Frp World Ana Menü
 • Frp World
  » Anasayfa
  » Forum
  » Anketler
  » Akademi
  » Kitap Tanıtımları
  » Haber Arşivi
  » Haber Gönderin
  » Makale Gönderin

 • Üyelere Özel

 • Kişisel
  » Hesabınız
  » Özel Mesajlar
  » Üye Listesi
  » Üye Arama
  » Siteden Çıkış

 • Site Bilgileri
  » Top10
  » Site Hakkında Yorumlarınız
  » İstatistikler
  » Destekleyen Siteler

 • Kullanıcı Menüsü
  Hoşgeldin, Diyar Gezgini
  Üye Adı
  Şifre
  (Kayıt Ol)
  Üyelik:
  Son Üye: LadonnaPar
  Bugün: 73
  Dün: 83
  Toplam: 58364

  Şu An Bağlı:
  Ziyaretçi: 1403
  Üye: 0
  Toplam: 1403

  7. Frpworld Kisa Öykü Yarismasi
  7. Frpworld Kisa Öykü Yarismasi
  Gönderen: catboy Tarih: 01.03.2009 Saat: 18:42
  FRPWorld Kısa Ã?ykü YarıÅ?ması Yeni bir öykü yarışmasıyla karşınızdayız ey sayın diyar!

  Konu olarak serbestsiniz diyebiliriz kısaca, ama konu açısından sizi serbest bırakıyoruz bunun yerine öykünün geçeceği başlangıç mekanını bizim belirlediğimiz şekilde kullanmanızı istiyoruz. O mekan da zaten sizi daha çok yazmaya teşvik edebilecek nitelikte ve hayal gücünüzü artırıp ilham perilerinizi canlandırmaya yönelik olmasına özen gösterilerek seçildi. Bu yüzden içiniz rahat olsun diyorum ve öykünüzün geçeceği mekanın bir kütüphane olacağını belirtiyorum.

  şimdi kütüphane demişken serbestsiniz dediğimiz nokta da aslında tam bu noktada başlıyor. Uzay istasyonunda, Eski Mısır'da, Antik Yunan şehri'nde, hatta ileri giderek Cennet'te veya İzmir'deki sıradan bir kütüphane. İşte tamamen serbertsiniz, daha ne olsun? Buradan başlayarak öykünüzü fantastik, dramatik, polisiye, bilim-kurgu türünde geliştirebilirsiniz. Öykünüz bir kütüphanede başlayacak, ama kütüphanenin içeriği ve hatta kullanım amacı (tabi içinde en azından kitap konulacak raflar olsun.) sizin hayal gücünüze bağlı.

  Konu kısıtlaması yok, sadece başlangıç mekanının kütüphane olmasını belirledik.

  2 aylık bir süre verilmesine karar verildi. Bu durumda düz hesap şubat ayının kısalığını da düşünerek (bu durumda pek düz olmuyor galiba) 30 Nisan'da bitecek yarışma.

  İthaki sponsorluğunda yapılan yarışmamıza herkesi bekleriz!


  Yeni bir öykü yarışmasıyla karşınızdayız ey sayın diyar! Burada size yarışmanın konusu, kuralları, jüri üyeleri hakkında bilgiler, değerlendirmenin nasıl yapılacağı hakkında bilgiler, yarışmanın bitiş tarihi ve en çok ilgi çeken kısım olan ödüller hakkında bilgi vermek amacı güdüyorum. Arzu ederseniz hemen gerekli bilgileri sıralamaya geçelim:

  1- Yarışmanın Konusu ve Kurallar:

  * Konu olarak serbestsiniz diyebiliriz kısaca, ama konu açısından sizi serbest bırakıyoruz bunun yerine öykünün geçeceği başlangıç mekanını bizim belirlediğimiz şekilde kullanmanızı istiyoruz. O mekan da zaten sizi daha çok yazmaya teşvik edebilecek nitelikte ve hayal gücünüzü artırıp ilham perilerinizi canlandırmaya yönelik olmasına özen gösterilerek seçildi. Bu yüzden içiniz rahat olsun diyorum ve öykünüzün geçeceği mekanın bir kütüphane olacağını belirtiyorum.

  şimdi kütüphane demişken serbestsiniz dediğimiz nokta da aslında tam bu noktada başlıyor. Uzay istasyonunda, Eski Mısır'da, Antik Yunan şehri'nde, hatta ileri giderek Cennet'te veya İzmir'deki sıradan bir kütüphane. İşte tamamen serbertsiniz, daha ne olsun? Buradan başlayarak öykünüzü fantastik, dramatik, polisiye, bilim-kurgu türünde geliştirebilirsiniz. Öykünüz bir kütüphanede başlayacak, ama kütüphanenin içeriği ve hatta kullanım amacı (tabi içinde en azından kitap konulacak raflar olsun.) sizin hayal gücünüze bağlı.

  Konu kısıtlaması yok, sadece başlangıç mekanının kütüphane olmasını belirledik.

  * Öykünüzü yazarken bir kaç uyulması gereken kural söz konusu doğal olarak. Öncelikle bunun kısa bir öykü konseptine uymasına özen gösteriniz; belli bir giriş, gelişme, sonuç bölümü olmasına da. Belirlenen sözcük limiti 1000 ila 3500 arasıdır. (Yalnız öykünüzün sonunda kırpma hatasına sakın düşmeyin eğer 3500'ü geçiyorsa. 100-200 kelime aşarsanız sorun olmaz, ama 1000 kelime sınırının altında kalanlar öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır.)

  * Öykünüz dediğim gibi öykü konseptinde olacak. Bunu niye bir daha belirtiyorum. Yani masal veya şiir tipinde yazılmış eserler değerlendirmeye alınmayacaktır, ama tabi öykünüzde şiir, tekerleme, masal gibi türler öykünüzün kurgusuna göre içinde yer alabilir.

  * Kurallar bu kadar, konu serbestliği tanındı diye tabi ki de siyaset, din, ırkçılık, aşırı geyik ve cinsellik içeren öyküler yazmaya da kalkmayın. Olmayacaktır sanıyorum ama uyarıyı yapalım biz yine de.

  2- Jüri Üyeleri ve Değerlendirme Sistemi:

  Sanıyorum çoğunuz jüri ahalisi hakkında bir takım tahminlerde bulunmuştur. Olsun biz yine de bir tanıtalım kısaca sizlere:

  * Efla/Sinan: Sitemizin admini, demokratik bir şekilde siteyi yönetmeye çalışan, herkesin siteden tanıdığı Efla hakkında tam olarak neler diyebiliriz? Bir düşünelim, sanıyorum ismi hakkında yorum yazmamı pek istemez diye düşünüyorum, zaten yorum yazmaya kalksaydım başına Darth unvanını eksik etmezdim. (Kurallara uysana, hem geyik yok diyorsun sonra kendin uymuyorsun!)

  * Firble/Kerem: Sitenin sanıyorum en eski üyelerinden biri, bu yüzden güvenilirliği herkesçe onaylanmış Ozan Firble jüri koltuğunda yerini taa Amerika'lardan kapmış durumda.

  * Catboy (gelecek versiyonu BigCat Dede'dir.)/Gürhan: Bu yarışma fikrini sarayda uzun uzun tartışmaya açan kişi benim ve böyle bir yarışmaya vesile olduğum için çok mutluyum. Biri yok ki omzuna başımı koyup ağlasam. (Ah bana o kazığı atmayacaktın! Ups, aşırı kişiselleşti bu yazı...)

  * Değerlendirme Sistemi beş kategoriden 10 üzerinden puan verilme usulüyle gerçekleşecektir. Sırayla bu dönem göreceğiniz dersleri incelersek (Araya mikrobiyoloji hocası girdi, çıkarın onu!):

  - Kurgu: Öykünüz ne anlatıyor? sorusuna verilen yanıt genelde öykünün kurgusunu bize anlatır. Bu kategori aynı zamanda hayal gücünüzün ölçüsü de olacaktır; çünkü ne kadar iyi bir kurgu yazmayı başarırsanız, o derece hayal gücünüzden faydalanmayı başarmışsınız demektir.

  - Atmosfer: İyi bir kurguyu destekleyen en önemli unsur. Öykünüzdeki duyguyu, kurgunun gelişimi esnasında yaşanan değişimlerinin birebir etkisi hepsi atmosferin ne kadar iyi bir şekilde öyküye aktarılmasıyla orantılı olarak okuyucunun öyküye bağlanmasına vesile olacaktır.

  - Karakterler: Öykünün ana ve yan karakterleri arasındaki ilişkiler iyi oturtulmuş mu? Okuyucu öyküdeki karakterleri gerçekçi buluyor mu? Onların yaşadıkları okuyucuyu heyecanlandırıyor mu? Kurguyu taşıyan ana öğe karakterlerdir, onu destekleyen ise atmosferdir. Aslında bu üçlüyü iyi bir şekilde öyküye yedirebilirseniz gerçekten de okunmaya değer çok güzel bir eser ortaya çıkartabilirsiniz.

  - Ortam: Bu unsur aslında yazarlığınızın ne derece iyi olduğunun en iyi ipucusudur. Çünkü hayal gücünüz kurgunuzu, atmosferinizi ve karakterleri öyküye aktarırken işinize yarasa da öykünün geçtiği mekanı ve çevreyi tanıtırken elinizdeki silah dil yeteneğiniz olacaktır. Akıcı bir üslupla beraber okuyucu okuduğu öyküyü gözlerini kapattığında eksiksiz bir şekilde canlandırmayı başarabiliyorsa ortamı öykünüzde başarıyla anlatmış olursunuz. Ama ortamı betimlemeler eşliğinde anlatmakla kurguyu elinizden kaçırırsanız okuyucuyu da öyküden soğutursunuz. Bazen sadece okuyucu gerektiği kadarıyla yetinmesini bilir, ortamın geri kalanından ziyade kurgunun daha çok geçtiği yerin anlatılması ona yetebilir.

  - Türk Dili'ne uygunluk: Bu kategoriyi bilerek eklemeyi uygun gördük. Öykünün çok sürükleyici olsa da kötü bir dille yazıldığında akıcılığı bozulur ve okuyucu o öyküden tat almaz. Hem zaten bir yazarın öyküyü yazarken kullandığı dili (şu anda bahsi geçen ana dilimiz Türkçe olduğu için daha bir önemli oluyor.) hatalı bir şekilde kullanması yadırganır. Bu yüzden anlatım bozuklukları, noktalama ve yazım hataları vs. her biri puan götürecektir. Tabi her jüriye göre o hatanın rahatsızlık boyutu onun bakış açısına göre farklı olacağına göre biri daha yüksek verirken bu kategoriden, diğerine o hata ona çok rahatsız edici gelecek ve daha düşük puan vermesine sebep olacaktır.

  - Her bir kategoriden 10 üzerinden puanlama yapıldıktan sonra her bir puan toplanıp sıralama yapıalcak ve birinci belirlenecektir.

  3- Ödüller:

  Geldik bence en heyecanlı bölüme. Sizi bilmem ama buraya gelmeyi iple çekiyordum. Zaten ipim de bitmiş, iyi mi? Tam vaktinde gelmişim yani, yoksa hiç gelemiyebilirdik yani. Neyse ödüller genelde yarışmanın konusuna göre belirlenir, ama biz de belli bir konu olmasa da başlangıç mekanı kütüphane olduğu için kitaplarla ilgili romanlar hediye olarak verelim diye düşündük. Ama uygun bir kitap bulamadık, biz de birinci bizim seçtiğimiz üç kitaptan hangisini beğenirse onu, birinciye hediye etme kararı aldık. Seçilen kitap ödüllerinden önce şunu da belirtelim, eğer 10 kişiden fazla katılım gerçekleşirse şayet 2.'ye, 18 kişiden daha fazla katılım olursa da 3.'ye de ödül verilecektir. (Bu son kısma tam karar verememiştik, ama diğerleri de bunu kabul ederler herhalde diye düşünüyorum.)

  * Kitap Ödülleri:

  - Zaman Okyanusu: Yazarı Merete Morken Andersen. Ödüllü psikolojik dram türünden bir roman. Oldukça beğenildiğini ve eleştirmenlerden tam not aldığını da belirtelim. (Çok fazla klişe cümle kullandım sanırım son zamanlarda.)

  - Hurin'in Çocukları: Geçen yarışmada da 2.'ye bu kitabın ödül olarak verildiğini hatırlıyorum. Tolkien'in kalan çalışmalarından toplanarak oğlu Christopher'in derleyip kitaplaştırdığı orta dünyanın ilk çağında geçen bir roman. Okumayan kalmasın, tabi eğer orta dünya ilginizi çekiyorsa.

  - Tehlikeli Diyardan Öyküler: Bu kitap da Tolkien'in orta dünya ile ilgili şiirlerini ve farklı tarzda öykülerini içeriyor. Oldukça değerli bir eser olduğunu söylemek istiyorum.

  4- Bitiş Tarihi:

  Bu kadar yazdık ettik, ellerimiz ağrıdı. Bari bir şey yaptık, tam yapalım değil mi? Bu bilgiyi de sizlerle paylaşayım yazıyı öyle bitirelim. Her ne kadar sıcak bir sohbet olsa da artık klavyenin pili azalıyor kusura bakmayın lütfen!

  Neyse 2 aylık bir süre verilmesine karar verildi. Bu durumda düz hesap şubat ayının kısalığını da düşünerek (bu durumda pek düz olmuyor galiba) 30 Nisan'da bitecek yarışma.

  Yarışma için öykülerinizi yollayacağınız msn adresi de doğal olarak o kadar yazdık, benim msn adresime yollayacaksınız, ben beğendiklerimi efla ve firble'ye yollarım. Gerisi için de msn yollarında oluşan teknik bir arıza sebebiyle bana ulaşamadığı yalanını söylerim. şaka tabi, ben dürüst bir insan evladı olduğum için benden bu konuda zarar gelmez. Kendime inanıyorum! (Ya omuz yok mu ağlamak istiyorum, acil bir dost bulmam gerekiyor kendime. Yoksa kazığın acısı dinmeyecek gibi! Ya olayı kişiselleştirmesene bir...! İkide bir zırt pırt parantez açıp da durma!)

  Adresi veriyorum: [email protected]

  "7. Frpworld Kisa Öykü Yarismasi" | Hesap A/Yarat | 4 yorum
  Yorumlar yazarlarna aittir. eriklerinden biz sorumlu tutulamayz.

  Anonim kullanc yorum yazamaz, ltfen kayt olun

  Re: 7. Frpworld Kisa Öykü Yarismasi (Puan: 1)
  Gönderen: SacoKhan Tarih: 04.03.2009 Saat: 18:02
  (Kullanc Bilgisi | Mesaj Gnder)
  YarıÅ?maya katılan herkese baÅ?arılar dilerim..

  Saygılarımla..  Re: 7. Frpworld Kisa Öykü Yarismasi (Puan: 1)
  Gönderen: browland Tarih: 23.03.2009 Saat: 11:21
  (Kullanc Bilgisi | Mesaj Gnder)
  Merhaba, umarım güzel bir yarıÅ?ma olur.

  Ben öykü göndereceÄ?im ama alttaki mail adresini tam okuyamadım.

  mail adresi : [email protected] sanırım. Alt çizgi var galiba


  Forumlardan
  ---
  ??????? ????????? ????????
  uliqo Mar 27, 2023 - 17:01:37

  SlotsCity
  jordgoose Mar 26, 2023 - 19:58:49

  CRM
  LoisBrown Mar 25, 2023 - 23:27:35

  Better Photographer Education - How To Put Flair Into Your P
  gyrukuh Mar 23, 2023 - 20:14:40

  Betting
  Sarada23 Mar 22, 2023 - 06:48:54

  Watch TV live
  axuhova Mar 15, 2023 - 17:52:23

  Kadimlerin Uykusu (Yüzüklerin Efendisi ve GOT tarzı) Roman
  easoll Mar 14, 2023 - 22:39:15

  Purchase Inexpensive Quality Cars And Save Thousands
  dibekybi Mar 09, 2023 - 21:15:50

  Amur Tiger Wallpapers
  unotexuby Mar 09, 2023 - 18:01:07

  Windows 7 Ultimate Wallpapers
  ymelofas Mar 07, 2023 - 19:47:07

  Black Dragon Betta Fish Wallpapers - WallpapersHigh.com
  ucasile Mar 05, 2023 - 20:50:21

  Travel Vendors Roll Out The Discounts And Deals For Veterans
  idacux Mar 02, 2023 - 01:30:08

  Xianxia Wallpapers
  ynigafe Mar 01, 2023 - 17:38:20

  Floral Damask Wallpapers
  urebicy Feb 28, 2023 - 01:25:18

  Luxury Traveling In Kenya
  isijegu Feb 27, 2023 - 19:41:12


  [ FRP World © Fantezi Edebiyat ve FRP sitesi ]
     
  Genilet

  Son Eklenen İçerikler
  · OLASILIKSIZ (Adam Fawer)
  · Torilin Tarihçesi: Yaratým ve ilk adýmlar.
  · Warhammer Fantasy Battles
  · Magic Hakkında
  · Nöbet
  · İkonia
  · Eski Hikaye
  · Günah Yiyen
  · Kara Gül'ün Masalı
  · Warhammer 40000: Space Marines (1)

  Anket
  Fantezi Sanat Bölümümüzde Kaç Resim Görüntülediniz?

  Hiç
  0-50
  51-100
  101-200
  201-300
  301-400
  401-500
  501 ve üzeri  Sonuçlar
  Anketler

  Toplam Oy: 441
  Yorum: 12

   
  FRPWorld.Com ülkemizdeki fantezi edebiyatı ve frp sevenleri bir araya getirmeyi amaçlayan bir web sitesidir. 2003 yılında kurulmuş olan sitemiz kullanıcı ve yöneticilerimizin katkıları ile büyüyüp Türkiyenin en büyük frp sitelerinden birisi olmuştur. Galerisi, indirilecekler kısmı, akademisi, yazarları ile sitemiz tam bir frp hazinesidir. FRPWorld sizin de desteklerinizle böyle olmaya devam edecektir. FRP'nin doyumsuzca yaşandığı bu diyara hoş geldiniz.

  FRPWorld, yeni bir frp dünyası


  Sitede bulunan yazı, doküman ve diğer içerikler siteye ait olup başkaları tarafından kopyalanması, dağıtılması ya da ticari amaçla kullanılması yasaktır.
  Siteye yapmış olduğunuz katkılar frpworld.com'un olup bunları yayınlama ya da yayınlamama hakkı site yöneticilerine aittir.


  Sayfa Üretimi: 0.58 Saniye