amacim kisileri DEGIL bakis acisini yermektir. Her insan yanlis ya da mantiksiz (goreceliligi de tartisilir tabii) fikirlere, hayat gorusune sahip olabilir. Bu onun kisiligindeki bir problem degildir. Yanlis yonlendirilme, etkilenme ya da dusunce sistemindeki basit bir varsayim hatasi olabilir.

Son olarak eger GERCEK hayatinizda saygi gormek, esitlik, adalet istiyorsaniz tanistiginiz tanismadiginiz, gordugunuz gormediginiz herkesi INSAN kabul edersiniz ve her insana gosterilmesi gereken SAYGIYI gosterirsiniz. Emin olun karsiligini da alirsiniz.

Artemis Entreri
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Apr 17, 2007 8:05 am Reply with quoteBack to top

Arkadaşlar saygıyla ilgili bir konuyu tartışırken bari saygısızlık yapmayalım. Ne demek acınası bakış, ne demek büyüyün biraz. Raistlin, sen bu mesajı atarken savunduğun pek çok şeye ters düşünüyorsun. Ne kadar saçma bulursan bul, insanların düşüncelerine saygı duymalısın. Bunu sen söyledin. Saygı göster ki karşılığını al ama di mi?

SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Tue Apr 17, 2007 8:15 am Reply with quoteBack to top

Pardon sanirim anlatmak istedigimin altini tam olarak cizemedim.

Eger karsinizdaki bir insan degilse karsinizdakileri kestiginiz drenailer gibi goruyorsaniz ve saygi gostermiyorsaniz. Aynen benim verdigim gibi bir cevap alirsiniz.

Eger insanlara saygi gostermenin gereksiz oldugunu savunuyorsaniz karsinizdakiler de size saygisizca cevap verirler, sizin fikirlerinizi umursamazlar hatta dalga gecerler.

Kisacasi konuya tersinden yaklasarak fikrimi savunmak istedim. Ve not kisminda da aslinda kimseyi yermeye calismadigimi FIKRIN KENDISINE saldirdigimi belirttim.

Daeya
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Apr 17, 2007 10:49 am Reply with quoteBack to top

Kim belirliyor bu seviyeyi?? Gerçekten bu basit soruya kimse neden cevap verememiş anlamıyorum, aslında anlıyorum da anlamak istemiyorum sanırım.

Bu seviyeyi o toplumda yaşayanlar, o toplum belirler. Herkesin birilerine koyduğu seviyeler vardır, bizleri, o toplumu ayakta tutan da o seviyedir. Bu kadar basit bir cevap!

Raistlin'in saygısızlık yaptığını düşünmüyorum, çünkü o da belirtilen bir fikire karşı kendi fikirini söylemiş. Saygı duymak demek o fikiri kabullenip susmak demek değildir. Eğer o fikire saygı duyuyorsanız, kendi fikirinizi belirtirsiniz ama bunu karşınızdakine empoze edecek yada tehditkar bir şekilde yapmamalısınız. Ben Raistlin'in mesajında böyle bir şey hissetmedim, şimdiye kadar atılan mesajların hiçbirinde böyle bir şey hissetmedim bu çok güzel.

Saygı sizin olduğunuz her yerde vardır! O yüzden daha fazla yazmanın bir anlamı yok.

Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Tue Apr 17, 2007 11:01 am Reply with quoteBack to top

Efla wrote:

Seviyeyi kim belirliyorun cevabı aslında kesin değil. Kep de kesin olamaz zira belki de "toplumdaki seviyeyi kim belirliyor?" sorusunun cevabıyla aynı. Her ne kadar sanal olsa da frpworld bir kişiler toplulğudur. Ve seviye zamanla kendini belli etmiştir. Yönetimin görevi ise bunu ayarlamaktır.

Daeya wrote:
    Kim belirliyor bu seviyeyi?? Gerçekten bu basit soruya kimse neden cevap verememiş anlamıyorum, aslında anlıyorum da anlamak istemiyorum sanırım.

Teessüf ederim. Dikkatten kaçmış sanırım yazılar uzun olunca Smile

Sanırım saygı konusunda genel bir yere varıldığını söyleyebiliriz. Ve saygılı olunması gerektiğinde herkes hemfikir.

ulfgar
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Apr 17, 2007 11:09 am Reply with quoteBack to top

Lixer wrote:

- Kim belirliyor bu seviyeyi?

- Bir şeylere yanlış yada bilmeden konuştuktan sonra başkasına saygılı ol deme hakkımız var mı?

şunlar hakkında fikrimi söyleyebilirim sanırım..

Çncelikle seviyeyi belirlemek kişinin kendisine münhasır bi meseledir. Ben senin seviyeni belirlemem sen de benimkini.. Ben kendi seviyemi belli ederim en başta. Buna riayet etmeye çalışırsın ya da çalışmazsın. Bu senin seviyen olur..

Saygı ile samimiyetin sınırı bencillik kısmıdır. Empati desek de olur sanırım. Çok yakın bir arkadaşının kafasından aşşağı bişiler dökmek sıkıntı yaratabilir. Döktüğün şeye de bakar tabii ki ama onu sokacağın durumu düşünmeden yaptığın "haltlarda" samimiyetten geçip saygısızlığa gelebilirsin.. Aradaki ince bi çizgidir. Bu çizgiyi aşmamak için iki kişi de birbirinin seviyesini iyi bilmelidir..

Saygı tanımları uyuşmuyorsa eğer, rica minnet girer devreye. Hoşlaşmadığın bir tavır karşısında muhatabına abi bak böyle böyle olmuyo dersin. Adam da madem ki saygı arayışı içerisinde tabii özür dilerim, bu tip şeyler benim için sorun olmadığından pek önemsemedim der. Mesele orda kapanır insanlar birbirine saygı göstermiş olur. Ateşe ateşin saygıyla bi alakası yoktur benim nazarımda..

Fikir ve kişiyi birbirinden ayırmam ben.. Ne konuşuyorsan osundur. Atatürk süperdir dersen atatürk yanlısı atatürk şöledir böledir dersen atatürk karşıtısındır. Tabii zamanla sözlerindeki alt anlamda çıkabilir ortaya.. Orası başka bi mesele (teşbih de hata olmaz oralara takılmayın pek)

Bir şeyi nasıl yanlış ya da bilmeden konuştuğumuza bağlı, başkalarına saygılı ol demek. Ben salvatore okumadım mesela. ama drizzt in ultra süper kıyaklı dehşetötesi saçma bi karakter olduğunu duyuyorum.. Benim bunu çıkıp ortaya "drizzt seven öküzdür drizzt seven aptaldır. Çyle bişi olmaz " demem var " drizzt şöleymiş böleymiş bence çok saçma gerçi okumadım ama duyduklarım kadarı ile adamın hiç bi şekilde kaybetme imkanı yok.. ama belki salvatore un anlatımı olayı çekici kılıyodur" demem var... İkinci şekilde söylüyorsam ben eğer, yani bilmesem de hakkında sığ bi fikrim olsa da bunu adabıyla ortaya atıyosam biri de çıkıp ilk örnekteki yaklaşım da "bi bok bilmeden konuşma lağn" gibi girişirse muhabbete saygılı ol demeye hakkım vardır. Olmalıdır..

Bir de kimse ortadan atlayıp saygılı konuş dememelidir. Doğrusu " benimle saygılı konuş olmalıdır" yani iki kişi arasında geçen konuşma sana ne kadar seviyesiz lüzumsuz gelse bile bu seni alakadar etmez. Bırak eğer bir saygısızlık varsa bunu muhatabı düşünsün. Bu sitedeki modlar bu konuyu pek dikkate almıyolar. Direk bu şekilde yazmasalarda her başlıktan çıkıp ota boka müdahale etme halleri mevcut. yapmaları gereken anlarda oluyo, dalgaya düşüp lüzumsuz yere konuştukları anlarda oluyo...

Bak bi saygılı mesaj örneği bu kısım, Lixer seni oldum olası sevmem. şu anda da sevmiyorum, bi tanışıp konuşana kadar da seveceğimi zannetmiyorum.

Bu sana koydu mu ? seni üzdü mü ? senin gururunu incitti mi ? seni kızdırdı mı ? burda senin bakışından benim haddimi aşmış olmam mümkün müdür? ben olduğunu sanmıyorum.. Ama sen şölesin ben bölesin deseydim, burda uyuz olabilirdin ve bu saygısızlık olurdu. VEya sadece bu da değil, karşıdakini hiçe sayarak, dediğim dedik çaldığım düdük kisvesinde postlar atıp alenen bi meydan okuma havası yaratıp daha sonra da benim işim bu arkadaşım deyip gülümsemek de saygısızlıktır.

P.S: kafam çok dağınık size saçma gelmiş bi kısım varsa şimdiden kusura bakmayın iyi anlatamamış olabilirim..

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Apr 17, 2007 11:16 am Reply with quoteBack to top

Efla'cım alınma yahu ben orda yazmaktan çekinildiğini belirttim ayrıca evet mesajlar uzun olunca 2 mesaj önce ne okuduğumu unutuyorum, dönüp tekrar okuyorum, bölünmeler yaşanıyor.

Saygı, seviye bunlar gerçekten de kişiden kişiye göre değişir. O yüzden de ortak bir sonuca varamayız.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Apr 17, 2007 11:19 am Reply with quoteBack to top

Postu attıktan sonra farkettim herkes zaten aynı şeyi söylemiş ya Embarassed .. laf kalabalığı ettik boş yere.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Apr 17, 2007 11:40 am Reply with quoteBack to top

Ulfgar doğru demişsin. Başkasının çıkıp bir diğeri adına konuşması doğru değil. Yada belki de doğrudur bu tip konularda tek bir doğru yoktur nihayetinde. Çyle yada böyle saygı konusunu kapattığımızı varsayalım... (Ancak beni sevdiğini biliyorum o ayrı konu Wink )

Ancak esas kısım da biraz gözden kaçmış.

"Yanlı" olma konusunda bana katılan yok mu? Gerçekten yorumlar aşırıya varan derecede yanlı değil mi?

En basitinden bana verilen cevapların büyük kısmında belirli kitle birbirini kollamış. Yani mesajları birbirini destekler, bitirir nitelikte. Buna saygı duyuyorum, arkadaşlarını koruma konusunda ben de oldukça dikkatliyimdir ve hepinizi de belirli süreler koruduğumu söyleyebilirim.

Hoş, hala da bunu yaparak koruyorum. Toplumsal sorumluluk bilinci yüzünden sanırım.

Ancak demek istediğim şu :

Bunu yaparken ÇOK göze batıyorsunuz. Belki de benim çok gözüme batıyordur rahatsız olan yoktur, her ihtimalde herkes de benim kadar açık bir biçimde bunu itiraf edemez. Ancak bariz bir biçimde taraflı davranıyorsunuz, antipatik duruyor.

Bazıları biliyor ki ne dese göze batacak. Bazıları da ne desene destekleneceğini biliyor onun rahatlığında istediklerini söylüyorlar.

Sanırım olması gereken ikisi de değil.

Her ne ise ben yardımcı olmaya çalışıyorum, isteyen istediği sonucu çıkarır bu konudan.

Last edited by Lixer on Tue Apr 17, 2007 11:49 am; edited 1 time in total
    Back to top View user's profileSend private message
    Post new topicThis topic is locked: you cannot edit posts or make replies.

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum