Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 0
    Dün: 35
    Toplam: 90364

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 2061
    Üye: 1
    Toplam: 2062

Şu An Bağlı:
    01 : usezymum

FrpWorld.Com :: View topic - şövalyelik
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

şövalyelik View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    chosen
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Jan 14, 2006 8:24 pm Reply with quoteBack to top

rilley wrote:
    Arkadaşlar paladinler ilginç varlıklar ve onları yönetenler daha da ilginçler. Mesela geçen gün ilkez frp oyunu için arkadaşlarda toplandık şimdi hepimizin frp bilgisi var ama hiç oynamamıştık herneyse ben buçukluk oldum tabi yaramaz bir buçukluk oldum bir arkadaşımda paladin hemide en iyilerinden böyle mağaraya girdik falan biraz yaratık kestik bir sandık bulundu adam demezmi bırak ben açıcam ulan diyorum bak ya tuzak varsa bırak ben bakayım. yok herif tutturdu açacak neyse açtı falan tuzak falanda yok sandığın içindende çıka çıka (4 kişiyiz)12 altın ve bir morning star çıktı ulan herif tutturdu parayı sana vermem ben buldum diye neyse ikna ettik para konusunu bölüştük sonrada morningstarı aldı attı çantaya gidiyo, onada ses çıkarmadık, sonra pazarda morningstarı satarken bir pazarlık yapışı var arkadaşın yemin ederim ben gerçek hayatta böyle bir şey görmedim ya nasıl paladinse adamın gözünü para bürümüş valla Yok kardeşim bu paladinler dengesiz oluyo genelde

o pek paladinlerin dengesizliğinden değil arkadaşından kaynaklanan birşey olmuş...
    arkadaşlar lütfen konunun sadece adına değil ilk mesajına da bakıp mesajlar atarım ki konudan sapmayalım...

bir hatırlatma ve saygılarımla...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Jan 15, 2006 12:39 am Reply with quoteBack to top

tüm mesajları okuduktan sonra genel olarak farkına vardığım şu ki paladin oynatmak kesinlikle oldukça iyi bi frp bilgisi gerektiriyo , bende yeni sayılabilecek bi oyuncuyum ama paladin oynatmak için bi sürü kitap falan okudum bu adamların alt yapılarını oldukça inceledim yani genel olarak tavsiyem eğer paladin olacaksanız iyi bi araştırın .

ayrıca şahsi kanaatim paladin oynamaya başlıcaksanız kesinlikle güç yada zengilik bürümesin gözünüzü unutmayın ki sizin karakteriniz iyiliğin bekçisi değil onun kölesisiniz yani tabii ki güçlü bi paladin kötülerin korktuğu bişeydir ama şunu da unutmayın ki paladinler yenilmez değildir ( yani ilk örnekte olduğu gibi karakterinizi piç etmeyin ) dolayısıyla yüksek level bi büyücü savaşçı yada barbar olarak oyuna başlayabilir ve oldukça kolay da adapte olabilirsiniz karaktere ama paladin olmak sağlam bi alt yapı gerektiriyo tabii ki diğer karakterleri küçümsemiyorum ama ben diğer karakterlere başlarken bu kadar kasmamıştım kendimi . bi kere adamlarda acaip karizma var ve oyun içinde bunu yansıtamazsanız bitiyosunuz

bi de tabii paladinsen ölümden korkmayacaksın ama nedensizde ölmeyeceksin çünkü bi grupta paladin çok şeyi değiştirebiliyo

--------------------------------------------------------------------

kusura bakmayın mümkünse yukardaki mesajla birleştire bilirsiniz

paladinler kendinden üst rütbeli paladinlerin dışında kimseden emir almaz yani karşında kral dahi olsa yaptıklarını sorgulayabilir . dolayısıyla paladinlere karşı kraliyet bile tutarlı bir şekilde ( iyilik tarafında ) olmalıdır . yani eğer evil bi krallık değilse

ayrıca yönetime karışmazlar bunada gerek duymazlar ancak herhangi bir durumda görev almayı kabul ederse yapacaklarını kendi içinde sorgulayıp olmaması gerektiğine inanırsa , yapmaz .

dediğim gibi paladinleri anlamamanız onları garip kılmaz .

chosen: mesajlar birleştirilmiştir...
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailMSN Messenger
    Demian
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jan 18, 2006 3:07 pm Reply with quoteBack to top

En son paladinle oynadigimda tanrima siginip ve level 1 olmama aldirmayip bir buyucunun cagirdigi iblise dalmistim-taktiksel cekilmenin paladine uymuyacagini dusunuyordum. Çlecegime emindin aslinda ama sansima karsimda ki büyücünün aslinda bir ilizyonist oldugu ve bizi korkutmak istedigi ortaya cikti. Yine de onun bir iblis cagirdigina- ve iblisin benim gucumden korktuguna- emin olan ben büyücününde cezasini vermistim. Mad
    Back to top View user's profileSend private message
    butti
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jan 20, 2006 10:03 pm Reply with quoteBack to top

Ben ilk FRP mi Paladin olarak oynamak istiyorum. Hatta her FRP mi paladin olarak oynamak istiyorum.

Ancak gel gör ki hem bu forumlarda, hem de okuduğum her kaynakta ve bütün oynayan arkadaşların söylediklerinden anlıyorum ki uzun zaman FRP oynayan oyuncular için bile çok zor bir class, kaldı ki yeni başlayan bir oyuncu için neredeyse imkansız.

Gerçi henüz FRP oynama konusunda hiç bir deneyimim olmasada o kadar çok okudum ki, bir paladin ne yapar ne yapmaz. Derdi nedir, ne değildir gayet iyi biliyorum teorik olarak.
    Çteki taraftan 32 yaşında ilk FRP sini oynayacak azmi gösterebiliyorsam, ilk oyunumda Paladin oynamayı da becerebilirim sanırım. Ya da bir paladini level 5/6 gibi gömer yeni bir class a da geçebilirim tam bilemiyorum. Ancak oynamayı becerebilirsem en iyi bu karakteri oynayabileceğimi düşünüyorum.

Tecrübeliler olarak sizler yardımcı olup fikir verebilirsiniz belki bana. Bir oyuncu FRP oynarken kendi karakterine uygun ve yakın karakteri mi oynamalı yoksa tamamen zıt bir classı ve alignment ı mı oynamak daha keyifli bir oynama biçimidir? veya Paladinle başlamak mümkünmüdür? Bildiğiniz başarılı bir örneği varmıdır?

Yardımlarınızı bekliyorum.

şimdiden teşekkürler.
    barabus
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jan 20, 2006 10:29 pm Reply with quoteBack to top

dostum diyorum ama abi demem daha münasip mi olur bilmiyorum :lol: :lol: :lol: :lol:

benim oynattığım bi paladin karakter var ve kısmen bende bu oyuna yeni başlamış bi oyuncu sayılabilirim ... bununla beraber paladin karakterinin zorluğu konusuna katılıyorum , aslında bu zorluk da yönelimden kaynaklanıyo lawful karakter oynatmak zor.. benim oyuna başladığım grup içinde kimse paladin oynatmamıştı ve oynatmayada niyeti yoktu..sana öncelikle

http://www.frpworld.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4331

bu linki incelemeni öneririm buradan bi hayli bilgi edinebilirsin

http://www.frpworld.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3059

hatta sen önce bununla başla bu başlık daha genel konuları içeriyo daha sonra yukardakine geç

son olarak diğer hususlarla ilgili kafana takılanları istersen yeni bi başlık açarak yada duruma göre buradan değerlendirebiliriz

son önerim paladinler genelin düşündüğü gibi deli karakterler değildirler bununla beraber son derece cesurdurlar... birde benim oynattığım paladin karakteri mecbur kalmadıkça kimsenin ölümünü istemez bu son yazdığım nüans farkıdır tercih meselesidir ama evil dışında bi yönelimi kendini korumak için bile olsa öldürmek paladine pek yakışmaz yinede sen başlıkları bi değerlendir ondan sonra görüşelim
    uLtior
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jan 20, 2006 11:17 pm Reply with quoteBack to top

Kanımca Paladinler hasta iyidirler. Bununla beraber genel bir senaryo içerisinde senaryonun gidişatını kurtaran karakterler olarakda bilinirler. Çrneğin en basidi, grubun yakaladığı bir dolandırıcının veya hırsızın büyücünün öldürülmesini reddedip ölümü pahasına onu en yakın güvenlik bölgesine götürür kanunlar karşısında yargılanmasını sağlar. Böylelikle kendine otomatikman bir görev vermiş olup günü zenginleştirir. Çte yandan bence* iyi bir rol ve ikna yöntemiyle az önce anlattığım durumları değiştirmek için kandırılabilirler.

Heat Metal(L2), Rusting Grasp(Demir ve metal alaşımları oksitlendirir L4), Repel Metal or Stone(LCool, gibi büyüleri Paladin Zirhlari üzerinde denedinizmi? ne sonuçlar aldınız? Merak etmekteyim.

Saygilarimla.
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's websiteMSN Messenger
    butti
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jan 20, 2006 11:26 pm Reply with quoteBack to top

Okudum ve bir kere daha anladım ki gerçekten zor bir class ve alignment.

Çbür taraftan şöyle düşünüyorum. Bu bir oyunsa ve keyifse. Her paladin'de karşısına çıkan ilk iri evil da ya da tuzakta ölümüne bile bile gitmek zorundaysa, bu bir oyun karakteri için anlamsız bir biçim. Elbette paladini diğerlerinden ayıran ana öğelerden birisi mecburen yada tercihen cesur davranması ama bu cesareti hiçbir good amaca hizmet edemeden kafadan ölüme gitmesimidir? Eğer öyleyse Paladin niye oynanır? Cesaret ve aptallık birbirinden ayrılamlıdır ama hangi noktada? Sen bir noktada düşmandan kaçtığında, bunu gidip şehre haber vermek ve insanların hayatını kurtarmak için mi yaptığını yoksa level bilmem kaç paladini ni ölümden kurtarmak için mi yaptığının ayrımını nasıl anlatırsın?

Ben paladinlerin katıksız aptallar olmadığını, sadece iyilik için ve iyilerin selameti için gerekirse ölümü rahatlıkla göze alabilen cesur insanlar olduğunu ama asla, aha işte evil gördüm durmamalıyım kafasını koparmalıyım diye başına sonuna tuzağa pusuya bakmadan dalıp canından olmayacak kadar da zeka sahibi insanlar olduğunu düşünüyorum. Tabi bir paladinin kendi adına çizdiği cesaret ve aptallığı ayıran çizginin DM tarafından da net bir şekilde anlaşılması ve kabul görmesi lazım. Bu çizginin çizildiği yer DM ve oyuncuda çok farklılık gösteriyorsa, paladin ya ölecektir (mecburen) ya da bir halta yaramayan hatta player kendini paladin sanırken fallen lığa ilerliyor olacaktır.

Bence paladinler için bu çok meşhur cesaret ve aptallık arasında ki ince çizginin biraz daha net bir şekilde kalınlaştırılması gerekiyor. Hem paladinler hemde DM ler için.Yoksa bir paladinin GEREKSİZ yere ölmemek için aklıllı davranması DM tarafından cesaret eksikliği olarak algılanabilir. Hadi çık işin içinden. Ondan sonra ya fazla gereksiz riske girip ölen bir paladin, ya da riske girmeyip korkak sıfatı ile anılmaya başlayan karizma yerlerde bir paladin çünkü öteki ne de olsa DM. Bir bakış açısıyla oyunun tanrısı. O ne derse netice %90 onun dediğine varacak eni sonu.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jan 20, 2006 11:47 pm Reply with quoteBack to top

bu cesaret konusu önemli ama şu da var ki paladinler pldukça zeki karakterlerdir genel davranış biçimleri adaleti sağlamak ve kötülüğü yok etmektir bununla beraber paladinler karizmalarının yaratığı güçlü bir diplomasiye de sahiptirler yani kimi sorunu konuşarak da çözebilirler

elbette ki paladinin ilk macerada ölmesi mümkün olmakla beraber bu birazda dm in oyun oynatma tarzıyla da alakalıdır ... geçen gün msn de türkliderle konuşurken dm ler üzerine güzel bi laf söyledi sanıyorum ona da Shevarash söylemiş dm oyunu anlatan kişi olmalıdır yönlendiren değil veya buna benzer bişey senin karalarını dm etkilemez ama sonunda dm senin ölmene karar verirse diğer sınıflarda en az paladin kadar kolay yok edilebilir

yani dm diğer bi deyişle kesinlikle her oyuncuya karşı eşit olmalıdır.. birde paladin oynatıcaksan ölmekten korkmamak hata yapmaktan korkmak lazım . ölüm bi paladin için bi son olmayabilir , ama paladinin yapacağı bi hata birdaha dönemiyeceği bi yola girmesini sağlayabilir ...

yazdıklarımın hepsini bir yana koyarsan paladin rpsi de bence zor sonuçta çok yüksek karizmalı bi savaşçı oynatacaksın dolyısıyla grubun karar vermesini doğrudan etkiliyor olacaksın bunun sorumluluğu çok önemli neyse ben başka bişey yazmıyacağım ama şu da var ki paladin karizmasını piç etme derim oynatamıyacağını düşünüyorsan hiç girme bu işlere ne biliyim barbar oynat olmadı bul bişeyler ama paladin oldukça özel bi sınıf buna dikkat et
    Shevarash
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Fri Jan 20, 2006 11:50 pm Reply with quoteBack to top

işte butti burada kendi adıma yapmaya çalıştığım şey dediğiniz gibi dmler yetişmemesini sağlamak Smile

bu arada bu konuda iyice geyikten sapmış sanki Wink
    uLtior
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Jan 21, 2006 12:12 am Reply with quoteBack to top

Su unutulmamali. Paladin saglam bir inanca sahip bir kisidir. Hayati boyunca bir kralliga derebeylige yada zumreye bagli olarak yasar.* Goz onunde bulundurulmaliki her iyilik iyilik degildir. Ben bir druid olarak oyundaki herhangi bir iyiligin icinde bulundugum yasam dongusunu degistirebilecegini var sayarak o iyilige engel olmaya calisabilirim. ve bu engelde paladin tarafindan kanimca bir kotuluk olarak algilanamaz. eger algilanirsa o paladini zora kosmadan elimden geldigince liderligine karsin bilgeligimle ikna ederim. Cunki karsimdaki paladin yillar boyunca sabit bir amaca hizmet etmis, asayisi saglamistir. ama paladin bu yapilan iyiligin veya sorgulanan davranisin sonuclarini asla dusunmez. Evet cozum ureten bir karakterdir fakat bunu hayat boyunca inanc dogrultusunda bagli bulundugu yasalara gore yapar.

Dm in burada yapabilecegi karakterlerin kararlarini etkilememek icin bluff zari dahi atmamasidir. Sadece masadan uzaklasip genel olarak durumu izlemesidir. Eger ki olay oldugundan fazla uzatilir ve zaman asimina ugrar ise tarafsiz fikrini ortaya koyar ve tekrar akışı oyunculara bırakır.

Saygılarımla.
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's websiteMSN Messenger
    barabus
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Jan 21, 2006 12:22 am Reply with quoteBack to top

katılamıyacağım bi nokta var dostum uLtior benim paladin anlayışım da bi kırala bağlılık yok benimtek bağlılığım iyiliğe olan bağlılığım dolayısıyla kraliyetin yaptıklarını da herzaman tasvip etmek gerekmez hatta hesap bile sorma hakkı var paladinin kraliyetten yada en azından ben sorarım
    uLtior
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Jan 21, 2006 12:28 am Reply with quoteBack to top

Kraldan nasıl hesap soruyorsun onu anlamadım. Yani hangi duzeyde? Evet paladin olabilirsin ve karizma vs vs yerinde olabilir ama asla bir kralın ikna ve bilgelik kabilyetine erişemezsin. Tabi bilge bir kralsa. Söz hakkın olabilir ama kralı 1. elden sorgulaman nekadar doğru oda tartışılır. Çstadların fikirlerini de almak isterim.
    barabus
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Jan 21, 2006 1:13 am Reply with quoteBack to top

kral yada kim olursa olsun bana hiç bi şekilde bana kötülük yapmasını mantıklı bi şekilde anlatamaz

yalnız şu var ki tabii ki kralın karşısına çıkıp hesap sormam soramıyacağim içindeğil bu işin bu şekilde yapılmaması gerektiğini düşündüğümden

herşeye rağmen bi paladinin iyiliğe karşı olan bağlılığı krala olduğundan fazladır..

daha somut biş örnek vermek gerekirse hiç bi paladin kral için başka bi krallığa saldırmaz bi paladinin savaşı kötülerledir ve karşısındaki düşmanın sıfatı onu düşman olarak görmemesine neden olmaz ...

kral eğer ülkesini adaletle yönetmekten vaz geçtiyse benim adaletimi mutlaka tadar..
    barabus
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Jan 21, 2006 1:19 am Reply with quoteBack to top

ve tabii bu paladinin cesaretine bi örnektir düşman olarak belirlediği ne olursa olsun büyüklüğü gücü yapabileceklerini bi kenara bırakır ve kötülüğü ezmek için elinden geleni yapar..

ve bunu yalnızca bi paladin yapabilir ...

tabii good yada natural bi kral da kolar kolay paladinleri karşısına almaz bu da pek mantıklı değil Very Happy Very Happy Very Happy
    uLtior
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Jan 21, 2006 1:24 am Reply with quoteBack to top

ornek soru: Evlisin cocugun var. Diger krallik daha once yapilan bir anlasma ile tarim alanlariniza el kondugunu soyluyor.arastiriliyor ve unutulan hakli bir sebep. Size az bir tarim alani birakiliyor. Gelirin dusuyor. Kralliginizin durumu kotuye gidiyor. ve saldiri aliyorsunuz kotuler tarafindan. surlariniza dayaniyorlar. Diger kralligin askerleride seferde ve kendilerini koruyabilecek kadar askerleri var ve taktik olarak karsi krallik askerlerini yollayamiyor. Cocugun savasta olduruluyor. Krallik sefalete surukleniyor. Diger krallik size iyilik yapmak icin bugday neyim yolluyor kendi kervanlarinin bir kacini size iletiyor. Karsi kralliga bagli bu tedarikciler ise sizi hor gorup assagiliyor. Sen bu durumda ne yaparsin?
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum