Frp World Ana Menü
 • Frp World
  » Anasayfa
  » Forum
  » Anketler
  » Akademi
  » Kitap Tanıtımları
  » Haber Arşivi
  » Haber Gönderin
  » Makale Gönderin

 • Üyelere Özel

 • Kişisel
  » Hesabınız
  » Özel Mesajlar
  » Üye Listesi
  » Üye Arama
  » Siteden Çıkış

 • Site Bilgileri
  » Top10
  » Site Hakkında Yorumlarınız
  » İstatistikler
  » Destekleyen Siteler

 • Kullanıcı Menüsü
  Hoşgeldin, Diyar Gezgini
  Üye Adı
  Şifre
  (Kayıt Ol)
  Üyelik:
  Son Üye: iwydoni
  Bugün: 32
  Dün: 56
  Toplam: 89200

  Şu An Bağlı:
  Ziyaretçi: 589
  Üye: 1
  Toplam: 590

  Şu An Bağlı:
  01 : iwydoni

  FrpWorld.Com :: View topic - --Silahlar--
  Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

   --Silahlar-- View next topic
  View previous topic
  Post new topicReply to topic
  Poll :: Siz ne kullanırdınız?

  Kama
  5%
   5%  [ 1 ]
  Kısa kılıç
  10%
   10%  [ 2 ]
  Uzun kılıç (Å?ekli mühim deÄ?il)
  42%
   42%  [ 8 ]
  Great Sword (claymore, bastard vs)
  42%
   42%  [ 8 ]
  Total Votes : 19


  Author Message
  Barzini
  Kullanıcı
  Kullanıcı

  Joined: May 29, 2007
  Posts: 317
  Location: Ä°zmir

  PostPosted: Fri Oct 05, 2007 3:50 am Reply with quoteBack to top

  Bir savaşçı silahını yakından tanımalı ve onu vücudunun bir uzvu, kolunun bir uzantısı gibi kullanmayı öğrenmelidir. Bu yazı savaş meydanında en yakın dostumuz olan yakın dövüş silahlarını tanıtmak amacıyla yazılmıştır.
  NOT: Bu yazıda yer alan bilgiler fantastik unsurlar içermemekle birlikte tarihi olaylara sadık kalınarak yazılmıştır.

  Hançer, kama (dagger): Alternatif bir silah olarak hemen her dönemde kullanılmıştır. Boyutları itibarı ile saklaması kolay olan kama genellikle teke tek yapılan dövüşlerde düşmana sinsice saldırma imkanı sağlar. Ayrıca Antik Japonya'da "Samuray" adı verilen özel eğitimli savaşçılar "tanto" isimli kamalarını son çare olarak uyguladıkları "harakiri (intihar)" eylemlerinde kullanmışlardır.

  Kısa kılıç (short sword): Antik dönemde sıkça kullanılmış olan kısa kılıçların en meşhur örneklerinden birisi "gladius" adı verilen roma kılıcıdır. Bıçak boyu 30 santimetreden başlayan kısa kılıçlar hançer ve kama gibi silahlardan biraz daha uzundur ve sinsi saldırı yapma ihtimaliniz azaltacağı gibi silah ile savunma yapmanızı zorlaştırır. Ancak kalabalık orduların karşı karşıya geldiği meydan savaşlarında, çatışma esnasında kolaylıkla bir kama işlevi görerek ani bir saldırıyla düşmanı alt etmenizi sağlayabilir. Nitekim Antik Roma kalkanlarının boyutları göz önüne alındığında bu kılıçları saklamak zor olmamıştır ve Roma yüzyıllar boyunca gladius sayesinde çok geniş topraklarda girdiği pek çok savaşı kazanmıştır.
  Kısa kılıçlar meydan savaşlarının kamaları olarak görülebilir. Kısa kılıçlar günümüzde ateşli silahların uç kısımlarına takılan süngülere dönüşmüştür.

  Uzun kılıç (long sword): Antik dönemde örnekleri olmasına karşın, uzun kılıç diye adlandırılan kılıçlar Orta Çağa damgasını vyran silahlardır. Dünya üzerinde hemen her kıtada hatta aynı kıta ülkelerinde şekil olarak farklılık gösteren uzun kılıçlar, silahlı savunmada verdiği avantajla ve etkili saldırılarıyla günümüzde hala kullanılabilen ve etkinliğini yitirmemiş silahlardır.
  Dünya üzerinde çeşitli coğrafyalarda kullanılmış uzun kılıçlar;
  - Avrupa: En geniş kitlelere yayılan şekli Avrupa genelinde kullanılan uzun kılıçtır. Hıristiyan olan Avrupa topraklarında klasik haliyle bilinen uzun kılıç veya şövalye kılıcı haç şekline benzetilebilir. Orta ve Kuzey Avrupa ülkeleri kültürlerinde saldırı amaçlı savaşlar daha ön planda olduğundan kılıçların savunma ve saldırı için kullanılan tarafları ortaktır ve çift taraflı geniş bir bıçağı vardır. İspanya ve Portekiz gibi Güney Batı Avrupa ülkelerinde ise "sabre" adı verilen bugün süvari veya denizci kılıcı olarak kullanılan uzun kılıçların savunmada bir artı olarak kabzasının etrafında bir koruma kısmı hatta kimi zaman baş parmağı çevreleyen bir yüzük bulunur ancak bıçak kısmı savunma için elverişsiz, tek taraflı ve incedir. Ayrıca "sabre"lar Afrika kültüründen etkilenerek oradaki kılıçlar gibi eğik bir hal almıştır.
  - Afrika: Kara Kıta'da medeniyetin genellikle Akdeniz kıyısındaki ülkelerde geliştiğini düşünürsek, uzun kılıç benzeri metal ve komplike sayılabilecek silahlar fazla gelişmemiştir. İslam kültürüyle Orta Doğu ve Arap ülkelerinde gelişen medeniyetle sıkça görülmeye başlayan eğri kılıçlar (scimittar) doğudan yani Asya kültürlerinden gelmiştir.
  - Asya: Asya kültürlerinde saldırı tamamen silahla yapılmadığı için insanlar silahları en etkili şekilde kullanmaya çalışmış ve çok farklı teknikler geliştirmiştir. Geniş bir kıta olan Asya'da silahlar da çeşitlilik gösterir; "pala" Çin İmparatorluğu'nun en ölümcül silahlarından birisi iken Japonya'da samurayların kullandığı "katana" usta ellerde dünyanın en etkili savaş aletidir. Bu ülkelerde silahlar en hızlı hareketle birlikte saldırı önceliği sağlaması açısından eğik bir biçimde dövülmüştür. Eğik bıçak tasarımı kılıcı kınından çekerken elinizin bedeninize doğru hareket etmesini ve kılıcın sizin önünüzde kalmasını sağlar, böylece ileriye doğru attığınız ufak bir adımla hasmınızı ikiye ayırabilirsiniz.
  - Diğer Kültürler;
  Balkan ve Slav kültürleri gibi genellikle pasif sayılabilecek ülkelerde uzun kılıçlar hem Katolik Avrupa ülkelerindeki biçimiyle hem de doğu komşularındaki eğik biçimiyle kullanılmıştır.
  Osmanlı toplumunda ise eğri uzun kılıcın ters tarafa olan eğimiyle kullanılan "yatağan" isimli kılıçlar görülmektedir. Yatağan diğer kılıçların tersine ilk darbede daha derin yara açmak için o şekilde tasarlanmıştır diğer eğri kılıçlar, ilk darbede kesik halinde başlayan ve gittikçe derinleşen yaralar açarken "yatağan" ilk darbede en derin yarayı açar.
  - Kuzey Avrupa: Bu bölgede uzun kılıçlar devasa boyutlara ulaşabilir. Bu topraklarda yaşayan Pagan toplumların fiziksel yapısı göz önüne alındığında bu devasa kılıçları kullanmak çok da zor değildir. İskoç toplumunda yaygın bir şekilde kullanılan "claymore" (William Wallace'ın kılıcı da bir claymoredur) iri yapılı bir insan tarafından tek elle bile kullanılabilir ancak bu dev kılıçlar genellikle iki elle kullanılan ve hakimiyeti az olan kılıçlardır. Bu sebeple çoğu zaman biz ufak insanlar tarafından "great sword" olarak başka bir sınıfta incelenir. Viking topraklarında görülen kılıçlar ise İskoç kılıçlarından çok daha büyük boyutlardadır (bkz:bastard sword)

  NOT: Bu yazının devamı olarak mızraklar ve balta gürz gibi ağır yakın dövüş silahlarını da ekleyeceğim ama birisi çıkıp da benden önce davranırsa asla ve asla itiraz etmem.
  NOT II: Bu yazı en başta da belirttiğim üzere fantastik unsurlar içermemektedir. Bu sebeple gerekli görülmediği taktirde silinebilir ya da başka bir başlık altına taşınabilir.

  Saygılar; Barzini

  _________________
  -Fac fortia et patere-
  Back to top View user's profileSend private message
  dfunk
  Kullanıcı
  Kullanıcı

  Joined: Dec 21, 2004
  Posts: 504

  PostPosted: Fri Oct 05, 2007 7:38 am Reply with quoteBack to top

  Çok başarılı bir çalışma olmuş barzini sen devam et ben üşeniyorum. Very Happy
  Back to top View user's profileSend private messageSend e-mail
  Lupus Nigra
  Kullanıcı
  Kullanıcı

  Joined: Dec 24, 2005
  Posts: 236
  Location: Four Corner Square No:4 Old City/Silvermoon-SILVER MARCHES

  PostPosted: Wed Oct 24, 2007 12:29 am Reply with quoteBack to top

  İzninle bir iki şey eklemek istiyorum.

  Mısır Kılıçları--------------------------------
  Tarihte afrika bölgesinde uzun kılıç kullanımı Mısır ile sınırlı kalmıştır. Bu da bronz döneminin sonuna kadar sürüştür. Ancak dönemin elverdiği teknolojiyi sonuna kadar kullanarak mısırlılar kendi kılıç terminalojilerini geliştirmişlerdir.

  Mısır kılıçları bir Bakır-Kalay alaşımı olan bronzdan üretilmiştir. İki temel tipi bulunmaktadır.

  Süvari Kılıcı: Düz ve uzun olan bu kılıç ortaçağ Broadswordlarına (Enli Uzun kılıç) benzemektedir. (Bkz. Mumya 1 - Kahramanımızın asker mımyalara karşı kullandığı kılıç)

  Piyade Kılıcı: Kabzada düz başlayıp uçta ani bir hilal şeklini alan bu kılıç mısır ordularının mızraktan sonra temel savaş silahı olmuştur. (Bkz. Mumya 1 - Asker mumyaların kullandığı kılıç )

  Kuzay Avrupa Kılıçları-------------------------------
  Genel olarak büyük kılıçları tercih eden kuzey avrupalı savaşçılar aslen 4 gruba ayrılan bi silah kulleksiyonuna sahiptirler.

  ---Roma ve Yunan kılıçları
  ---Kelt kılıçları

  Gerçekten Greatsword olarak bilinen kılıçlar keltler (iskçlar) tarafından geliştirilmiştir. Claymore olarak bilinen bu kılıçlar orta çağda gelişimini tamamlamış ve devasa ebatlara kadar büyümüşlerdir. Ancak büyük savaşlarda gerçek anlamda etkili bir silah değildir. Kullanım zorlukları nedeniyle düşmanı yaralamaktan çok korkutmakta daha başarılıdır. (bkz. Wiiliam Wallace)

  Orta çağın ortalarında bu ailenin en gelişmiş üyesi ile karşılaşılmaktadır. Bu bir fransız kılıcı olan Flambarge'dır. Yılan gibi kıvrılarak ilerleyen bu kılıç haçlı seferlerinin sonlarına doğru geliştirilmiştir. Sadece belli yeterlilikteki demircilerin dövebildiği bu kılıcı kullanmak bir statü sembolü idi.

  ---Galya Kılıçları

  Güney Fransa'nın bir bölgesi olarak bilinen Galya kılıç dövme sanatında asla Roma'ya rakip olamamış. Orta çağa kadar da gerçek anlamda bir kılıç geliştirememiştir. Ortaçağ ve Gül Savaşları zamanında gelişmeye başlayan kılıç yapma sanatı bu dönemde Enli Uzunkılıç'ın üretimi ile bu bölgede zirve yapmıştır. Sonradan evrimleşerek Bilinen Longsword üretim tekniği bu bölgede doğmuş ve avrupaya yayılmıştır.

  ---Viking Kılıçları

  Genel kanının aksine vikingler büyük kılıçları tercih etmemiştir. Balta ve gürz gibi silahları tercih eden Vikingler kılıca asla önem vermemiş ve kılıç üretiminde fazla gelişmemişlerdir. Genel olarak kalitesiz enliuzunkılıçlar üretmişlerdir.

  Bu sayılan 3 aileden en uzun yaşayanı Galya soyundan gelendir.
  Zaman içerisinde evrim geçiren galya kılıçları tüm orta çağ boyunca kullanılan Uzunkılıçlara (Longsword) dönüşmüş, rönesasn döneminde uzun kılıçlar yerlerini meçlere (Rapier) bırakmışlardır. Bunun temel sebebi. Çok ağır olan zırhların bu dönemde yaygınlaşmış olan barutlu silahlara karşı avantaj sağlamaması ve bu zırhların terkedilmesinden sonra Longsword gibi zırh yarmaya odaklanmış ağır silahlara ihtiyaç kalmaması meçlerin kullanılmasının esas sebebidir.


  Modern dönem-----

  Kılıçların kullanıldığı son büyük Avrupa savaşı Kurtuluş savaşıdır diyebiliriz. Çünkü bu savaş o dönemde hala kullanılan süvari gruplarının aktif olarak (ve işe yarar bir ekilde) kullanıldığı son savaştır.

  Bu savaşta kullanılan kılıç, halen seramonilerde kullanılmakta olan süvari kılıcıdır. (Saber)

  _________________
  Bir kiÅ?inin ölümü bir trajedi, bir milyon insanın ölümü ise bir istatistiktir.
  Joseph Stalin
  Back to top View user's profileSend private message
  thundil
  Kullanıcı
  Kullanıcı

  Joined: Nov 30, 2007
  Posts: 12

  PostPosted: Sat Dec 01, 2007 8:27 am Reply with quoteBack to top

  Ben samurai tipini gösterdiği için kama kullanırdım.Eyer kamam yoksa longsword kullanırdım.
  Back to top View user's profileSend private message
  RedDawn
  Kullanıcı
  Kullanıcı

  Joined: May 07, 2007
  Posts: 12

  PostPosted: Fri Dec 05, 2008 6:56 pm Reply with quoteBack to top

  Tercihli silahım yay olsa da, her zaman kınında bir uzun kılıç tutarım. Bar kavgalarında ve ufak meydan okumalarda hayatımı kurtarır... }Very Happy
  Back to top View user's profileSend private message
  Edmond
  Kullanıcı
  Kullanıcı

  Joined: Jul 03, 2006
  Posts: 5509
  Location: Ã?anakkale

  PostPosted: Fri Dec 05, 2008 7:21 pm Reply with quoteBack to top

  Katana fantastik ve güzel bir şey Very Happy Çniversiteye geçince alacağım! Kararlıyım Very Happy

  Fakat onu saymazsak bir hançer hoş ve işe yarar olabiliyor.
  Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
  Starfell
  Kullanıcı
  Kullanıcı

  Joined: Apr 17, 2008
  Posts: 693
  Location: Istanbul

  PostPosted: Fri Dec 05, 2008 8:32 pm Reply with quoteBack to top

  Uzun kılıç iyidir. Hem savunursun hem kesersin.
  Back to top View user's profileSend private message
  Edmond
  Kullanıcı
  Kullanıcı

  Joined: Jul 03, 2006
  Posts: 5509
  Location: Ã?anakkale

  PostPosted: Fri Dec 05, 2008 8:35 pm Reply with quoteBack to top

  Starfell wrote:
  Uzun kılıç iyidir. Hem savunursun hem kesersin.


  Bence tam aksine uzun kılıç daha bir hantaldır, çevik olmak çok daha önemli olduğundan, kısa kılıç daha iyidir bence (Wakazashi gibi)

  _________________
  I always knew I was a star And now, the rest of the world seems to agree with me.

  The reason we're successful, darling? My overall charisma, of course.

  I never thought of myself as the leader. The most important person, perhaps.

  -Freddie Mercury
  Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
  Starfell
  Kullanıcı
  Kullanıcı

  Joined: Apr 17, 2008
  Posts: 693
  Location: Istanbul

  PostPosted: Fri Dec 05, 2008 8:49 pm Reply with quoteBack to top

  Aslında daha uzun yazmıştım ama bişi oldu ve post çıkmadı neyse. Diyeceğim şudur edmond katana tipi silahlar tek taraflı silahlardır. Bunları kullanmak ustalık gerektirdiği gibi tek elle kullanmak daha bi olayı aşmayı gerektirmektedir. Ancak uzun kılıç ki burda bahsettiğim gayet düz sade ve kıvrımsız bir kılıç, kullanımı oldukça kolaydır. Savur kes parçala...

  Uzun kılıç iyidir yani Very Happy
  Back to top View user's profileSend private message
  Edmond
  Kullanıcı
  Kullanıcı

  Joined: Jul 03, 2006
  Posts: 5509
  Location: Ã?anakkale

  PostPosted: Fri Dec 05, 2008 8:56 pm Reply with quoteBack to top

  Starfell wrote:
  Aslında daha uzun yazmıştım ama bişi oldu ve post çıkmadı neyse. Diyeceğim şudur edmond katana tipi silahlar tek taraflı silahlardır. Bunları kullanmak ustalık gerektirdiği gibi tek elle kullanmak daha bi olayı aşmayı gerektirmektedir. Ancak uzun kılıç ki burda bahsettiğim gayet düz sade ve kıvrımsız bir kılıç, kullanımı oldukça kolaydır. Savur kes parçala...

  Uzun kılıç iyidir yani Very Happy


  Peki bunu savurana kadar geçen süre zarfında adamın eli armut mu toplayacak Very Happy Teke tek dövüşlerde haklı olabilirsin fakat savaşlarda bence, pek de uzun olmayan Yatağan (hönk!) tarzı kılıçlar daha hoş olabilir Very Happy

  _________________
  I always knew I was a star And now, the rest of the world seems to agree with me.

  The reason we're successful, darling? My overall charisma, of course.

  I never thought of myself as the leader. The most important person, perhaps.

  -Freddie Mercury
  Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
  Starfell
  Kullanıcı
  Kullanıcı

  Joined: Apr 17, 2008
  Posts: 693
  Location: Istanbul

  PostPosted: Fri Dec 05, 2008 9:12 pm Reply with quoteBack to top

  Ama onu senin benim gibi bi adam sallamayacak ki uzun kılıcı bir barbarın salladıgını düşünürsen bu gazeteyle sineğe vurmak gibi bişi olmalı Very HappyVery Happy hee hiç görmedim o ayrı bi konu ama bide şöyle bişi var ki ben hiç kalkan kullanan samuray görmedim ama kalkan kullanan tapınak sovalyesi gördüm. Bu da demek oluyo ki katanalara hakim olmak için çift el kullanılmalıdır. öte yandan uzun kılıçla bir yandan kalkan kullanıp diger yandan kılıç kullanabilirsin. Wink
  Back to top View user's profileSend private message
  lightflarer
  Kullanıcı
  Kullanıcı

  Joined: Feb 05, 2008
  Posts: 639

  PostPosted: Fri Dec 05, 2008 9:31 pm Reply with quoteBack to top

  aslında genel tercihim katana ama kısa kılıcın kontrolü, dengesi ve hızı çok süper, belki de gerçek hayatta kendo derslerinde hep silah olarak uzun sopa ya da kısa kendo sopası kullandığımdan en iyi kullandığım silahlardan, uzun kılıç kadar iyi bir menzili olmasada yeterli uzunlukta. Uzun kılıç genelde artistliğine seçiliyor seçenlerde ve kullanımı gerçekten zor, çok yetenekli olmak lazım yani eve süs olarak alınan silahları sağa sola savurmaya benzemez. Bence katana ikisininde iyi özelliklerine sahip o açıdan çok iyi ve pala kadar da kıvrımlı değil, saplama hamleleride iyi yapılıyor.
  Back to top View user's profileSend private message
  Edmond
  Kullanıcı
  Kullanıcı

  Joined: Jul 03, 2006
  Posts: 5509
  Location: Ã?anakkale

  PostPosted: Fri Dec 05, 2008 9:32 pm Reply with quoteBack to top

  Starfell wrote:
  Ama onu senin benim gibi bi adam sallamayacak ki uzun kılıcı bir barbarın salladıgını düşünürsen bu gazeteyle sineğe vurmak gibi bişi olmalı Very HappyVery Happy hee hiç görmedim o ayrı bi konu ama bide şöyle bişi var ki ben hiç kalkan kullanan samuray görmedim ama kalkan kullanan tapınak sovalyesi gördüm. Bu da demek oluyo ki katanalara hakim olmak için çift el kullanılmalıdır. öte yandan uzun kılıçla bir yandan kalkan kullanıp diger yandan kılıç kullanabilirsin. Wink


  Yo hayır, samurai'lar kalkan kullanmazlar fakat bunun sebebi Katana'ların iki elle kullanılması değildir.

  Daisho denen bir olay var, İki kılıç demek.Katana ve Wakazashi'yi birlikte kullanıyorlar.Tek ellerinde iki elle tutulan bir kılıç, diğerinde tek elle tutulan bir kılıç demek bu! Düşünsene ağırlığı Very Happy Ve bunu yalnızca Miyamoto Musaşi gibi ÇOK usta samurai'lar yapabiliyorlar.Peki şimdi sen düşünsene uzak doğu gücünü Very Happy Yani mümkün, ama yapan yok Very Happy

  _________________
  I always knew I was a star And now, the rest of the world seems to agree with me.

  The reason we're successful, darling? My overall charisma, of course.

  I never thought of myself as the leader. The most important person, perhaps.

  -Freddie Mercury
  Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
  Starfell
  Kullanıcı
  Kullanıcı

  Joined: Apr 17, 2008
  Posts: 693
  Location: Istanbul

  PostPosted: Fri Dec 05, 2008 9:42 pm Reply with quoteBack to top

  Zamanında Discovery de bir belgesel izlemiştim en iyi 10 silah diye katana listeye 10. sıradan girmişti. Tmm katana sağlam ve keskin ama tek taraflı olmasının kötü bir şey olduğunu söylemeye çalışıyorum. Katanalar iki ayrı çelikten yapılıyo ve bu sayede hem esnek hemde sağlam olabiliyo sanıyorum ki bu yüzden tek taraflı olarak kullanılıyor.

  Ancak bana yeterli gelmiyor. Ne o öyle neresiyle vursam acaba diye düşünmek fln Razz Neyse ya samuraylar dünyadaki en iyi savaşçılardan olduğuna göre dicek pek bişi yok ama kişisel tercihim uzun kılıçtır. Sebeblerini yukarıda uzun uzun yazdım zaten Rolling Eyes
  Back to top View user's profileSend private message
  lightflarer
  Kullanıcı
  Kullanıcı

  Joined: Feb 05, 2008
  Posts: 639

  PostPosted: Fri Dec 05, 2008 9:52 pm Reply with quoteBack to top

  Starfell wrote:
  Zamanında Discovery de bir belgesel izlemiştim en iyi 10 silah diye katana listeye 10. sıradan girmişti. Tmm katana sağlam ve keskin ama tek taraflı olmasının kötü bir şey olduğunu söylemeye çalışıyorum. Katanalar iki ayrı çelikten yapılıyo ve bu sayede hem esnek hemde sağlam olabiliyo sanıyorum ki bu yüzden tek taraflı olarak kullanılıyor.

  Ancak bana yeterli gelmiyor. Ne o öyle neresiyle vursam acaba diye düşünmek fln Razz Neyse ya samuraylar dünyadaki en iyi savaşçılardan olduğuna göre dicek pek bişi yok ama kişisel tercihim uzun kılıçtır. Sebeblerini yukarıda uzun uzun yazdım zaten Rolling Eyes


  ya her silah etkili kullanılınca iyidir ama katana ayrı bir niteliğe sahip çünkü aynı pala gibi sadece mükemmeliyet üzerine yapılmış. Pala zamanla Acemler ve diğer doğu ülkeleri tarafından kötü kullanıldığı için kıymetini ve eski gücünü yeniçeri zamanına kadar kaybetmiş ama katana öyle değil. O kadar iyi bir aerodinamiği var ki, japon ordusu genelde tüfeğin bırakın sünügüsünü kullanmayı, ateşleyene kadar ikiye bölünürlermiş. Çok hızlı ve etkili bir silah, çok az bir güçle inanılmaz işler başarıyor. Onun için tek taraflı, çift taraflı olsa aynı etki çok zor.
  Back to top View user's profileSend private message
  Display posts from previous:      
  Post new topicReply to topic


   Jump to:     View next topic
  View previous topic
  You cannot post new topics in this forum
  You cannot reply to topics in this forum
  You cannot edit your posts in this forum
  You cannot delete your posts in this forum
  You cannot vote in polls in this forum


  Powered by phpBB © 2001 phpBB Group

  :: HalloweenV2 phpBB Theme Exclusive ::
   
  FRPWorld.Com ülkemizdeki fantezi edebiyatı ve frp sevenleri bir araya getirmeyi amaçlayan bir web sitesidir. 2003 yılında kurulmuş olan sitemiz kullanıcı ve yöneticilerimizin katkıları ile büyüyüp Türkiyenin en büyük frp sitelerinden birisi olmuştur. Galerisi, indirilecekler kısmı, akademisi, yazarları ile sitemiz tam bir frp hazinesidir. FRPWorld sizin de desteklerinizle böyle olmaya devam edecektir. FRP'nin doyumsuzca yaşandığı bu diyara hoş geldiniz.

  FRPWorld, yeni bir frp dünyası


  Sitede bulunan yazı, doküman ve diğer içerikler siteye ait olup başkaları tarafından kopyalanması, dağıtılması ya da ticari amaçla kullanılması yasaktır.
  Siteye yapmış olduğunuz katkılar frpworld.com'un olup bunları yayınlama ya da yayınlamama hakkı site yöneticilerine aittir.


  Sayfa Üretimi: 0.62 Saniye