Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 36
    Dün: 35
    Toplam: 90400

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 2060
    Üye: 1
    Toplam: 2061

Şu An Bağlı:
    01 : arosyf

FrpWorld.Com :: View topic - şiddete .....
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

şiddete ..... View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Poll :: Å?iddete ne ?

Evet.. Yeri geldi mi patlatmak icap eder..
    66%
     66%  [ 20 ]
    Hayııııır.. Onunkisi de can yaaıı...
    33%
     33%  [ 10 ]
    Total Votes : 30

Author Message
    ulfgar
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Apr 20, 2007 12:09 am Reply with quoteBack to top

Bu son buluşmamızda şahit olduğumuz dalaşta tribün oluşturup azıcık da taraf tutma vukuatından sonra şöyle bir aklımdan esip geçti acaba sevgili saygılı frpworld üyelerimiz şiddet hakkında ne düşünüyordur hatta ne kadar içli dışlıdır..

Bir rica, işaret atarken ağır tahrik unsurlarını düşünmeyelim.. Çyle anlar vardır ki halim selim adamlar ölüm makinelerine dönüşebilirler. Bu daha çok sözlü bir tartışma da karşıdan küfür ya da hakaret gelmemişken, böle küstah küstah sırıtıp gözlerini devirip yılışık yılışık cevap verirken ilk yumruğu (tekme mekme de dahil) geçirme konusundaki fikirlerinizi merak ettiğimden attığım bir başlık.. İlk cevap da benden.

Adam tartışma konusunun tamamen dışına çıkıp sadece aşşağılama yapsa bile hayır. Ama "sen kimsin lan" niyetini sezdirdiği anda evet.. Kısacası evet şiddet yanlısıyım..

P.S : Bayanlar için yumruk yerine saçına yapışma falan da olabilir Dil

Forum Yöneticisi

PostPosted: Fri Apr 20, 2007 12:46 am Reply with quoteBack to top

Açıkçası bu tür bir başlığın ne derece doğru olduğuna karar veremedim. şiddet konusunun bizim forumumuza ait bir konu olduğunu ve tartışılmaması gerektiğini düşünüyorum ve şiddete de evet diyenleri açıkçası ayıplıyorum.

Sabır denen bir olgu vardır ve kesinlikle şiddete ters düşer. şiddet mi sabır mı dendiğinde ise kesinlikle sabır denmelidir. Karşıdaki kişi ne kadar saldırgan olursa olsun sabırlı olmak gereklidir.

Bu başlığın da tartışmaya dönmemesini umut ve rica ediyorum.

Saygılarımla...

SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Fri Apr 20, 2007 2:28 am Reply with quoteBack to top

Bence saglikli zihniyetteki her insan icin:
    Siddet = kendini savunmak icin basvurulan son yontem

Acikcasi "alpha" kavgalari gercekten anlamsiz. Gencligimde bu tarz kavgalara girmedigimi iddia edersem yalan soylemis olurum. Yani kendi savundugumun tersini yaptigimi soyleyerek aslinda zihinsel olarak sagliksiz oldugumu mu soyluyorum? Hayir

Genclik yillarinda, hormonlarin ve degisik kimyasallarin kafamizi bulandirdigi "DELI"kanlilik yillarinda herkes bu tarz hareketleri normal hatta dogal olarak gorebilir. Bu tehlikeli donemi, eger iyi insanlardan olusan bir arkadas cevreniz, saglikli bir okul ortaminiz ve biraz sansiniz varsa sag saglim atlatabilirsiniz. Ben sansli olanlardandim fakat birden fazla kez insanlarin hayatlari boyunca pismanlik duymalarina yol acacak olaylara sahit oldum (gozlerinden birini kaybeden iki kisi gordum ve siciline suc islenen kisiler gordum, ustelik Istanbul'un gayet basarili ve iyi bir okulundayken)

Bu dengesiz donemden sonra hala kontrolsuz bir sekilde siddete basvuruyorsaniz bunun bir cok aciklamasi olsa da en acik secik anlamiyla, mantiginiz yerine asiri duygularinizla hareket ediyorsunuz demektir. Bu duygular genelde gurur (asagilandiginizi dusunmeniz), nefret ya da ofkedir. Bu tur tepkilerin ciddiyeti her insana gore degisebilir ama kufurlestiginiz birisine attiginiz bir yumruk, size atilan bir tekmeye, o tekme bir bicaga, o bicak bir silaha donusebilir.

Kisacasi mantigi ile duygulari arasindaki dengeyi yeterince iyi kurabilen her insan kendine yoneltilen siddete ayni dozda siddetle cevap vermesi gerektigini bilmelidir.

Eger herhangi bir durumda kacinilmaz bir sekilde siddete siddetle cevap vermenn gerektigine inaniyorsaniz
    Size kufur ediliyorsa, siz de kufurle cevap verirsiniz, yumruk atmazsiniz.
    Size yumruk atiliyorsa, yumruklasirsiniz ama bicak cekmezseniz

Burada yazdiklarima hayat-olum senaryolarini katmiyorum tabii...

Kisacasi akilli olun Very Happy Gidip de size abuk subuk laf atip belasini arayan adamlari kaale alip olaylarin buyumesine yol acmayin, o zaten kendisi gibi baska bir tiple karsilasip belasini bulacaktir zaten. Akilli olun dedik LAN! Dil

Yener
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Apr 20, 2007 8:07 am Reply with quoteBack to top

SacoKhan wrote:
    Açıkçası bu tür bir başlığın ne derece doğru olduğuna karar veremedim. şiddet konusunun bizim forumumuza ait bir konu olduğunu ve tartışılmaması gerektiğini düşünüyorum ve şiddete de evet diyenleri açıkçası ayıplıyorum.

Sabır denen bir olgu vardır ve kesinlikle şiddete ters düşer. şiddet mi sabır mı dendiğinde ise kesinlikle sabır denmelidir. Karşıdaki kişi ne kadar saldırgan olursa olsun sabırlı olmak gereklidir.

Bu başlığın da tartışmaya dönmemesini umut ve rica ediyorum.

Saygılarımla...

Kesinlikle, kelimesi kelimesine katılıyorum katılıyorum.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Apr 20, 2007 10:29 am Reply with quoteBack to top

Raistlin in dediği gibi gençlikte insanlar mantıklı düşünmek istesede düşünemiyor.Aslında düşünüyor fakat uygulamakta zorlanıyor.şiddet yanlısı değilim ama öyle anlar oluyor ki kendimi kaybedebiliyorum.Yaptığımın yanlış olduğunu bilsemde yapıyorum.Çyle arkadaşlarım varki çok ufak kelimelere takılıp olayı namus meselesi haline getirebiliyorlar.(Tabi bunlar sadece lafta arkadaşım--asla gerçekten arkadaşım dediğim kişiler değil.)

şiddet denilince birilerini pataklamaksa hafif yollu evet olabilir.Ama en güzeli öyle insanlarla mesafeyi açık tutmak ve bir daha görüşmemektir.

Sonuç olarak şiddete HAYIR.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Apr 20, 2007 1:13 pm Reply with quoteBack to top

Peki şiddet iyi yönde de kullanılabilir mi ? Mesela idam da bi çeşit şiddettir. Siyasi suçluları hesaba katmayalım tarihteki, yönetim zaten atmaca gibi bekliyodur şimdi anlaşılan o ki Dil .. Ama mesela bi tecavüzcüye şiddet gösterilmesi bu şekilde (ki an sırasında orda değilsin ve olayı engellemiyosun, suç işlenmiş şimdi cezalandırıyosun..) adil midir ?

şiddet şiddeti doğurur kabul. Peki ya bu şiddet bi sınırı aşınca şiddeti bastırıyosa. Mesela devletlerin "anarşik" dönemlerde aldığı tedbirler arasında çok katı ve abartılı (?) şiddet vardır ve çoğu zaman da işe yaramıştır. Tekrar dingin bir ortama kavuşulmuştur bunun sonunda... Olayı bireyden çekip toplumsal boyutlara getirirsek şiddetin yanlış ve haksız olduğu durumlar bulunduğu gibi, iyi yönde kullanılabilmesi de mümkün müdür ?

Süresiz BanlanmıÅ?tır

PostPosted: Fri Apr 20, 2007 1:15 pm Reply with quoteBack to top

şiddete Hayır... En azından masum insanlara yapılan şiddete...

Kötülere herşey makbul. Masum birinin canına kastetmiş birine her türlü şiddet uygulanabilir kanımca Evil Laugh

Konuyla alakasız ama;

Ben asla şiddet uygulamayı sevmem. Doğama aykırı. Tartışırım, tartışma büyüse bile hiçbizaman fiziksel bir kavgaya dönüşmez. Ama öyle anlar gelir ki karşımdakinin tam anlamışla yokolmasını isterim. Hiçliğe karışmasını, ebediyete kadar yolu var Evil Laugh

Zaten kötüler hep bu yüzden kaybeder. Düşmanının zayıf anını yakaladığında öldürmek yerine iki saat eziyet etmeyi yada onu zindana atıp ''1 hafta sonra seni kendi ellerimle öldürücem biraz acı çek''... der. E bi insana mahkum da olsa bukadar zaman tanırsanız kim olursa olsun kaçar yani Very Happy

Süresiz BanlanmıÅ?tır

PostPosted: Fri Apr 20, 2007 1:24 pm Reply with quoteBack to top

ulfgar. Ben okullarda ufak tefek şiddetin uygulanması taraftarıyım. En azındna ele vurulan cetvel darbelerinin yada disiplin kurulunca işitilen azarların. Aksi halde teevizyonlarda görüyoruz. Çocuklar kendilerini kutsal birer varlık ilan edip kuralları sonuna kadar çiğnemeye başladılar. Çoğu okulda tam anlamıyla kaos yaşanıyo. Çğretmenler otorite kuramıyolar, disiplin kuralları işlemiyo. Hele birde pısırık müdür yada müdür yardımcılarının olduğu okullarda... yazık...

Okullarda şiddet dozunda iken gerekli... Benim kanaatim budur.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Apr 20, 2007 1:34 pm Reply with quoteBack to top

Eski bir laf vardır,

"İnsanın karakteri ya savaşta ya gemi de ya da dağda gelişir" diye.. Bilmem katılır mısınız ama bana bunların ortak noktası şiddet gibi geldi. şiddet elbette insanın insana uyguladığı ile sınırlı değildir ya... Bence de okullarda öğrenciye neyin ne olduğunu göstermek icap eder. Yaşlılık ile ilgili bi başlık da küçüklerin büyükleri artık "sallamadığı"ndan bahsedilmiş. Bence sebep bu. Kılına zarar gelmesin aman şöyle aman böyle olsun denen çocuklara fanus çocuğu derim ben. (tabii hepimiz el bebek gül bebek büyütüldük ama biraz uç noktadan bahsediyorum) Bu tip insanların kendi ayakları üzerinde durması da çok zor olur kanımca. Patronundan tokat gibi bi laf yedi mi mesela ne yapacağını şaşırır. Bu da şiddeti bi yönden iyi kılıyor.. Plotting

İlk başta sadece serseri dalaşından bahsetmiştim ama konu derinmiiiiş..

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Apr 20, 2007 3:21 pm Reply with quoteBack to top

ooooOOoo bU KoNu tam BenLıK cok pıs adam doVeRım Evil or Very Mad tabı Her sahsıYetıN bıR sabıR sıNırı vardıR degıLmı meseLa dıNgo nun bıRı gelmıS yaNıN dakı HatUNa laF atıYoR dalmaZ mısın Hocam daLaRsıN tabııı agıZ buRUN Evil or Very Mad

adam asma OlaYıda KEske adam aSmaca oYuNU gıbı KolaY olsaYdı da APO yu assaLARdı Very Happy ZaTEn baKıN hocvm SıYasette NE adamlar Asılmıs bosu bosuNA DeniZ geZmıs ve aRkadasLaRI fln
    Back to top View user's profileSend private message
    ulfgar
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Apr 20, 2007 4:04 pm Reply with quoteBack to top

Delikanlı sonra benden biliyolar ne başlık açsak kapatıyolar.. şiddet dedik diye hemen salıvermeyelim lafları gelişi güzel... Reca ediyorum âdnân

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Apr 20, 2007 6:46 pm Reply with quoteBack to top

Her şeyin bir yeri ve zamanı vardır. şiddet içimizde her daim olan bir şeydir. Kızınca elini duvara vurmakta bir şiddet örneğidir ancak dışa değil içe karşı işlenir. Bazı insanlar çekingendir şiddeti bastırır, bazıları şiddeti dizginleyemez, bazısı ise dozunu bilir ona göre davranır.

Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    Anchorite
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Apr 20, 2007 9:10 pm Reply with quoteBack to top

Elimden geldiği kadar pasifist olmaya çalışıyorum. Çok klışe örnektir ama Gandhi'den alıntıyla:

Var sayalım 1 kişi (saldırkan) başka birisine (saldırılan) tokat atar. Aşağıdaki örneklerden hangisindeki saldırılan güçlüdür, doğrudur, saldıran yerin dibine daha çok girer, vs, vs..?

(i) Saldıranın tokatına tokatla veya yumrukla karşılık veren

(ii) Tokat atıldıktan sonra gülümseyip, saldırana sakince bakan.

En güçlü diye bir şey var ise, her zorluğa en çok dayanandır diye düşünüyorum. Kendini bir şekilde çok iyi ispatlamış insan değil.

Back to top View user's profileSend private messageSend e-mail
    Edmond
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Apr 21, 2007 10:53 am Reply with quoteBack to top

Bence şiddet karşılık olarak verilirse fazla bir sorun yok.Ancak sebepsiz şiddete hayır.

The reason we're successful, darling? My overall charisma, of course.

I never thought of myself as the leader. The most important person, perhaps.

-Freddie Mercury
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    darkelven
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Apr 22, 2007 4:57 pm Reply with quoteBack to top

karate hocam hakkı koşarın bi sözü vardı:''Güçlü olan, güçsüze boyun eğer, zorbanın kafasını ezer.''

bu söz başta anlamlı gözükmeyebilir ama içerdiği felsefe şudur:kendini güçlü gören insan,eğer kendinden güçsüzlere eziyet çektiriyorsa, onlara zarar veriyorsa bu şiddettir ve onursuzluktur.

Ancak eşit güçte veya daha güçlü bir rakiple karşılaşılırsa insan, ve eğer rakibi şiddet yanlısıysa, kendini korumak amaçlı kullanabilir şiddeti.

yani vurana vuracaksın Very Happy , bence bu şekilde bir şiddet(sadece bu şekilde) kabul görebilir.

Kimler ki arkasını kollar, ölüm onları önden bulur...

drow atasözü
    Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum