Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 31
    Dün: 35
    Toplam: 90395

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 852
    Üye: 1
    Toplam: 853

Şu An Bağlı:
    01 : egevix

FrpWorld.Com :: View topic - Gizli Defter (Günlük)
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Gizli Defter (Günlük) View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    catboy
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Fri Jun 12, 2009 11:19 pm Reply with quoteBack to top

13 Haziran 2009 Cumartesi Saat 02:17

Neden Yazamıyorum?

"Sadece bir şeyler yazmak istiyorum öylesine! Ama aklıma yazacak hiç bir şey gelmiyor, belki de ilham perilerim beni terk etti ya da yazmak için bu kadar heves etmeme rağmen herhangi bir başarıya imza atamadığım için hevesimi kaybetmeye başladım.

Her iki durumda da yapılması gerekenin ne olduğuna bile emin değilim. Aslına bakılırsa yardım almam gerektiğini düşünüyorum. Bana yine ilham verecek bir film, bir kitap ya da bilgisayar oyunu eskisi gibi hayal gücümü ateşleyecektir. Ne diyorum ki? Hayal gücümde bir sorun yok zaten, asıl sorun yazamamaktan kaynaklanıyor.

Yazamıyorum, çünkü aklımda o kadar çok düşünce birikiyor ki hangisini önce yazmam gerektiğine emin olamıyorum ve hızlıca tüm kurguyu toparlamak isterken de yazdığım yazı tüm edebi içeriğini kaybediyor. Tasvirler, atmosfer, karakterlerin duyguları tamamen es geçirilmiş sadece bir filmin veya kitabın özetiymiş gibi duran cılız bir yazı oluyor sonunda.

Kendimi toparlamam gerekiyor, ama yapamıyorum. Her şeyi içime attığım için sorunlar git gide büyüyor ve hiç bir sorunuma çözüm bulamıyorum. Sorunları büyüten kişi ben, sorunları meydana getiren unsurları oluşturan da yine ben.

Aklımda bir öykü planı mı var diyelim. Çnce kurgusunu kafanda tamamlarsın, karakterleri aklının bir köşesine iyice yerleştirirsin ve başlangıcını da belirlediğin kriterlere göre yazarsın. Ama ne oluyor, acele işe bir şeyler karışıyor. şeytan'ın benim işime burnunu sokacak kadar ilgi gösterebileceği bir varlık olmadığım için acele yaptığım işe karışan şeyin ne olduğu bile belirsiz kalıyor.

Aslında öncelikle ne olduğumu kafamda oturtmam gerekiyor. Bir amaç belirlemek ve ona göre yaşamda kendine yön tayin etmek ana kurallardan biri oluyor. şimdi yazar mı olmak istiyorum, o zaman bitmiş ve birilerine gösterebileceğim edebi sosa batırılmış içeriği doldurulmuş öykülerimin olması gerekir öncelikle. Ama daha bir öykünün bile sonunu getiremedikten sonra nereye yazar oluyorum ki? Çncelikle daha basit, bir kaç bölümlük öyküler yazmak istesem de sakız gibi uzatma ihtiyacı duyuyorum, çünkü yazdıkça aklıma kurguyu sürdürtecek konular geliyor ve ben öykünün sonunu getiremiyorum.

Amacım burada yazar olmaksa yönümü yanlış belirlediğimi itiraf etmem gerekiyor kendime. Kendimden kaçamam ve kararlarımdan da. Madem sayısal bir bölüm okuyacak kadar düşünmeden hareket ettim, o zaman artık değiştiremeyeceğim kararlarıma uyum sağlamam gerekecek. Sayısal bir bölüm öğrencisinin Türkçe ve Tarih dersleri harika iken asıl sayısal ağırlıklı dersler Matematik, Kimya ve Fizik derslerinin yerlerde sürünmesi tamamen kararlarıma saygı göstermediğimi gösteriyor.

Bir kere bir forum sitesinin saygıdeğer yöneticisi ile yaptığım bir sohbet sırasında bana hiç unutamayacağım bir nasihat vermişti: Olan olmuşsa, olanı kabul etmekten başka çaren yok ama olacak olanı değiştirebilecek zamanın varsa boşuna bekleme git ve olacak olanı değiştir!

Neden hala bekliyorum ki, neden bir şeylerin olmasını sadece umuyorum ve hiç bir şey yapmadan olmasını istiyorum anında? Tembel biri olduğumun farkındayım, hem de öyle böyle değil. Aklıma gelen öyküleri direk beynime taktığım bir cihaz aracılığıyla yazıcıdan çıktısını alabilmek gibi bir hayali olacak kadar tembel bir yazar adayıyım. Ama daha fazla bekleyemem çünkü hala zamanım varken değiştirmem gereken bazı şeyler var..."
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's website
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum